میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست؟
آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست؟

لیست موضوعات

آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مراجعه‌کنندگان به مراکز لیزر و زیبایی، این است که آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست؟

با توجه به اینکه خلاص شدن از شر موهای زائد با کمک روش‌های غیر دائم، کاری زمان‌بر و طاقت فرساست، بسیاری از افراد تمایل دارند تا با استفاده از لیزر، برای همیشه رشد موهای بدن و یا صورت خود را متوقف کنند.

اما یکی از نگرانی‌های دائمی این افراد، خطرات و عوارض جانبی لیزر است که بیش از همه در مورد ابتلا به سرطان نگرانی وجود دارد. در این مقاله به بررسی این مطلب می‌پردازیم که آیا لیزر می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود یا خیر؟

آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست؟
آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست؟

در ادامه به سؤالات زیر پاسخ می‌دهیم:

لیزر چیست؟

لیزر چگونه باعث توقف رشد موهای زائد می‌شود؟

آیا لیزر می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود؟

انجام لیزر در چه قسمت‌هایی از بدن مجاز است؟

انجام لیزر برای چه افرادی خطرناک است؟

 

لیزر چیست؟

لیزر یک تابش پرانرژی از نور است که با یک طول موج مشخص از منبع نور به‌صورت خطی منتشر می‌شود. این پرتوها می‌توانند با توجه به طول موج خود و مشخصات منبع نور، قدرت نفوذ متفاوتی در اشیا و بافت های مختلف داشته باشند.

از لیزرها در زمینه‌های مختلفی مانند پزشکی، صنعت و ارتباطات استفاده می‌شود. در زمینه‌ی پزشکی لیزرها می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. ایجاد برش در بافتهای بدن در اتاق عمل، اصلاح ناهنجاری‌های قرنیه، از بین بردن موهای زائد، از بین بردن لکه‌ها و خال‌های پوستی و همچنین جوان‌سازی پوست ازجمله کاربردهای لیزر در پزشکی است.

لیزر چگونه باعث توقف رشد موهای زائد می‌شود؟

پرتوهای لیزر همان‌طور که گفتیم با توجه به طول موج خود و همچنین سایر ویژگی‌های منبع نور، می‌توانند به عمق مشخصی از پوست بدن نفوذ کنند. این پرتوهای پرانرژی بعد از رسیدن به ریشه‌ی موها، فولیکول مو را نشانه گرفته و آن را تضعیف می‌کنند. درصورتی‌که در فواصل یک و یا چندماهه، این عمل تکرار شود، می‌تواند باعث شود ریشه‌ی موهای بدن و یا صورت برای همیشه از بین رفته و رشد آن‌ها متوقف شود. درنتیجه پوستی صاف و روشن برای شما به ارمغان می‌آورد.

انواع مختلف لیزر برای پوست‌های گوناگون وجود دارد. کسانی که دارای پوست تیره هستند ممکن است بیشتر تابش‌هایِ لیزر، جذب پوست آن‌ها شده و ایجاد سوختگی کند.

به همین دلیل نوعی از لیزرها برای این افراد وجود دارد به طوری که تنها جذب فولیکول مو شده و تأثیر بسیار کمی بر پوست این افراد می‌گذارد. در مقابل برای افرادی که پوست روشن دارند، نوع خاصی از لیزر وجود دارد که جذب بخش‌های روشن پوست نمی‌شود و کمترین آسیب را برای این افراد به همراه دارد.

لیزر چگونه باعث توقف رشد موهای زائد می‌شود؟
لیزر چگونه باعث توقف رشد موهای زائد می‌شود؟

آیا لیزر می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود؟

اما حالا به سوال اساسی که در ابتدای این مطلب مطرح کردیم، بازمی‌گردیم. با توجه به اینکه لیزر می‌تواند به پوست انسان نفوذ کرده و ریشه‌ی موهای آن را از بین ببرد، آیا می‌تواند آسیب‌هایی نیز به سایر بخش‌های بدن و یا پوست وارد کند؟

درواقع علم پزشکی به این سوال به‌خوبی پاسخ می‌دهد. اگر یک عامل خارجی بخواهد در بدن انسان باعث ایجاد سرطان شود، باید پیش از آن قادر باشد که به سلول‌های بدن نفوذ کرده و در DNA آن‌ها تغییراتی ایجاد کند. اما لیزر توانایی نفوذ به اندام‌های داخلی بدن را ندارد. درواقع لیزرهایی که برای رفع موهای زائد استفاده می‌شوند، از پرتوهایی با طول موج نسبتا بلند ساخته می‌شوند که توانایی نفوذ به عمق پوست را ندارند.

این لیزرها عموماً تا عمق 5 میلی‌متری بدن نفوذ می‌کنند. بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که حتی در نواحی حساس بدن مانند صورت و یا ناحیه‌ی تناسلی، لیزر بتواند به عمق بدن نفوذ کرده و باعث ایجاد سرطان و یا هرگونه بیماری دیگری شود. درواقع عوارض لیزر بسیار محدود و در حد سوزش و التهاب پوستی است که همگی بعد از مدتی به‌خوبی بهبود پیدا می‌کنند.

اما گذشته از این مساله، حتی به‌صورت تجربی نیز تاکنون موردی از عوارض خطرناک لیزر در هیچ جای دنیا گزارش نشده است. حتی در مورد سرطان نیز هیچ مورد اثبات‌شده‌ای وجود ندارد که نشان بدهد سرطان در اثر لیزر به وجود آمده باشد.

انجام لیزر در چه قسمت‌هایی از بدن مجاز است؟

تقریباً در هر قسمت از بدن می‌توان لیزر انجام داد. تنها محدودیتی که در این زمینه وجود دارد، پشت پلک و اطراف چشم است که نباید لیزر به این قسمت‌ها تابانده شوند. اما در سایر نواحی صورت و بدن ازجمله، پشت لب، سینه، کمر، دست‌ها، پا‌ها، شکم و ناحیه‌ی تناسلی هیچ‌گونه ایرادی برای انجام لیزر وجود ندارد.

انجام لیزر در چه قسمت‌هایی از بدن مجاز است؟
انجام لیزر در چه قسمت‌هایی از بدن مجاز است؟

انجام لیزر برای چه افرادی خطرناک است؟

افرادی که داروهای خاص مصرف می‌کنند معمولاً توسط پزشک از انجام لیزر منع می‌شوند. البته نوع این داروها متفاوت است و پزشک شخصی شما باید بتواند در این زمینه شما را راهنمایی کرده و تصمیم بگیرد که لیزر برای شما مناسب است یا خیر. خانم‌های باردار نیز جزء افرادی هستند که از انجام لیزر منع می‌شوند. اگر قصد دارید که بخشی از بدن خود را لیزر کنید، باید تا بعد از زایمان خود صبر کنید.

حتی در مواردی پزشک ممکن است تشخیص دهد که تا چند ماه بعد از زایمان نیز از انجام لیزر خودداری کنید. اگر بدن خود را برنزه کرده باشید، به علت اینکه تابش لیزر جذب پوست شما می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد سوختگی‌های سطحی و یا بیشتر شود.

بنابراین باید تا از بین رفتن رنگ برنزه، انجام لیزر خود را به تعویق بیندازید. البته فرقی ندارد که با چه روشی پوست خود را برنزه کرده باشید. درهرصورت وجود رنگ تیره بر روی پوست باعث ایجاد سوختگی خواهد شد.

وجود جوش، تب‌خال، عفونت و یا هرگونه زائده‌ی پوستی می‌تواند باعث منع انجام لیزر شود. البته این مساله نیز به تشخیص پزشک شما بستگی دارد. ممکن است گاهی حتی وجود یک جوش عفونی نیز باعث به تعویق انداختن انجام لیزر شود.

در پایان باید گفت که اگرچه انجام لیزر باعث ایجاد سرطان و یا بیماری‌های دیگر نمی‌شود، اما همچنان برای حفظ سلامتی خود لازم است که قبل از انجام این کار، به‌خوبی شرایط خود را بررسی کرده و با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. همواره کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌تواند به حفظ و ارتقای سلامت جسمی شما کمک کند.

امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشد.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه کار از سال 86 در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ

سابقه کار در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا از سال 94 :

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس :

09127379893

161 930 22 021

ایمیل:dr_zarganj

 

ایمیل :info@drzarganj.com

 

ما اینجا هستیم تا به شما کاربران عزیز کمک کنیم از این رو موضوعاتی همچون لیزر موهای زائد قیطریه و لیزر موهای بیکینی و بهترین متخصص لیزر موهای زائد و آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود و عوارض لیزر موهای بیکینی و قیمت لیزر موهای زائد شرق تهران برای شما مهیا کرده ایم

و همچنین می توانید با کلیک بر روی هر کدام از لینک های رو به رو آن مطلب را بخوانید درد لیزر موهای زائد و لیزر مو زائد مشیریه و قیمت لیزر موهای زائد میدان هروی و لیزر مو صورت مردان و بهترین کلینیک لیزر موی زائد و لیزر موهای زائد آقایان و لیزر موهای زائد اقدسیه

گاهی اوقات شما قصد لیزر موهای زائد خود را دارید ولی در این باب دانش خاصی ندارید و به دلیل نداشتن اطلاعات از این کار می ترسید ما شما را با مقالاتی مانند لیزر موهای زائد دایود و دستگاه لیزر موهای زائد ایلایت و لیزر موهای زائد شمال تهران و لیزر موهای زائد تجریش و لیزر موهای زائد بیکینی و لیزر موی زائد نارمک شما را بالیزر مو آشنا میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک تماس بگیرید