میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

عمل تایتنینگ
عمل تایتنینگ

لیست موضوعات

عمل تایتنینگ 

هر آنچه که باید راجب عمل تایتنینگ بدانید در این مقاله برای شما آورده شده است

افتادگی و تغییر شکل واژن که یکی از بخش های دستگاه تناسلی زنان است، می تواند علت های مختلف و متفاوتی داشته باشد.

عمل تایتنینگ
عمل تایتنینگ

و این موضوع تعداد بسیاری از زنان را رنج میدهد، اما برای این مشکل نیز راه حلی وجود دارد. عمل تایتنینگ عملی است که هدف از انجام آن ترمیم واژن است.

این عمل می تواند به زنانی که بنا بر هر دلیلی از مشکل شل بودن عضلات واژن و تغییر شکل آن ها رنج می برند کمک کند تا فرم اولیه واژن خود را باز یابند.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم

دلایل شل شدن واژن زنان چیست؟

مشکلات شل شدن واژن زنان چیست؟

عمل تایتنینگ چیست؟

آیا می توان عمل تایتنینگ را همزمان با عمل های زیبایی شناختی دیگر واژن انجام داد؟

عمل تایتنینگ چگونه انجام می شود؟

مدت زمان بهبودی پس از عمل تایتنینگ چیست؟

دلایل انجام عمل تایتنینگ چیست؟

آیا نتایج بدست آمده بعد از انجام عمل تنگ کردن واژن دائمی است؟

در چه بازه سنی می توان عمل تایتنینگ واژن را انجام داد؟

چرا هزینه های انجام عمل تایتنینگ متفاوت است؟

عمل تایتنینگ با استفاده از نخ واژینال چگونه است؟ و چه ملاحظاتی دارد؟

عمل تایتنینگ به وسیله جراحی پرینورافی چگونه انجام میشود؟

تکنولوژی لیزر چگونه عمل می کند؟ عمل تایتنینگ با لیزر چگونه انجام می شود؟

آیا عمل تایتنینگ جنبه درمانی نیز دارد؟

آیا عمل تایتنینگ باعث از بین رفتن خشکی واژن می شود؟

آیا به عمل تایتنینگ بیمه درمانی تعلق می گیرد؟

پیش فرض ها و تصورات اشتباه درباره عمل تایتنینگ و مشکل شل شدن واژن چیست؟

آیا با عمل تایتنینگ و تنگ کردن واژن کیفیت روابط زناشویی بهبود میابد؟

ارتباط عمل تایتنیگ با واژینوپلاستی چیست؟

عمل های مشابه با عمل تایتنینگ که در ارتباط با واژن است، چیست؟

باور های اشتباه درباره واژن چیست؟

تنگی بیش از حد واژن چیست؟

روش های طبیعی تنگ کردن واژن چیست؟

عمل تایتنینگ
عمل تایتنینگ

دلایل شل شدن واژن زنان

بافت همبند داخل واژن به علت افزایش سن کاهش می یابد. به همین علت، با گذشت زمان، بافت واژن به میزان زیادی افزایش و گسترش می یابد. ضعف بافت همبند؛داشتن زایمان طبیعی، مشکل ژنتیکی، مقاربت جنسی مکرر، سقط جنین دلایلی است که به بزرگ شدن بافت واژن، کمک می کنند.

همچنین سیگار کشیدن می تواند باعث ضعف باند و در نتیجه شل شدن واژن را افزایش می دهد. در بعضی از زنان، حتی اگر زایمانی نداشته باشند، بسته شدن ماهیت بافتها ممکن است باعث شل شدن زود هنگام واژن آن ها شود.

مشکلات شل شدن واژن زنان

شل شدن واژن ممکن است گاهی اوقات باعث بی اختیاری ناشی از ادرار شود، به خصوص هنگامی که فرد سرفه یا خنده انجام می دهد، و همچنین اختلال عملکرد جنسی و نارضایتی بین هر دو طرف.

با کاهش ساییدگی، لذت جنسی در همسران را  کم می کند. بی اختیاری ادرار و عفونت های مکرر ممکن است به علت باز شدن دستگاه ادراری در ناحیه تناسلی نیز رخ دهد.

عمل تایتنینگ

به طور کلی؛ این عمل ، یعنی  تجدید و جوان سازی واژن افراد است. همچنین برای جلوگیری از خشکی واژن در طی یائسگی و درد همراه با رابطه جنسی از این روش استفاده می شود.

این عمل در زنانی مورد استفاده قرار میگیرد که خواهان زندگی سالم و رضایت بخش، عدم ارگاسم، بهبود بی اختیاری ادرار خفیف و رطوبت واژن بیشتری باشند. بنابراین، بعد از این عمل هماهنگی بین اندام و رضایت جنسی افزایش می یابد

1)بیمار بلافاصله پس از انجام عمل می تواند  به زندگی روزمره طبیعی باز گردد.

2)التیام بافت معمولا در هفته اول تکمیل می شود.

3)اگر درد یا  ناراحتی در فرد وجود نداشته باشد، بعد از تکمیل دوره التیام، رابطه جنسی برقرار شود.

4)این عمل روشی امن، سریع و بی خطر و میزان عوارض و اثرات نامطلوب در مقایسه با روش های دیگر، ناچیز است.

عمل تایتنینگ
عمل تایتنینگ

آیا می توان عمل تایتنینگ را همزمان با عمل های زیبایی شناختی دیگر واژن انجام داد

بله. عمل های زیبایی شناختی واژن می تواند به طور همزمان برای درمان خشکی واژن و دیگر روش های زیبایی انجام شود. در طول روش، طول موج لیزر دستگاه توسط پزشکان تنظیم می شود و دوز با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل تایتنینگ چگونه انجام می شود

دیواره واژن از عضلات تشکیل شده و سطح داخلی واژن توسط یک غشای مخاطی مرطوب پوشیده شده است. در این عمل ، عضلات به یکدیگر نزدیک تر می شوند و با حذف یک قطعه طولی از دیواره پشتی مهبل (واژن) تنگ می شود.

در صورت باز شدن واژن بیش از حد گسترده ، عملیات تکمیل شده و دوباره حذف یک قطعه برای تنگ شدن واژن انجام میگیرد. عمل واژن می تواند تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود.طول مدت انجام عمل مدت حدود 1 ساعت است.

مدت زمان بهبودی پس از عمل تایتنینگ

روند بهبودی به طور متوسط ​​2 هفته طول می کشد و در صورتی که بخیه های جذبی استفاده شود نیازی به برداشتن  بخیه وجود ندارد.

دلایل انجام عمل تایتنینگ

1)این عمل احساس خستگی در زوج ها را که  در طول رابطه جنسی ایجاد می شود، تصحیح می کند. علاوه بر این، اگر در طول عمل مشکلات دیگری مانند فشرده سازی و بی اختیاری ادرار و یا دیگر ضعف های واژیناسیون داشته باشید می تواند اصلاح شود. برای بهبود ظاهر ناحیه تناسلی خارجی، اصلاح (لب های کوچک) را می توان انجام داد.

2)عمل تایتنینگ معمولا برای بیمارانی که یک یا چند تولد  طبیعی داشته اند یا دارای وزن بسیار زیادی هستند انجام میشود. با این حال، ممکن است به بیمارانی که از نظر ساختاری به دلایلی از بزرگ شدن واژن خود شکایت دارند، حتی اگر هیچ زایمان و اضافه وزنی نداشته باشند نیز ، ممکن است انجام شود.

3)عمل تایتنینگ یک درمان مدرن در زنان است که در 25-30 دقیقه انجام می شود، بدون درد، خشکی واژن و مشکلات بی اختیاری ادرار حل مشود در حالی که نیازی به بیهوشی ندارند.

4)عمل تایتنینگ بر اساس فشرده سازی عضلات واژن است. بافت مخاطی بیش از حد در واژن حذف می شود. به این ترتیب، باعث تنگ شدن واژن در فرد می شود. مرد و زن می توانند حالت اصطکاک را در طی مقاربت با تنگ شدن واژن بهبود ببخشند. در نتیجه لذت و ارگاسم بیشتر در افراد بعد از انجام عمل تایتنینگ ایجاد می شود.

آیا نتایج بدست آمده بعد از انجام عمل تنگ کردن واژن دائمی است؟

نتایج جراحی تنگ کردن واژن دائمی است. با این حال، اگر یک عامل مانند زایمان، از دست دادن بیش از حد وزن، و افزایش سن و پیر شدن باعث شل شدن واژن شد، طبیعی است و می توانید دوباره از این روش استفاده کنید.

 

در چه بازه سنی می توان عمل تایتنینگ واژن را انجام داد؟

این عمل را می توان با خیال راحت در تمام زنانی که پس از 18 سالگی چه آن هایی که زایمان داشته اند چه آن هایی که نداشته اند انجام داد. هنگامی که این عمل توسط پزشک متخصص و ماهر در این ضمینه انجام شود، هیچ مشکلی در سلامتی فرد ایجاد نمی شود.

محدودیت در سن بالا نیز وجود ندارد در حالی که سیستم تناسلی به طور کامل در فرد ایجاد شده باشد عمل تایتنینگ بر روی افراد انجام میگیرد.طبق تجربه پزشکی، در بیمارانی که از سال 1998 تا کنون عمل تایتنینگ را داشتند بین 18 تا 74 ساله بودند.

در چه بازه سنی می توان عمل تایتنینگ واژن را انجام داد؟
در چه بازه سنی می توان عمل تایتنینگ واژن را انجام داد؟

چرا هزینه های عمل تایتنینگ متفاوت است؟

در عمل های زیبایی شناسی مثل تایتنینگ، هزینه بر اساس نوع واژن فرد، عرض واژن ،روش بیهوشی، پزشک متخصص و کلینیک جراحی متفاوت است.

تایتنینگ با استفاده از نخ واژینال

یکی از روش های جراحی برای تنگ کردن واژن استفاده از نخ است. این روش به صورت مستقیم به سلول های بافت واژن حمله نمی کند، برای همین روش تهاجمی محسوب نمی شود.

در این روش از عمل تایتنینگ، از نخ های مخصوصی که به آنها نخ واژینال می گویند استفاده شده است. این نخ ها سبب شده عضله های واژن به اصطلاح لیفت کنند و به سمت بالا بیایند.

این نخ ها قابلیت جذب دارند، در نتیجه مشکلات ثانویه که بخیه های معمولی ایجاد می کنند، همراه ندارند. در استفاده از آن روش یعنی تنگ کردن واژن با نخ، خونریزی ایجاد نمی شود، همچنین در این عمل برخلاف بسیاری از عمل ها از داروی بیهوشی برای بیمار استفاده نمی شود.

در نتیجه عوارض بسیار زیاد بیهوشی برای فرد مشکل آفرین نخواهد بود. برای انجام عمل تایتنینگ دو نوع نخ واژینال وجود دارد. یکی از این نخ ها قدیمی تر بوده و فقط یک اثر کوتاه مدت ایجاد کند.

اما به غیر از نخ های قدیمی سری جدیدی از نخ ها نیز وجود دارد که این نخ های جدید سبب ایجاد دو اثر در واژن می شود.

استفاده از نخ های واژینال جدید برای عمل تایتنینگ می تواند، دو اثر یکی در کوتاه مدت و دیگری در بلند مدت ایجاد کند.

اثر اول که به آن اثر مکانیکی نیز گفته می شود، بعد از تمام شدن عمل توسط بیمار قابل درک است و به آن اثر، اثر مکانیکال گفته می شود. این اثر تنها اثری است که نخ های واژینال قدیمی تر ایجاد می کردند.

تایتنینگ با استفاده از نخ واژینال
تایتنینگ با استفاده از نخ واژینال

نخ های جدید در عمل تایتنینگ

اما نخ های جدید به غیر از اثر فوری و اولیه اثر دیگری نیز ایجاد می کنند و به دلیل اثر گذاری بیشتری که دارند، بیشتر هم مورد استفاده قرار می گیرند. نخ های سری جدید شکل ویژه و متفاوتی نسبت به نخ ها گذشته دارند، این نخ ها دارای دندانه هایی هستند که به غیر از اثر مکانیکال اولیه سبب ایجاد التهاب در مجرای واژن شده که در نهایت منجر می شود، بافت تناسلی مجرای واژن دچار مکانیسم فیبروز شود.

مکانیسم فیبروز یک مکانیسم ترمیمی مهم در سلول ها است و سبب می شود، سلول ها با تولید رشته های فیبروز که به کمک آن ها بافت ها محکم تر به هم متصل می شوند. بافت خود را بازسازی کنند، البته نکته مهمی که درباره عمل تایتنینگ وجود دارد، این است که بیمار ها باید پیش از عمل آزمایش های لازم را بدهند.

تا اگر عفونت های قارچی یا میکروبی در ناحیه تناسلی آن ها وجود دارد، حتما آن عفونت های قارچی یا میکروبی را برطرف کنند، زیرا در صورت برطرف کردن عفونت های قارچی یا میکروبی انجام عمل تایتنینگ امکان پذیر نمی باشد،

انجام آزمایش پاپ اسمیر

همچنین به کسانی که قصد انجام عمل تایتنینگ را دارند، توسط پزشک متخصص زنان توصیه می شود، قبل از عمل تایتنینگ، آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. این آزمایش در واقع نوعی تست غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد. و برای اطمینان خاطر بیشتر توصیه می شود.

همچنین مراقبت ها و ملاحظه هایی وجود دارد که باید بعد از عمل انجام شوند. بعد از عمل ممکن است، شاهد تورم در ناحیه مجرای واژن باشید، اما باید بدانید این تورم جای نگرانی ندارد، بلکه پس از مدتی خوب خواهد شد شما می توانید با مصرف ویتامین سی به روند بهبود کمک کنید.

یکی دیگر از مراقبت های لازم این عمل این است که باید توجه داشته باشد، بعد از انجام عمل تایتنینگ تا حدود 6 هفته نباید رابطه جنسی برقرار کنید، البته شما می توانید کار ها و فعالیت های عادی و روزانه خود را انجام دهید، اما بهتر است، به این نکته توجه جدی کنید و تا حدود 6 هفته از انجام نزدیکی خودداری کنید.

انجام آزمایش پاپ اسمیر
انجام آزمایش پاپ اسمیر

مزیت های عمل با نخ

عمل تایتنینگ با استفاده از نخ مزیت هایی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عمل تایتنینگ با استفاده از نخ در مدت کوتاهی یعنی بین 30 دقیقه تا یک ساعت انجام می شود و درد کمی دارد. در نتیجه وقت زیادی از شما نخواهد گرفت.
  • انجام عمل تایتنینگ با نخ سبب می شود، تاثیرات و نتایج حاصل شده اغلب دائمی باشد.
  • عمل تایتنینگ با استفاده از نخ یک مزیت بزرگ دیگر نیز دارد. این عمل بدون بیهوشی است. هر چند بعضی از عوارض بیهوشی کوتاه مدت است، اما عوارض بلند مدت آن می تواند آسیب جدی به روند زندگی فرد وارد کند.
  • عارضه های کوتاه مدت بیهوشی مانند استفراغ و حالت تهوع، فراموشی موقتی، لرز، سردرد و گلو درد هستند.
  • از عارضه های بلند مدت داروی بیهوشی نیز می توان به عفونت ریه اشاره کرد.

 

جراحی پرینورافی

پرینه همان مدخل ورودی و ابتدایی مجرای واژن است. عمل پرینورافی که یکی از روش های عمل تایتنینگ است، سبب کاهش قطر مدخل واژن می شود، این عمل ممکن است، همراه با عمل لابیا پلاستی نیز انجام شود. این عمل فقط جنبه زیبایی ندارد.

گاهی در زایمان های طبیعی پرینه دچار آسیب می شود، اگر آسیب در همان ابتدای مجرای واژن باشد، می تواند از جراحی پرینورافی که یکی از شیوه های عمل تایتنینگ است، استفاده کرد. تا با انجام این عمل جراحی به ترمیم بافت ابتدایی مجرای واژن کمک کرد.

2 تا 3 سانتی متر ابتدایی مجرای واژن تحت تاثیر این عمل هستند. این عمل حتی می تواند به منظور ترمیم جوش خوردگی های نامطلوب پرینه نیز انجام می شود.

نکته حائز اهمیت درباره این روش از عمل تایتنینگ این است که نتیجه این عمل به صورت فوری نمایان نمی شود، بلکه نتیجه این عمل بعد از مدت زمان تقریبا یک ماه و یا حتی بیشتر مشاهده خواهد شد.

مراقبت های لازم قبل از عمل تایتنینگ

مراقبت های لازم برای انجام این عمل نیز مشابه مراقبت های لازم برای انجام تایتنینگ با استفاده از نخ است. باید تست غربالگری سرطان دهانه رحم یا همان پاپ اسمیر انجام شود،

مراقبت های لازم قبل از عمل تایتنینگ
مراقبت های لازم قبل از عمل تایتنینگ

همچنین باید عفونت های قارچی یا میکروبی مجرای واژن قبل از انجام عمل حتما برطرف شود، زیرا با وجود این عفونت ها ممکن است، جای بخیه های عمل زخم شود و عفونت های میکروبی و قارچی گسترش یابد. همچنین اگر از این که باردار نیستید اطمینان کافی ندارید، حتما باید قبل از عمل تست بارداری بدهید.

زیرا در هنگام بارداری این عمل ها نباید انجام شود.

مراقبت بعد از عمل تایتنینگ به شیوه پرینورافی

بعد از این عمل باید از کارهایی که به ناحیه تناسلی شما فشار آورد خودداری کنید. مخصوصا از برقراری رابطه جنسی به مدت یک ماه و بیشتر خودداری کنید، همچنین باید تا مجرای واژن بهبود یافته مراقبت های ثانویه ویژه ایی را انجام دهید که دچار عفونت های قارچی یا میکروبی نشوید،

زیرا ناحیه واژن هنوز بهبود نیافته و ممکن است، زخم شود. این کار عارضه هایی مانند: ترشح های واژینال غیر طبیعی، عفونت های قارچی و میکروبی و باقی ماندن زخم دارد، اما مزیتی که شیوه پرینورافی در عمل تایتنیگ دارد، این است که هنگام عمل زایمان می تواند انجام گیرد و آسیب ناحیه پرینه را برطرف کند.

لیزر و عمل تایتنینگ

برای اینکه درباره یکی از روش های عمل تایتنینگ که عمل به کمک لیزر است، توضیح دهیم بهتر است، درباره لیزر و تاریخچه آن در کار درمان توضیحاتی بدهیم.

نخستین سیستم لیزری دنیا در سال 1960 کشف شد و بعد ها برای کاربردهای پزشکی و درمانی نیز مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از لیزر در امور پزشکی و کار های تحقیقاتی گسترش یافته است.

از آن جایی که کاربرد لیزر محدود نمی باشد و در بسیاری از بخش های پزشکی کاربرد دارد. توجه بسیاری به خود جلب کرده است. لیزر در واقع انرژی نوری است که بنا بر کاربرد ها و استفاده های مختلف دارای طول موج های متفاوت الکترومغناطیسی است.

لیزر ها مانند سایر نور ها از اصل های تابش و بازتابش و همچنین اصل شکست تبعیت می کند. اگر نور لیزر به بافت زیستی برخورد کند. برای نور اتفاقات متفاوتی می افتد که این اتفاق ها بستگی به نوع بافت دارد. مهمترین مکانیسم که در پزشکی و کار با لیزر مورد استفاده قرار می گیرد، مکانیزم نور حرارتی است.

لیزر در موارد مختلفی در پزشکی کاربرد دارد، برای مثال در چشم پزشکی در دهان و دندان در اورولوژی و سایر موارد کاربرد دارد. با توجه به اهمیت و کاربرد هایی که لیزر دارد، باید بدانیم استفاده از لیزر می تواند بسیار خوب و مفید باشد، زیرا آسیب ها و مشکل های ناشی از جراحی در این روش وجود ندارد.

لیزر و عمل تایتنینگ
لیزر و عمل تایتنینگ

هایفو واژینال

یکی از روش های عمل تایتنینگ به کمک لیزر، روش هایفو واژینال است. هایفو واژینال روشی کاملا جدید است که در آن از دستگاه هایفو واژینال استفاده می شود و بدون استفاده جراحی صورت می گیرد.

در روش هایفو واژینال امواجی در بازه های مکرر با انرژی بالا و طول موج کوتاه به قسمت های مورد نظر می خورد که تا عمق بین سه تا چهار میلی متری نفوذ می کند.

بخشی از دستگاه هایفو واژینال که وارد مجرای واژن شده می تواند به صورت کامل داشته باشد. پرتو های مافوق صوت به کمک این دستگاه همگرا می شوند و دما را در بافت هدف به صورت موضعی بالا می برند.

استفاده از این دستگاه برای عمل تایتنینگ حدودا نیم ساعت به طول می انجامد

استفاده از این دستگاه برای عمل تایتنینگ حدودا نیم ساعت به طول می انجامد، همچنین یک روش لیزری دیگر لیزر مونالیزا تاچ است که کاربرد های مختلفی مانند روشن سازی بافت مجرای واژن، تنگ کردن واژن و لابیا پلاستی دارد. از آن جایی که استفاده از لیزر روش کم خطر و مطمئنی است. خیلی ها ترجیح می دهند، برای کارهای درمانی و زیبایی خود از لیزر استفاده کنند.

لیزر مونالیزا تاچ با دستگاه مونالیزا انجام می شود که کشور سازنده آن ایتالیا است. این دستگاه مورد قبول وزارت بهداشت کشور ما نیز می باشد و استاندارد های جهانی را دارد، پس اگر از این دستگاه استفاده می کنید، نگرانی به خود راه ندهید. از لیزر مونالیزا تاچ به غیر از تنگ کردن واژن میتوان استفاده های دیگری کرد مانند:

روشن نمودن مجرای واژن و ناحیه تناسلی، درمان آویزانی مجرای واژن و تنگ نمودن آن، لابیاپلاستی و کوچک نمودن لبه های داخلی لابیا مینور و افزایش سفتی و حالت کشسانی بافت واژن، تسریع در بهبود جای بخیه سزارین و از بین بردن ترک های زایمان.

استفاده از این دستگاه برای عمل تایتنینگ حدودا نیم ساعت به طول می انجامد
استفاده از این دستگاه برای عمل تایتنینگ حدودا نیم ساعت به طول می انجامد

مزیت های لیزر

لیزر مونالیزا تاچ نسبت به روش های جراحی مزیت هایی دارد که می توان به گزینه های ذیل اشاره داشت.

این درمان نیاز به بستری شدن ندارد و به اصطلاح به صورت سرپایی انجام می شود. در نتیجه این عمل را می توان در کلینیک انجام داد و به فضای بیمارستان نرفت.

این عمل وقت کمتر و هزینه کمتری از سایر روش های تایتنینگ نیاز دارد. و در نتیجه به صرفه تر است. برخلاف عمل های مختلف که نتایج آنها پس از مدت طولانی قابل رویت است، این عمل تاثیر آنی دارد و نتیجه اش را می توان بعد از عمل مشاهده کرد.

این عمل هر چند برخلاف سایر عمل ها یک مرحله ایی نیست، اما نتایج مطمئن تر و بی خطر تری دارد و زودتر شما را به نتیجه می رساند.

حدود سه مرحله مراجعه برای لیزر شدن واژن نیاز است

برای انجام عمل تایتنینگ به کمک دستگاه لیزر مونالیزا تاچ حدود سه مرحله مراجعه برای لیزر شدن واژن نیاز است. و مهم ترین مزیت مونالیزا تاچ این است که کاملا بدون درد و بدون هیچ نوع خونریزی است.

روش دستگاه مونالیزاتاچ به این صورت است که با لیزر گاز کربنیک فعالیت می کند. این لیزر، خیلی کار آمد است و کارایی این را دارد که بیماری ها و مشکلاتی که در ناحیه تناسلی زن ها به وجود می آیند را برطرف کند.

عمل تایتنینگ به روش لیزر سرپایی انجام می شود و می توان بدون مراجعه به بیمارستان این عمل را در کلینیک های تخصصی انجام داد.

جلسه های درمانی شاید از نظر تعداد به نظرتان زیاد بیاید، اما از نظر زمانی واقعا بسیار کوتاه است، به طوری که به طور متوسط هر جلسه درمانی حدود پنج تا ده دقیقه به طول می انجامد.

حدود سه مرحله مراجعه برای لیزر شدن واژن نیاز است
حدود سه مرحله مراجعه برای لیزر شدن واژن نیاز است

اقدامات لازم برای لیزر

اتفاقی که در طی عمل تایتنینگ به روش لیزر مونالیزا تاچ می افتد این است که در ابتدا بخش هندپیس دستگاه مونالیزا تاچ در مجرای واژن وارد شده و بعد از آن اشعه های لیزر به دیواره ی مجرای واژن تابانده می شود.

فرکانس و طول موج و انرژی اشعه های لیزر با توجه به تشخیص پزشک و عمق و شدت مشکلی که فرد دارد، تعیین می شود و بنا بر نظر پزشک متخصص طول موج پرتو ها قابل تغییر است.

هنگامی که اشعه های لیزر به بافت مجرای واژن می خورد

هنگامی که اشعه های لیزر به بافت مجرای واژن می خورد از آن جایی که انرژی قابل توجهی دارد، از سطح عبور می کند. و ناحیه زیرین بافت مجرای واژن را تحریک می کند و در نتیجه سلول ها شروع به ساختن پروتئین حیاتی و مهم کلاژن می کنند.

وقتی این پرتو ها به مجرای واژن تابیده می شود، زخم های بسیار جزئی و ریزی ایجاد می کند که باعث می شود، بدن سعی کند خودش را ترمیم کرده و سلول های جدیدی بسازد. کلاژن سازی توسط سلول ها با اولین برخورد پرتو های لیزر شروع می شود،

اما به وجود آمدن تاثیرات چشمگیر این کلاژن سازی اندکی زمان بر است. با این وجود برخی از زنان که از روش لیزری عمل تایتنینگ استفاده می کنند، در همان جلسه اول تغییراتی را حس می کنند.

از آن جایی که دقت این دستگاه بسیار بالا است، می توان عمل را با دقت و با توجه به جزئیات فراوان انجام داد. در حالی که تیغ جراحی اینقدر دقت ندارد و ممکن است، اثرات آن باقی بماند،

با وجود این که استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ بسیار بی خطر است، اما گروهی از افراد نمیتوانند به صورت ایمن از آن استفاده کنند.

هنگامی که اشعه های لیزر به بافت مجرای واژن می خورد
هنگامی که اشعه های لیزر به بافت مجرای واژن می خورد

افرادی که استفاده از لیزر برایشان مضر است

– افرادی که عفونت‌های قارچی و میکروبی دارند، جزء کسانی هستند که نمی توانند به صورت ایمن از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ استفاده کنند. آنها ابتدا باید با مراجعه به پزشک متخصص عفونت‌های قارچی و میکروبی خود را درمان کنند تا به صورت ایمن از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ استفاده کنند.

-، همچنین زن های که در تست عمل غربالگری پاپ اسمیر دارای نتایجی هستند که نیاز به بررسی بیشتر دارد و ممکن است، دچار سرطان دهانه رحم باشند، بهتر است، اول از نداشتن سرطان دهانه رحم مطمئن شوند و سپس از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ استفاده کنند.

-، همچنین زنانی که به تنگی مجرا های ادرار مبتلا هستند، ابتدا باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا این مشکل خود را برطرف کنند و بعد از آن اگر پزشک شان صلاحدید از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ استفاده کنند.

– دسته دیگری از افراد که نمی توانند از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ استفاده نمایند، زنانی هستند که به تازگی بخشی از دستگاه تناسلی زنانه خود را چه رحم یا چه واژن شان را مورد جراحی قرار دادند. آن ها باید دوره نقاهت خود را به صورت کامل سپری کنند، زیرا در غیر این صورت ممکن است، دچار عارضه های ثانویه شوند و عفونت ها و مشکلاتی برای آن ها به وجود بیاید

تعداد جلسه های لیزر به صورت میانگین سه جلسه است

– تعداد جلسه های لیزر به صورت میانگین سه جلسه است، اما بستگی دارد که پزشک شما چه تشخیصی بدهد. بنا بر تشخیص پزشک این مقدار فرق خواهد کرد.

– اگر مراقبت ها و ملاحظه های قبل از عمل به خوبی و به درستی انجام گیرد، استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ عوارض حادی ایجاد نمی کند، البته شاید مجرای واژن شما دچار تورم و سوزش شود، اما باید بدانید این وضع موقتی است و طی یک یا دو روز بعد از عمل به صورت کامل از بین خواهد رفت.

– برای این که عارضه ها به سرعت از بین بروند و شما بهبودی کامل را به دست بیاوری بهتر است، سه تا دو روز بعد از استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ از رابطه جنسی و نزدیکی با همسر خودداری کنید.

و، همچنین از انجام کار هایی که به ناحیه تناسلی شما فشار بیاورند خودداری کنید و حتی بهتر است، به صورت عمومی از کار های سنگین بپرهیزید.

تاثیرات لیزر

همان طور که در قبل گفته شد حتی بعد از جلسه اول استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ می توان نتیجه های قابل توجهی دید، اما از آن جایی که دست یافتن به نتایج کلاژن سازی زمان بر است، باید مدتی یک ماهه یا بیشتر صبر کنید تا فرآیند بازسازی مجرای واژن کامل شود.

استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ سبب می شود، بافت های مجرای واژن شما آب رسانی شده و جوان تر شود و قابلیت کشسانی و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد،

همچنین بعد از استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ امکان گرفتن انواع عفونت‌های قارچی و میکروبی در ناحیه تناسلی شما کاهش پیدا می کند، همچنین مشکلات خشکی واژن برطرف شده و واژن رطوبت خود را به دست می آورد.

تاثیرات لیزر
تاثیرات لیزر

هزینه لیزر

مخارج لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ بسته به نوع استفاده هایی که از آن می شود، متفاوت است، زیرا تعداد جلسه های مراجعه برای کار با این دستگاه نیز متفاوت است، اما آمار ها نشان می دهد، هزینه لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ در آمریکا به حدود هزار دلار می رسد و در ایران این هزینه به طور تقریبی یک دهم هزینه آن در آمریکا است.

نکات مهمی که درباره استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ وجود دارد

اگر میزان گشادی واژن خیلی زیاد باشد، روش تنگ کردن واژن به کمک نخ به جای این روش پیشنهاد می شود.

استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ محدودیت سنی ندارد و برای همه کسانی که دستگاه تناسلی شان کامل شده میتواند مفید باشد، زیرا با کمکی که به بازسازی بافت مجرای واژن می کند، می تواند تجربه لذت جنسی را برای افرادی که خود و شریک جنسی شان از آن محروم بودند فراهم کند.

اثر استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل تایتنینگ به صورت طولانی مدت پایدار است.

مقایسه بین هایفو واژینال و لیزر کربن دی اکسید

اگر بخواهیم مقایسه ایی بین هایفو واژینال و لیزر گاز کربنیک انجام دهیم، به موارد زیر اشاره خواهیم کرد.

در هایفو واژینال امواج، امواج اولتراسونیک است که همگرا شده و از نفوذ بیشتری نسبت به سایر امواج برخوردار است، همچنین باید بدانیم امواج اولتراسونیک همان امواج مورد استفاده در سونوگرافی هستند که کاملا ایمن هستند و جای نگرانی ندارند و برخلاف لیزر گاز کربنیک که استفاده از آنها اندکی احتمال به وجود آمدن عارضه های مختلفی دارد.

در هایفو واژینال خطر به وجود آمدن عارضه ها بسیار کم تر است، همچنین از آن جایی که عمق نفوذ اشعه اولتراسونیک بیشتر از لیزر گاز کربنیک است، تعداد جلسه های مراجعه برای هایفو واژینال نسبت به لیزر کربن دی اکسید، کاهش پیدا خواهد کرد.

مقایسه بین هایفو واژینال و لیزر کربن دی اکسید
مقایسه بین هایفو واژینال و لیزر کربن دی اکسید

جنبه های درمانی تایتنینگ

ما میدانیم واژن بافتی عضلانی است که دیواره آن چین هایی دارد. در حالت که زایمان یا رابطه جنسی برقرار نمی شود، این چین ها روی هم قرار دارند، اما در طی رابطه جنسی یا به دنیا آمدن نوزاد این چین ها از هم باز می شوند.

حالا اگر به دلیل های مختلفی مانند زایمان طبیعی، ژنتیک و مشکلات مادرزادی بالا رفتن سن یا چاقی مفرط عضله های اطراف واژن شل شوند. می گوییم فرد به شل شدن یا افتادگی واژن دچار است.

در بالا رفتن سن و یائسگی از آن جایی که سطح هورمون های زنانه بسیار کاهش پیدا می کند و از آنجایی که این هورمون ها بر روی عضله ها تاثیر مهم و به سزایی دارند، عضله های مجرای واژن شل می شود.

همچنین تغذیه نامناسب و سبک زندگی نیز می تواند، تاثیراتی درباره شلی شدن واژن داشته باشد. با کمبود پروتئین و سایر مواد مغذی لازم مانند انواع ویتامین ها و مواد معدنی، عضله ها شروع به تحلیل شدن می کنند.

همچنین بارداری های مکرر نیز سبب می شود، عضله های این ناحیه شل شوند.

افتادگی مجرای واژن عارضه های مختلفی را به وجود می آورد که بی اختیاری ادرار یکی از این عارضه هاست.

این عارضه بسیار رنج آور است و افراد بسیار دوست دارند که خود را از این عارضه ها رها کنند.

بنابراین باید به عمل تایتنینگ یا همان تنگ کردن واژن رو بیاورند و عمل تایتنینگ را به یکی از سه روش آن انجام دهند، البته استفاده از اشعه لیزر بیشتر توصیه می شود. در نتیجه این عمل به جز جنبه های زیبایی جنبه ها درمانی نیز دارد.

جنبه های درمانی تایتنینگ
جنبه های درمانی تایتنینگ

خشکی واژن و عمل تایتنینگ

ترشحات مجرا واژن، پی هاش محیط واژن را بازی می کنند. و موجب سهولت حرکت آلت تناسلی مردانه در واژن می شوند. به دلایل مختلفی ممکن است، خشکی واژن رخ دهد، مانند عدم خونرسانی مناسب به آن ناحیه یا کاهش هورمون زنانه استروژن که این کاهش به دلایل مختلفی مانند افزایش سن رخ می دهد.

این خشکی واژن نشانه هایی دارد، مانند به وجود آمدن زخم های کوچک پس از برقراری رابطه جنسی که ممکن است، موجب خو نریزی های خفیفی نیز بشوند، همچنین احساس خارش بیش از حد و درد شدید در هنگام برقراری رابطه جنسی نیز می توانند نشانه خشکی واژن باشد.

اگر کسی این علائم را داشته باشد، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کند تا بهترین درمان برای آن انتخاب شود، اما یکی از درمان ها عمل تایتنینگ که با جوان سازی و ترمیم بافت باعث می شود، خون رسانی به این ناحیه بیشتر شود. و در نهایت خشکی واژن بهبود یابد.

خشکی واژن و عمل تایتنینگ
خشکی واژن و عمل تایتنینگ

عمل تایتنینگ و بیمه

بیمه های درمانی و تکمیلی که در ایران وجود دارد، قانون های خاص خود را دارند. و به میزان قرارداد که با شما دارد، هزینه های درمانی شما را پرداخت می کند،

اما نکته ایی که اینجا وجود دارد، این است که کارگزاران بیمه ها نگاه درستی به مسئله عمل هایی مانند تایتنینگ ندارند و از آگاهی کافی برخوردار نیستند، برای همین تشخیص درستی بین عمل زیبایی صرف و عملی که جنبه درمانی نیز دارد، ندارند. و از آن جایی که عمل های که در ارتباط واژن هستند، جنبه زیبایی دارند.

مرکز های بیمه فقط به جنبه های زیبایی عمل هایی مثل تایتنینگ یا لابیاپلاستی توجه دارند، اما در حالی که ثابت شده است، این عمل ها فقط جنبه زیبایی ندارند، بلکه جنبه های درمانی زیادی هم دارند، اما بیمه های درمانی متاسفانه فقط جنبه زیبایی این عمل را در نظر گرفته اند و خدمات بیمه ایی برای عمل تایتنینگ نه تنها به روش لیزری، بلکه با روش جراحی و استفاده از نخ، نیز ارائه نمی شود.

پیش فرض های ذهنی غلط درباره عمل تایتنینگ و مسئله گشادی واژن:

پیش فرض هایی غلط و بدون مبنایی درباره گشادی واژن و کاهش خاصیت کشسانی و ارتجاعی واژن، در جامعه ما وجود دارد که مانند بسیاری از مسئله های دیگر ناشی از عدم آگاهی و اطلاع کافی درباره مسئله های مختلف است. مخصوصا اگر این مسئله ها مربوط به مسائل جنسی باشد،

زیرا هیچ وقت جامعه ما اهمیت پرداختن به شیوه صحیح و منطقی به این مسئله ها را درک نکرده است. و آگاهی و آموزش های صحیح در این باره داده نشده است. این عدم آگاهی و نبود آموزش صحیح راه را برای رسمیت بخشیدن به حرف های نا صحیح باز کرده است.

به عنوان مثال افرادی که دچار شل شدن عضله های واژن و گشادی واژن هستند، به جای این که علت های واقعی را بیابند که به سبب آن ها واژن به اصطلاح شل و گشاد شده و خاصیت کشسانی و ارتجاعی خود را از دست داده است، فکر می کنند، داشتن رابطه های جنسی مکرر باعث شل شدن و گشادی واژن آن ها و از بین رفتن یا کاهش قابلیت ارتجاعی واژن شده است.

این پیش فرض های غلط در طی گذر زمان به عنوان سنت هایی جامعه در ذهن مردم تثبیت شدند. این حرف های غلط و بدون پایه و اساس موجب بروز مشکلات زیادی هستند.

که عواقب گسترده دارد و تاثیرات منفی زیادی در سطح جامعه ایجاد می کند، جامعه ما مانند جوامع دیگر همیشه از عدم آگاهی و تعصبات بیهوده رنج برده است.

سنت و پایبندی به سنت ها به خودی خود بد نیست، اما آنچه بد و آزاردهنده است و سبب بروز مشکلات فراوانی می شود، تاکید بر حفظ سنت های اشتباهی است که به افراد و جامعه ضرر و آسیب می رسانند.

پیش فرض های ذهنی غلط درباره عمل تایتنینگ و مسئله گشادی واژن:
پیش فرض های ذهنی غلط درباره عمل تایتنینگ و مسئله گشادی واژن:

صحبت کردن درباره مشکلات

یکی از این موضوع هایی که به صورت سنتی در جامعه ما و مخصوصا در بین زن ها به وجود آمده بود. قباحت صحبت کردن درباره موضوع هایی است که به دستگاه تناسلی مرتبط است.

به صورتی که بیشتر افراد آشنایی درست و صحیحی از دستگاه تناسلی بدن خود نداشته و اگر مشکلی هم برایشان پیش می آمد، کمتر آن را با کسی مطرح می کردند و هر چند از این مشکل ضرر و آسیب بسیار می دیدند،

اما باز ترجیح می دادند که سکوت کنند تا این که قبول کنند، مشکلی برای آن ها به وجود آمده و بخواهند به قول معروف روی خود عیب بگذارند و برای این مشکل ها به پزشک مراجعه کنند.

همین تصورات غلط و مراجعه نکردن به پزشک متخصص باب بسیاری از مشکلات را برای افراد باز می کند و عدم آگاهی به آگاهی غلط ختم می شود. و به جای این که علت یا علت های صحیح به وجود آمدن مشکل کشف شد، علت های عجیب و غریبی برای مشکلات دستگاه تناسلی زنانه عنوان می شود که نه تنها به بهبود شرایط کمک نمی کند، بلکه موجب به وجود آمدن مشکلات ثانویه نیز می شود.

اگر علت های واقعی و صحیح کشف نشود

اگر علت های واقعی و صحیح کشف نشود، در نتیجه راه درمان صحیح و موثر نیز کشف نخواهد شد. قطعا پزشکان متخصص زنان، کسانی هستند که اطلاعات کافی و جامعی درباره دستگاه تناسلی زنان دارند و با تکیه بر دانش و تجربیات خود می توانند، بهترین تشخیص را درباره علت مشکلات بدهند و بهترین راه درمان را پیشنهاد بدهند.

در متن زیر برای مثال به چند مورد از تصورات اشتباه درباره علت های شل شدن واژن می پردازیم.

همچنین به راه های درمان پر خطر و غیر واقعی که به جای راه های درمان منطقی و صحیح مثل همین عمل تایتنینگ پیشنهاد می شوند، خواهیم پرداخت تا بدانیم این راه ها فقط سبب بروز بیشتر شدن مشکلات می شوند و بهتر است، با راه های منطقی مثل عمل تایتنینگ که توسط پزشکان متخصص توصیه شده است، جایگزین شوند.

اگر علت های واقعی و صحیح کشف نشود
اگر علت های واقعی و صحیح کشف نشود

نمونه هایی از تصورات غلط

یکی از مهم ترین تصورات غلط این است که فرض می شود، هر چه میزان رابطه جنسی واژینال زیاد باشد، در نهایت این موضوع سبب گشادی شدن و شل شدن واژن و از بین رفتن خاصیت الاستیک یا کشسانی واژن می شود،

اما باید دانست بافت واژن از انعطاف بالایی برخوردار است که در اغلب موارد می تواند به میزان زیاد و قابل بازگشتی تغییر سایز و اندازه دهد. برای این که به واقعیت میزان انعطاف پذیری بسیار بالای واژن پی ببرید فقط کافی است، به تولد نوزادی که با زایمان طبیعی به این دنیا آمده فکر کنید، هر چند او نسبت به آدم های بزرگ خیلی کوچک است،

اما باید بدانید که واژن و عضله های واژن این قابلیت بی نظیر را در انعطاف داشته که اندازه اش مطابق اندازه نوزاد شود و قطرش افزایش قابل توجهی داشته باشد تا نوزاد به دنیا بیابد.

و بعد از تولد نوزاد به قطر اولیه و اندازه قبل از زایمان بازگردد. حالا با توجه به این نکته که بافت واژن انعطاف پذیری و کشسانی بسیار بالایی دارد، باید بدانیم که رابطه جنسی نمی تواند موجب گشادی آن شود.

البته ممکن است، در اولین بار که رابطه جنسی رخ می دهد، تغییراتی در اندازه ورودی مجرای واژن انجام شود که موجب بزرگتر شدن محل ورودی این مجرا شود، اما به غیر از این تغییر جزئی که باعث آسیب دیدن بافت همبند ابتدایی مجرای واژن یا همان پرده بکارت می شود.

در موارد دیگر رابطه جنسی هر چند ماهیچه های واژن را دچار تغییر اندازه و سایز میکند تا اندازه مجرای واژن را با آلت تناسلی شریک جنسی زن هماهنگ کنند، ، اما به دلیل قابلیت ارتجاعی و کشسانی و انعطاف بالایی که واژن دارد، به حالت اولیه باز می گردد.

نمونه هایی از تصورات غلط
نمونه هایی از تصورات غلط

رابطه جنسی

در نتیجه رابطه جنسی نمی تواند سبب شل و گشاد شدن واژن و افتادگی و از بین رفتن خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری واژن باشد. اما اگر فرض کنیم، رابطه جنسی نیز سبب این موضوع می شود، راه درمان و جوان سازی و ترمیم واژن جلوگیری از رابطه واژینال نیست، بلکه اگر به پزشک متخصص مراجعه کنید، متوجه خواهید شد راه های منطقی تری نیز برای حل این مشکل وجود دارد.

جلوگیری از رابطه جنسی با این فرض که با این کار از شل شدن و افتادگی واژن جلوگیری می کنید و به بهبود شکل و ترمیم و جوان سازی واژن کمک می کنید، کاملا اشتباه است.

شما نمی توانید با جلوگیری از رابطه جنسی حتی به صورت طولانی مدت این امکان را به مجرای واژن خود بدهید که قابلیت کشسانی و الاستیک و حالت انعطاف پذیر خود را بازیابد. جلوگیری از رابطه جنسی ممکن است، عوارض خطرناک تری داشته باشد.

این عوارض می تواند به شما و شریک جنسی تان ضربه بزند و احساس ناخوشایندی ایجاد کند که در روابط مشترک شما تاثیرات طولانی مدت یا همیشگی داشته باشد.

توافق که با شریک جنسی

هر چند شما بنا بر دلیل های منطقی که برای خود دارید و توافق هایی که با شریک جنسی خود داشته اید ممکن است، میزان رابطه جنسی را کم و زیاد کنید، اما باید بدانید جلوگیری از رابطه جنسی با این تفکر که با این کار به بهبود شکل مجرای واژن و بازگشت قابلیت کشسانی مجرای واژن کمک کنید، کاملا اشتباه است.

در نتیجه برای رفع مشکل شل شدن و افتادگی واژن می توانید به پزشک مراجعه کنید تا با عمل تایتنینگ که جزء عمل های واژینوپلاستی است، به شما کمک کند مشکل خود را رفع کنید و از رابطه جنسی خوشایند و با کیفیتی بهره مند شوید.

یکی دیگر از تصورات اشتباهی که وجود دارد، این است که اگر واژن گشاد تر باشد و فرد دچار عفونت های قارچی یا میکروبی شود، این عفونت بیشتر گسترش می یابد. در حالی که این موضوع ارتباطی با اندازه بزرگ و کوچک واژن ندارد. و اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد چه واژن بزرگ باشد و چه کوچک فرد ممکن است، باز هم دچار عفونت های قارچی یا میکروبی شود.

توافق که با شریک جنسی
توافق که با شریک جنسی

عمل تایتنینگ و بهبود روابط زناشویی

برای بررسی تاثیر عمل تایتنینگ در بهبود وضعیت زناشویی، ابتدا بهتر است، درباره روابط زناشویی و نقش واژن در روابط جنسی بپردازیم.

رابطه جنسی مناسب و صحیح می تواند تاثیری به سزایی در سایر ابعاد زندگی شما داشته باشد. اگر بدانید مشکل خیلی از کسانی که به دادگاه خانواده مراجعه میکنند این است که از روابط جنسی خود احساس ناخوشایندی دارند، شاید به این موضوع با چشم باز تر نگاه کنید.

اگر رضایت جنسی بنا به هر دلیلی مانند شل شدن و افتادگی واژن زنان بعد از زایمان های طبیعی یا توجه نکردن مردان از لذت بردن شریک جنسی شان، تامین نشود.

مشکلات این بخش از زندگی بر سایر بخش های نیز سایه می افکند. باید بدانید روابط جنسی فقط یک سری روابط فیزیکی بین دو طرف نیست و به همین موضوع خلاصه نمی شود، بلکه تاثیرات ذهنی که ایجاد می شود، در طی رابطه بسیار مهم و تاثیر گذار هستند.

حتی اگر بنا بر دلایلی برای مدت معلوم رابطه جنسی با شریک جنسی تان نخواهید داشت، باید به تاثیرات روانی رابطه صمیمانه که با همسر خود دارید، توجه کنید.

نقش واژن در رابطه جنسی

واژن از عضله ساخته شده و به صورت مجرایی است که طول آن در افراد مختلف بین هشت تا دوازده سانتی متر است و همچنین قطر واژن بین بازه 2 تا 4 سانتی متر در افراد مختلف، متفاوت است. ، همچنین واژن در افراد مختلف دارای شکل، سایز و رنگ های متفاوتی است.

هنگام برقراری رابطه جنسی اگر عصب های ابتدایی واژن یعنی در واقع همان ناحیه کلیتوریس تحریک شود، لذت جنسی به وجود می آید. تحریک این قسمت نقش مهمی در به ارگاسم رسیدن زنان دارد.

اگر واژن شکل مناسبی داشته باشد، تحریک این ناحیه به خوبی صورت می گیرد. نکته مهم شکل و فرم استاندارد است، زیرا تنگی بیش از حد واژن نیز موجب مشکلات دیگری مانند عدم امکان دخول می شود. با تحریک شدن ناحیه کلیتوریس ترشحاتی ایجاد می شود که لغزنده هستند و سبب کم شدن اصطکاک می شود.

اگر این ترشحات به اندازه کافی باشند، می توان رابطه جنسی کم درد تری را تجربه کرد. هنگام انجام رابطه جنسی خون بیشتری به ناحیه واژن می آید و در نتیجه مایعات بیشتری طی پدیده تراوش از خون خارج می شود که همان مایع واژینال هستند که سبب کاهش اصطکاک می شوند، هنگام تحریک جنسی مجرای واژن که قابلیت کشسانی و انعطاف پذیری دارد، افزایش طول می دهد.

نقش واژن در رابطه جنسی
نقش واژن در رابطه جنسی

اندام داخلی واژن

دیواره این مجرا از چین های مخاطی ایجاد شده که با ورود آلت تناسلی و کاهش میزان چین ها، مجرای واژن اندازه خود را مطابق آلت تناسلی تنظیم می کند و اگر واژن شکل مناسبی داشته باشد، تحریک محدود جی صورت می گیرد و زنان نیز به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می رسند.

نکته دیگری که وجود دارد، این است که شل و گشاده بودن واژن و نداشتن خاصیت کشسانی ممکن است، در ارگاسم مردان مشکل ایجاد کند،

البته رسیدن به ارگاسم تا حدی به ذهنیات افراد مربوط است. اگر شما جزء دسته زنانی هستید که بنا به هر دلیلی مانند، زایمان طبیعی یا چاقی یا دلایل ارثی و ژنتیکی دارای مجرای واژنی هستید که خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری خود را از دست داده و دچار شل و گشاد شدگی شده، بهتر است، با انجام عمل تایتنینگ که به راحتی و سهولت قابل انجام است، واژن خود را ترمیم کنید و به آن کمک کنید، فرم اولیه خود را بازیابد.

مخصوصا اگر فکر می کنید که داشتن واژن تنگ باعث میشود رابطه جنسی با کیفیت تر و مطلوب تری داشته باشید، اما واژن تان شل و گشاده حتما عمل تایتنینگ را انجام دهید،

زیرا در غیر این صورت اگر نتوانید نیاز ها جنسی خود و شریک جنسی تان را برطرف کنید، خود را مقصر می پندارید و این احساس سبب از بین رفتن اعتماد به نفس در شما می شود و احساس ناخوشایند سرخوردگی را در شما تشدید می کند.

اندام داخلی واژن
اندام داخلی واژن

عمل تایتنینگ واژن زیر مجموعه واژینوپلاستی:

عمل تایتنینگ، عملی است که کمک می کند تا عضله های واژن که قدرت انقراضی شان کاهش یافته و سبب تغییر شکل و گشادی واژن شدند، فرم اولیه خود را به دست آورند. واژن که عضو کشسان و ارتجاعی است، می تواند هنگام رابطه جنسی تغییر اندازه داده و سپس دوباره به حالت اولیه خود باز می گردد،

اما اگر به بنا به دلایل مختلفی مانند بالا رفتن سن، زایمان طبیعی، علت های ژنتیکی و ارثی و چاقی مفرط، واژن به اصطلاح شل شده و دچار افتادگی شود، می توان با عمل تایتنینگ یا همان عمل تنگ کردن واژن که به روش های مختلفی انجام می شود، مشکل گشاد شدن واژن و کم شدن قابلیت کشسانی و ارتجاعی آن را برطرف کرد.

اما واژینوپلاستی یک واژه کلی است. واژه واژینوپلاستی به تمام جراحی های اطلاق می شود که در ارتباط با زیبایی و جوان سازی و ترمیم بافت واژن هستند.

بافت هدف در عمل واژینوپلاستی واژن است

و عمل تایتنینگ به نحوی زیر مجموعه عمل های واژینوپلاستی قرار می گیرد. بافت هدف در عمل واژینوپلاستی واژن است. در طی عمل های واژینوپلاستی به نتیجه هایی می رسیم که به طور کلی سبب تغییر شکل واژن می شود.

و کمک می کند واژن فرم استاندارد و مطلوب خود را به دست آورد. کم شدن و تنگ شدن قطر واژن و تغییر و بهبود شکل و فرم ورودی واژن از جمله نتیجه هایی است که با عمل های واژینوپلاستی از جمله عمل تایتنینگ به دست می آیند. این عمل ها به افرادی که به عنوان مثال بعد از زایمان طبیعی فرم و حالت استاندارد واژن خود را از دست داده اند، بسیار کمک می کند.

زیرا طی زایمان طبیعی به عضله های واژن فشار بسیاری می آید و در نتیجه واژن آنها گشاد شده و قطر آن به صورت غیر قابل بازگشتی افزایش پیدا کرده باشد. این افراد می توانند با انجام عمل تایتنینگ به بازگشت واژن به حالت قبل از زایمان طبیعی کمک کنند. تا به بهبود روابط جنسی خود کمک کنند.

بافت هدف در عمل واژینوپلاستی واژن است
بافت هدف در عمل واژینوپلاستی واژن است

عمل های مشابه تایتنینگ واژن

عمل های متفاوتی در ارتباط با واژن برای درمان و زیبایی آن وجود دارد، اما ممکن است، بسیاری از زنان اطلاعات کافی راجع به ساختار دستگاه تناسلی و مشکلات اش و عمل های که برای بهبود مشکلات دستگاه تناسلی زنانه انجام می شود، نداشته باشند و عمل واژینوپلاستی را که عمل تایتنینگ هم زیر مجموعه آن است، را با لابیا پلاستی و سایر عمل های مرتبط با مجرای واژن اشتباه بگیرند.

هر چند بیشتر عمل های مرتبط با مجرای واژن، مانند واژینو پلاستی و لابیا پلاستی برای جوان سازی و بهبود فرم واژن کاربرد دارد، اما این عمل ها تفاوت هایی دارند. در متن زیر توضیح مختصری درباره عمل های مشابه تایتنینگ می دهیم تا با تفاوت های آن ها با عمل های واژینوپلاستی مانند عمل تایتنینگ آشنا شوید.

لابیا پلاستی

لابیاپلاستی، عمل زیبایی واژن است. که ظاهر لبه های داخل و خارج مجاری را اصلاح می کند و در نهایت آنها را به فرم استاندارد زیباشناختی نزدیک می کند. این فرم استاندارد به اینگونه تعریف می شود که لبه داخلی حالت بیرون زدگی نداشته باشد. و این لبه ها حالت تقارن داشته باشند.

باید بدانیم دستگاه تناسلی زنانه شامل دو لابیا است. لابیا های مینور که در کناره های واژن قرار گرفته و لابیا های ماژور که روی لابیا های مینور را گرفته است.

لابیا پلاستی
لابیا پلاستی

بیمه و عمل تاینینگ

سازمان های بیمه ای این عمل را جزء دسته عمل های زیبایی محسوب می کنند و در نتیجه اگر شما بیمه داشته باشید، نمی توانید برای عمل لابیا پلاستی از آن استفاده کنید، کسانی که معتقدند لابیا پلاستی عملی صرفا زیبایی است، می گویند.

لابیا پلاستی عملی است که فقط جزء دسته عمل های زیبایی قرار می گیرد و نمی توان به آن عمل درمانی گفت، زیرا این عمل فقط در تغییر اندازه و سایز لابیا ها مینور و ماژور موثر است.

و از آن جایی که وجود لابیا های مینور یا ماژور مختلف در اندازه های متفاوت عادی محسوب می شوند، پس تغییر سایز و اندازه آنها نمی تواند برای درمان صورت بگیرد،

زیرا این که لابیا های مینور و ماژور در اندازه مختلف وجود داشته باشند، به خودی خود ایراد محسوب نمی شود، اما باید به این افراد گفت،زنان علاوه بر دلیل هایی که جز دلیل های صرفا زیبایی محسوب می شود، می توانند دلیل های مهم تر دیگری هم داشته باشند، لابیا های مینور که در بخش ابتدایی واژن قرار دارد، در شکل ظاهری دستگاه تناسلی زنان موثر هستند.

این لابیا های مینور ممکن است، در افراد مختلف با اندازه های متفاوت بزرگ و کوچک وجود داشته باشد، اما اندازه آن ها گاهی مشکلاتی را در زندگی افراد به وجود می آورد.

لابیا های مینور و ماژور

این لابیا ها بزرگ ممکن است، سبب شوند، در طی رابطه جنسی کلیتوریس شما کمتر تحریک شود، به این صورت که اگر لابیا های مینور بزرگی داشته باشند، این لابیا ها به صورت پوست اضافی روی ناحیه کلاهک کلیتوریس قرار گرفته است و از این که کلیتوریس به درستی تحریک شود، جلوگیری می کنند.

از آن جایی که بسیاری از زنان با تحریک این ناحیه به اوج لذت میرسند اگر لابیا های مینور بزرگ داشته باشند و از رسیدن به اوج لذت جنسی محروم باشند.

می توانند با عمل لابیا پلاستی این مشکل را برطرف کنند و به اوج لذت جنسی برسند، همچنین گاهی افراد از درد هنگام رابطه جنسی خود شکایت می کنند.

این درد می تواند علت های مختلفی داشته باشد، اما باید بدانیم یکی از علت های آن میتواند داشتن لابیا های بزرگ باشد، در نتیجه به این افراد نیز توصیه می شود، با عمل لابیا پلاستی مشکل خود را برطرف کنند.

مشکلات در لابیا های بزرگ

همچنین بعضی افرادی که لابیا های مینور بزرگ دارند، هنگام پوشیدن لباس زیر یا شلوار های کمی چسبنده و جذب مشکل داشته باشند. ممکن است، دچار عارضه سوزش شوند، یا احساس درد کنند.

این افراد اگر مشکلات دیگری در ارتباط با بزرگ بودن لابیا های مینور را نداشته باشند، می توانند انتخاب کنند تا آخر عمر لباس های تنگ نپوشند یا مشکلات خود را با انجام عمل لابیا پلاستی که معمولا با عمل تایتنینگ توصیه می شود، بر طرف کنند.

عارضه هایی که به آن اشاره شد از این ناشی می شدند که فردی دارای لابیا های مینور بزرگ بوده است، اما عارضه های داشتن لابیا های مینور بزرگ به همین جا ختم نمی شود،

به عنوان مثال اگر فردی که لابیا های مینور بزرگ دارد، بدون درمان مشکل خود، به صورت مداوم اقدام به پوشیدن شلوار های تنگ کند، دچار عارضه سوزش و یا حتی درد می شود و حتی ممکن است، این عارضه ها سبب بروز عفونت های مختلف شود، به غیر از این که پوشیدن شلوار ها یا لباس زیر های تنگ و داشتن با وجود این که فرد لابیا های مینور بزرگی دارد، مشکل آفرین خواهد بود.

شلوار ها و لباس زیر های تنگ مشکل های دیگری نیز به وجود می آورند. این شلوار ها تنگ که اجازه تنفس به بافت واژن را نمی دهند، عاملی هستند که اگر در ناحیه تناسلی به دلیل نشستن بیش از حد عرقی ایجاد شود، عرق نتواند تبخیر شود و آن ناحیه مرطوب بماند.

مشکلات در لابیا های بزرگ
مشکلات در لابیا های بزرگ

عوارض لابیاهای بزرگ

باید بدانید یکی از پیش نیاز های به وجود آمدن عفونت های قارچی و به صورت کلی میکروب ها و گسترش آن ها رطوبت است. پس مرطوب بودن ناحیه تناسلی امکان به وجود آمدن عفونت های قارچی مانند کاندیدیاز و گسترش آن ها را بیشتر می کند،

همچنین ممکن است، عملکرد سیستم گردش خون و خون رسانی به ناحیه دستگاه تناسلی زنانه را مختل نماید. و از آنجایی که اکسیژن و مواد غذایی به صورت صحیح و کامل به این ناحیه نمی رسد و مواد دفعی و مضر به صورت کامل از این ناحیه جمع نمی شود.

فرد ممکن است، دچار کوفتگی و احساس خستگی شود که ناشی از نرسیدن اکسیژن و مواد غذایی به اندازه کافی و دفع نشدن مواد زائد است.

سوارکاری یا دوچرخه سواری

لابیا های مینور بزرگ به غیر از این که برای افرادی که شلوار ها و لباس زیر های تنگ میپوشند مشکل آفرین باشد. برای افرادی که علاقه به ورزش هایی مانند سوارکاری یا دوچرخه سواری دارند و به این ورزش ها می پردازند نیز مشکل آفرین است،

زیرا در این ورزش ها ناحیه تناسلی درگیر و به ناحیه تناسلی فشار می آید و اگر فردی لابیا های مینور بزرگ داشته باشد، لابیا های مینور بزرگش با زین اسب یا زین دوچرخه دچار ساییدگی می شود و ممکن است، سبب بروز عفونت ها مخصوص ناحیه تناسلی زنانه شود.

این دسته از زنان که به این فعالیت ها علاقه مند هستند و لابیا های مینور بزرگی دارند، در نهایت می توانند با عمل لابیا پلاستی مشکل خود را بر طرف کنند،

البته باید بدانیم که معمولا عمل لابیا پلاستی که منجر به بهبود ظاهر واژن و شکل بخش ابتدایی دهانه واژن می شود. همزمان با عمل واژینوپلاستی که به بهبود شکل مجرای واژن منجر می شود، انجام شده و نتیجه خوبی به همراه دارد.

روش عمل لابیاپلاستی

لابیا پلاستی معمولا به 2 متد انجام می شود. و بدون بیهوشی و یا بی حسی ناحیه ای انجام خواهد شد. این عمل حدودا بین سی دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد و البته نیاز به بستری شدن ندارد و حدود یک ربع تا نیم ساعت بعد از عمل استراحت کوتاهی لازم است و پس از آن فرد می تواند به آرامی حرکت کند.

این عمل کاملا بی خطر است و تنها عارضه آن تورم است که در تمام عمل های جراحی به وجود می آید امری کاملا طبیعی است، البته توصیه می شود تا زمانی که تورم به صورت کامل خوب شود، از رفتن به استخر یا حمام رفتن طولانی خودداری شود. بعد از عمل لابیاپلاستی نیاز است تا حدود یک ماه رابطه جنسی نداشته باشید.

همچنین از آن جایی که عصب های جنسی در لابیا های مینور بزرگ و کوچک نیستند به هیچ وجه امکان ندارد، به عصب های جنسی شما آسیبی هنگام جراحی آسیب برسد، همچنین توصیه می شود، مواد دارای ویتامین سی و الیاف فیبر استفاده شود.

روش عمل لابیاپلاستی
روش عمل لابیاپلاستی

باور های غلط درباره واژن

باورهای غلط متفاوتی در ذهن افراد درباره واژن می تواند وجود داشته باشد، مانند این که هر زنی که در طی دوران قاعدگی درد دارد، مجرای واژن تنگ تری دارد، یا این که زایمان طبیعی را تنها علت گشادی و شل شدن واژن بدانیم. بعضی ها نیز به اشتباه گمان می کنند، اگر از مجرای واژن آن ها هوا خارج شد به صورت حتمی مجرای واژن آنها گشاد و شل شده است.

همچنین افرادی هستند که هیچ کدام از دلایل برای این که واژن شان دچار شل شدگی و افتادگی شود، را ندارند، اما به دلیل اینکه شریک جنسی شان رضایت از رابطه با او ندارد، گمان می کنند، واژن شان دچار شل شدن و افتادگی می شود.

باید به این زن ها گفت اولین چیزی که باید به آن فکر کنید و آن را علت مطلوب نبودن روابط جنسی خود قرار دهید، گشادی یا شل بودن واژن شما نمی باشد، بلکه باید بدانید، نباید هنگام رابطه جنسی بی حرکت و کاملا منفعل باشید.

باور های غلط درباره واژن
باور های غلط درباره واژن

حرکت مناسب

حرکت مناسب شما در طی رابطه جنسی سبب شود که ماهیچه های مجرای واژن که به طور غیر ارادی عمل می کنند، دچار انقباض شوند و در انتها مجرای واژن تمام آلت تناسلی مردانه را در برمیگیرد.

در واقع به زبان ساده باید گفت این خود فرد است که حرکت درستی ندارد و مجرای واژن اش شل به نظر می رسد نه این که لزوما مجرای واژن اش دچار شل شدن و گشادی و افتادگی باشد.

همچنین موضوع دیگری که وجود دارد و افراد فکر می کنند، این موضوع ناشی از گشاد و شل بودن واژن آنها است، خروج هوا از مجرای واژن است، اما باید گفت این موضوع بیشتر به پوزیشن رابطه جنسی مربوط است تا شل بودن و گشادی مجرای واژن.

علایم گشادی مجرای واژن که به توان با استناد به آن ها به صورت مطمئن گفت فرد دارای واژن گشاد است

عدم کنترل یا اختیار روی ادرار در موقع خنده یا در هنگام عطسه و سرفه می باشد که برای اطمینان از این مورد نیز باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

علایم گشادی مجرای واژن که به توان با استناد به آن ها به صورت مطمئن گفت فرد دارای واژن گشاد است
علایم گشادی مجرای واژن که به توان با استناد به آن ها به صورت مطمئن گفت فرد دارای واژن گشاد است

اگر مسئله گشادی مجرای واژن و شل بودن آن برای شما برای شما اهمیت بسیاری دارد، باید به پزشک مراجعه کنید تا با انجام درمان عمل تایتنینگ مشکل شما را برطرف کند.

اما بهتر است، قبل از این که به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، به یک سکسولوژیست مراجعه کرده تا مطمئن شوید، آموزش های جنسی را خوب می دانید و همچنین مطمئن شوید، رابطه جنسی شما به دلیل های دیگری به جز گشادی مجرای واژن مشکل دارد.

در نهایت به همه زنان هایی که تصویر دارند، فقط با تنگ کردن واژن می توانند روابط خود را بهبود دهند، باید گفت رابطه جنسی خوب و با کیفیت از فاکتورهای مختلفی تشکیل شده است که اگر آن ها را در طی رابطه خود نداشته باشید، هرچه واژن تان تنگ تر هم باشد، نه خودتان به اوج لذت جنسی می رسید نه همسرتان به اوج لذت جنسی خواهد رسید.

عمل تایتنینگ و واژینیسموس

باید بدانید تنگی واژن هم حد و اندازه دارد و در صورت این که اصرار دارید، عمل تایتنینگ را انجام دهید، در حالی که واژن شما واقعا گشاد نیست، بهتر است، با واژینیسموس که معنایش عدم دخول است، آشنا شوید. تا بدانید تنگ بودن واژن هم مشکلاتی به وجود می آورد.

امکان دارد، در هنگام رابطه جنسی زنان دچار درد شوند. درد به وجود آمده ممکن است، پس از تمام شدن رابطه جنسی از بین برود، اما شاید ماندگار شود و شما چند روز متوالی احساس درد در ناحیه تناسلی داشته باشید، اگر این درد شدید باشد و برای چندین روز ناحیه واژن شما به صورت دردناک باقی بماند. می تواند از نشانه های واژینیسموس باشد.

این عارضه می تواند برای زندگی مشکل آفرین باشد، ، اما از طرفی باید دانست که هر دردی نیز ناشی از تنگی واژن نیست، بلکه مشکل ذهنی است. و از آنجایی ایجاد می شود که هنگام دخول بدن انقباض میکند و راه دخول را می بندد.

تنگ کردن واژن به روش طبیعی

در این روش از تمرینات ورزشی استفاده می شود، یکی از معروف ترین تمرین ها، برنامه ی تمرینی کگل هستند که به درمان شل شدن عضله های مجرای واژن با انقباض عضله های کف لگن کمک می کند.

برای انجام تمرین کگل باید بر زمین به پشت دراز کشید و زانوهایتان با زمین فاصله داشته باشند و روی بالش قرار بگیرند و سپس زانو ها باید خم شوند. یا این که در حالتی که ایستاده اید زانو های خود را خم کنید.

با این کارها عضله های کف لگن از حالت انبساط خارج و منقبض میشوند، در این حالت باید همان حسی را داشته باشید که در هنگام جلوگیری از ادرار دارید، در هنگام انجام این ورزش ها باید به ماهیچه های کف لگن فشار بیاید و مثانه خالی باشد تا به آن فشاری وارد نشود.

حالت انقباض را باید را به مدت حدود پانزده ثانیه حفظ نمایید و حدود پانزده ثانیه به خود استراحت دهید. این تمرین پنج مرتبه در روز و هر مرحله به مدت ده دقیقه قابل انجام است.

تنگ کردن واژن با اسکات پا

یکی دیگر از مهم ترین تمرینات ،اسکات پا است، برای انجام آن باید،پاها را بیشتر از عرض شانه باز کرد و به نحوه ای قرار گرفت که انگار قصد دارید، روی صندلی بشنید و باسن خود را عقب دهید.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال ۱۳۶۱به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگااه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال۱۳۷۴ در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال۱۳۸۶

سابقه  کار در زمینه زیبایی های زنان با دستگاه موتالیزاتاچ از سال۱۳۹۴

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

۰۹۱۲۷۳۷۹۸۹۳

اینستاگرام:dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید