واژینیسموس و بارداری
واژینیسموس و بارداری

لیست موضوعات

در این مقاله تصمیم ما بر این است که در رابطه و واژینیسموس و بارداری برای شما مطالبی داشته باشیم و از این طریق آگاهی کاملی در راستای این موضوع برای شما به ارمغان بیاوریم.

واژینیسموس و بارداری
واژینیسموس و بارداری

از مسائل بسیار مهمی که امروزه سبب به وجود آمدن درگیری ‌های ذهنی برای زوج ‌های جوان شده است، دست ‌و پنجه نرم کردن با بیماری واژینیسموس می باشد. همین طور ممکن است، اغلب افراد دغدغه فکری در رابطه با بارداری در هنگام داشتن بیماری واژینیسموس داشته باشند.

واژینیسموس و بارداری
واژینیسموس و بارداری

واژینیسموس به بی ‌میلی جنسی در زنان گفته می شود

واژینیسموس به بی ‌میلی جنسی در زنان گفته می شود. از علت ‌های مهمی است که اغلب زنان تمایل بسیاری در میل جنسی ندارند، این بیماری است.

به‌ طور کلی اگر بخواهیم در رابطه با واژینیسموس صحبت کنیم، باید بگوییم انقباضات شدیدی در عضلات دهانه واژن رخ می دهد که سبب می شود، از ورود آلت تناسلی مرد به داخل واژن خودداری شود و از این طریق ارتباط زناشویی نمی‌ تواند، برقرار شود و امکان باردار شدن نیز در این روش ممکن است، خیلی کم باشد.

حال ممکن است، اغلب افرادی که با این بیماری دست ‌و پنجه نرم می کنند، سوالات بسیاری در رابطه با امکان باردار شدن و زایمان نیز داشته باشند.

اینفوگرافیک واژینیسموس و بارداری

اینفوگرافیک واژینیسموس و بارداری
اینفوگرافیک واژینیسموس و بارداری

در این مقاله ما می ‌خواهیم به شما کمک کنیم تا در راستای موضوع واژینیسموس و بارداری اطلاعات دقیقی داشته باشید و از این طریق به سوالات شما در این رابطه پاسخ دهیم.

سفت شدن عضلات در واژن

همان ‌طور که ذکر کردیم، وجود بیماری واژینیسموس سبب می شود که به طور غیر ارادی، عضلاتی که در واژن قرار دارند، سفت شوند و از همین سبب باعث می شود که دخول دردناکی برای بانوان اتفاق بیفتد.

حال اگر شما نیز مبتلا به بیماری واژینیسموس هستید و نیازمند کسب اطلاعات در این زمینه هستید، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید،

زیرا قصد داریم در این مقاله در رابطه با بیماری واژینیسموس و بارداری بیشتر بپردازیم و علل و علائم این موضوع را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم، سپس در آخر در تلاشیم که راه ‌های درمان این نوع بیماری را نیز برای شما عنوان کنیم.

 

برای دسترسی به قسمت ‌های متفاوت مقاله و جواب سوالات در رابطه با موضوع واژینیسموس می ‌توانید، از فهرست زیر استفاده مفید داشته باشید:

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

آشنایی با بیماری واژینیسموس

غیر اختیاری بودن واژینیسموس

انواع واژینیمسوس

علائم واژینیسموس

علت بیماری واژینیسموس

علت های روانی واژینیسموس

علت‌های فیزیکی واژینیسموس

دلایل مهم ابتلا به واژینیسموس

عوارض واژینیسموس

واژینیسموس و طلاق

واژینیسموس بارداری

واژینیسموس و زایمان طبیعی

واژینیسموس و اقدام به بارداری

واژینیسموس و دوران بارداری

واژینیسموس و زایمان

زایمان طبیعی و درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس قبل از بارداری

آیا درمان واژینیسموس در طی بارداری امکان‌پذیر است؟

آیا بعد از زایمان امکان واژینیسموس مجددا می باشد؟

جلوگیری از واژینیسموس بعد از زایمان

سوالات پرتکرار در رابطه با دخول دردناک

حرف آخر در مورد واژینیسموس و بارداری

 

آشنایی با بیماری واژینیسموس

دراین قسمت از نوشتار علمی واژینیسموس و بارداری به بررسی و آشنایی با بیماری واژینیسموس خواهیم پرداخت.

همان ‌طور که در ابتدای این مطالب برای شما ذکر کردیم، بیماری واژینیسموس سبب می شود که گرفتگی و اسپاسم عضلانی قوی در کف لگن بانوان رخ دهد و در هنگام ارتباط زناشویی نمی توان برقراری رابطه کامل بین زن و مرد ایجاد شود. وقتی فردی که مبتلا به واژینیسموس می باشد و می خواهد توسط پزشک زنان معاینه شود، با دشواری بسیاری رو به رو می باشد.

همین طور در موارد مشابه این بیماری با استفاده از تامپون یا آلت تناسلی سبب گرفتگی عضلات می شود و نمی ‌توان ارتباط زناشویی را به ‌خوبی برقرار کرد.

انقباض غیراختیاری که در واژینیسموس رخ می ‌دهد، سبب می شود که عضلات کف لگن منقبض و تنگ تر شود و از همین نظر باعث اسپاسم و درد بسیار زیادی در عضلات می‌گردد. هنگامی که درمان برای واژینیسموس صورت نگیرد، می ‌تواند سبب به وجود آمدن ناراحتی ‌های بسیاری برای فرد گردد و از این نظر باعث رنج و درد او شود.

بیمارانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، می توانند انقباضات متفاوتی را تجربه کنند

بیمارانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، می توانند انقباضات متفاوتی را تجربه کنند. برای برخی از افراد ممکن است، شدت این عارضه کمتر یا بیشتر باشند.

لازم به ذکر است، بدانید برخی از بانوانی که از مشکل واژینیسموس رنج می‌برند، مشاهده شده است که در هنگام برقرار کردن ارتباط زناشویی متحمل درد بسیاری شده اند و برقرار کردن این رابطه برای آن‌ها لذت‌بخش نبوده است، اما در برخی موارد بانوان هرگز اجازه دخول به شریک جنسی خود را نمی‌ دهند.

به همین سبب میزان شدت واژینیسموس در هر بیمار متفاوت است و در برخی از افراد شدت این انقباض به حدی زیاد می باشد که برقرار کردن ارتباط زناشویی وجود ندارد. علاوه بر آن حتی ممکن است، همان‌ طور که ذکر کردیم، اجازه معاینه لگنی توسط پزشک را نیز ندهند.

بیماری واژینیسموس و تجربه افراد به حدی دردناک می باشد که ترس از نزدیکی و مقاربت در بانوانی که دچار این عارضه هستند، به وجود می‌آورد.

سن مشخصی برای به وجود آمدن این بیماری وجود ندارد و امکان دارد، در هر سنی به وجود بیاید. در ادامه این مطلب بیشتر به موضوع واژینیسموس و دخول دردناک و علت ‌ها و علائم آن می‌پردازیم تا از این طریق برای شما اطلاعات مفیدی داشته باشیم.

بیمارانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، می توانند انقباضات متفاوتی را تجربه کنند
بیمارانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، می توانند انقباضات متفاوتی را تجربه کنند

غیر اختیاری بودن واژینیسموس

در این قسمت از نوشتار علمی واژینیسموس و بارداری به بررسی و آشنایی با موضوع غیر اختیاری بودن واژینیسموس خواهیم پرداخت.

وقتی که یک فرد با مشکل واژینیسموس دست ‌و پنجه نرم می‌کند، مانند این موضوع می‌باشد که هر چیز خارجی که وارد واژن او شود، عضلات آن منقبض می شود و در حال فشار آوردن بسیار هستند.

فشار های موجود بر اثر بیماری واژینیسموس ممکن است، شدید و یا خفیف باشد، به همین سبب از ورود هر چیزی به واژن جلوگیری می شود. این اتفاق و بیماری واژینیسموس تقصیر شما نیست و نیازی به شرمنده شدن در هنگام برقراری ارتباط زناشویی نمی‌باشد.

اگر شما نیز به بیماری واژینیسموس مبتلا هستید، نیاز است که حتماً این مشکل را با شریک جنسی خود در میان بگذارید، زیرا ممکن است، در بسیاری از مواقع همسر شما تصور اشتباهی از این موضوع داشته باشد و تصور کند که شما به عمد مانع برقرار کردن ارتباط زناشویی می شوید و این امری اختیاری می باشد.

مختل شدن روابط جنسی

همان ‌طور که می‌دانید به وجود آمدن این بیماری می‌تواند سبب مشکلات متعددی در زندگی شما شود و روابط جنسی و کیفیت زندگی شما را مختل کند. به همین سبب لازم است که حتماً در پی درمان برای بیماری واژینیسموس باشید تا بتوانید زندگی با آرامش تری را تجربه کنید.

حتماً می ‌دانید، هنگامی که بیماری واژینیسموس در شما وجود داشته باشد، برای بارداری و زایمان نیز دچار مشکلات متعددی می شوید.

به همین سبب توصیه می‌کنیم قبل از این‌که برای بچه‌دار شدن اقدام کنید، باید در راستای درمان واژینیسموس تلاش داشته باشید. واژینیسموس مشکلات متعددی در فرآیند بارداری برای شما به وجود می آورد. در ادامه این مطلب نیز در تلاشیم در رابطه با این موضوع نیز اطلاعات کاربردی و مفیدی در اختیارتان بگذاریم.

انواع واژینیمسوس

دراین قسمت از نوشتار علمی واژینیسموس و بارداری به بررسی و آشنایی با موضوع انواع واژینیمسوس خواهیم پرداخت.

برای درک بهتر این بیماری لازم است، بگوییم که انواع متفاوتی از بروز بیماری واژینیسموس وجود دارد که می ‌تواند اغلب بانوان را در همه سنین های متفاوت در بر بگیرد و فقط مختص سن خاصی نمی ‌باشد. انواع واژینیسموس عبارت‌ اند از:

 • واژینیسموس نوع اول

مدل اول از بیماری واژینیسموس به صورت موروثی می باشد که این بیماری همیشه در یک فرد وجود داشته است، زیرا برخی از بانوان به صورت مادرزادی کانال واژن تنگ تری به نسبت دیگر بانوان دارند. به همین سبب باعث می شود که هیچ نوع جسم خارجی به واژن آن ‌ها وارد نشود. به این سبب باعث به وجود آمدن بیماری واژینیسموس برای آن‌ ها می‌گردد و انقباض عضلات در این حالت به صورت موروثی در بدن آن ‌ها وجود داشته است.

 • واژینیسموس نوع دوم

نوع دوم واژینیسموس بیشتر مربوط به اشخاصی می شود که به‌ جهت رخ دادن رویدادهای خاصی مثل یائسگی، عفونت، حادثه‌های متفاوت، مشکلاتی که در راستای ارتباط زناشویی هستند، زایمان، جراحی، مشکلات روانی و غیره سبب به وجود آمدن بیماری واژینیسموس می شوند.

اغلب این افراد بعد از درمان بیماری واژینیسموس نیز ممکن است، مدت ‌ها نتوانند رابطه برقرار کند و رابطه ‌های اولیه آن‌ها با درد رو به رو باشد.

واژینیسموس نوع دوم
واژینیسموس نوع دوم

علائم واژینیسموس

از مهم ‌ترین علائمی که می ‌توان برای بیماری واژینیسموس در نظر گرفت، سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن در افراد می باشد، اما امکان دارد که میزان شدت و گرفتگی این عضلات در بین بانوان متفاوت باشد و برای همه به یک نوع نباشد.

در حالت کلی اگر شما نیز دچار بیماری واژینیسموس هستید، قابلیت کنترل یا متوقف کردن انقباضات عضلات واژن را ندارید و این امری اختیاری نمی باشد و بی‌اختیار رخ می ‌دهد.

بیماری واژینیسموس علائم دیگری دارد. اگر بخواهیم از علائم دیگر این بیماری نام ببریم می توانیم به ترس از نفوذ به واژن و کم شدن میل جنسی در رابطه با دخول اشاره کنیم.

بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند، به‌ طور کلی در مواقعی که هر چیز خارجی قصد وارد شدن به داخل واژن آن ‌ها داشته باشد، احساس درد یا سوزش عمیقی دارند،

البته بهتر است، بدانید اگر شما دچار بیماری واژینیسموس هستید، این معنی را ندارد که به طور کلی نمی‌ توانید از فعالیت ‌های جنسی بهره ببرید و لذت های جنسی را نداشته باشید.

اغلب افرادی که به این نوع بیماری دچار هستند، فقط با ورود هر جسم خارجی به واژن خود مشکل دارند، اما در برقرار کردن رابطه های معاشقه و پیش نوازش قبل از ارتباط زناشویی مشکلی ندارند و در این راستا نیز قابلیت ارضا شدن و به اوج رسیدن را نیز دارند.

ارتباط زناشویی دردناک

از مهم‌ترین نکاتی که می ‌توانید تشخیص دهید که شما نیز به بیماری واژینیسموس دچار هستید، یا خیر ارتباط زناشویی دردناک می باشد. به دلیل این‌که شخصی که از این نوع بیماری رنج می ‌برد، نمی‌تواند اجازه دخول به شریک جنسی خود بدهد و به طور کلی ترس بسیاری از دخول دارد.

در این در بیماری مهم‌ترین چیزی است که سبب می ‌شود، شما به برقرار کردن ارتباط زناشویی خاتمه دهید، درد می باشد. در برخی از افراد به حدی این بیماری شدت دارد که حتی نمی‌ توانند از تامپون استفاده کنند و استفاده آن برای این بانوان با درد بسیار زیادی مواجه می‌باشد.

از مهم ‌ترین علائم واژینیسموس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد قسمت زیر شکم یا در دهانه واژن
 • داشتن سوزش در دهانه واژن
 • دخول دردناک
 • شریک جنسی شما در هنگام دخول احساس می کند که به دیوار ضربه می ‌زند
 • غیر ممکن بودن دخول در ارتباط زناشویی
 • انقباض عضلات با پایان دادن تلاش برای دخول در ارتباط زناشویی برطرف می‌گردد
از مهم ‌ترین علائم واژینیسموس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
از مهم ‌ترین علائم واژینیسموس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت بیماری واژینیسموس

اگر بخواهیم در رابطه با علت به وجود آمدن بیماری واژینیسموس در بانوان برای شما صحبت بکنیم، باید بگوییم که هنوز به طور دقیق علتی برای به وجود آمدن این بیماری تعیین نشده است،

اما با توجه به تحقیقات و مطالعات بسیاری که در این راستا انجام گرفته، عموماً ترس و اضطراب از ارتباط زناشویی از علت ‌های بسیار مهم در به وجود آمدن واژینیسموس می باشد،

اما هنوز به طور قطعی نمی ‌توان در رابطه با این نظریه صحبت کرد و به ‌طور کلی نمی ‌توان تشخیص داد که علت به وجود آمدن بیماری واژینیسموس مربوط به روح روان و روح می شود، یا در رابطه با جسم است.

برخی از بانوانی که مبتلا به بیماری واژینیسموس هستند، در تمامی شرایط با ورود هر شیءِ به واژن خود مشکل دارند و ممکن است، این امر از جسم آن ‌ها باشد،

اما برخی دیگر از افراد فقط در هنگام برقرار کردن رابطه زناشویی از مشکل واژینیسموس رنج می ‌برند و در دیگر شرایط مانند استفاده از تامپون و معاینات لگنی به واسطه پزشک مشکلاتی ندارند.

علت بیماری واژینیسموس
علت بیماری واژینیسموس

علت های روانی واژینیسموس

بخواهیم از دلایل روانی به وجود آمدن بیماری واژینیسموس صحبت کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ترس و اضطراب از باردار شدن و نگرانی در رابطه با آینده
 • احساس گناه داشتن از ارتباط زناشویی و مقاربت
 • داشتن یک خاطره بد از ارتباط زناشویی در گذشته
 • اتفاقات آسیب زایی که علت روانی دارند، مانند: تجاوز و یا سوء‌ استفاده ‌های جنسی
 • نزدیکی بدون پیش نوازی و معاشقه
 • دخول دردناک
 • مشکلات عاطفی بین زوجین
 • داشتن زایمان سخت
 • تروما
علت های روانی واژینیسموس
علت های روانی واژینیسموس

علت‌های فیزیکی واژینیسموس

باید به این نکته دقت داشته باشید که به وجود آمدن بیماری واژینیسموس از تنها ناشی از علت‌های روانی نمی‌باشد.

برخی از مشکلات دیگر پزشکی مانند عفونت ‌ها نیز می ‌تواند سبب به وجود آمدن بیماری واژینیسموس و مقاربت دردناک شود.

به همین دلیل نیاز است که اول تشخیص دهید، به وجود آمدن این مشکل برای شما بر اثر چه موضوعی می باشد، سپس پزشک مد نظر می‌ تواند در راستای درمان این بیماری برای شما مفید واقع شود.

علت‌های فیزیکی واژینیسموس
علت‌های فیزیکی واژینیسموس

برخی از علت‌های فیزیکی به وجود آمدن بیماری واژینیسموس شامل موارد زیر می ‌شود:

 • عفونت‌ های متعدد مانند عفونت های ادراری
 • زایمان
 • یائسگی
 • جراحی لگن
 • خشکی واژن که از مهم‌ترین عوامل بی ‌میلی جنسی در زنان می باشد،
 • عوارض جانبی برخی از داروهایی که استفاده می‌کنید
 • ارتباط زناشویی دردناک و خشن که خلاف میل زن می‌باشد
 • اضطراب و وحشت در هنگام دخول در ارتباط زناشویی

دلایل مهم ابتلا به واژینیسموس

همان ‌طور که ذکر کردیم، دلایل متفاوتی برای به وجود آمدن واژینیسموس وجود دارد که از این طریق سبب می شود، به صورت غیرارادی عضلات کف لگن انقباض پیدا کند.

این انقباض‌ها دلایل متعدد غیر فیزیکی و فیزیکی دارند که سبب می شوند، ارتباط زناشویی شکل نگیرد، اما همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کریم دلیل مشخص شده‌ای از واژینیسموس وجود ندارد، اما می‌توانیم در این راستا به دلایل متعددی اشاره کنیم.

 • اشتباهاتی که از سوی شریک جنسی اتفاق می‌افتد

در برخی موارد ممکن است، شریک جنسی شما مهارت کافی در برقرار کردن ارتباط زناشویی نداشته باشد و از این طریق میزان تحریک شما کافی نباشد. در این مواقع ارتباط زناشویی به صورت شتاب‌زده انجام می‌گیرند و همین امر سبب به وجود آمدن واژینیسموس نیز می‌شود.

در برخی موارد ممکن است، اولین ارتباط زناشویی شما بعد از ازدواج بسیار طولانی شکل بگیرد و همین امر سبب به وجود آمدن اضطراب می‌شود و نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با عملکرد دستگاه تناسلی زنانه و مردانه سبب می‌گردد که بیماری واژینیسموس در بانوان اتفاق بیفتد.

 • اضطراب و ترس خانم‌ها از داشتن ارتباط زناشویی

از موارد بسیار شایعی که در اغلب بانوانی که مبتلا به واژینیسموس بوده اند شکل گرفتن اضطراب و ترس در خانم‌ها بوده است. ممکن است، به دلیل آسیب دیدن یا پارگی اندام تناسلی از بارداری یا ارتباط زناشویی هراس داشته باشند.

 • برخی بیماری ‌ها مانند

از دلایل متعددی که ممکن است، برای به وجود آمدن بیماری واکسیناسیون مؤثر باشد، به وجود آمدن برخی از بیماری‌ها مانند: عفونت واژن، التهاب واژن، بیماری‌های پوستی مثل اگزما شدید، افسردگی و غیره باشد.

 • دلیل عاطفی و روانی

امکان دارد، برخی از بانوان در ارتباط زناشویی خود مورد سوء استفاده قرار گرفته باشند و یا تجربه ناخوشایندی از برقرار نمودن ارتباط داشته باشند.

در برخی موارد نیز مشاهده شده که اغلب بانوانی که درگیر دلایل عاطفی و روانی بیماری واژینیسموس بوده اند، هنگامی‌که صحنه‌های تجاوز و خشونت جنسی در فیلم‌های متعدد مشاهده می‌کنند، دچار اضطراب بسیاری می‌شوند و همین طور در برقرار کردن ارتباط زناشویی دچار انقباض عضلات می شوند.

 • خشکی واژن

یکی دیگر از دلایلی که می ‌تواند در به وجود آمدن بیماری واکسیناسیون تاثیر گذار باشد، خشکی واژن است که در اثر تغییرات هورمونی در زنانی که تازه زایمان داشته‌اند و یا زنانی که یائسه شده‌اند بیشتر شکل می گیرد.

 • تجاوز جنسی

در برخی موارد ممکن است، بانوان در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته باشند و یا در سنین بسیار پایین رابطه‌های جنسی ناخواسته ای داشته اند که این امر سبب به وجود آمدن بیماری واژینیسموس می شود.

 • نداشتن آموزش جنسی یا آموزش‌های سخت‌گیرانه

در برخی موارد به دلیل این‌که آموزش‌های درستی در رابطه با مسائل جنسی وجود ندارد، ممکن است، زن تصور اشتباهی در رابطه با برقرار کردن ارتباط زناشویی داشته باشد و آلت مردانه را خطرناک بداند و یا برای برقرار کردن رابطه احساس گناه یا شرم داشته باشد که همین امر سبب انقباض شدید عضلات در موقع برقراری رابطه می‌شود.

 • رابطه نامطلوب زناشویی

در برخی موارد رابطه زوجین ممکن است، با خصومت، ناراحتی، ترس زیاد از همسر، خشونت های بسیار و تفاوت‌های فرهنگی باشد که همین امر می‌تواند باعث به وجود آمدن بیماری واژینیسموس در بانوان می شود.

 • زایمان سخت یا جراحی

حتماً می ‌دانید که زایمان سخت سبب به وجود آمدن آسیب ‌های متعددی به واژن و عضلات آن می‌شود که همین امر می‌تواند، به طور غیرارادی باعث انقباض عضلات کف لگن شود و واژینیسموس نیز شکل بگیرد.

 • تعریف تجربه‌های بد یا ترساندن فرزند

ممکن است، برخی از والدین تجارب سخت خود را با فرزندان خود در میان بگذارند و برای حفظ باکره بودن دختران خود، این ترس باعث ترساندن افراد از ارتباط زناشویی می‌شود و سبب به وجود آمدن بیماری واژینیسموس می شود.

 • آشنا نبودن با نحوه نزدیکی

ممکن است، برخی از افراد اطلاعات دقیقی در رابطه با نحوه نزدیکی نداشته باشند و همین امر سبب به وجود آمدن این مشکل گردد.

 • نگرانی از اندازه واژن برای برقرار کردن ارتباط زناشویی

در برخی موارد اغلب بانوان نگران اندازه واژن خود و رضایت شریک جنسی خود هستند و همین امر سبب به وجود آمدن بیماری واژینیسموس نیز می‌شود.

نگرانی از اندازه واژن برای برقرار کردن ارتباط زناشویی
نگرانی از اندازه واژن برای برقرار کردن ارتباط زناشویی

عوارض واژینیسموس

واژینیسموس نیز همانند دیگر بیماری ‌ها ممکن است، عوارض متعددی با خود به‌ همراه داشته باشد و سبب به وجود آمدن مشکلات متعددی گردد. در ادامه این مطلب قصد داریم در رابطه با عوارض واژینیسموس برای شما اطلاعات بیشتری داشته باشیم، این عوارض عبارت‌ اند از:

 • ترس از نزدیکی و مقاربت در خانم‌ها

ممکن است، علت این اضطراب و ترس به دلیل درد تنگی تنفس، سوزش و اسپاسم کل بدن در هنگام برقرار کردن ارتباط زناشویی اتفاق بیفتد.

 • کاهش میل جنسی زن

ممکن است، یک بانو در گذشته خاطره بدی در رابطه با برقرار کردن ارتباط زناشویی داشته باشد و همین امر سبب کم شدن میل جنسی او برای برقرار کردن رابطه می‌شود و دیگر هیچ لذتی از یک ارتباط زناشویی دریافت نمی‌کنند.

کاهش میل جنسی زن
کاهش میل جنسی زن

واژینیسموس و طلاق

به طور کلی حتماً می‌دانید که برقرار کردن ارتباط زناشویی در یک زندگی زناشویی از مهم‌ترین مسائل می باشد و حدود ۵۰ درصد از طلاق ‌ها بر اثر اختلالات جنسی رخ می دهد.

بر اساس آمار و تحقیقاتی که طبق اغلب افراد انجام شده، برقرار کردن یک ارتباط زناشویی خوب و مفید می تواند سبب محکم شدن یک ازدواج شود.

تصور کنید که بیماری واژینیسموس به دلیل این‌که نمی‌توان ارتباط زناشویی با کیفیتی داشته باشد، سبب به وجود آمدن پرخاش‌گری، کینه، اختلافات خانوادگی، افسردگی زوجین، سرد مزاجی، کشمکش‌ های متعدد و در آخر باعث به وجود آمدن طلاق بین زوجین می شود.

در همین راستا این امر بسیار مهم است که قبل از این‌که اختلافات شما در زندگی شخصی شدت و اوج بگیرد نیاز است که برای درمان واژینیسموس اقدام کنید.

واژینیسموس بارداری

همان‌طور که گفته شد ارتباط زناشویی برقرار کردن در واژینیسموس بسیار دردناک می باشد. در رابطه با واژینیسموس و بارداری می‌توان به این موضوع اشاره داشت که هنگامی که این افراد باردار می شوند، با مشکلات متعددی رو به رو هستند. به دلیل این‌که از مشکل معاینه به واسطه پزشک نیز رنج می ‌برند نمی‌توانند واژینیسموس یا لگن را انجام دهند.

واژینیسموس بارداری
واژینیسموس بارداری

واژینیسموس و زایمان طبیعی

حتماً اطلاعات کافی در رابطه با زایمان طبیعی دارید و می ‌دانید که افرادی که از بیماری واژینیسموس رنج می‌برند، به دلیل این‌که به‌ صورت ارادی قادر به کنترل ماهیچه ‌های کف لگن و واژن خود نیستند، انقباض در این موارد رخ می دهد.

در برخی موارد نیز این تصور وجود دارد که امکان این که زایمان طبیعی سبب واژینیسموس نیز شود، بسیار زیاد است، اما این اتفاق به ندرت صورت می گیرند.

اغلب بانوان بارداری که دچار بیماری واژینیسموس هستند، نیز قادر به انجام زایمان طبیعی هستند و برای زایمان طبیعی نیاز است که در ماه ‌های آخر بارداری معاینه لگن انجام دهند و اگر شرایط مناسب لگن آن ‌ها و جهت چرخیدن جنین فراهم باشد، می‌توانند زایمان طبیعی را نیز تجربه کنند.

واژینیسموس و اقدام به بارداری

ممکن است، تصور غلطی در بین افراد جا افتاده باشد که نیاز است، حتماً برای بارداری ارتباط زناشویی دخول صورت بگیرد، اما بهتر است، بدانید که حقیقت امر چیز دیگری می باشد،

زیرا برای این که یک بانو بتواند باردار شود، تنها نیاز است که در زمان تخمک گذاری مناسب اسپرم های شریک زندگی او در واژن او قرار بگیرند و بعد از این‌که اسپرم‌ ها از دهانه رحم عبور کردند، به واسطه عمل لقاح بارداری برای یک بانو انجام شود.

حتماً اطلاع کافی در رابطه با طول عمر اسپرم‌ ها دارید و می ‌دانید هر اسپرم در فضای آزاد حدود ۳۰ دقیقه زنده می باشد. به همین سبب برای این‌که در افرادی که دچار بیماری واژینیسموس هستند، بارداری صورت بگیرد نیاز است که به واسطه سرنگ اسپرم های موجود را وارد واژن کرد.

اسپرم‌ هایی که در داخل واژن و رحم هستند، می ‌توانند بیش از ۵ روز نیز دوام بیاورند و زنده بماند. به همین سبب می توان در افرادی که واژینیسموس دارند، بارداری صورت بگیرد.

در همین راستا یکی از راه کار های بسیار مفید و موفقیت آمیز برای باردار شدن در افرادی که مبتلا به بیماری واژینیسموس هستند، همین امر می باشند،

البته بهتر است، بدانید اغلب افرادی که دچار بیماری واژینیسموس هستند، در هنگام بارداری و فرایند ممکن است، با مشکلات متعددی مواجه شوند، در تلاشیم در ادامه این موضوع در رابطه با واژینیسموس و بارداری بیشتر صحبت کنیم.

واژینیسموس و دوران بارداری

بیماری واژینیسموس می ‌تواند در روند بارداری نیز سبب به وجود آمدن مشکلات متعددی گردد. از نکات مهمی که در این راستا می‌تواند سبب آزار و اذیت یک بانوی مبتلا به واژینیسموس باشد، می‌توان معاینات کامل لگنی را نام برد،

البته انجام دادن سونوگرافی واژینال نیز برای افرادی که از بیماری واژینیسموس رنج می‌برد، امکان‌پذیر نیست و در همین راستا لازم است که تعداد بررسی های لگنی و جلسه هایویزیت در بارداری این افراد کمتر باشد.

به ‌طورکلی افرادی که مبتلا به واژینیسموس هستند، باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی در هنگام بارداری برای خود و یا پزشکی مدنظر می‌شنوند. پیشنهاد اغلب پزشکان و متخصصان برای افرادی که از بیماری واژینیسموس رنج می‌برند این است که نیاز است، اول اقدام به درمان برای واژینیسموس داشته باشند، سپس می‌توانند بارداری را به خوبی طی کنند.

واژینیسموس و دوران بارداری
واژینیسموس و دوران بارداری

واژینیسموس و زایمان

از بزرگ‌ترین نگرانی های افرادی که مبتلا به واژینیسموس هستند، این است که شرایط زایمان نرمال برای آن‌ها وجود دارد و یا فقط به واسطه سزارین می‌توانند کودک خود را به دنیا بیاورند.

در همین راستا پزشکان پاسخ داده‌اند هنگامی که زایمان شکل می‌گیرد، ترشح هورمون‌های متفاوتی در دهانه واژن انجام می شود و این اتفاق به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتد و دریچه دهانه واژن بیش از حد معمول باز می‌شود.

در همین راستا برای افرادی که دچار بیماری واژینیسموس هستند، امکان زایمان طبیعی وجود دارد و مشکلی برای آن‌ ها به وجود نمی‌آید. علاوه بر تمامی این موضوع برای زایمان طبیعی نیز می ‌توان از بی‌حسی ‌ها هم نیز استفاده کرد که درد زایمان را کاهش می‌دهند و از این جهت باعث آسان شدن زایمان می‌گردند.

زایمان طبیعی و درمان واژینیسموس

بهتر است، بدانید همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم، به وجود آمدن مشکل واژینیسموس در بانوان به دلیل تنگ بودن دهانه واژن نمی ‌باشد، بلکه این اتفاق به این دلیل است که انقباضات عضلات کانال واژن به صورت غیرارادی برای افراد اتفاق می‌افتد.

به همین سبب امر زایمان سبب برطرف نمودن این انقباضات نمی‌شود و بعد از زایمان طبیعی نیز همچنان روند سفت شدن ماهیچه‌های لگن ادامه خواهد داشت و عضلاتی که در این ناحیه وجود دارند، به صورت غیر ارادی نمی‌توانند ارتباط زناشویی کاملی برقرار کنند.

راه‌ های درمان متعددی برای واژینیسموس وجود دارد که از مهم‌ترین آن ‌ها می توان مراجعه به متخصص را نام برد.به ‌طورکلی اگر قصد شما از باردار شدن و زایمان طبیعی این است که بیماری واژینیسموس خود را برطرف کنید و به واسطه تحت فشار قرار دادن عضلات این اتفاق را راحت‌تر کنید، باید بگوییم این کار شما بیهوده می باشد و برای درمان نیاز است که حتماً تحت معالجه یک پزشک متخصص باشید.

بهتر است، بدانید بر اساس تحقیقات نشان داده شده زایمان طبیعی و عبور نوزاد از کانال واژن از عوامل بسیار اندکی هستند که می‌توانند سبب به وجود آمدن بیماری واژینیسموس شوند و زایمان یکی از عوارض بسیار نادر واژینیسموس می باشد و زخم ‌هایی که هنگام خروج نوزاد به وجود می‌آید، سبب به وجود آمدن بیماری واژینیسموس نمی‌ شود و نیازی به نگرانی در این راستا وجود ندارد.

زایمان طبیعی و درمان واژینیسموس
زایمان طبیعی و درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس قبل از بارداری

ممکن است، برخی از افراد قبل از این‌که پروسه بارداری را سپری کنند، اقدام به درمان برای بیماری واژینیسموس خود نکرده باشند و قصد دارند که از طریق زایمان و بارداری این مشکل را برطرف کنند. بهتر است، بدانید درمیان گذاشتن مشکلات متعدد شما در رابطه با واژینیسموس می ‌تواند با یک پزشک متخصص و حاذق از مهم‌ترین فرایندها برای درمان شما باشد.

از همین جهت هنگامی‌که پزشک مدنظر قصد معاینه دارد، بیمار احساس راحتی بیشتری می‌تواند داشته باشد و از این طریق پزشک می ‌تواند با در نظر گرفتن شرایط شما، تعداد معاینات لگنی را کاهش دهد و در مواقعی که فقط نیاز دست این کار را انجام دهد.

همین طور بهتر است، بدانید در اغلب بارداری‌ها نیازی به سونوگرافی واژینان وجود ندارد. به همین سبب بهتر است که در این راستا مشاوره‌های متعددی از پزشک متخصص زنان خود داشته باشید.

آیا درمان واژینیسموس در طی بارداری امکان‌پذیر است؟

ممکن است، در برخی موارد درمان واژینیسموس در ابتدای بارداری تأثیرات مهمی بگذارد. درمان واژینیسموس می‌تواند برای معاینات و مراقبت بارداری برای شما بسیار بهتر باشد و روند زایمان طبیعی را نیز بهبود می ‌بخشد و به سرعت آن کمک می‌کند.

باید در نظر داشته باشید که با در نظر گرفتن نظرات پزشک خود در رابطه با بی‌خطر بودن درمان واژینیسموس اقدام به درمان کنید. اطمینان داشته باشید که روش‌های درمانی واژینیسموس هیچ‌گونه عوارضی برای بارداری و جنین شما نداشته باشند تا از این طریق بتوانید به بهبودی کامل دست بیابید.

آیا درمان واژینیسموس در طی بارداری امکان‌پذیر است؟
آیا درمان واژینیسموس در طی بارداری امکان‌پذیر است؟

آیا بعد از زایمان امکان واژینیسموس مجددا می باشد؟

بهتر است، بدانید پیامد زایمان طبیعی واژینیسموس نمی‌باشد، اما درد موقتی که پس از زایمان وجود دارد، ممکن است، سبب واژینیسموس کوتاه‌ مدت گردد.

به دلیل این‌که بعد از بارداری ارتباط زناشویی ممکن است، سبب پاره کردن ناحیه ما بین واژن و مقعد شود و بعد از ارتباط زناشویی این نگرانی برای خانم‌ ها به وجود می‌آید که ممکن است، با برقرار کردن ارتباط زناشویی مجدداً ناحیه مد نظر خون‌ریزی داشته باشد و میزان کمی حساس‌تر از گذشته باشد.

به همین سبب بهتر است، در راستای این مشکل بررسی ‌های متعددی به واسطه پزشک مدنظر شما صورت بگیرد تا مشکلات ناشی از به وجود آمدن واژینیسموس برطرف گردد. وقتی که برقرار کردن یک ارتباط زناشویی با درد همراه باشد، مسلماً بدن هر فردی واکنش‌های متعددی نشان می دهد و ممکن است، در این راستا اثرات واژینیسموس نیز بیشتر شود.

جلوگیری از واژینیسموس بعد از زایمان

ممکن است، عوامل متعددی بتوانند برای کم شدن خطر مبتلا شدن به واژینیسموس او مفید باشند. از این افراد طریق می ‌توانند ارتباط زناشویی را به بهترین نحو ممکن صورت بدهند. در ادامه بیشتر به این مسائله می‌پردازیم.

مبارزه با هرگونه اضطراب و ترس ناشی از زایمان طبیعی می‌تواند، در این راستا کمک بسیاری به شما داشته باشد. نگرانی خود را در این رابطه می ‌توانید با پزشک مد نظر در میان بگذارید تا از این طریق در رابطه با روند زایمان طبیعی اطلاعات منحصر به ‌فردی در اختیار شما قرار دهد.

بهتر است، از شنیدن داستان‌های دردناکی که افراد در زایمان ‌های طبیعی خود تجربه کرده اندا دوری کنید. اغلب زنان زایمان مناسبی را تجربه می‌کنند،

ولی ممکن است که برخی از افراد به دلیل شرایط متفاوتی که دارند، زایمان دردناکی داشته باشند. بهتر است، این نکته را به خاطر بسپارید که اگر اضطراب بیش از حدی از درد زایمان طبیعی دارید، داروهایی برای کاهش درد زایمان وجود دارند. از همین جهت لازم است که در رابطه با این نگرانی‌ها با پزشک معالج خود صحبت داشته باشید.

بهتر است که مثبت اندیشی را در روند بارداری و زایمان خود داشته باشید

بهتر است که مثبت اندیشی را در روند بارداری و زایمان خود داشته باشید و از همین طریق می‌توانید در حین بارداری نیز ارتباط زناشویی خود را برقرار کنید.

بعد از این‌که زایمان شما انجام شد برای این‌که مجدداً ارتباط زناشویی داشته باشید، بهتر است که حدود ۶ هفته صبر کنید. این امر می ‌تواند زمان کافی را برای بهبود کانال زایمان و واژن شما داشته باشد تا مجدداً در هنگام شروع ارتباط زناشویی برای شما دردی به همراه نداشته نباشد.

لازم است، این نکته را به یاد داشته باشید که بعد از زایمان اولین ارتباط زناشویی با آرامش و با حرکات آهسته صورت بگیرد.

اگر احساس می‌کنید که از خشکی واژن بعد از زایمان رنج می‌برید، می‌توانید از روان‌کننده های جنسی نیز در این راستا استفاده کنید.

ممکن است، تفاوت ‌های متعددی بین ارتباط زناشویی قبل و بعد از زایمان را تجربه کنید. نگرانی در این مورد نداشته باشید، زیرا خستگی ناشی از زایمان شما با تغییرات هورمونی سبب به وجود آمدن این تفاوت‌ ها می‌گردد.

در هنگام ارتباط زناشویی بعد از زایمان نیاز است، اگر با درد مواجه شدید، حتماً پزشک خود را از این امر مطلع کنید، زیرا ممکن است، به دلیل عفونت دچار درد شده باشید و قابل درمان می‌باشد.

سوالات پرتکرار در رابطه با دخول دردناک

ممکن است، شما نیز در رابطه با واژینیسموس یا دخول دردناک سوالات متعددی داشته باشید.

چرا دخول صورت نمی‌گیرد؟

اگر در هنگام ارتباط زناشویی دخول صورت نگیرد و یا به حدی دردناک باشد، این اولین علامت بزرگ از مبتلا شدن به واژینیسموس می‌باشد که لازم است، هرچه سریع‌تر اقدامات درمان برای این افراد صورت بگیرد، زیرا ممکن است، در صورت نادیده گرفتن علائم این بیماری بیشتر شود.

 راه‌ حل قفل شدن واژن چیست؟

بیماری واژینیسموس در اغلب موارد درمان می ‌شود. برای درمان آن می ‌توانید راه ‌حل‌های متعددی که پزشک مربوطه برای شما در نظر می‌گیرد را رعایت کنید.

 راه‌ حل قفل شدن واژن چیست؟
راه‌ حل قفل شدن واژن چیست؟

حرف آخر در مورد واژینیسموس و بارداری

در آخر بهتر است، بدانید که رابطه مستقیمی که بین واژینیسموس و بارداری وجود دارد، می ‌تواند سبب شود که شما عوامل متعددی را در این راستا تجربه کنید.

بارداری در هنگام واژینیسموس نیز امکان‌پذیر است و می ‌توانید به‌ راحتی لذت مادر شدن را بچشید. حال اگر شما نیز به واژینیسموس دچار می باشید و قصد باردار شدن ندارید، می ‌توانید برای جلوگیری از این امر از روش‌های متعدد پیشگیری استفاده کنید، اما در نظر داشته باشید که واژینیسموس یک راهکار مناسب برای ممانعت از بارداری نمی ‌باشد.

اگر شما به بیماری واژینیسموس دچار شده‌اید، برای این‌که بتوانید روند بارداری و زایمان خود را مدیریت کنید و در این راستا با مشکلی مواجه نشوید، بهتر است که با پزشک مدنظر خود در این زمینه مشورت کنید.

قبل از اقدام به بارداری لازم است که حتماً در طی درمان واژینیسموس باشید

لازم به ذکر است، بگوییم قبل از اقدام به بارداری لازم است که حتماً در طی درمان واژینیسموس باشید. هیچ دلیلی در این راستا برای شما وجود ندارد که این بیماری را تا انتهای عمر خود تحمل کنید.

اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که با این مشکل دست و پنجه رنج می‌کنید، برای شما پیشنهاد می‌کنیم که مقالات متعددی که در رابطه با حرکات ورزشی که مخصوص برطرف کردن واژینیسموس هستند، را مطالعه کنید.

درآخر لازم است، بگوییم که واژینیسموس نیز همانند اغلب بیماری‌ها با در نظر گرفتن نکات پزشکی و روش ‌های علمی می‌تواند به راحتی درمان شود. حتماً می‌دانید که در ۳ ماه اول بارداری می‌توانید برای درمان بیماری واژینیسموس اقدامات مفیدی داشته باشید،

اما پیشنهاد ما بر این است که قبل از اقدام به بارداری در صدد بهبودی و رفع این بیماری باشید. در تمامی مطالب بالا قصد داشتیم در رابطه با واژینیسموس و بارداری برای شما صحبت کنیم تا از این طریق بتوانید با آگاهی کامل برای درمان این بیماری اقدام کنید. در این راستا مشورت‌ های پزشک مد نظر خود را فراموش نکنید.

قبل از اقدام به بارداری لازم است که حتماً در طی درمان واژینیسموس باشید
قبل از اقدام به بارداری لازم است که حتماً در طی درمان واژینیسموس باشید

واژینیسموس و بارداری

وازینیسموس را قبلا برای شما شرح دادیم که چیست  حال می خواهیم دراین مقاله به شما بگوییم آیا واژینیسموس ربطی به بارداری دارد یا نه؟؟؟

خیلی از افراد فکر میکنند برای باردار شدن یک زن باید دخول به صورت کامل انجام شود در حالیکه ورود منی مرد به واژن زن در ایام تخمک گذاری می تواند سبب بارداری شود.

مشکلات واژینیسموس و بارداری

زنان مبتلا به واژینیسموس چگونه دوران بارداری را طی می کنند؟

بزرگترین و مهمترین مشکل زنان مبتلا به واژینیسموس سختی مراقبت های بارداری و بعد از زایمان می باشد از جمله:

1–انقابض غیر ارادی در هنگام سونوگرافی واژن

2-انقابض غیر ارادی واژن هنگام معاینات بارداری

پس بهتر است قبل از اقدام به بارداری مشکل واژینیسموس خود را تحت نظر یک پزشک متخصص زنان مجرب حل کنید.

اگر دچار واژینیسموس در بارداری باشیم چه باید کنیم؟؟

اگر بنا به هر دلیلی نتوانستید مشکل واژینیسموس خود را قبل از بارداری رفع کنید بهتر است حتما پزشک خود را از این مساله آگاه نمایید.

بعضی از سونوگرافی های واژن اجباری نیست و در مواقع خاص و ضروری نیاز به انجام آن است پس اگر پزشک شما بداند خیلی از این سونوگرافی ها را حذف می کند. همچین تا آنجا که امکانش وجود دارد معاینات لنگی شما نیز کمتر می شود.

در این جا مقاله ی ما در خصوص واژینیسموس و بارداری به انتها رسید. امیدواریم مطالب بالا در زمینه ی واژینیسموس و بارداری برای شما مفید واقع شده باشند.

با یک کلیک تماس بگیرید