لیزر سرد

لیست موضوعات

 لیزر سرد

استفاده از لیزر در پزشکی سابقه ای طولانی داشته و درک روز افزون بشر از بدن، نور و کاربردهای لیزر از یک سو، و موفقیت در تولید انواع دستگاه ها سبب شده تا بشر در حوزه های مختلف درمانی و زیبایی از لیزر بهره مند شود.

مقاله مرتبط:لیزر موهای زائد

لیزرهای با قدرت بالا در پزشکی جهت بریدن (انواع جراحی ها) و سوزاندن ( عروق خونریزی دهنده و لیزر موهای زائد) استفاده می شوند.

اما شاخه دیگری از لیزر تحت عنوان لیزر سرد (Low level laser therapy)  نیز وجود دارد که در درمان بسیاری از بیماری ها به کمک انسان آمده است.
لیزر درمانی شاخه ای از طب مکمل است؛ در این روش لیزر با قدرت پایین یا انواع دایود های LED در سطوح یا حفرات بدن تابیده می شود تا بیمار از اثرات درمانی لیزر بهره مند شود.

انواع لیزر های کم توان با قدرت کمتر و عمق نفوذ بیشتر استفاده های درمانی متعددی دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می شود.

  • کنترل و درمان دردها
  • تحریک و ترمیم زخم ها
  • افزایش ایمنی بدن
  • ترمیم بافتهای آسیب دیده
  • کنترل و کاهش واکنش های التهابی

مطالعات بسیاری به اثرات مفید لیزر درمانی در ترک سیگار، کنترل و درمان انواع بیماری های مزمن همچون دیابت و فشارخون، بیماری های زنان همچون تخمدان پلی کیستیک، انواع آرتریت ها، بیماری های پوستی همچون آکنه، پسوریازیس، ریزش مو و حتی انواع سرطان ها اشاره کرده اند.
برخی از پزشکان به نام این حوزه با ترکیب لیزر کم توان و طب سوزنی پروتکل های درمانی مفیدی تدوین نموده و سالانه سبب بهبود کیفیت زندگی هزاران نفر می شوند. بنظر میرسد لیزر درمانی یکی از مودالیته های تاثیر گذار و پایه ای پزشکی آینده می باشد.

در مقاله بعدی به مکانیسم اثر لیزر در سلول و نحوه عملکرد آن اشاره می کنیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید