Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد:امروزه از بین بردن موهای زائد جزئی از بهداشت فردی است، از اینرو انواع روش های خانگی، آرایشگاهی و کلینیکی در دسترس عموم قرار گرفته است.

نکات قبل از لیزر موهای زائد

در بین روش های موجود، استفاده از لیزر در مطب ها بسیار رایج و پرطرفدارمی باشد.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد صورت

در این روش با توجه به رنگ پوست و مو، ضخامت مو، ناحیه مورد نظر و وضعیت سلامتی مراجعه کننده روند از بین بردن موی زائد آغاز می شود.در این میان پزشک وضعیت سلامتی (بیماری های زمینه ای و داروهای مصرفی) و هورمونی مراجعه کننده را درنظر گرفته و انرژی مورد نیاز جهت از بین بردن موهای زائد را تعیین می کند.لیزر سرد

روند از بین بردن موهای زائد حداقل 6-8 جلسه (با فواصل 4-8 هفته) زمان می برد. باید توجه کنیم که پوست به عنوان بزرگترین ارگان زنده بدن همواره در حال رشد و بازسازی خود بوده و 20-30 درصد فولیکول های مو پس از ترمیم شده و مجددا رشد می کندد. از اینرو به مراجعین توصیه می شود پس از تکمیل دوره درمان طبق نظر پزشک با فواصل مشخصی مراجعه کرده و از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده نمایند.

سیستم های حذف موهای زائد شامل دو تکنولوژی  نوری و لیزری می باشد. لیزرهای دایود (طول موج 810 نانومتر) و لیزرهای الکساندرایت (طول موج 755 نانومتر) و Nd YAG (طول موج 1064 نانومتر) جز سیستم های لیزری بوده و بیشترین تاثیر را در حذف موهای زائد دارند.

ﻫﻨﮕﺎﻣﯿﮑﻪ ﺷﺎﺕ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﻟﯿﺰﺭ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﭘﻮﺳﺖ ﺗﺎﺑﯿﺪﻩ می شود توسط رنگدانه های ﭘﻮﺳﺖ ﻭ ﻣﻮ ﺟﺬﺏ میگردد. ﭼﻮﻥ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺗﺮﺍﮐﻢ ﺭﻧﮕﺪﺍﻧﻪ ﻫﺎﯼ ﺗﯿﺮﻩ ﺩﺭ ﻣﻮ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺭﻧﮕﺪﺍﻧﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﭘﻮﺳﺖ ﺍﺳﺖ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﮔﺮم ﺷﺪن ﻣﻮ ﺑﺴﯿﺎﺭبیشتر ﺍﺯ ﭘﻮﺳﺖ بوده ﻭ ﻫﻤﯿﻦ امر ﺑﺎﻋﺚ ﮔﺮﻡ ﺷﺪﻥ ﺷﺪﯾﺪ و از بن رفتن ﻓﻮﻟﯿﮑﻮﻝ ﻭﺭﯾﺸﻪ ﻣﻮ می شود.

با این توضیحات هرچه رنگ پوست روشن و مو تیره تر باشد پاسخ دهی به لیزر موهای زائد بهتر است. در این بین پوست نیز گرم می شود بنابراین ﻫﺮ ﭼﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﺗﯿﺮﻩ ﺗﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺟﺬﺏ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﻭ ﮔﺮﻡ ﺷﺪﻥ ﺁﻥ بیشتر خواهد بود که می تواند سبب سوختگی و تحریک پایانه های عصبی درد شده و مراجعه کننده را اذیت نماید.

با پیشرفت تکنولوژی سیستم های خنک کننده به کمک آمده و با خنک کردن سطح پوست از بروز سوختگی و درد می کاهد. سیستم های خنک کننده شامل سیستم های تماسی (استفاده از ژل و کولینگ تماسی در دایود و لیزر الکساندرایت موتوس) و اسپری خنک کننده (لیزر الکساندرایت کندلا و Nd YAG) هستند.

لیزر موهای زائد

نکته مهم دیگری که باید مدنظر قرار گیرد ممنوعیت های لیزر است. انجام لیزر موهای زائد برای همه افراد مجاز نیست. مبتلایان به لوپوس( نور لیزر باعث تشدید بیماری شان می شود)،  پورفیری، زنان باردار، افرادی که ضربان ساز قلبی دارند، مبتلایان به بیماری های روحی ( ممکن است جای لیزرشان را بکنند و دستکاری کنند)، مبتلایان به اگزما یا آکنه شدید، پسوریازیس، و کسانی که به خاطر شغلشان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند از انجام لیزر منع شده اند.

استفاده از برخی داروها همچون ماینوکسیدیل، ترکیبات طلا و رارکوتاننیز سبب ممنوعیت انجام لیز شده و بهتر است طبق نظر پزشک مدتی پس از قطع دارو انجام لیزر مدنظر قرار گیرد. همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخمشان صبر کنند و از ليزر استفاده نكنند.