واژینیسموس خفیف
واژینیسموس خفیف

لیست موضوعات

واژینیسموس خفیف

در این مقاله به موضوع واژینیسموس خفیف پرداخته ایم.

در این مقاله سعی دایم درمورد واژینیسموس خفیف توضیحات کاملی را در اختیار شما بگذاریم، همچنین در مورد عواملی که باعث ایجاد این بیماری در بانوان می شود، توضیحات کامل و جامعی را بدهیم. در مورد روشهای درمانی و همچنین به کارگیری از چه شیوه های در روند بهبودی این بیماری موثر است، را به طور کامل توضیح می دهیم.

واژینیسموس خفیف
واژینیسموس خفیف

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. منظور از واژینیسموس خفیف چیست؟
 2. دلایل بیماری واژینیسموس خفیف چیست؟
 3. نشانه های بیماری واژینیسموس خفیف چیست؟
 4. آیا واژینیسموس خفیف یک بیماری روانی است؟
 5. ویژگی روان درمان برای درمان بیماری واژینیسموس چیست؟
 6. روشهای درمانی اختلال واژینیسموس خفیف چیست؟
 7. آیا واژینیسموس خفیف را میتوان با فیزیوتراپی درمان کرد؟
 8. درمان فیزیکی برای واژینسمسوس خفیف به چه صورت است؟
 9. تمرین ها در درمان فیزیکی به چه صورت انجام می شود؟
 10. توصیه های لازم به آقایان برای درمان واژینیسموس خفیف چیست؟
 11. آیا ژل، بوتاکس و آر اف تاثیری در درمان دارد؟
 12. نکات مهم در خصوص تزریق بوتاکس برای این بیماری چیست؟
 13. دستگاه آر اف باید به چه صورت باشد؟
 14. ویژگی های یک پزشک متخصص خوب برای درمان واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس خفیف

یکی از مشکلات جنسی در بانوان است که از داشتن یک رابطه طبیعی و لذت بخش در زناشویی جلوگیری کرده و این رفتار باعث مشکلات روحی و روانی در بانوان می شود و از برقراری این رابطه ناراحت بوده و حتی به دلیل ترس بیش از حد از مراجعه به دکتر زنان برای معاینه خودداری می کنند.

با پیشرفت علم و وارد شدن پزشکان متخصص و متبحر در بخش زنان و زایمان این بیماری در بانوان را برطرف کرده و به درمان و بهبودی آنها نیز کمک دو چندان می کنند.

بسیاری از پزشکان برای واژینیسموس دلایل معتبر و دقیقی نداشته اند، ولی تمامی پزشکان براین باورند که این مشکل به دلیل یک مشکل روانی در بانوان ایجاد می شود که به آناتومی و روشهای دستگاه تناسلی بعد از ازدواج آشنایی کامل نداشته و یا آموزشهای که یک خانم باید به طور کامل در مورد روابط جنسی خود داشته باشد، را کسب نکرده اند که این مشکل بیشترین لطمه را در زمان رابطه جنسی زناشویی برای بانوان ایجاد کرده است.

این اختلال که در بعضی از بانوان به وجود می آید به این دلیل است که عضلات واژن در دستگاه تناسلی بانوان به صورت غیر مستقیم و یا به صورت همیشگی اجازه ی انجام دخول یا نفوذ در رابطه ی جنسی را نمی دهد که به این مشکل در بانوان واژینیسموس می گویند.

انقباضات در دستگاه تناسلی بانوان

انقباضاتی که در دستگاه تناسلی در بانوان به وجود می آید باعث می شود که از رابطه جنسی جلوگیری شده و یا اگر این رابطه انجام شود، با درد و ناراحتی همراه بوده است.

این اختلال فقط در زمان دخول رابطه ایجاد می شود و از نفوذ به واژن جلوگیری می کند. این اختلال سبب شده که در عملکرد جنسی هم مردان و هم زنان اثر گذاشته و آنها را با مشکلات زناشویی همراه کرده و از کیفیت یک زندگی سالم بکاهد.

انقباضات در دستگاه تناسلی بانوان
انقباضات در دستگاه تناسلی بانوان

واژینیسموس خفیف :برای برخی از زنان، عضلات واژن به طور غیرمستقیم یا به طور مداوم  اجازه نفوذ واژن را نمی دهند. این  حالت واژینیسموس نامیده می شود. انقباضات می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری کنند و یا آن را بسیار دردناک کنند.

واژینیسموس خفیف

واژینیسمس با تحریک جنسی مداخله ای ندارد، اما می تواند از نفوذ جلوگیری کند. اختلال عملکرد جنسی در هر دو جنس مردان و زنان رخ می دهد و معمولا می تواند درمان شود. با این وجود، این اختلالات می توانند در روابط شما و کیفیت زندگی شما دخالت کنند.معاینه لگنی ملایم معمولا  علت انقباضات را نشان نمی دهد.

دلایل بیماری واژینیسموس خفیف

این بیماری نیز مانند هر بیماری دیگری دلایل مختلفی دارد که باید قبل از درمان دلیل اصلی بروز بیماری را پیدا نمایید. به طور کلی از اصلی ترین و مهمترین دلایلی که باعث بیماری واژینیسموس در بانوان می شود، عبارتند از:

1) بیشتر بانوان با یک باور غلط و اشتباه در مورد دستگاه تناسلی که در ذهن آنها به وجود آمده است و باعث شده که از کوچک بودن واژن خود استرس داشته باشند و همچنین از پاره شدن پرده به کارت ترس بیش از حد داشته و این احساس را دارند که ممکن است، دچار خونریزی شدید شوند، به همین دلیل از رابطه سرباز زده و با این مشکل در جسم و روان خود باعث بروز مشکل در واژینیسموس می شوند که یکی از دلایل این بیماری است که بیشتر پزشکان متخصص با تحقیقاتی که برروی بیشتر بانوان انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند.

2) بیشتر بانوان و دختران نوجوانی که براثر تجاوز و یا تجربه ی یک رابطه ی نامطلوب جنسی قرار گرفته اند و همچنین بیشتر خانم های که در شب اول ازدواج خود یک رابطه ی بسیار سخت و سریعی را داشته اند و با مشکلات بعد از این رابطه دچار شده اند، یکی دیگر از عوامل مهم در اختلال در واژینیسموس است.

افرادی که آموزشهای بسیار نادرست و ناصحیحی را در اختیار بانوان قرار می دهند

3) افرادی که آموزشهای بسیار نادرست و ناصحیحی را در اختیار بانوان قرار می دهند، بانوانی که در یک فضای بسیار مذهبی بزرگ شده اند و خانواده از گفتن بعضی از مسائل در مورد روابط جنسی و یا دستگاه تناسلی به فرزندان دختر خودداری می کنند و از اینکه یک رابطه جنسی برای آنها گناه شمرده می شود، را در ذهن دختران جوان پرورش داده و با این باور غلط بزرگ می شوند و در آینده بعد از ازدواج از نظر روانی با این موضوع بسیار سخت کنار آمده و از آن کنار گیری می کنند که تمامی پزشکان متخصص یکی دیگر از عوامل ایجاد اختلال در واژینیسموس را این تخیلات اشتباه و شیوه ی ناصحیح آموزش در آنها می دانند.

سایر علل بیماری واژینیسموس خفیف

4) دختران جوانی که از هم سن و سالان خود اطلاعات اشتباه در مورد رابطه ی جنسی به دست آورده اند و این افکار اشتباه و ترس از پاره شدن پرده به کارت در آنها باعث شده است که بعد از ازدواج از با مشکل و اختلال در واژینیسموس مبتلا شوند.

5) بانوانی که به بیماری های متعدد دچار بوده و سابقه بیماری داشته اند، انواع جراحی ها در ناحیه ی دستگاه تناسلی و همچنین عواملی که سبب شده متخصص زنان معاینات داخلی دستگاه تناسلی در بانوان را انجام داده اند، یکی دیگر از عواملی است که باعث بروز اختلال در واژینیسموس می شود.

6) استرس، اضطراب، بیماریهای روحی و روانی مثل بانوانی که از بارداری ترس و وحشت دارند، کاهش اعتماد به نفس از عوامل موثر در بروز بیماری اختلال واژینیسموس خفیف در بانوان است.

تمامی این موارد در بانوان باعث شده که به اختلال در واژینیسموس دچار شوند و از داشتن یک رابطه ی جنسی لذت بخش در آنها جلوگیری شود و این بیماری در آنها روز به روز پیشرفت می کند.

سایر علل بیماری واژینیسموس خفیف
سایر علل بیماری واژینیسموس خفیف

نشانه های بیماری واژینیسموس خفیف

از علامت های که در بانوان نشان دهنده ی این است که به بیماری واژینیسموس دچار هستند، می توان به این موارد اشاره کرد:

– زمانی که بانوان در روابط جنسی خود با درد و مشکل همراه هستند، باید گفت که یکی از نشان های بیماری واژینیسموس در آنهاست که به این صورت دیده می شود.

– بانوانی که در مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان در زمان معاینه داخلی و یا استفاده از تامپون دچار مشکل و ناراحتی می شوند، یکی دیگر از علامت های اختلال در واژینیسموس است.

– بانوانی که در روابط زناشویی خود با نزدیکی بسیار سخت و دردناکی همراه هستند و ادامه ی این رابطه برای آنها سخت است و از داشتن رابطه جنسی کناره گیری می کنند، نشانه ی بیماری واژینیسموس در بانوان است.

بانوانی که به اسپاسم های کلی ماهیچه ی دستگاه تناسلی دچار هستند

– بانوانی که به اسپاسم های کلی ماهیچه ی دستگاه تناسلی دچار هستند و یا با مشکلات تنفسی در زمان رابطه جنسی همراه بوده اند و این مشکلات باعث شده که دخول و یا نفوذ به راحتی انجام نشود، از علائم بیماری و اختلال واژینیسموس در بانوان است. طبق نتایجی که بیشتر پزشکان متخصص زنان به دست آورده اند، به این نتیجه رسیده اند که این مشکل بیشتر در اثر انقباضات غیر ارادی واژن در بانوان به وجود می آید.

بانوان با مشاهده ی هر کدام از این نشان ها می توانند به پزشک متخصص خود مراجعه کرده و در مورد نوع بیماری خود با پزشک متخصص مشاوره کرده و راه های درمان را با تشخیص پزشک انجام دهند. بهتر است، بانوانی که به این مشکل روبرو هستند، سریعتر به پزشک مراجعه کرده تا تحت درمان و مراقبت های ویژه قرار بگیرند تا درمان آنها با مشکل روبرو نشود و واژینیسموس آنها حادتر نشود.

بانوانی که به اسپاسم های کلی ماهیچه ی دستگاه تناسلی دچار هستند
بانوانی که به اسپاسم های کلی ماهیچه ی دستگاه تناسلی دچار هستند

بیماری روانی به نام واژینیسموس خفیف

همانطور که گفته شد این بیماری منشاء روانی داشته و این افراد با مراجعه به یک روانشناس خوب می توانند بیماری و مشکل خود را درمان کرده و با یک فکر مثبت بتوانند زندگی سالم و لذت بخشی را برای خود فراهم کنند.

روانشناس خوب با مهارت و تجربه ی که در این زمینه دارد، می تواند طرز فکر بیمار خود را که با افکار منفی رشد کرده است و سبب بروز این بیماری در آنها شده است، را کنترل کرده و با یک رابطه ی صمیمانه مشکل بیمار را برطرف کرده و فرد را به سمت زندگی سالم سوق دهند.

روانشناس با مهارت در روان درمانی می توانند به بیمارانی که با مشکل واژینیسموس خفیف مبتلا هستند، را درمان کنند.

بیماری روانی به نام واژینیسموس خفیف
بیماری روانی به نام واژینیسموس خفیف

ویژگی روان درمان

از ویژگی های یک روان درمان برای درمان بیماری واژینیسموس عبارتند از:

– روان درمانگری که می خواهد مشکل بیمار خود را برطرف کند حتما باید از لحاظ علمی صلاحیت کاملی را داشته باشد که یکی از این صلاحیت ها مختص به پروانه سازمان نظام روانشناسی است که برای درمانگر الزامی است، البته این پروانه به تنهایی کافی نیست، بلکه روان درمانگر باید بتواند با مهارتهای لازم بیمار را مداوا کرده و مشکل روحی و جسمی فرد را برطرف کند.

– زمانی که بیمار مشکل جسمی خود را به طور کامل به روان درمانگر توضیح داد، روانشناس بیماری فرد را تشخیص می دهد و تمام سعی خود را می کند که بتواند شما را در این مشکل همراهی کند.

– روان درمانگر سعی می کند که یک فضای کاملا ایمنی را برای بیمار خود فراهم کند که مناسب با سبک روش درمانی برای بیمار باشد و به درمان سریع بیمار کمک کند.

– روان درمانگر سعی کرده از بهترین شیوه های درمانی برای مشکل بیمار استفاده کند که موثر و کارساز در روند درمان باشد و به درمان بیماری واژینیسموس خفیف هم کمک کند.

احساس همدلی

– یکی از ویژگی های بارز در روان درمانگر این است که با بیمار احساس همدلی می کنند که این همدلی سبب شده بیمار بیشتر احساس امنیت کرده و در مورد مشکل جنسی خود بهتر و کاملتر با روانشناس صحبت کند.

– یکی از ویژگی های دیگری که یک روان درمانگر برای بیماران واژینیسموس خفیف به کار می برند این است که از افکار و رفتارهای غلطی که در گذشته برای بیمار به وجود آمده است، را از بین ببرند و همچنین شیوه ی صحیح یک رابطه ی جنسی را آموزش داده و به شما کمک می کنند که با دیده مثبت به زندگی و رابطه ی جنسی خود نگاه کنید که در روانشناسی به عنوان توجه مثبت به نامشروط معرفی می کنند.

– یکی از اثرات مثبتی که پیشرفت روان درمانگری برای بیماران واژینیسموس دارد، این است که درمان بیمار به بهترین شکل صورت گرفته و توانسته در روابط زناشویی اثرگذار باشد.

– از ویژگی های دیگری که روان درمانگری برای بیماران واژینیسموس دارد، این است که بعد از چندین جلسه بیمار احساس شادابی و آرامش کرده و از اینکه توانسته است، یک رابطه جنسی خوبی را داشته باشد، حس خوبی به همراه دارد و به زندگی امیدوارتر می شوند.

– درمانگری که خود آگاهی و همچنین خود مدیریتی بالای برخوردار باشد، می تواند به بیماران خود که با بیماری واژینیسموس خفیف همراه هستند، کمک کرده و مشکل آنها را برطرف کند.

موارد بالا از ویژگی های یک روان درمانگر خوب است که می توانند به درمان بیمارانی که با مشکل واژینیسموس همراه هستند، کمک کنند و بهترین روشها و شیوه های روابط را به آنها آموزش دهند.

احساس همدلی
احساس همدلی

روشهای درمانی اختلال واژینیسموس خفیف

اولین روشی که پزشکان برای درمان بیماری واژینیسموس در نظر گرفته اند استفاده از شیوه ی روان درمانی است. که این روش درمانی هم از چند بخش تشکیل شده است که برای درمان بیماران به کار گرفته می شود.

روان درمانی

از اصلی ترین روش درمانی برای بیماری واژینیسموس که پزشکان متخصص تشخیص داده اند، روش روان درمانی است، به دلیل اینکه این بیماری ریشه ی مشکلات روحی و جسمی در بانوان را دارد و پزشک به بیماران خود می گوید که آنها هیچ مشکل عضوی در ناحیه دستگاه تناسلی خود ندارند و از صحت و سلامت کامل برخوردار هستند و با روان درمانی می توانند مشکل خود را برطرف کنند.

روان درمانی برای بانوانی که با اختلال واژینیسموس در ارتباط هستند، استفاده می شود، نظیر گفتگو با روانشناس و اینکه اطلاعات کامل از نوع بیماری و درمان آن با کمک مشاوره که پزشک تمام سعی خود را می کند که افکار بیمار خود را به سمت افکار مثبت سوق دهد و روحیه روانی و روحی آنها را بالا ببرد و آنها را به سمت یک زندگی لذت بخش و آرامش بخش پیش ببرد.

در شیوه ی روان درمانی که پزشک برای بیمار خود استفاده کرده است، تمام سعی و تلاش خود را انجام می دهد که رابطه جنسی دو طرف را به بهترین شکل ممکن انجام دهد و باعث صحت و بهبود روابط آنها شود

و همچنین تمامی ناهنجاری های که در زندگی آنها به وجود آمده است، را برطرف میکند. یکی از کاربردی ترین روش درمانی که روانشناس برای این گروه از بیماران خود انجام می دهد، استفاده از تکنیک ریلکسیشن است که بسیار اثر بخش و مفید در درمان بیماری واژینیسموس است.

روان درمانی
روان درمانی

رابطه جنسی اصولی

بانوانی که در سن بالا ازدواج می کنند، این افزایش سن در آنها سبب شده که انعطاف پذیری واژن کاهش یافته و نفوذ به راحتی انجام نشده و یک رابطه ی جنسی سخت و دشواری را به همراه داشته باشند.

همانطور که میدانید خلقت تمامی بانوان داشتن یک روحیه نرم و لطیف و بسیار حساس است و به هیچ عنوان یک رابطه ی سخت و سریع را که در شب ازدواج ممکن است، برای آنها به وجود بیاید را نمی پسندند.

پزشکان متخصص زنان به تمامی آقایان در شب اول ازدواج خود توصیه می کنند که برای جلوگیری از این اختلالات در خانم ها رابطه ی جنسی را چندین شب انجام داده تا زیاد استرس و اضطراب نداشته باشند، بهتر است که زیر نظر متخصص زنان در طی چندین هفته صورت بگیرد تا مشکلی برای خانم ها به وجود نیامده و از استرس آنها هم کم شود.

بالا بردن سطح آگاهی

با پیشرفت علم و تکنولوژی با ورود کتابهای آموزشی و کلاسهای مشاوره و آموزش قبل از ازدواج برای تمامی زوجین جوان که برگزار می شود، سعی می کنند که آگاهی و اطلاعات لازم را در اختیار آنها گذاشته تا با مشکلی در روابط جنسی بر نخورند.

طبق نتایجی که پزشکان و روانشناسان به دست آورده اند این بوده است که برای ایجاد یک رابطه ی جنسی مناسب و خوب به مهارتی که بین دو طرف باید به صورت عاشقانه و لمس کردن صورت بگیرد احتیاج است تا نیاز هر دو طرف برطرف شده که این شیوه به عنوان یک روان درمانی هم در روابط جنسی به حساب می آید و احساس درد را در بانوان هم نیز کاهش می دهد.

بالا بردن سطح آگاهی
بالا بردن سطح آگاهی

رعایت بهداشت

برای ایجاد یک رابطه ی جنسی صحیح طبق نظر پزشک متخصص باید تمامی اصول بهداشتی در این ارتباط رعایت شود تا برای بانوانی که با این مشکل همراه هستند، مشکلات بیشتری پیش نیاید.

صبر و حوصله

بانوانی که با این مشکل همراه هستند، باید صبر و حوصله در این بازه ی زمانی داشته باشند تا طی چندین هفته دوره ی درمان به یک نتیجه مطلوبی برسند. نتیجه نشان داده است که اطلاعات نادرست در بین بانوان سبب شده که استرس و اضطراب را که در مورد دستگاه تناسلی خود دارند، بیشتر شده و از نظر روانی دچار مشکل شوند.

گفت و گو

گفت و گو و مشاوره با یک پزشک متخصص زنان در مورد داشتن یک رابطه ی جنسی مناسب به هر زوجین بهترین کمک و راهنمایی را در داشتن بهترین رابطه می کند، این متخصصین روشهای آرامش بخش و هیپنوتیزم را برای این بانوان استفاده می کنند تا از نظر روانی به یک آرامش جسمی و روانی بالایی دست پیدا کنند.

درمان شناختی رفتاری

بعضی از پزشکان از شیوه ی درمان شناختی رفتاری و یا CBT برای بانوان استفاده می کنند. این شیوه ی درمان باعث شده که افکار غلط که بانوان از این بیماری دارند، را تغییر داده و این مشکل را کاملا برای آنها تحلیل کرده و به عنوان یک تسکین دهنده برای افرادی که از این شرایط احساس استرس و اضطراب بیش از حد دارند، از این شیوه ی درمانی استفاده می کنند.

بانوانی که به واژینیسموس مبتلا هستند، با کمک شیوه ی درمان شناختی رفتاری درمان شده و به بهبودی سریع فرد کمک به سزایی می کند.

درمان شناختی رفتاری
درمان شناختی رفتاری

مشاوره

بانوانی که مدتها است، این اختلال را داشته و از مراجعه با پزشک صرف نظر میکنند، بهترین روش برای درمان آنها مشاوره است که به عنوان موثرترین و کارسازترین درمان در بین پزشکان شناخته شده است. یکی از روشهای که برای این درمان مفید است، استفاده از شیوه ی دیلاتور به واژن که برای بانوان تاثیرگذار و موثر بوده است. این درمان با کمک خود فرد صورت گرفته و اعتماد به نفس را در این بانوان در مدت درمان از قبل بالاتر برده و مشکل دستگاه تناسلی را رفع می کند.

فیزیوتراپی

یکی دیگر از راههای درمانی که پزشک متخصص به آنها پیشنهاد می کند مراجعه به فیزیوتراپیست است که در زمینه ی این بیماری تجربه ی کافی داشته و سایر اختلالات جنسی که ممکن است، در هر دو طرف به وجود بیاید را درمان می کند.

انجام فیزیوتراپی به این بیماران کمک می کند که عضلات کف لگن در بانوان که باعث بروز این بیماری شده است، را تقویت کرده و به بهبود آنها کمک کند.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و واژینیسموس خفیف

فیزیوتراپ با استفاده از تکنیک های زیر می تواند به این بانوان کمک به سزایی بکند که شامل:

روشهای تنفسی و آرام بخشی را به بانوانی که بیمار هستند، به طور کامل آموزش می دهند تا از این طریق به درمان بیماری واژینیسموس کمک شود.

برای اینکه انقباضات عضلانی کف لگن را کاهش دهند و بتوانند کنترل کنند، با کمک روشهای فیزیوتراپی درمان می کند و با آموزش به بیمار به درمان آنها کمک می کند.

پزشکان متخصص فیزیوتراپ به بانوانی که این مشکل را دارند، توصیه می کند که برای داشتن یک رابطه جنسی بدون درد بهتر است که آرامش خود را در این شرایط حفظ کرده و به آهستگی این کار را انجام دهند.

تمامی بانوانی که با اختلالات واژینیسموس مبتلا هستند، باید با آرامش کامل و استفاده از روشهای درمانی مناسب به رابطه ی خود کمک کنند تا از این رابطه استرس و اضطراب نداشته باشند. بانوانی که این ناراحتی را دارند، باید از عجله کردن در این رابطه بپرهیزند، زیرا عجله در این امر ناراحتی و مشکل فرد را بیشتر کرده و انقباضات غیرارادی واژن در این بانوان را افزایش می دهد.

فیزیوتراپی و واژینیسموس خفیف
فیزیوتراپی و واژینیسموس خفیف

درمان فیزیکی و واژینیسموس خفیف

دومین روشی که متخصصین زنان به این بانوان پیشنهاد می کنند، استفاده از درمان فیزیکی در بروز اختلالات واژینیسموس خفیف است. بانوان با انجام تمرینات ورزشی در کگل می توانند به عضلات دستگاه تناسلی واژن خود کمک کرده و این عضلات را شل و همچنین کنترل کنند.

کگل یک نوع از تمرینات ورزشی است که باعث می شود، ماهیچه های کف لگن با انجام حرکات استاندارد سفت و یا شل شده و به درمان بیماری واژینیسموس کمک کند. باید گفت که با انجام تمرینات کگل به راست روده و همچنین مثانه کمک بسیار کرده و مشکلات این گروه از بانوان را برطرف می کند.

تمامی بانوان در زمان ادرار با توقف ادرار سعی می کنند که عضلات کف لگن خود را تقویت کرده و به عضلات واژن هم کمک کند. برای اطمینان از درست انجام دادن تمرینات کگل دیگر نیازی نیست که در دستشویی این تمرینات را تکرار کنیم، چون با تکرار این تمرین ها به درمان روز به روز خود کمک میکنید.

بهتر است که بانوان در طی روز از تمرین کگل برای درمان واژینیسموس خفیف استفاده کنند و در هر تمرین بیست انقباض را انجام دهند که این انقباضات را در هر شرایطی که بانوان هستند، می توانند انجام دهند، این تمرینات و انقباضات سبب می شود که عضلات دستگاه تناسلی واژن در بانوان برای چندین ثانیه شل شده و به بیماری آنها کمک کند.

درمان فیزیکی و واژینیسموس خفیف
درمان فیزیکی و واژینیسموس خفیف

تمرین ها در درمان فیزیکی

مراحلی که در این تمرین برای بیماران انجام می شود، به این صورت است، که:

اولین تمرین

در ابتدا باید مثانه ی این بانوان خالی بوده، عضلات کف لگن با تمرین کگل منقبض کرده و این انقباض را تا ده شماره به همین صورت نگه داریم، این تمرین بهتر است که ده مرتبه انجام شده و سه بار در طی روز این ورزش را برای درمان خود استفاده کنیم.

به دلیل اینکه انجام حرکات عضلات کف لگن به بهترین شکل انجام شود، نباید عضلات شکم، باسن و یا ران را با هم درگیر کنیم، بهتر است که برای درمان واژینیسموس در ابتدا از یک انگشت استفاده کرده و حداقل از سه انگشت بیمار برای روش درمانی کگل استفاده شود.

این روش درمانی که با کمک خود فرد انجام می شود، پزشک به بیمار متذکر می شود که در صورت درد، انگشت را از داخل واژن بیرون آورده که بهتر است، برای این شیوه ی درمانی از دیلاتور استفاده کنیم.

دومین تمرین

دیلاتور وسیله ی است، مخروطی شکل که بیمار آن را وارد واژن می کند، متخصصینی که برای بیمارانی خود از این ابزار استفاده می کنند، سایز این ابزار را طی مراحل درمانی افزایش داده تا از این طریق به عضلات واژن کمک کرده و کشش و نفوذ بیشتری را به داخل دستگاه تناسلی نسبت به قبل بیشتر کنند.

در ابتدا بیمار زمانی که حرکت می کند این دستگاه پایین می آید، طبق نظر پزشکان این حرکات به کشش واژن در بانوان کمک کرده است و بعد از وارد کردن این دستگاه با کمک حرکت انگشتان به داخل دستگاه تناسلی حرکت را ادامه داده و شیوه ی درمانی را به طور مکرر برای درمان خود انجام می دهند.

مدت زمان استفاده از این وسیله ده تا پانزده دقیقه بوده که پزشکان به بیماران توصیه می کنند که اگر از این مدت زمان بیشتر شود، باعث فشار به واژن شده و ممکن است که مشکل دیگری را برای بیمار به وجود بیاورد.

پزشکان متخصص به این بیماران توصیه می کنند که برای داخل کردن این ابزار به درون واژن و انجام تمرینات ورزشی از همسر خود کمک بگیرند تا کمتر احساس درد و ناراحتی داشته باشند.

دومین تمرین
دومین تمرین

سومین تمرین

سومین روشی که پزشکان متخصص برای درمان بیماری واژینیسموس استفاده می کنند، به کاربردن از دارو درمانی است که منظور از دارو درمانی این نیست که پزشک از داروی خاصی برای بیمار استفاده کند، بلکه پزشک در موارد بسیار حاد در بانوان از مسکن های خواب آور و یا آرام بخش های که به استرس و درد بیمار کمک می کند را تجویز می کنند.

توصیه های لازم به آقایان برای درمان واژینیسموس خفیف

نکته ای که متخصصین برای تمامی آقایان دارند، این است که این بیماری در بانوان نوعی اختلال است که خیلی سریع درمان شده و نباید یک نوع عارضه در بانوان به حساب آورد و بانوانی که از این عارضه رنج می برند باید سریع تر به پزشک مراجعه کرده و درمان خود را شروع کنند.

به دلیل آگاهی نداشتن افراد و درمان اصولی برای این اختلال مشکل را در بانوان بیشتر شده و باعث شده که این افراد روز به روز افسرده تر و عصبی تر شوند.

طرز فکر اشتباه و غلط در بانوان و آقایان و همچنین آقایانی که توانایی انجام این کار را نداشته اند، این عارضه را به عنوان یک بیماری در خانم ها می بینند و باعث سردی در احساسات و روابط زوجین می شود.

بعضی از افراد هستند که وجود هفت پرده را باعث ایجاد اختلال در واژینیسموس می دانند و انجام عمل جراحی برای پارگی پرده به کارت را یک شیوه ی صحیح برای درمان بیماری واژینیسموس خفیف می دانند.

بیشتر پزشکان به بیماران خود که با این عارضه همراه هستند، انجام جراحی برای پرده به کارت و یا ضخیم بودن پرده را این چنین بازگو می کنند که این دو مورد هیچ ارتباطی با این بیماری نداشته و به درمان آنها هم کمک نمی کند.

استفاده از ژل برای درمان

بعضی از افراد هستند که استفاده از ژل و یا کرمهای لیز کننده برای انجام دخول استفاده می کنند، باید گفت که هیچ کدام از آنها به درمان رابطه ی جنسی آنها کمک نکرده و فقط توسط بعضی از افراد ناآگاه که این موارد را به آنها توصیه می کنند، صورت می گیرد که به درمان اختلال در واژینیسموس کمک چندانی نمی کند.

بهترین روش درمانی که برای این بیماران توصیه شده است، به کارگیری از شیوه های جدید روان درمانی است که نود درصد از بانوانی را که با این مشکل روبرو هستند، را درمان کرده و به بهبود و سلامتی آنها کمک زیادی میکند. استفاده از این روش درمانی به بیماران کمک زیادی کرده به طوری که خود بیمار از این شیوه ی درمانی تعجب کرده و از سلامتی خود خوشحال می شوند.

بهتر است، خانم ها به این نکته ی درمانی نیز توجه کنند که نباید شرم و خجالت سبب شود که به درمان واژینیسموس خفیف خود نپردازند، بلکه این بیماری موقت و قابل درمان بوده است. تمامی بانوان با مراجعه به پزشک متخصص و مشاوره می توانند بیماری خود را درمان کرده و از روابط جنسی خود لذت کامل را ببرند.

بعضی از متخصصان زنان و زایمان به این بیماران استفاده از داروهای بی حس کننده نظیر ژل ها و کرم های موضعی را پیشنهاد می کنند که تمامی این داروها بی اثر بوده و به درمان آنها کمک چندانی نمی کند.

استفاده از ژل برای درمان
استفاده از ژل برای درمان

بوتاکس و آر اف

به جز مواردی که در بالا برای درمان بیماری واژینیسموس اشاره کردیم، موارد دیگری هم پزشکان و متخصصان برای درمان این بیماری به دست آورده اند که به بانوان کمک می کند نظیر:

– امروزه با استفاده از تزریق بوتاکس به واژن که توسط پزشکان و جراحان متخصص انجام می شود، سبب شده که از انقباضات عضلانی دستگاه واژن جلوگیری کرده و به درمان آنها کمک کند.

– بهترین و موثرترین روش درمانی که متخصصان و جراحان به بیماران واژینیسموس خفیف پیشنهاد می کنند، استفاده از دستگاه RF است، این دستگاه به بیماران کمک می کند در کوتاهترین زمان به سلامتی جسمی دستگاه تناسلی خود دست پیدا کنند.

تزریق بوتاکس برای بیماری واژینیسموس

استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس خفیف سبب شده که انقباضات عضلانی دستگاه تناسلی را کاهش داده و درد و ناراحتی های که قبلا با آن همراه بودند، درمان شده و یک رابطه ی جنسی سالمی را به همراه داشته باشند.

این تزریق باعث شده که بانوان به راحتی به روال زندگی روزمره ی خود برگردند و مانند قبل درد و ناراحتی نداشته باشند. طبق آماری که پزشکان و متخصصان به دست آورده اند به این نتیجه رسیده اند

که از بین هر هزار نفر بانو حدودا دو نفر به بیماری واژینیسموس دچار هستند که این بیماری در بانوان باعث شده که واژن آنها خیلی تنگ شده و سوزش و درد زیادی را به همراه داشته باشد. که متخصصان زنان و زایمان با استفاده از تزریق بوتاکس به دیواره واژن به درمان بیماری کمک می کنند.

تزریق بوتاکس برای بیماری واژینیسموس
تزریق بوتاکس برای بیماری واژینیسموس

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس

– بیمارانی که از این شیوه ی درمانی استفاده می کنند، دوره نقاهت کمی را به همراه دارند و تزریق بوتاکس عوارضی را برای آنها به همراه ندارد.

– درد و ناراحتی که این بیماران قبلا داشته اند را با تزریق بوتاکس درمان شده و به بهبودی کامل دست می یابند که باید گفت این روش درمانی موقت بوده است.

– این بیمارانی که از داشتن یک رابطه جنسی گریزان بودند، با انجام این تزریق می توانند دوباره طعم یک زندگی سالم را بچشند و یک رابطه ی خوبی را به همراه داشته باشند.

– این بیماری باعث می شود که اعتماد به نفس خانم ها پایین آمده که پزشکان با انجام تزریق بوتاکس به دیواره ی واژن به درمان آنها کمک کرده و اعتماد به نفس بیماران خود را بالا می برند.

– با انجام تزریق بوتاکس به انعطاف پذیری عضلات واژن در بیماران که به عارضه ی واژینیسموس مبتلا هستند، کمک می شود.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس
مزایای تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس

– بانوانی که دردهای قاعدگی شدیدی را دارند و به بیماری واژینیسموس مبتلا هستند، با تزریق بوتاکس بیماری خود را درمان می کنند.

– بیمارانی که از تزریق بوتاکس برای درمان خود استفاده می کنند، با انجام دوره های فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی که برای درمان آنها موثر است، می توانند به روند درمانی خود کمک کرده و سلامتی خود را به دست آورند.

نکات مهم در خصوص تزریق بوتاکس

بهتر است، بدانید که برای تزریق بوتاکس متخصصین این امر از سوزنهای ظریف و کوچک برای درمان بیمار استفاده می کنند که با کمک این سوزن ها تزریق صورت می گیرد و دویست واحد به سه بخش اصلی از ناحیه ی واژن که بیشترین گرفتگی ها در این سه ناحیه صورت می گیرد، را تزریق میکنند.

عضله ورودی

پزشکان این بخش دستگاه تناسلی بانوان را به عنوان عضله ورودی میشناسند و برای انجام تزریق بوتاکس به دوز بالاتری احتیاج برای درمان بیماری واژینیسموس نیاز دارند. این روش درمانی را پزشکان متخصص برای بیمارانی که برای درمان خود از تزریق بوتاکس استفاده می کنند، را در کلینیک و یا بیمارستان انجام میدهند و این تزریق هم به صورت سرپایی صورت می گیرد.

بهتر است، بدانید که بیمارانی که برای درمان خود از تزریق بوتاکس استفاده میکنند تقریبا بعد از دو تا پنج روز اثر گذاری تزریق را در سلامتی و بهبودی خود مشاهده کرده و می توانند یک رابطه ی جنسی لذت بخشی را به همراه داشته باشند.

روش درمانی تزریق بوتاکس برای بیماران واژینیسموس خفیف را پزشکان به مدت چهار تا شش ماه تشخیص داده اند که به بهبودی آنها کمک می کند و بعد از این مدت می توانند دوباره از این تزریق برای درمان خود استفاده کنند. بعضی از بیماران برای اینکه تزریق بوتاکس را باید مجددا انجام دهند و برای درمان دوباره خود این تزریق را توسط پزشک متخصص انجام دهند و این روش درمانی را موقت می دانند پزشک متخصص به این بیماران استفاده از دستگاه RF را که دائمی است، را پیشنهاد می کنند.

عضله ورودی
عضله ورودی

دستگاه RF

با پیشرفت علم و تکنولوژی یکی از ابزارها و جدیدترین دستگاههای که به درمان این بیماری که منشا روحی و روانی دارد، کمک می کند استفاده از دستگاه RF میباشد. برای اینکه از انقباضات غیرارادی مهبل در دستگاه تناسلی بانوان و همچنین ایجاد تغییر در سلولهای واژن جلوگیری شود، متخصصان استفاده از دستگاه RF را برای درمان موثر میدانند که این دستگاه با ایجاد امواج الکترومغناطیسی به روند درمانی بیماران کمک می کند.

برای درمان بیماری واژینیسموس می توان گفت که از قطعی ترین روشی که به درمان این بیماری کمک می کند استفاده از دستگاه RF است که پزشکان به بیماران خود قول صد در صد می دهند که با این دستگاه بیماری آنها به طور کامل از بین رفته و به بهبودی و سلامتی کامل دست پیدا میکنند.

تعداد دفعات استفاده از دستگاه

تعداد دفعاتی که استفاده از این دستگاه به درمان بیماران کمک می کند بسته به واژینیسموس در بیمار دارد، چون در بعضی از افراد که سریعتر به پزشک مراجعه می کنند، درمان زودتر انجام شده و به سلامتی زودتری می رسند،

ولی در بعضی از بانوان دیگر که از گفتن این مشکل اجتناب می کنند، سبب میشود که این بیماری پیشرفت بیشتر کرده و دیرتر به بهبودی برسند و پزشک برای این افراد جلسات استفاده از دستگاه RF را بیشتر تجویز می کند.

استفاده از این دستگاه به قدری به درمان بیماری کمک کرده که فرد بیمار می تواند اثر این دوره ی درمانی را بعد از روابط جنسی خود احساس کند.

دستگاه RF در چندین جلسه برای بیمار استفاده می شود که مراحل درمانی آن کاملا بی درد بوده، مانند جراحی های دیگر به دوره نقاهت نیازی ندارد، بدون اینکه برشی در دستگاه تناسلی بیمار ایجاد شود و یا هر اقدام دیگری عملکرد انقباضات سلولهای واژن را تغییر داده و به درمان بیمار کمک می کند.

پزشکان متخصص زنان استفاده از این دستگاه را به جزء درمان برای بیماری واژینیسموس برای بیماری های دیگر که بیشتر در بین بانوان رایج است، نظیر دردهای لگنی، جوانسازی واژن هم به کار می برند.

تعداد دفعات استفاده از دستگاه
تعداد دفعات استفاده از دستگاه

قابلیت های دستگاه RF

با کمک دستگاه RF بانوانی که رابطه بسیار سخت و دردناکی دارند، را بهبود بخشیده و آنها را درمان میکنند که از ویژگی های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بیمارانی که از مراجعه به پزشک متخصص برای درمان خود خودداری کرده اند و این بیماری پیشرفت کرده و قدیمی شده است و بانوانی که واژینیسموس سخت و شدیدی دارند، می توانند با کمک این دستگاه به سلامتی دستگاه تناسلی خود کمک کنند.

– استفاده از این دستگاه بدون درد و خونریزی بوده و همچنین نیازی به هیچ برش در ناحیه دستگاه تناسلی را نداشته و از همه مهم تر به عنوان یک روند درمانی غیر تهاجمی در بین پزشکان شناخته شده است.

– استفاده از دستگاه RF برای بیمارانی که با مشکل واژینیسموس خفیف دچار هستند، کمک کرده و در کوتاه ترین زمان این بیماران را درمان می کنند.

– افرادی که از این دستگاه برای درمان خود استفاده می کنند، نیازی به مراقبت های ویژه بعد از درمان نداشته و خود فرد به تنهایی می تواند به فعالیت روزانه ی خود بپردازد.

بدون نیاز به دوران نقاهت

– بیمارانی که از دستگاه RF استفاده می کنند، نیازی به دوره نقاهت نداشته و فرد به راحتی می تواند به انجام فعالیت های روزانه ی خود بپردازد.

– از قابلیت های دیگر این دستگاه این است که زمان استفاده از این دستگاه برای شخص درد و ناراحتی ایجاد نمی شود.

– با استفاده از دستگاه RF برای درمان این بیماری دیگری نیازی به تمرینات ورزشی کگل در منزل برای درمان نیست.

– بیمارانی که از این دستگاه برای درمان واژینیسموس استفاده می کنند، باید گفت که این روش درمانی یک روش قطعی و دائمی برای درمان بیماران بوده است.

بدون نیاز به دوران نقاهت
بدون نیاز به دوران نقاهت

سایر قابلیت های دستگاه RF

– استفاده از دستگاه RF یکی از جدیدترین شیوه های درمانی است که امروزه به دلیل اثرگذاری سریع برای بیمار پزشکان از این روش درمانی برای بیماران خود استفاده می کنند.

یک جراحی سرپایی

– بهتر است، بدانید که استفاده از دستگاه RF به عنوان یک جراحی سرپایی به حساب می آید و در مطب پزشک این امر انجام می شود.

– این روش درمانی برای تمامی بانوان که با مشکل واژینیسموس همراه هستند، به کار گرفته می شود و محدودیت سنی هم برای بیماران ندارد.

تمامی موارد بالا از مواردی است که متخصصان برای بیمارانی که به واژینیسموس خفیف دچار هستند، استفاده میکنند و به درمان سریع آنها کمک کرده و اعتماد به نفس آنها را بالا میبرد و یک رابطه جنسی خوبی را برای آنها فراهم می کند.

یکی از روشهای درمانی دیگر که به این بیماران کمک می کند قرار گرفتن در وان آب گرم است که متخصصان به این بیماران پیشنهاد میکنند که قبل از اینکه رابطه جنسی داشته باشند، به مدت پانزده تا بیست دقیقه داخل وان آب ولرم قرار بگیرند، زیرا آب ولرم باعث شده که عضلات واژن شل شده و انقباضات این ناحیه را کاهش داده و از درد بیمار در هنگام رابطه جنسی کم کند.

به کار بردن ژل لوبریکانت

به کار بردن از ژل لوبریکانت برای بانوانی که به واژینیسموس خفیف مبتلا هستند، این ژل به عنوان یک ژل مرطوب کننده برای بیماران به کار برده می شود.

این ژل برای افرادی که به خشکی واژن مبتلا هستند، زنانی که به یائسگی دچار شده اند، بانوانی که برای اولین بار میخواهند رابطه جنسی خود را در شب عروسی شروع کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

بانوانی که با این علائم همراه هستند و واژینیسموس خفیف دارند، می تواند با تشخیص پزشک از این ژل موضعی برای درمان خود استفاده کنند.

یکی از روشهای درمانی دیگر که برای درمان واژینیسموس خفیف موثر است و به درمان آنها کمک می کند جراحی بزرگ کردن واژن است. این شیوه ی درمانی برای این بیماران تاثیر گذار بوده است. این جراحی باید توسط یک متخصص و جراح با تجربه و متبحر انجام شود،

زیرا اگر پزشک متخصص بیش از اندازه واژن را گشاد کند سبب شده که لذتی که در رابطه جنسی همراه است، را کمتر کرده و فرد را با مشکل روبرو میکند. به همین دلیل متخصصی که این جراحی را انجام می دهد، باید در جراحی تجربه ی کافی را داشته باشد.

انتخاب برگزیده ترین پزشک برای درمان واژینیسموس خفیف

بانوانی که با این مشکل همراه هستند، برای بهبودی و سلامتی جسمی خود بهتر است که به کلینیک های درمان واژینیسموس مراجعه کرده و درمان خود را شروع کنند.

این کلینیک ها با مشاوره های رایگانی که در اختیار بیماران قرار می دهند، به آنها کمک می کنند که بهترین دکتر را برای درمان خود استفاده کنند. پزشک متخصص بعد از اینکه بیمار را معاینه کرد و تشخیص صحیح در مورد بیماری داد بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برای بیمار به کار می برد.

پزشکان متخصص بهترین شیوه ی درمانی را برای بیماران استفاده از دستگاه RF می دانند که از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک است و به بانوانی که این مشکل را دارند، متذکر می شوند که استفاده از این دستگاه بیماری آنها را به طور قطعی از بین برده و سلامتی جسمی و روانی خود را به طور کامل به دست می آورند.

انتخاب برگزیده ترین پزشک برای درمان واژینیسموس خفیف
انتخاب برگزیده ترین پزشک برای درمان واژینیسموس خفیف

استفاده از این دستگاه سبب شده که دخول و یا نفوذ در واژن به راحتی انجام شده و فرد مانند قبل درد و ناراحتی نداشته باشد.

ویژگی های یک پزشک متخصص خوب برای درمان واژینیسموس

پزشک متخصص خوب باید بتواند با شیوه ی سکس تراپیست بتواند بیماران خود را درمان کرده و در مورد مشکل بیمار راههای ساده ی را برای درمان پیش رو بگذارد.

یکی از روشهای روان درمانی که مرتبط به روانشناسی دارد، روش درمانی سکس تراپیست است که به بیمارانی که با عارضه ی واژینیسموس خفیف مبتلا هستند، را درمان می کنند.

این روش درمانی که زیرشاخه ی روانشناسی است، به مسائل روانی بیمار و همچنین شخصیت فرد بیمار می پردازد تا بتواند علت این بیماری را ریشه یابی کرده و با مشاوره و اطلاعات درست به درمان بیماری کمک کرده و اعتماد به نفس افراد را در برابر این مشکل بالا ببرند.

هدف از این شیوه ی درمانی برای بیمارانی که به واژینیسموس دچار هستند، این است که افکار غلط و روانی که در ذهن آنها به وجود آمده است، را پاک کرده و با افکار مثبت اندیش و لذت بخش در مورد داشتن یک رابطه جنسی صحیح فرد بیمار را به سمت یک زندگی سالم هدایت می کنند، زیرا این بیماری به دلیل مشکلات روانشناختی در بانوان به وجود می آید.

پزشک متخصص زنان خوب باید بتواند با یک رابطه ی دو طرفه ی خوب و صمیمانه با بیمار، رازداری در مورد بیماری بیمار خود که از این وضعیت احساس شرم و خجالت دارند و از بازگو کردن آن ممانعت می کنند

و همچنین وجدان کاری در مورد بیمار را سرلوحه ی کار خود قرار دهند که از ویژگی های یک پزشک متخصص و خوبی است که باید برای بیمارانی که به عارضه ی واژینیسموس مبتلا هستند، را داشته باشند و بتوانند بیمار خود را با این قابلیت و توانایی درمان کرده و اعتماد به نفس بیماران را نیز بالا ببرند.

ویژگی های یک پزشک متخصص خوب برای درمان واژینیسموس
ویژگی های یک پزشک متخصص خوب برای درمان واژینیسموس

وظایف پزشک

از وظایف متخصص زنان که به درمان بیماری واژینیسموس کمک می کند عبارتند از:

– بعد از انجام معاینه بیمار پزشک متخصص زنان می تواند بیماری را تشخیص داده و با یک تشخیص دقیق و صحیح به درمان بیماری بیمارانی که به واژینیسموس مبتلا هستند، کمک کند.

– یکی از وظایف اصلی پزشک متخصص این است که با تصمیم نهایی خود از بهترین شیوه ی درمانی برای معالجه بیمارانی که به عارضه ی واژینیسموس مبتلا هستند، استفاده کند.

– جراحی که برای این بیماران در نظر میگیرند را به بهترین شکل ممکن انجام داده و اعتماد بیماران را به خود جلب کنند.

– با انجام تعداد جلسات مکرر برای درمان بیماری و پیگیری بیمار بعد از استفاده از دستگاه RF و یا تزریق برای درمان واژینیسموس تمام تلاش خود را به درمان و بهبودی هر چه سریعتر در این بیماری انجام می دهند.

وظایف پزشک
وظایف پزشک

رفتار صحیح همسران

آقایانی که همسر آنها با مشکل واژینیسموس همراه هستند، را درک کرده و با آنها همراه بوده و حمایتشان کنند، زیرا این مشکل ممکن است، برای تمامی خانمها به وجود بیاید حتی خود آقایان هم ممکن است که در طول سال چندین هفته با مشکل اختلالات جنسی همراه باشند، پس بهتر است که در این مسیر همراه و همیار همسران خود باشند تا زودتر به یک نتیجه درمانی خوبی برسند.

طبق آماری که پزشکان و متخصصان به دست آورده اند، به این نتیجه رسیده اند که افسردگی در خانم ها حدودا دو برابر آقایان بوده است و همچنین استرس و اضطرابی که خانم ها از زندگی خود به همراه دارند، هم نیز سه برابر آقایان است که سبب شده بر هورمون های بدن آنها اثر گذاشته و همچنین بیماری واژینیسموس هم مبتلا شوند.

آقایان باید بدانند که مشکلات روحی که بر خانم ها متحمل می شود، باعث شده که در روابط جنسی آنها مشکل ایجاد کرده و به واژینیسموس هم دچار شوند.

بهترین کاری که آقایان می توانند برای خانم های خود انجام دهند

بهترین کاری که آقایان می توانند برای خانم های خود انجام دهند، این است که آنها را حمایت کرده و به یک دکتر متخصص زنان خوب مراجعه کنند تا مشکل جسمی آنها را برطرف کند. این مشکل در خانم ها بیشتر بر اثر مشکلات روحی و روانی به وجود می آید، با مراجعه به یک روانشناس متخصص و انجام مراحل روان درمانگری می توانند به درمان همسران خود کمک زیادی بکنند.

یکی از موثرترین کارهای که یک مرد می تواند برای درمان همسرش انجام دهد، این است که همسر خود را پیش یک متخصص سکس تراپیست که در این امر تبحر و تجربه کافی را دارد، ببرد تا بتواند به درمان بیماری کمک زیادی بکند. بهتر است، در جلساتی که به پزشک مراجعه می کنند، همسر خود را همراهی کنند تا درمان زودتر انجام شود.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و مراجعه به پزشک متخصص زنان و مطرح کردن مشکل خود، متخصص برای درمان دائمی این بیماری روش استفاده از دستگاه RF را به بیماران خود معرفی می کند که با انجام این شیوه ی درمانی در سریعترین زمان سلامتی خود را کسب کرده و می توانند یک رابطه ی جنسی سالمی را داشته باشند.

بیمه

افرادی که تحت حمایت بیمه تامین اجتماعی هستند، می توانند تمامی هزینه ها را از بیمه دریافت کنند، چون این مراحل درمانی جزء جراحی های زیبایی به حساب نمی آید و برای سلامتی فرد لازم است که انجام شود، ولی افرادی که تحت حمایت هیچ بیمه ای نیستند باید تمامی مراحل درمانی را خود متقبل شوند.

افرادی که برای درمان خود به روانشناس و یا فیزیوتراپیست مراجعه می کنند و تحت حمایت بیمه تکمیلی هستند، بیمه بخشی از هزینه های درمانی آنها را متقبل می شود و بقیه هزینه ها بر عهده ی خود فرد بیمار است.

بیمه
بیمه

سوالات رایج

آیا بانوانی که به واژینیسموس دچار هستند، رحم آنها دچار مشکل شده است، یا خیر؟

این افراد کاملا سالم هستند و فقط به دلیل انقباضات غیرارادی که در واژن انجام می شود، دچار بیماری واژینیسموس شده اند و این مشکل بیشتر بر اثر مشکلات روحی و روانی در بانوان به وجود می آید.

بانوانی که به مشکل واژینیسموس دچار هستند، باید برای درمان به چه پزشکانی مراجعه کنند؟

این بیماران بهتر است که به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند و با درمیان گذاشتن بیماری خود با پزشک درمان خود را آغاز کنند، در کنار مراجعه به متخصص زنان بهتر است که به یک روانشناس که به بهبودی سریع آنها کمک می کند مراجعه کنند تا در زمان کوتاهی به یک نتیجه خوبی برسند.

آیا بانوانی که به بیماری واژینیسموس خفیف دچار هستند، برای مراجعه به پزشک حضور همسر الزامی است؟

برای اینکه نوع بیماری را پزشک متخصص زنان برای هر دو کاملا توضیح دهد و روش درمانی را به بیمار متذکر شود، حضور همسر در مراجعه به پزشک الزامی است تا ارزیابی پزشک هم کامل تر صورت بگیرد و روش های درمانی را برای بیمار بازگو کند تا بیمار در کنار همسر این روشهای درمانی و تمرینات را انجام داده و به سلامتی خود دست پیدا کنند.

نتیجه گیری

بیماری واژینیسموس در بانوان به علت ناآگاهی داشتن در مورد روابط جنسی است و یا خانواده های مذهبی که رفتارهای سختگیرانه با فرزندان دختر خود دارند و از گفتن بعضی از مسائل جنسی و آگاهی دادن به آنها خودداری می کنند و همچنین یک افکار غلط در دختران جوان باعث شده که در آینده که نقش یک زن را در زندگی میخواهند ایفا کنند، با مشکل روبرو شده و توانایی انجام یک روابط صحیح و زناشویی را نداشته باشند.

افرادی که به بیماری واژینیسموس مبتلا هستند، باید بدانند که این بیماری قابل درمان بوده و با تشخیص سریع پزشک می توانند بیماری را در بانوان درمان کرده ویک رابطه جنسی لذت بخش و بدون درد را برای آنها به همراه داشته باشند.

این بیماری منشا روحی و جسمی در بانوان داشته و ترس از داشتن رابطه جنسی در آنها به وجود می آید که با ورزشهای منظم و تمرینات کگل می توانند به درمان بیماری کمک کنند.

امروز بیشتر پزشکان و متخصصان یک روش جدید و دائمی برای درمان بیماری واژینیسموس خفیف را برای تمامی بیماران خود معرفی می کنند که استفاده از دستگاه RF برای بیماران است که در همان جلسه اول استفاده از دستگاه به سلامتی دستگاه تناسلی خود رسیده و می توانند به راحتی رابطه ی جنسی خود را شروع کنند.

دستگاه RF به عنوان یک دوره درمانی به کار می رود

دستگاه RF به عنوان یک دوره درمانی به کار می رود که دائم بوده و بیمار برای همیشه مشکل واژن را برطرف می کند و بیشتر متخصصان به بیماران این روش درمانی را پیشنهاد می کنند.

درمان این بیماری با کمک روانشناسان و درمان روان شناختی برای بیماران انجام می گیرد و به بهبودی جسمی و روانی آنها هم کمک می کند. بانوانی که با این مشکل همراه هستند، با مراجعه به یک متخصص سکس تراپیست به همراه همسر خود می توانند از درد ناحیه دستگاه تناسلی خود را کم کرده و به سلامتی کامل برسند.

دستگاه RF به عنوان یک دوره درمانی به کار می رود
دستگاه RF به عنوان یک دوره درمانی به کار می رود

انواع واژینیسموس

واژینیسموس و بارداری

واژینیسموس به دو نوع تقسیم می شود:

واژینیسموس خفیف:

هنگامی که هرگز نفوذی به واژن صورت نگرفته است.معمولا زنان برای اولین بار در تلاش برای انجام مقاربت یا درگیر شدن در این رابطه آن را تجربه می کنند.

می توان آن را به عنوان یک  عامل ناتوانی مرد به نفوذ در کانال واژن توصیف کرد زیرا عضلات آنقدر تنگ است، به نظر می رسد به هیج وجه نمیتوان دخول را انجام داد.

این مشکل بر زندگی جنسی یک زن تاثیر  زیادی دارد.درد، از دست دادن موقت نفس و اسپاسم عضلانی کلی نیز ممکن است اتفاق بیافتد.این علائم معمولا با یک بار تلاش برای ورود به مهبل (واژن) متوقف شده است.

واژینیسموس ثانویه:

هنگامی که نفوذ واژن یک بار به دست آمد، اما دیگر امکان پذیر نیست، به طور بالقوه به عوامل مانند جراحی زنان،  زخم، و یا تابش اشعه ممکن است پدید آمده باشد.

این نوع از واینیسموس می تواند در هر مرحله زندگی به کسانی که سابقه قبلی تجربه علائم واژینیسم را ندارند رخ دهد.

متاسفانه، برای واژینیسموس ثانویه، درد می تواند حتی پس ازدرمان زمینه ای بیماری باقی بماند.

در بعضی از زنان پس از یائسگی، واژینیسم توسعه  پیدا می کند. هنگامی که سطوح استروژن کاهش می یابد،  خشکی واژن و عدم انعطاف پذیری آن باعث می شود که مقاربت دردناک، شدید یا غیرممکن باشد.

مقاربت دردناک

مقاربت دردناک اصطلاح پزشکی برای مقاربت جنسی دردناک است. این اغلب با واژینیسم اشتباه گرفته می شود، اما دیسپورونی می تواند به علت کیست ها، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن باشد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید