میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور
آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور

لیست موضوعات

آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور

در این مقاله سعی شده برای شما نکاتی برای آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور گرداوری شود.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم

لابیامینور و لابیاماژور چیست؟

شکل نرمال لابیا مینور و لابیا ماژور به چه شکل است؟

شکل غیر نرمال لابیامینور و لابیاماژور به چه شکل است؟

نکته مهم قابل توجه برای افرادی که لابیامینور ولابیاماژور بزرگ دارند چیست؟

عمل جراحی لابیاپلاستی چیست؟

عوارض و توصیه های پزشکی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی چیست؟

آیا جراحی لابیاپلاستی با ختنه زنان متفاوت است؟

آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور
آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور

لابیامینور و لابیاماژور

لابیا واژه لاتین به معنی “لبه‌” است، لابیامینور به عنوان لبه های خارجی  شناخته می‌شود، از هر دو طرف خارجی واژن  بیشتر زنان بزرگ‌سال را پوشانده است. اگر آن‌ها را باز کنید، لابیاماژور یا لبه‌ای داخلی را مشاهده خواهید کرد. اینها لایه‌ها کوچکتری  از بافت هستند که درست درون در هر دو طرف دهانه واژن قرار دارند.

شکل نرمال لابیا مینور و لابیا ماژور

واقعا چیزی در مورد شکل واژن  شما وجود ندارد که نرمال نباشد. این شکل در هر فردی به صورت منحصر به فرد و متفاوت است. بحث‌هایی در مورد این موضوع وجود دارد که آیا لابیامینور و لابیاماژور باید یک طول مشخص داشته باشند یا خیر این نکته را باید توجه داشته باشید که هیچ استانداردی برای سایز لابیامینور و لابیاماژور وجود ندارد.

هم لابیامینور و هم لابیاماژورکه  برای حفاظت از واژن هستند، هر دو در طول رابطه جنسی بزرگ‌تر می‌شوند، و هر دو می‌توانند به اندازه های مختلف از یک زن به زن دیگر متفاوت باشند. در یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ که ابعاد مختلف دستگاه تناسلی زن را اندازه‌گیری کرد نشان داد که لبه ی خارجی از ۷ تا ۱۲ سانتی متر متغیر است و طول لبه ی داخلی از طول ۲ تا ۱۰ سانتی متر متغیر است. در اصل، ابعاد آلات تناسلی زنان به طور گسترده متفاوت است.

گاهی اوقات هر دو مجموعه لبه ها کوتاه هستند، گاهی اوقات آن‌ها ضخیم و یا نازک هستند و گاهی اوقات رنگ پوست متفاوتی دارند. هر کدام از این ویژگی ها منحصر به فرد است، درست مانند ویژگی های دیگر هر شخص و همه این تفاوت ها کاملا طبیعی است.

اگر چین و چروک بر روی لبه های شما وجود داشته باشد، این نشانه انعطاف‌پذیری لبه های شماست، که خوب است چون واژن می‌تواند کشش و گسترش را بهتر انجام دهد و زایمان آسان‌تری ایجاد کند. سبک زندگی، سن، و ژنتیک می‌توانند مشخص کنند که لبه ها چقدر چروکیده است. با نزدیک شدن به یائسگی، این چین و چروک ممکن است به علت خشک شدن پوست بیشتر شود.

 

شکل غیر نرمال لابیامینور و لابیاماژور

پوست بدن شما باید سالم به نظر برسد. رنگ پوست شما ممکن است رنگ‌های متفاوت داشته باشد، اما اگر رنگ قرمز و شکل متورمی داشته باشد و یا لکه های  سفید، خال‌های و یا تاول‌ها بر روی پوست ایجاد شود، شما باید نگران شوید.

اگر شما لکه های سفید رنگی داشته باشید، این می‌تواند نشانه یک بیماری به نام  sclerosis lichen باشد، که شایع‌ترین بیماری در زمان یائسگی زنان می‌باشد. خونریزی پوست نیز می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل سلامتی باشد -بنابراین اگر این علائم را تجربه کرده اید بهتر است با پزشک  متخصص خود صحبت کنید.

 

نکته مهم قابل توجه برای افرادی که لابیامینور ولابیاماژور بزرگ دارند

این افراد  به ویژه برای تمیز کردن کامل منطقه واژن خود هنگام شستن، باید توجه بیشتری داشته باشند چون مناطق بیشتری برای به دام افتادن باکتری‌ها وجود دارد.

افراد باید همیشه قبل از تماس با ناحیه حساس واژینال، دست‌هایشان را بشویند تا از انتقال باکتری‌ها جلوگیری کنند. ضروری است که ناحیه را به خوبی بشویید  مخصوصا اگر خارش داشته باشید و یا پوست واژن شما حساس شده باشد.

بهداشت نادرست واژینال می‌تواند منجر به رشد باکتری‌ها و عفونت‌های قارچی شود.

نکته مهم قابل توجه برای افرادی که لابیامینور ولابیاماژور بزرگ دارند
نکته مهم قابل توجه برای افرادی که لابیامینور ولابیاماژور بزرگ دارند

عمل جراحی لابیاپلاستی

زمانی که زنان از بخش‌های خصوصی مثل واژن خود راضی نیستند، گاهی انجام یک نوع عمل جراحی را انتخاب می‌کنند که جراحی  لابیا پلاستی نامیده می‌شود. این روزها  زنان بیشتری این عمل را انجام می‌دهند.

با توجه به آمار بیمارانی در آمریکا که برای انجام این جراحی مراجعه کرده اند  افزایش قابل‌توجهی در تعداد انجام این عمل زیباشناسی گزارش شده است که با توجه به گزارش نیویورک‌تایمز، افزایش ۴۴ درصدی از ۲۰۱۲ تا 2017 این امکان را به وجود می آورد که محبوبیت انجام این عمل زیباشناسی نیز روز به روز بیشتر شود.

 

این عمل مناسب برای افرادی است که احساس می‌کنند لابیامینور و یا لابیاماژر آن ها بسیار بزرگ و یا آویزان و شل هستند. ممکن است احساس ناراحتی از انجام فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌سواری و اسب سواری را داشته باشند، و یا ممکن است از شکل ظاهری آن خجالت زده شوند.

این عمل را می توان با  بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام داد، که بستگی به میزان بافت شخص و نوع روش انتخاب می شود.

 

جراح پلاستیک دو نوع پوست را از بخش داخلی هر لبه جدا می‌کند. مقدار که باید حذف شود به مقدار بافت اضافی بستگی دارد. در برخی موارد، هنگامی که لاغر شدن بافت چربی وجود دارد، مقدار کمی چربی را می‌توان از ناحیه دیگری از بدن انتقال داد. بستن زخم ها معمولا با شکاف‌های absorbable انجام می‌شود.

 

عوارض و توصیه های پزشکی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

  • خطرات شامل خونریزی، عفونت، و ایجاد زخمها می‌باشد.
  • اکثر بیماران یک هفته مرخصی می‌گیرند و در طی آن‌ها می‌توانند تورم و درد را با استفاده از یک کمپسور یخ که بین لباس زیر و یک لباس کش دار مانند Spanx می‌شود، کاهش دهند. این کار می‌تواند “بیست دقیقه با بیست دقیقه استراحت انجام شود” و بیمار با انجام درست و به موقع می تواند تورم  موجود را کاهش دهد.
  • بیماران می‌توانند بعد از ۴ تا ۶ هفته رابطه جنسی داشته باشند.
  • تورم بعد از جراحی لابیا پلاستی می‌تواند به مدت ۶ ماه یا بیشتر بسته به ضخامت بافت، باقی بماند، اگر چه بیشتر تورم تا ۶ هفته بهبود میابد.
عوارض و توصیه های پزشکی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی
عوارض و توصیه های پزشکی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

آیا جراحی لابیاپلاستی با ختنه زنان متفاوت است؟

لابیا پلاستی به عنوان عمل جراحی و یا درمان برای یک مشکل پزشکی با رضایت کامل بیمار ارائه می‌شود.

ختنه زنان (FGM)به رویه‌هایی گفته می‌شود که به عمد باعث تغییر یا آسیب به اندام‌های جنسی زنان به دلایل غیر پزشکی می‌شوند. تقریبا همیشه بدون اجازه بیمار و بیشتر بر روی کودکان انجام می‌شود و انجام این عمل از نظر اخلاقی اشتباه است. در انگلستان و خیلی از کشورهای پیشرفته انجام این عمل غیر قانونی می باشد.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال ۱۳۶۱ به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال۷۴ در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال۸۶

سابقه کار در زمینه زیبایی های زنان با دستگاه مونالیزاتاچ از سال۹۴

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

مشاوره در زمینه مراقبت بعد از تزریق ژل لب

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

۰۹۱۲۷۳۷۹۸۹۳

اینستاگرام:dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید