میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ
مزایای استفاده از میکرونیدلینگ

لیست موضوعات

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ

با ما همراه شوید تا با مزایای استفاده از میکرونیدلینگ بیشتر  آشنا شوید.

در این مقاله، سعی داریم تا درباره مزایای استفاده از میکرونیدلینگ اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در خصوص میکرونیدلینگ، کاربرد و تاثیرات آن، مراقبت های قبل و بعد از جراحی، مزیت های میکرونیدلینگ، عوامل تاثیرگذار در هزینه شیوه درمانی فوق، مطالب کاملی را ارائه نماییم.

برای کسب اطلاعات لازم در مورد میکرونیدلینگ می توانید به زر کلینیک مراجعه کنید و یا با شماره تلفن این کلینیک تماس بگیرید.

02122930161

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ
مزایای استفاده از میکرونیدلینگ

فهرست مطالب:

میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شیوه انجام میکرونیدلینگ به چه صورت است؟ توضیح دهید.

چه افرادی کاندیدای استفاده از میکرونیدلینگ نیستند؟

میکرونیدلینگ به چند طریق انجام می شود؟ توضیح دهید.

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ را نام ببرید.

تاثیر میکرونیدلینگ روی پوست صورت چیست؟

تعداد جلسات و فواصل زمانی مناسب برای بهره مندی از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ را بیان کنید.

عوامل تاثیرگذار در هزینه میکرونیدلینگ را نام ببرید.

مراقبت های قبل و پس از عمل زیبایی میکرونیدلینگ را شرح دهید.

چه افرادی نمی توانند از مزیت های جوانسازی پوست (میکرونیدلینگ) بهره مند شوند؟

نتیجه گیری

 

میکرونیدلینگ

پیش از توضیح در مورد مزایای استفاده از میکرونیدلینگ، بهتر است در خصوص میکرونیدلینگ مطالبی را ارائه نماییم. متخصصین پوست و زیبایی در شیوه جوانسازی پوست (میکرونیدلینگ) از دستگاه هایی که دارای سوزن های ریز کوچکی هستند، استفاده می کنند که بر اثر برخورد با پوست صورت و فشار مناسب، روزنه های کوچکی در این ناحیه به وجود می آید که با انجام این امر، محیط را برای وارد کردن سرم و مواد مخصوص باز می کنند.

میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ

انجام آزادسازی پوست سبب بالا آمدن و مهار محل اسکار در نواحی عمیق که سبب چسبندگی شده است، می شود. عملکرد متد درمانی فوق علاوه بر تشکیل بافت های همبند اسکار، سبب بهبود فرآیند جراحت های فرو رفته در ناحیه پوست صورت می شود.

پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی و استفاده از دستگاه های مجهز و پیشرفته، میکرونیدلینگ به منظور بهره مندی متخصصین در امر زیبایی و جوانسازی پوست به کار برده می شود.

در حقیقت در این تکنیک، وسیله مدادی شکلی که بخش پایانی آن مجهز به غلتک است، استفاده می شود و از سوزن های ریز کوچکی تشکیل شده است. با غلتاندن این ابزار، سوزن ها به داخل پوست نفوذ می کنند و کانال های خیلی ریز و یا جراحت هایی را به وجود می آورند.

پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی
پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی

زخم ها کاملاً محدود و کنترل شده هستند و بدن شخص را اجبار به ترمیم و بازسازی محل آسیب دیده می کنند تا از این طریق الاستین و یا کلاژن تولید شود.

این امر سبب گردیده تا پوست ضخیم تر و این پروسه سبب تقلیل ضایعات پوستی و همچنین جوانسازی پوست گردد، به شکلی که پوست شخص، بافتی مرطوب و لطیف تری داشته باشد.

ادامه مزایای استفاده از میکرونیدلینگ

ابزارهای مختلفی برای انجام شیوه میکرونیدلینگ وجود دارد که هر یک از آن ها در راستای بهبود پوست از مواد متفاوتی به دست می آیند. به عنوان مثال ابزارهای شیشه ای، سیلیکونی، پلیمری و یا فلزی که متخصصین پوست و زیبایی با توجه به نیاز بیماران، از هر یک از آن ها استفاده می کنند.

براساس مطالعات صورت گرفته، نیدلینگ حرفه ای پوست از سریع ترین شیوه های درمانی پوست است که توسط مجرب ترین متخصصین پوست و زیبایی روی بیماران انجام می شود. متد فوق بر خلاف لیزر درمانی و یا مصرف داروهای شیمیایی، کمترین صدمات را به پوست فرد بیمار وارد می کنند.

باید متذکر شویم که میکرونیدلینگ متدی نوین است که در معالجه ضایعات پوستی و جوانسازی پوست، بهترین نتیجه و عملکرد را ایجاد می کند.

زیرا به صورت شگفت انگیزی سبب افزایش غلظت کلاژن در ساختار پوست می شود و در نتیجه منجر به منظم شدن بافت های الاستین و کلاژن در پوست هایی که بر اثر عوامل متعدد دچار آسیب شده اند، می شود. هدف از معالجه به روش فوق و بهره مندی از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ، عملکرد و بهبود ظاهر پوست است.

ادامه مزایای استفاده از میکرونیدلینگ
ادامه مزایای استفاده از میکرونیدلینگ

افرادی که کاندیدای میکرونیدلینگ نیستند

با توجه به مزایای استفاده از میکرونیدلینگ، بیمارانی هستند که کاندیدای استفاده از این متد درمانی نیستند:

–       بیمارانی که پوستی تیره دارند، کاندیدای استفاده از این متد نوین زیباسازی پوست نیستند.

–       اشخاصی که مستعد کلوئید و یا بد زخم هستند، کاندیدای استفاده از روش میکرونیدلینگ نیستند و توصیه می شود تا از شیوه های لیزر، کرم های بهداشتی و یا مزوتراپی برای بهبود وضعیت پوست بهره مند شوند.

–       در این بین، اشخاصی که خطوط و یا افتادگی شدید و یا بسیار عمیقی دارند نیز کاندیدای مناسب برای استفاده از شیوه نوین میکرونیدلینگ نیستند و توصیه می شود تا از هایفوتراپی به منظور برطرف نمودن محل اسکار بهره مند شوند.

در مجموع؛ هنگامی که شما به مراکز درمانی معتبر مراجعه می کنید، نخست مشاوره های لازم در جهت حفظ بهبود پوست روی بیماران انجام می شود و در خصوص کلیه مزایای استفاده از میکرونیدلینگ و یا پیامدهای بعد از آن، توضیحات کاملی را در اختیار شما قرار می دهند. سپس پزشک متخصص بر اساس وضعیت پوست شما، مناسب ترین و اثربخش ترین متد درمانی را به شما معرفی می کنند.

شیوه کار میکرونیدلینگ

با افزایش سن و یا زخم های طبیعی، از دست دادن کلاژن به تدریج روی پوست نمایان می شود. به این ترتیب ممکن است با تشویق پوست به منظور تشکیل بافت های جدید، کلاژن بیشتری برای زیباسازی و سفت تر شدن به وجود آید.

شیوه متد فوق با تحریک پوست به منظور تولید بیشترین کلاژن است. به این صورت که در این تکنیک با وارد کردن آسیب اندکی به پوست، آن را در جهت واکنش از سوی ایجاد بافتی سرشار از کلاژن تشویق کنند.

شیوه کار میکرونیدلینگ
شیوه کار میکرونیدلینگ

لذا این ساختار پوستی جدید به نوبه ی خود در تمامی سطح پوست به صورت یکنواخت عمل می کند. در بعضی موارد برای دستیابی به بهترین عملکرد، به صورت همزمان با ایجاد منافذی بسیار ظریف، متخصصین پوست و زیبایی از محصولاتی نظیر سرم های حاوی ویتامین C، اسید هیالورونیک و یا روشن کننده های مناسب پوست استفاده می کنند تا از این طریق، پوست در اثر تحریک، کلاژن تولید کند.

با منافذی که هر نیدل در محل تحت درمان ایجاد می کند، سلول های پوستی را تشویق به نوسازی و ترمیم می کند

با منافذی که هر نیدل در محل تحت درمان ایجاد می کند، سلول های پوستی را تشویق به نوسازی و ترمیم می کند. به طور معمول پیش از شروع این متد نوین، پزشک معالج از بی حسی موضعی برای تقلیل دردهای احتمالی برای بیماران استفاده می کنند که این امر تقریباً یک ساعت پیش از معالجه روی پوست بیماران انجام می شود. نکته حائز اهمیت این است که تعداد جلسات درمانی فوق به شرایط پوستی شخص بیمار بستگی دارد.

در مجموع می توان بیان کرد که متخصصین برای جوش های معمولی (سه الی چهار) جلسه و همچنین اسکارهای حاصل از سوختگی، پنج جلسه درمان به روش میکرونیدلینگ را تجویز می کنند تا از این طریق، بیمار بهبودی کامل را به دست آورد.

البته در خصوص پیری و یا چین و چروک های پوستی هم یک الی دو جلسه درمان در طی سال می تواند برای معالجه این اختلالات مثمر ثمر واقع گردد و در نتیجه، شخص از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ بهره مند شود.

با منافذی که هر نیدل در محل تحت درمان ایجاد می کند، سلول های پوستی را تشویق به نوسازی و ترمیم می کند
با منافذی که هر نیدل در محل تحت درمان ایجاد می کند، سلول های پوستی را تشویق به نوسازی و ترمیم می کند

شیوه انجام میکرونیدلینگ

همان طور که اشاره کردیم، این متد درمانی از طریق غلتکی که دارای سوزن های بسیار ظریفی است، روی ناحیه تحت درمان قرار می گیرد.

البته امروزه متخصصین زیبایی برای انجام این تکنیک از ابزارهای دستی به نام (Skin Pen) که قادر است تا روزنه های کوچک را در فواصل مساوی در بخش سطحی پوست به وجود آورد، کمک می گیرند. این صدمات میکروسکوپی به قدری ریز هستند که پس از اتمام جراحی زیبایی پوست، شما متوجه آن ها نمی شوید.

این جراحت های ریز می تواند بیانگر عکس العمل بدن برای قدرت بازسازی و بهبودی خود از طریق رشد بافت های پوستی جدید و سالم باشد.

سیستم ایمنی بدن

همچنین سیستم ایمنی بدن به منظور پیشگیری از عفونت، با بالا بردن جریان خون در جهت حذف ناخالصی ها و آثار موجود روی پوست کار می کند. بنابراین بدن با رشد الاستین و کلاژن جدید، بخش های صدمه دیده را ترمیم و بازسازی می کند و در نتیجه فرد با پوستی جوانتر همراه می شود.

به این ترتیب در روزهای پس از معالجه، سلول های پوستی جدید رشد خود را آغاز می کنند که این امر با سفت تر شدن پوست به جوانسازی پوست کمک می کند. لذا خطوط و چین و چروک ها در ناحیه صورت از طریق این متد درمانی کمتر خواهد شد و به تدریج رنگ پوست تغییر نموده و روشن تر و تازه تر می شود که می تواند از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ به شمار آید.

به طور کلی استفاده از این تکنیک درمانی نوین، می تواند جراحت های سطحی و صدمات حاصل از آفتاب سوختگی را رفع کرده و سبب افزایش بهبود کلی پوست شود.

نکات کاربردی در خصوص شیوه انجام میکرونیدلینگ

ایجاد صدمات میکرونیدلینگ از طریق (Skin Pen) خیلی سریع سبب تحریک توانایی های درمانی می شود. اما رشد بافت های جدید نیاز به زمان دارد. در هفته های نخست پس از معالجه، بهبود پیوسته در بخش ظاهری و سفت تر شدن پوست به وضوح قابل مشاهده است.

با توجه به این که استفاده از این روش درمانی سبب تولید کلاژن و الاستین جدید در پوست می شود، اما برای دستیابی به بهترین عملکرد به زمان بیشتری نیاز دارید.

برای رسیدن به بهترین نتایج، متخصصین زیبایی و پوست توصیه می کنند که جلسات درمانی میکرونیدلینگ را با فواصل سی روزه انجام دهند. زیرا این معالجات سبب می گردد که به مرور زمان، پوست شادابی و جوانسازی خود را حفظ نموده و ظاهری زیباتر داشته باشد. البته در متد درمانی فوق، به تزریق مواد خارجی و یا برشی نیاز نیست.

میکرونیدلینگ برای افراد بالغ

میکرونیدلینگ برای افراد بالغ در هر رده سنی با نظر و تشخیص پزشک معالج می تواند گزینه ی مطلوبی در نظر گرفته شود. یکی از نکات دیگری که علاوه بر مزایای استفاده از میکرونیدلینگ بایستی متذکر شویم، این است که بعد از هر جلسه درمانی، تورم و قرمزی خفیف در ناحیه تحت درمان امری طبیعی است که به تدریج رفع می گردد.

این روش درمانی متدی کاملاً ایمن بوده و در برخی موارد به منظور تاثیر بیشتر در ترکیب با دیگر معالجات پوستی نظیر RF فرکشنال و یا لیزر روی بیماران توسط مجرب ترین متخصصین صورت می پذیرد.

نکته پایانی که درباره روش درمانی میکرونیدلینگ بایستی بیان کنیم، این است که پروسه اعمال درمان تقریباً سی دقیقه زمان می برد که با استفاده از بی حسی موضعی در ناحیه تحت درمان، بیمار بایستی به مدت دو ساعت در کلینیک حضور داشته باشد تا روند درمانی به طور کامل روی شخص انجام شود.

میکرونیدلینگ برای افراد بالغ
میکرونیدلینگ برای افراد بالغ

کاربردهای Microneedling

به طور معمول، استفاده از این شیوه درمانی در مواردی که اشاره می کنیم، کاربرد مطلوب تری به همراه دارد:

رفع چین و چروک و جوانسازی پوست

یکی از اصلی ترین ریسک فاکتورهایی که سبب افتادگی و یا چین و چروک های پوستی می شود، تقلیل غلظت الاستین و کلاژن در بافت پوستی است که در پی آن ماتریکس بافت های همبند را که ساختار پوستی را همچون سیمان احاطه می کند، حالت خود را از دست داده و به تدریج بی کیفیت و شل می شوند.

همان طور که اشاره کردیم، در روش میکرونیدلینگ با تشکیل منافذ کوچک میکروسکوپی که قابل مشاهده نیستند، بافت های بنیادی موجود در پوست، تحریک و مجبور به تمایز و تکثیر می شوند.

با فعال شدن روند بازسازی پوست به منظور ترمیم روزنه های ایجاد شده روی پوست، بخش بسیار زیادی کلاژن تولید می شود که به ترمیم پوست و برطرف کردن خطوط موجود در سطح پوست منجر می شود.

متخصصین سه الی پنج جلسه معالجه را برای میکرونیدلینگ به بیماران توصیه می کنند که بایستی در فواصل زمانی تقریباً چهل و دو روزه انجام گیرد.

معالجه آکنه و جای جوش

از کاربردهای دیگر میکرونیدلینگ می توان به درمان آکنه و همچنین محل جوش روی پوست اشاره کرد. در متد فوق منافذ ریزی که روی پوست به وجود می آیند، رشته های کلاژن و عروق جدید و منظم که سبب ایجاد اسکار آکنه می شوند، با تشویق بافت های بنیادی در سطح پوست، آثار بازسازی و ترمیم به بهترین نحو انجام می گیرد.

این متد همراه با بهره مندی از عوامل فیبروبلاست و یا رشد پلاکتی و یا بافت های بنیادی گیاهی، عملکرد اعجاب انگیزی را در معالجه ناصافی های موجود روی پوست که حاصل از جوش های آکنه، سالک و یا آبله مرغان است، به وجود می آورد.

معالجه آکنه و جای جوش
معالجه آکنه و جای جوش

ترک ها و یا استرچ مارک حاصل از چاقی، حاملگی و بلوغ

لازم است در خصوص کاربرد دیگر میکرونیدلینگ مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم. کلاژن و الاستین، فیبرهای موجود در پوست هستند. رشته های فوق همچون فنر سبب جوانی، شادابی و انعطاف پذیری پوست می شوند.

زمانی که کلاژن و الاستین از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشند و یا کشش آن ها بیش از حد توان و قدرتشان باشد، به تدریج قابلیت فنری خود را از دست داده و با عدم راندمان همراه می شوند و در نهایت استریا و یا نوارهای قرمز رنگ در پوست به وجود می آید. در وهله نخست، خطوط فوق به رنگ صورتی و یا بنفش هستند و به مرور زمان سفیدتر می شوند و روشنی آن ها کاهش می یابد.

پیشگیری از کاهش و یا افزایش وزن سریع

بهترین شیوه به منظور جلوگیری از این مسئله، پیشگیری از کاهش و یا افزایش وزن سریع و جوانتر کردن کیفیت پوست از طریق برنامه رژیم غذایی مناسب و یا داروهای کاهش وزن است که توسط پزشک به وی تجویز می شود و همچنین آگاهی از مشکلات زمینه ای نظیر اختلالات پرکاری و یا کم کاری هورمون تیروئید و یا دیگر اختلالات سیستمیک و معالجه به موقع مشکلات نامبرده است.

در شرایطی مانند بارداری که به شکل طبیعی پوست بدن شخص، کشیدگی را آغاز می کند

در شرایطی مانند بارداری که به شکل طبیعی پوست بدن شخص، کشیدگی را آغاز می کند، بهره مندی از مناسب ترین کرم ها و چرب نمودن پوست از طریق روغن های طبیعی و پیشگیری از افزایش وزن در زمان بارداری و مشاوره های لازم با متخصصین زیبایی پوست تا حد بسیار زیادی از بروز ترک های پوستی پیشگیری می کند. البته سن نخستین بارداری در ایجاد ترک های بارداری، نقش مهمی را ایفا می کند.

طبق نتایج به دست آمده بین هشتاد الی نود درصد از بانوانی که در سنین شانزده تا بیست سالگی بارداری را تجربه می کنند، با ترک های پوستی بیشتری همراه می شوند.

لازم به ذکر است که معالجه تقریباً در حدود هفت جلسه با فاصله زمانی چهل و پنج روزه بوده است که به طور معمول، عملکرد معالجه روی پوست پس از جلسه چهارم درمانی قابل مشاهده خواهد بود.

چنان چه ترک های پوستی معالجه نشوند، خود به خود امکان بهبود پوست مقدور نخواهد بود. به عبارتی ترک های ایجاد شده خود به خود رفع نمی شود و فقط به رنگ سفید تغییر رنگ پیدا می کند. اما تغییری در پهنا و طول آن ها ایجاد نمی شود.

آثار حاصل از سوختگی و جراحت های شدید

از دیگر کاربردهای درمانی میکرونیدلینگ، به صدمات ناشی از سوختگی و جراحت های حاد اختصاص دارد. از طریق این متد درمانی علاوه بر بهره مندی از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ، می توان آثار حاصل از زخم، بخیه و جراحی و همچنین محل اسکار باقیمانده از جای جوش، سوختگی و یا آکنه را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

کلیه موارد نامبرده از کاربردهای میکرونیدلینگ در درمان های پوستی است که بیماران می توانند تحت نظر مجرب ترین متخصصین پوست و زیبایی در مجهزترین کلینیک ها در فواصل زمانی مشخص از آن بهره مند شوند.

استریا

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، یکی از کاربردهای میکرونیدلینگ در درمان استریا است. استریا خطوط لاغری و یا چاقی هستند که بیشتر در اثر افزایش و یا کاهش وزن که نتیجه کشش پوست است، ایجاد می شود.

البته ممکن است در اثر زایمان و یا بارداری نیز پوست شخص با این خطوط با برجستگی و یا فرورفتگی همراه گردد که در چنین شرایطی به آن ها (خطوط حاملگی) می گویند.

شایان ذکر است که استریا در دوره بلوغ و در اثر رشد بخش های متعدد بدن در نوجوانان ایجاد می شود. معمولاً در اغلب موارد، استریا روی پوست بانوان ایجاد می شود و درصد ابتلای آقایان با این مشکل کمتر مشاهده شده است.

استریا بیشتر در نواحی شکم، ران و سینه ایجاد می شوند که با بهره مندی از متد درمانی میکرونیدلینگ می توان در فواصل زمانی مشخص این مشکل را برطرف نموده و پوستی شاداب و جوانتری را همراه داشت.

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ

در حال حاضر این متد درمانی یکی از جدیدترین شیوه های معالجه مشکلات پوستی است که توسط پیشرفته ترین ابزارهای پزشکی توسط متخصصین مجرب روی مناطق تحت درمان برای بیماران انجام می شود.

مزایای استفاده از میکرونیدلینگ
مزایای استفاده از میکرونیدلینگ

از مزیت های بارز شیوه میکرونیدلینگ می توان به موارد زیر اشاره داشت:

شیوه درمانی میکرونیدلینگ سبب افزایش عملکرد و همچنین نفوذ مواد فعال در زمان آماده سازی پوست می شود که می تواند از مهمترین مزایای استفاده از میکرونیدلینگ به شمار آید.

از دیگر مزایای استفاده از میکرونیدلینگ می توان به تولید کلاژن و تحریک جریان گردش خون اشاره کرد.

سوزن های ظریف تیتانیوم پزشکی موجود در این ابزار، سبب گردیده که این شیوه به موردی غیر حساسیت زا برای سلول های بدن فرد تبدیل گردد که یکی دیگر از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ محسوب می شود.

در مقایسه با دیگر فرآیندهای ترمیم و بازسازی پوست، متد درمانی میکرونیدلینگ مقرون به صرفه بوده که همین امر سبب گردیده تا به عنوان یکی از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ به شمار آید.

یکی از مهمترین مزایای استفاده از میکرونیدلینگ، به کاربرد آن در تمامی انواع پوست ها به خصوص پوست های تیره متذکر شد.

از میکرونیدلینگ در تمامی نواحی بدن نظیر صورت، بدن و پوست سر و همچنین نواحی حساس پوست چشم، گردن و دور دهان می توان بهره مند شد.

کلیه موارد نامبرده از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ است که بیماران برای درمان مشکلات پوستی می توانند از آن بهره مند شوند.

از مزیت های بارز شیوه میکرونیدلینگ می توان به موارد زیر اشاره داشت:
از مزیت های بارز شیوه میکرونیدلینگ می توان به موارد زیر اشاره داشت:

تاثیر میکرونیدلینگ در پوست

در این بخش، لازم است که درباره اثرات میکرونیدلینگ در پوست نیز، اطلاعاتی را ارائه نماییم:

  •   یکی از تاثیرات متد درمانی میکرونیدلینگ، بهبود بافت پوست و تقلیل چین و چروک های ظاهری است.
  •   تاثیر دیگر متد درمانی میکرونیدلینگ را می توان به بازسازی بافت پوستی متذکر شد.
  •   سبب تغییر شکل جراحت ها می شود. به ویژه صدمات برآمده از آکنه را در طی جلسات نخست درمانی از بین می برد و با تشکیل فیبرهای کلاژن جدید، محل آسیب دیده را از طریق پوست جدید پوشش می دهد.
  •   تقلیل اندازه منافذ موجود روی پوست از دیگر تاثیرات متد درمانی فوق است.
  •   یکی از بارزترین تاثیرات میکرونیدلینگ به بهبود ترک های پوستی و یا استریا اشاره دارد.

تمامی موارد نامبرده از تاثیرات میکرونیدلینگ است که بیماران برای برخورداری از پوستی شفاف و جوان می توانند از آن بهره مند شوند.

تاثیر میکرونیدلینگ در پوست
تاثیر میکرونیدلینگ در پوست

شیوه های انجام میکرونیدلینگ

همان طور که بیان کردیم، در انجام این متد درمانی از ابزارهای مدادی شکل که دارای سوزن های بسیار ظریفی هستند و با کمی فشار روی ناحیه تحت درمان سوراخ های میکروسکوپی را ایجاد می کند، استفاده می شود تا از این طریق، سرم و یا مواد خاص را به زیر پوست تزریق کنند. اما مسئله ای که ممکن است برای شما مطرح شود، شیوه انجام روش درمانی فوق است که به دو صورت روی بیماران انجام می شود.

به روش دستی:

در این متد از دستگاهی به نام مارولر استفاده می شود که غلتک تینانیومی آن از تعداد بسیار زیادی سوزن های ظریف تشکیل شده است و در جهت ایجاد روزنه هایی با فرورفتگی مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه امکان بهره مندی از ابزارهای نیدلینگ با جنس های متعدد نظیر شیشه، پلیمری، سیلیکونی و فلزی در کشورمان مقدور نخواهد بود.

از طریق دستگاه:

در متد فوق، برای ایجاد حفره های با فاصله مشخص، متخصصین از دستگاه استفاده می کنند که سرعت حرکت این ابزار توسط پزشک معالج قابل تنظیم بوده است. به این ترتیب تعداد منافذی که روی پوست از طریق دستگاه ایجاد می شود، در مقابل متد درمانی دستی بیشتر بوده و در نتیجه عملکرد بهتری از متد درمانی حاصل می گردد.

بنابراین در هر دو حالت ذکر شده، جراحت ها و روزنه های ایجاد شده سبب می گردد که مواد درمانی و سرم به داخل منافذ پوست وارد شده و بازسازی و ترمیم بافت پوست مجدداً آغاز شود.

بر همین اساس، پیش از انجام روند درمانی، سرمی که تشکیل شده از ویتامین C، اسید هیالورونیک و غیره است، در نواحی تحت درمان برای بیماران تزریق می شود.

بهره مندی از سرم فوق تاثیرات مثبتی را برای تسریع فرآیند و میزان تولید الاستین و کلاژن به همراه دارد و در نهایت جوانسازی و ترمیم پوست صورت با بیشترین سرعت در بیماران انجام می شود.

البته مقدار فرورفتگی سوزن ها در ناحیه تحت درمان به میزان صدمات ایجاد شده در پوست و همچنین تشخیص پزشک معالج بستگی دارد.

از طریق دستگاه:
از طریق دستگاه:

مراقبت های پیش از انجام جراحی میکرونیدلینگ

بیمارانی که مایلند تا از مزایای استفاده از میکرونیدلینگ برای درمان مشکلات پوستی بهره مند شوند، بایستی پیش از انجام عمل، نکاتی را رعایت کنند که عبارتند از:

پاکسازی کامل پوست:

در ابتدای مقاله متذکر شدیم که برای افزایش اثربخشی میکرونیدلینگ، از ویتامین و سرم های مخصوص استفاده می شود. لذا چنان چه مایلید که مواد تزریقی به بهترین شکل جذب ناحیه تحت درمان شود، بهتر است پیش از انجام روند درمانی از طریق مرغوب ترین پاک کننده ها، پوست صورت خود را کاملاً تمیز کنید.

سوابق پزشکی:

چنان چه در گذشته با ضایعات پوستی خاصی همراه شده اید و یا حساسیت دارویی دارید، لازم است پیش از درمان درباره وضعیت پزشکی خود اطلاعات کاملی را در اختیار پزشک معالج قرار دهید.

استفاده نکردن از لایه بردارها:

براساس این که حساسیت های پوستی در زمان بهره مندی از متد درمانی فوق بسیار است، لازم است که به مدت چهارده الی بیست و یک روز پیش از جراحی، به منظور استحکام بیشتر پوست از هیچ لایه برداری استفاده نکنید.

کلیه نکات نامبرده پیش از عمل میکرونیدلینگ به شما کمک می کند تا علاوه بر بهره مندی از مزیت های این متد درمانی، روند بهبود پوست، سریعتر انجام شود.

استفاده نکردن از لایه بردارها:
استفاده نکردن از لایه بردارها:

مراقبت های پس از میکرونیدلینگ

از آنجا که سوزن های ظریفی به شکل عمیقی به مناطق تحت درمان نفوذ پیدا می کنند، یکی از نخستین نتایج حاصل از عمل جراحی زیبایی فوق، کبودی و التهاب پوست است که ممکن است ترس و دلهره را در هر بیمار به وجود آورد.

بنابراین در صورتی که مایلید تا از علائم میکرونیدلینگ برای انجام جراحی زیبایی صورت بهره مند شوید و در کوتاهترین بازه زمانی به نتیجه قابل قبولی دست یابید، بهتر است به دستورالعمل هایی که پس از انجام عمل زیبایی متذکر می شویم، پایبند باشید:

از میوه هایی که به بهبود التهاب و جای زخم یا به عبارتی تاثیر ترمیم کنندگی روی پوست دارند، در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید.

از داروهای ضد التهاب نظیر بروفن و ادوین به دلیل این که سبب اختلال در بهبود روند درمانی می شود، به هیچ عنوان بعد از جلسه درمانی استفاده نکنید.

یکی دیگر از مراقبت هایی که بعد از انجام این متد درمانی بایستی رعایت کنید، انجام ندادن فعالیت هایی است که سبب تعریق پوست فرد می شود.

بیماران بعد از اتمام جلسه درمانی بایستی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنند.

بهتر است از کرم های ضد آفتابی که حاوی زینک هستند، بعد از عمل این متد درمانی استفاده کنید.

به هیچ عنوان در روزهای نخست بعد از جراحی میکرونیدلینگ، پوست صورت خود را دستکاری نکنید.

همچنین از محصولاتی که دارای خاصیت اسیدی هستند، بعد از بهره مندی از روش درمانی فوق استفاده نکنید.

در مجموع این مراقبت ها به شما کمک می کند تا روند بهبودی را سریعتر پشت سر گذاشته و از مزیت های این متد درمانی بهره مند شوید.

چه افرادی نمی توانند از مزیت های جوانسازی پوست (میکرونیدلینگ) بهره مند شوند؟

تکنیک درمانی فوق برای ترمیم و بازسازی پوست صورت توسط متخصصین پوست و زیبایی که در این حوزه از مهارت و تخصص کافی برخوردار هستند، برای از بین بردن آسیب های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد و به علت این که میکرونیدلینگ متد درمانی غیر تهاجمی محسوب می شود، برای درمان اغلب بیماران گزینه مناسبی به شمار می آید.

افرادی که نمی توانند از مزیت های میکرونیدلینگ بهره مند شوند:

–       اشخاصی که با جراحت های بهبود نیافته پوستی همراه هستند.

–       گروه دیگری از بیماران که نمی توانند از این روش درمانی بهره مند شوند، اشخاصی هستند که در طی یک سال گذشته اشعه درمانی و یا پرتو درمانی انجام داده اند.

–       بیمارانی که با تبخال و یا عفونت های پوستی همراه هستند نیز بایستی از دیگر متدهای درمانی برای حفظ بهبود پوست استفاده کنند.

–       بانوان شیرده و یا باردار نیز جزء بیمارانی هستند که بایستی از دیگر شیوه های درمانی برای برطرف نمودن مشکلات پوستی بهره مند شوند.

–       بیمارانی که جراحت ها و صدمات پوستی آن ها دیر بهبود می یابد نیز نمی توانند از میکرونیدلینگ برای برطرف نمودن مشکلات پوستی استفاده کنند.

متد درمانی میکرونیدلینگ برای بیماران دیابتی

–       متد درمانی میکرونیدلینگ هم برای بیماران دیابتی مناسب نبوده است و این گروه از بیماران به دلیل افزایش و یا کاهش گلوکز خون بایستی از دیگر متدهای درمانی برای رفع مشکلات پوستی استفاده کنند.

–       بیماران هموفیلی که از آسپرین (داروی ضد انعقاد خون) استفاده می کنند، نمی توانند از متد درمانی فوق بهره مند شوند.

کلیه افراد نامبرده در این بخش بایستی برای برطرف نمودن مشکلات پوستی و جوانسازی پوست از متدهای درمانی دیگری تحت نظر متخصصین زیبایی و پوست در کلینیک های مجهز بهره مند شوند.

متد درمانی میکرونیدلینگ برای بیماران دیابتی
متد درمانی میکرونیدلینگ برای بیماران دیابتی

انجام Microneedling در مراکز زیبایی

انجام این شیوه درمانی در مراکز زیبایی و همچنین شرایطی که کلیه ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی در آن رعایت نمی شود، می تواند دردسرساز بوده و پیامدهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

لذا افرادی که مایلند برای کاهش هزینه ها در مراکز زیبایی از مزیت های این متد درمانی بهره مند شوند، بایستی به کلیه نکات بهداشتی و نیدل های یک بار مصرف اطمینان حاصل کنند. اما تاکید تمامی متخصصین پوست و زیبایی برای انجام میکرونیدلینگ در مراکز و کلینیک های درمانی معتبر و مجهز است.

استفاده از کارتریج های مشترک برای چندین بیمار، علاوه بر کند شدن سوزن ها می تواند عفونت، آلودگی و یا مشکلات جبران ناپذیری را برای سلامتی مراجعه کنندگان به همراه داشته باشد.

امروزه کلینیک های معتبر برای انجام این شیوه درمانی علاوه بر استفاده از سوزن های یک بار مصرف تمامی ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی را به منظور سلامت و ایمنی بیشتر بیماران رعایت می کنند.

در کارتریج های استاندارد از واشر ارتجاعی مخصوص به نام (ممبران) استفاده می کنند

همچنین در کارتریج های استاندارد از واشر ارتجاعی مخصوص به نام (ممبران) استفاده می کنند تا از این طریق از انتقال و ترشح مواد درمانی، مایعات لنفی و خون از سوزن های ظریف به درون هندپیس جلوگیری گردد.

نکته مهم این است که چنان چه در کارتریج، غشاء محافظ وجود نداشته باشد و مایعات به داخل هندپیس نفوذ کنند، درصد انتقال ویروس هایی مانند ایدز و هپاتیت و همچنین عفونت به مراتب بیشتر خواهد شد.

بر همین اساس، اگر در داخل کارتریج فنر فلزی را جایگزین ممبران پلاستیکی کرده باشند، بهتر است بدانید که کارتریج شما ایزوله، ایمن و قابل اطمینان نبوده و درصد ابتلای شما به موارد ذکر شده بعد از اتمام مراحل درمانی بسیار زیاد است.

در کارتریج های استاندارد از واشر ارتجاعی مخصوص به نام (ممبران) استفاده می کنند
در کارتریج های استاندارد از واشر ارتجاعی مخصوص به نام (ممبران) استفاده می کنند

تعداد جلسات درمانی میکرونیدلینگ

همان طور که اشاره کردیم، تعداد جلسات درمانی جوانسازی پوست به مشکلات پوستی و همچنین انتظار شخص از مراحل درمانی بستگی دارد.

بنابراین هر چه بیماران با آسیب های پوستی بیشتری همراه باشند، به جلسات درمانی بیشتری برای دستیابی به روند بهبودی نیاز دارند. اما در مجموع، متخصصین متد فوق را بین چهار الی شش هفته روی بیماران انجام می دهند تا به نتیجه قابل قبولی از عملکرد درمان دست یابند.

به منظور تشویق تولید کلاژن و یا الاستین، بایستی سه بار از این متد درمانی با فواصل چهار الی شش هفته بهره مند شد. متخصصین به منظور تقلیل محل جراحت، سه الی شش جلسه درمانی را به بیماران پیشنهاد می کنند.

البته تعداد جلسات درمانی در بیماران به نتیجه بدن هر فرد به معالجه و میزان صدمات حاصل که قدیمی و یا به تازگی روی صورت ایجاد شده است، بستگی دارد.

زیرا هر چه آثار جراحت موجود روی پوست قدیمی تر باشد، شخص بیمار بایستی مراحل درمانی بیشتری را به منظور حفظ بهبود پوست و جوانتر شدن پوست دنبال کند.

متد درمانی میکرونیدلینگ در تمامی قسمت های بدن نظیر پاها، گردن، بازو، سینه و سر مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب بیماران بعد از نخستین جلسه درمانی به بهترین نتایج حاصل از این شیوه درمانی دست می یابند.

عوامل تاثیرگذار در هزینه میکرونیدلینگ

باید بدانید که متد درمانی زیبایی فوق، تحت پوشش بیمه نبوده و شخص برای بهبود مراحل درمانی بایستی کلیه جلسات را که پزشک معالج برای وی تجویز نموده است را شخصاً پرداخت کند. در مجموع پارامترهای متعددی مانند:

1)    میزان شدت درمان های پوستی 2) انتخاب پزشک معالج 3) مکان و محل کلینیک

از مواردی است که می تواند بر هزینه میکرونیدلینگ تاثیرگذار باشد. علاوه بر آن، برخی از مراکز درمانی و یا کلینیک ها پیش از معالجه مشاوره هایی را برای بیماران در نظر می گیرند که این عامل نیز می تواند روی هزینه نهایی متد درمانی فوق تاثیرگذار باشد. از موارد دیگری که می تواند روی هزینه عمل میکرونیدلینگ تاثیرگذار باشد، انجام این متد درمانی در منزل است.

برای بهره مندی از شیوه درمانی میکرونیدلینگ به صورتی که کلیه دستورالعمل های بهداشتی در آن رعایت شود، تحت نظر مجرب ترین متخصصین زیبایی پوست به آسانی در منزل انجام می گیرد.

برخی از ابزارهای پزشکی برای مصارف خانگی هستند

برخی از ابزارهای پزشکی برای مصارف خانگی هستند که متناسب با اختلالات پوستی طی جلسات درمانی چندین بار از پرداخت هزینه های مازاد در منزل که مبلغ چندانی نیز ندارند استفاده می شود.

همان طور که اشاره کردیم، برخی از متخصصین به منظور دستیابی به بهترین عملکرد از سرم اسید هیالورونیک برای تقویت و جوانسازی پوست در طی مراحل درمانی استفاده می کنند که این مورد نیز می تواند یکی دیگر از عواملی باشد که روی قیمت میکرونیدلینگ تاثیرگذار است.

بعضی از مراکز درمانی معتبر به همراه میکرونیدلینگ از فرکانس های رادیویی به منظور بهبود صدمات و یا جراحت های ایجاد شده استفاده می کنند.

بهره مندی از این تکنولوژی روز دنیا به منظور رسیدن به بهترین عملکرد از نتایج میکرونیدلینگ روی بیماران انجام می شود که می تواند روی قیمت تمام شده میکرونیدلینگ تاثیرگذار باشد.

مورد دیگری که می تواند بر هزینه میکرونیدلینگ تاثیرگذار باشد، تزریق PRP است که برخی از متخصصین برای برطرف نمودن چین و چروک هایی که نشانه ی پیری در پوست صورت هستند، متذکر شد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد متد درمانی میکرونیدلینگ، اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. این متد درمانی به دلیل این که پیامدهای کمتری بعد از عمل نسبت به سایر جراحی های زیبایی پوست به همراه دارد، می تواند یکی از موثرترین شیوه های درمانی برای ترمیم و جوانسازی پوست صورت در نظر گرفته شود.

البته لازم به ذکر است که بیماران برای بهره مندی از مزیت های میکرونیدلینگ بایستی عمل فوق را در معتبرترین و مجهزترین کلینیک ها و مراکز درمانی تحت نظر متخصصین مجرب پوست و زیبایی انجام دهند.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با زر کلینیک:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید