میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

ویروس هرپس کشنده است
ویروس هرپس کشنده است

لیست موضوعات

ویروس هرپس کشنده است

در این مطلب قصد داریم به سوال آیا ویروس هرپس کشنده است مفصلا پاسخ دهیم.

در وهله اول ویروس اچ اس وی می تواند بی خطر باشد و سریع درمان شود اما ویروس هرپس انواع زیادی دارد و ممکن است بعضی از بیماریهای هرپس علائمی از خود نشان ندهند ، ویروس هرپس یا همان اچ اس وی ، همان ویروسی است که منجر به تبخال تناسلی می شود ، این ویروس ممکن است در طول زندگی فرد بارها و بارها فرد را درگیر کند و هیچ گاه بهبود نیابد. در ادامه این مطلب بیشتر با این ویروس آشنا خواهیم شد ، در ادامه با ما همراه باشید.

ویروس هرپس کشنده است
ویروس هرپس کشنده است

در مطلبی جداگانه مفصلا بیماری تبخال تناسلی را تشریح کرده ایم و تمامی نکات درباره این بیماری ذکر شده است در این مطلب فقط با انواع این ویروس و نکات مهم درمانی در خدمت شما خواهیم بود

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

  • ویروس هرپس چیست ؟
  • آیا ویروس هرپس کشنده است؟
  • راه های تشخیص ویروس هرپس چیست؟
  • چگونه از ویروس هرپس پیشگیری کنیم؟
  • راه های درمان قطعی ویروس هرپس چیست؟
  • آیا ویروس هرپس همان زگیل تناسلی است؟
  • بیماریهای دیگر ویروس هرپس چیست؟
  • روش های کنترل ویروس هرپس چیست؟
  • به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

 

 

 

ویروس هرپس چیست ؟

هرپس یا همان hsv ویروسی است عفونی که از راه های آمیزش جنسی و تماس پوست با پوست به بدن فرد قربانی منتقل شده و با علائمی بیشتر شبیه سرماخوردگی خود را نمایان می کند ، این ویروس منجر به تبخال صورت و دهان نوع یک ویروس ، و تبخال تناسلی نوع دوم ویروس می شود.

ویروس هرپس چیست ؟
ویروس هرپس چیست ؟

همچنین این ویروس به سه دسته کلی تر آلفا ، بتا ، مگا تقسیم شده است :

آلفا :

این نوع ویروس تمایل بسیار زیادی به دستگاه عصبی داشته و در بدن فرد کنار عصب باقی می ماند. استرس و فشارهای روانی ممکن است باعث تشدید و یا بروز بیماری در افراد شود ، لذا توصیه می شود بیمار از روش های مراقبه و یوگا استفاده و هرگز استرس و نگرانی بیش از حد نداشته باشد.

 

بتا :

این دسته از هرپس تمایل زیادی به غدد لنفاوی ، سلول های کلیه و ایجاد عفونت در غدد بزاقی بدن فردد قربانی دارد.

 

مگا :

دسته سوم از این ویروس است که با عفونت های نهفته ممکن است منجر به تومورهای سرطانی گردد. این دسته بسیار خطرناک بوده و ممکن است در صورت عدم تشخیص به موقع منجر به آسیب های جبران ناپذیر یا مرگ بیمار شود.

این ویروس از نوع دی ان ای ویروس هاست به این معنا که برای تکثیر و رشد به دی ان ای افراد نیاز دارند. این ویروس ها همیشه در بدن فرد باقی مانده و ممکن است بارها و بارها خفیف یا حاد فرد قربانی را درگیر کنند.

نوع یک این ویروس از زمان کودکی ممکن است فرد را مبتلا و بارها و بارها عود کند معمولا بعد از چند روز درمان می شود.

نوع دوم این ویروس از زمان شروع روابط جنسی می تواند آغاز و تا پایان زندگی ممکن است بارها فرد را درگیر کند.

نوع اول این ویروس چندان خطرناک نبوده و با کمی مراقبت درمان می شود ، اما نوع دوم که منجر به تبخال در ناحیه اندام تناسلی مرد و زن میشود ، ممکن است خطر ساز شده و فرد مبتلا را تا مرز مرگ ببرد.

البته خطر ساز شدن این مورد وابسته به سهل انگاری بیمار و افزایش عفونت در بدن او می باشد. معمولا با دارو و یا لیزردرمانی قابل درمان است.

بیماری تحت کنترل

این بیماری ریشه کن نشده اما تحت کنترل قرار می گیرد. فرد بیمار علائم بهبودی را مشاهده می کند اما ممکن است ویروس هرپس در بدن او مانده باشد و به اصطلاح خاموش شود و منتظر موقعیتی مناسب برای دوباره مبتلا شدن است.

جای ویروس در بدن فرد نزدیک عصب است به همین دلیل فشار روانی و استرس های بسیار باعث عود دوباره این بیماری خواهد شد.

لازم به ذکر است که ویروس اچ اس وی گونه های متفاوتی دارد که چهل گونه آن به بیماری های جنسی و مقاربتی شناخته شده و باقی ممکن است هیچ علائمی از خود نشان ندهد و فرد از آلوده بودن خود اطلاعی نداشته باشد.

تشخیص این ویروس فقط و فقط با انجام آزمایشات و معاینات پزشکی ممکن است.

این ویروس ها در بیمارانی که دچار نقص ایمنی هستند و یا از داروهای قوی مانند شیمی درمانی استفاده می کنند که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شود ، حادتر شده و ممکن است خطری جدی آنان را تهدید کند.

حتما تحت نظر پزشک باشید و هر گونه سابقه بیماری را به پزشک خود اطلاع دهید.

بیماری تحت کنترل
بیماری تحت کنترل

آیا ویروس هرپس کشنده است؟

ویروس هرپس اگر به سرعت درمان شود خیر کشنده نیست اما در مواردی که در اثر سهل انگاری فرد درمان را به تعویق انداخته ممکن است عفونت وارد خون شده و فرد را بشدت درگیر بیماری کند. ویروس هرپس با اینکه می تواند پیش پا افتاده به نظر برسد اما هرگز نباید ساده گرفته شود.
اگر علائمی دارید و یا احتمال مبتلا شدن خود به این ویروس را می دهید قبل از آنکه بیماری شدت پیدا کند به دکتر مراجعه و درمان های مد نظر را انجام دهید.

در مادران بارداری که نزدیک زایمان هستند و ضایعه هرپس در ناحیه تناسلی آن ها وجود دارد ، توصیه می شود تحت نظر پزشک به روش زایمان سزارین فرزند خود را به دنیا بیاورند ، در صورتیکه مبتلا به تبخال تناسلی هستید ، ممکن است در زایمان طبیعی این ویروس از مادر به فرزند منتقل شده و باعث کوری یا مرگ نوزاد شود.

لذا قبل از زایمان تحت نظارت پزشک باشید و داروهای ضد ویروسی تجویزی پزشک را حتما مصرف کنید.

آیا ویروس هرپس کشنده است؟
آیا ویروس هرپس کشنده است؟

راه های تشخیص ویروس هرپس چیست؟

بهترین راه  تشخیص میزان عفونت و ویروس آزمایش خون در افراد است ، البته بعد از علائم آشکار، دکتر نیز با معاینات چشمی می تواند بیماری را تشخیص دهد ، اما بهترین و علمی ترین روش انجام آزمایش خون می باشد.

در مواردی که دکتر تشخیص دهد لازم است از تاول ها نمونه برداری شود ، باید تست نمونه برداری انجام و تمامی معاینات پزشکی کامل شود.

چگونه از ویروس هرپس پیشگیری کنیم؟

واکسن هرپس یکی از بهترین گزینه های پیشگیری است ، توجه داشته باشید که ویروس هرپس ممکن است در بدن باشد ولی علائمی را از خود نشان ندهد ، این ویروس تا زمانی که شرایط مناسب برای تکثیر خود پیدا نکند در بدن نزدیکی عصب زنده می ماند و هرگز از بین نمیرود.

از راه های پیشگیری ابتلای مجدد به تبخال، رابطه جنسی محافظت شده است و از تماس با بدن افرادی که مبتلا به ویروس هرپس هستند خودداری کنید ، مایعات زیاد مصرف کنید و سعی کنید تغذیه مقوی و سالمی داشته باشید ،  ورزش یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از ویروس هرپس به شمار می رود ، ورزش جریان خون را در بدن بهبود می بخشد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

مصرف ویتامین سی و پرهیز از مواد غذایی ناسالم ، عدم مصرف شکلات ، قهوه و مصرف به مقدار کافی مواد لبنی لیزین دار می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر بهبود بیماری و پیشگیری از ابتلای مجدد به انواع ویروس هرپس باشد.مصرف مکمل های افزایش دهنده ایمنی بدن می تواند باعث کاهش تعداد عود تبخال از هر نوعی شود.

قرار نگرفتن در محیط های نامطمئن اپیلاسیون می تواند یکی از راه های پیشگیری از این ویروس باشد ، محیط هایی که با اندام های تناسلی افراد ارتباط مستقیم دارد خود به تنهایی می تواند عامل انتقال این ویروس باشند.

نکته جالبی که باید گفت این است که این ویروس در صورتی که بیرون از بدن باشد به سرعت از بین می رود و برای زنده ماندن احتیاج به بدن انسان دارد ، محیط های آرایشی اگر تمامی دستگاه های قابل تماس با بدن را پاکیزه نگه دارند ، احتمال انتقال این ویروس به صفر خواهد رسید.

 

راه های درمان قطعی ویروس هرپس چیست؟

درمان های زیادی برای ویروس هرپس موجود می باشد ، اما هیچ کدام از این درمان ها به صورت قطعی ویروس را از بین نمی برند ، بلکه فقط باعث می شود علائم بیماری کاهش یافته و به صورت دوره ای تا زمان مجدد برای تکثیر ویروس بیماری مهار می شود.

اما به محض فراهم شدن شرایط ایده آل برای رشد ویروس ، فرد در طول مدت زندگی خود ممکن است بارها و بارها دچار این بیماری شود.

در صورتی که تحت نظر پزشک داروهای ضد ویروسی تجویز شده و دوره مصرف را کاملا بگذرانید ، علائم بیماری ناپدید و بهبودی ظاهر می شود.

اما اگر فردی مکررا درگیر این بیماری شود لازم است با لیزردرمانی خود را برای دوره ای یک ساله از این بیماری نجات دهد.

اما راه حلی قطعی تا کنون وجود نداشته و این بیماری هنوز ریشه کن نشده است.

راه های درمان قطعی ویروس هرپس چیست؟
راه های درمان قطعی ویروس هرپس چیست؟

آیا ویروس هرپس همان زگیل تناسلی است؟

خیر.ویروس هرپس یا همان اچ اس وی خود را به شکل ضایعات تناسلی(تبخال تناسلی) نشان دهد و زگیل تناسلی در اثر ویروس اچ پی وی ایجاد می شود.

زگیل تناسلی یکی از بیماری هاییست که از ویروس اچ پی وی به وجود می آید ، این بیماری  با بیماری تبخال تناسلی متفاوت است، اما زگیل تناسلی بسیار متداول تر از تبخال تناسلی است.

این نکته را باید بدانید ،  زگیل تناسلی و تبخال تناسلی از بیماری های مقاربتی است که اگر سهل انگاری شود ممکن است با خطر مرگ افراد را تهدید کنند.

اپیلاسیون نیز می تواند یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی باشد ، متاسفانه خانم ها برای اپیلاسیون ممکن است به محل های نامعتبر و آلوده مراجعه کنند و این یکی از راه های شیوع بیماریهای مقاربتی از جمله زگیل تناسلی است.

زگیل تناسلی :
زگیل تناسلی :

علائم زگیل تناسلی :

شکل ظاهری زگیل تناسلی زیاد تفاوتی با زگیل معمولی نداشته اما ممکن است زگیل تناسلی آنقدر کوچک باشد که با چشم قابل رویت نباشد ، تفاوت دیگر زگیل تناسلی با زگیل معمولی ، محل تکثیر آنهاست زگیل تناسلی در محل ناحیه اندام تناسلی و مقعد افراد رشد می کند.

اگر فرد با فردی آلوده رابطه دهانی داشته باشد ممکن است این ویروس اطراف دهان یا روی زبان رشد کند.

زگیل تناسلی ممکن است به شکل تک زگیل بوده و یا در نواحی تناسلی منجر به درد و خونریزی شود همچنین امکان بسته شدن مجرای ادراری می باشد.

 

درمان زگیل تناسلی :

زگیل تناسلی ممکن است خود به خود بهبود یابد اما ویروس آن همیشه در بدن زنده می ماند ، بهترین راه برای تسریع دوره درمانی مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای تجویزی ضد ویروسی پزشک است.

یکی از روش های درمان زگیل تناسلی نیز روش فریز کردن زگیل هاست.

 

تبخال تناسلی :

تبخال تناسلی همان هرپس است.

علائم تبخال تناسلی :

تبخال تناسلی با سوزش ، خارش ، ایجاد تاول های آبدار خود را بروز می دهد و این بیماری مانند زگیل تناسلی می تواند خطرناک باشد.

 

درمان تبخال تناسلی :

تبخال تناسلی درمان های بسیاری دارد ، اما به دلیل ماندگاری ویروس هرپس هیچ گاه درمان قطعی نداشته و مانند زگیل تناسلی در بدن فرد خاموش می شود و تا زمان تکثیر و رشد مجدد خود در نزدیکی عصب زنده می ماند.

 

همواره محل درگیر شده دو نوع بیماری را به خوبی تمیز نگه دارید و ترجیحا از لباس های نخی و خنک استفاده کنید ، این بیماری بیشتر در خانم ها آزاردهنده تر است ، اگر در دوران قاعدگی دچار این بیماری شدید در طی ساعات کوتاه حتما زخم ها را بررسی و محل را تمیز نگه دارید.

متاسفانه عده ای به دلیل خجالت و نمایش اندام های تناسلی از رفتن به پزشک سر باز می زنند ، این ویروس را تحت هیچ شرایطی ساده نگیرید ، حتی اگر علائم بهبودی را مشاهده می کنید همواره باید تحت کنترل پزشک باشید ، زیرا ممکن است مدتی بعد به شکلی دیگر و وخیم تر بیماری خود را نشان دهد.

تجویز داروهای ضد ویرسی یکی از بهترین روش های کنترل ویروس و جلوگیری از تکثیر مجدد آن است. داروهای ذکر شده فقط باید با تجویز و تحت نظارت پزشک متخصص مصرف شود.

امکان ورود عفونت به بدن در دوران قاعدگی بسیار بالاست لذا تمامی نکات ذکر شده را رعایت کنید.

 

بیماریهای دیگر ویروس هرپس چیست؟

ویروس واریسلا زولستر :

یکی از انواع دیگر ویروس هرپس است که منجر به عفونت آبله مرغان و یا زونا می شود. این ویروس اگر دیر تشخیص داده شود ممکن است خطرناک باشد کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز امکان ابتلا به ذات الریه و سندروم شوک سمی دارند. حتما در صورت مشاهده علائم ناگهانی و شدید به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار بگیرید.

بیماری زونا یا آبله مرغان نیز بسیار واگیردار است و ممکن است طول دوره هر کدام به نسبت شدت عفونت در بدن فرد طول بکشد. حتما تحت نظر پزشک باشید و کلیه اصول بهداشتی را رعایت کنید تا باقی افراد در خانواده مبتلا نشود.

در صورت داشتن هر گونه علائم مشکوکی نظیر تب بالا ، استفراغ و … فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

روشی کنترل ویروس هرپس چیست؟

همانطور که اشاره شد ویروس هرپس درمان قطعی ندارد اما روش های بیشماری برای کنترل و مهار علائم بیماریهای ویروس هرپس موجود است.

برای کنترل این ویروس حتما بهداشت فردی را رعایت و از روابط جنسی با شریک ناسالم جدا پرهیز کنید.

در روابط جنسی حتما کاندوم استفاده کنید و از تماس پوست با پوست جلوگیری کنید.

در صورتی که احتمال به آلودگی مجدد بیماری میدهید حتما قبل از هر اقدامی به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

ورزش کنید و روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

از کندن و دست زدن به تاول ها جدا پرهیز کنید.

در صورتی که زخمها و تاول ها خونریزی داشتند این مورد را حتما به پزشک گزارش دهید.

کمپرس یخ می تواند به بهبود علائم بیماری کمک کند.

در صورت سابقه بیماری تحت نظر پزشک باشید.

استرس یکی از عوامل بسیار موثر بر ویروس هرپس است سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید چون نگرانی و استرس های زیاد باعث درگیری مجدد و افزایش شدت بیماری می شود.

با مشورت پزشک در کنار دارو درمانی از درمان های خانگی برای کنترل ویروس هرپس استفاده کنید.

همانطور که گفتیم ویروس هرپس کشنده نیست اما در صورت سهل انگاری عوارض جبران ناپذیری بر بدن خواهد داشت.

در صورتی که فردی از خانواده دچار هر یک از انواع ویروس هرپس شده است حتما بهداشت را رعایت کرده ، بشقاب ، قاشق و کلیه لوازم ضروری فرد را از باقی افراد جدا و بعد از هر بار مصرف به دقت شست و شو دهید.

اگر برای درمان از پنبه و یا حوله استفاده میکنید حتما بعد از هربار مصرف پنبه آن را دور بیندازید و حوله ها را به خوبی شست و شو دهید. دقت داشته باشید این بیماریها به شدت واگیر دارند و اگر نکات ذکر شده را رعایت نکنید امکان ابتلای دیگر افراد نیز بالا میرود.

 

به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگه دچار این بیماری ها شدید و یا احتمال مبتلا شدن به این بیماریها را می دهید حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه و علائم را نشان دهید ، پزشک حاذق در صورت لزوم شما را به دکترهای عفونی یا اعصاب ارجاع میدهند.

توجه داشته باشید مقابل پزشک صادق باشید و از نشان دادن اندام های تناسلی درگیر هیچگاه خجالت نکشید ، این نکته را همواره به یاد داشته باشید هر گونه سهل انگاری ممکن است منجر به آسیب های جدی یا مرگ شود.

هر گونه سابقه بیماری از قبیل سرطان ها و دوره های درمانی مانند شیمی درمانی را حتما با پزشک در میان بگذارید. سابقه داروهای مصرفی را حتما به پزشک اطلاع دهید و از دستورات پخش و انجام آزمایشات سرباز نزنید.

در صورت بروز هر گونه علائم ناگهانی و دور از انتظار قبل از هر اقدام با پزشک مربوطه مشورت کنید.

بانوان باردار علاوه بر پزشک های مربوطه باید تحت نظارت و کنترل دکتر زنان و زایمان باشند ، و تمامی دستورات دکتر زنان را برای حفظ سلامت خود و جنین اجرا کنند.

به کدام دکتر مراجعه کنیم؟
به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

جمع بندی مطلب

ویروس هرپس دارای انواع مختلفی است که تمامی این بیماریها از راه تماس پوست با پوست ممکن است منتقل شود. در تمامی ویروس های هرپس در صورت معاینات و دارو درمانی به موقع فرد بهبود و مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

ویروس هرپس هیچ گاه به صورت کامل از بین نرفته و همیشه در بدن باقی می ماند. اگر احتمال مبتلا شدن به یکی از انواع هرپس را می دهید قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید.

دارو درمانی ، لیزردرمانی و … شیوه های کنترل ویروس هستند و اینها هیچ گاه درمان قطعی نبودند. انجام تمام فرآیند های درمانی از قبیل آزمایشات ، نمونه برداری ها و … در طول دوره درمانی الزامی است.

عدم استعمال سیگار می تواند از عفونت شدید بیماری جلوگیری کرده و به روند بهبود بیماری کمک کند.

در ملاقات با پزشک صادق بوده و تمامی علائم و نواحی درگیر را در معاینات به اطلاع پزشک برسانید.

و در آخر ویروس هرپس را هیچگاه ساده نگیرید ، گاهی سهل انگاری بیمار یا اقدامات خودسرانه باعث افزایش عفونت و عواقب خطرناکی خواهد شد ، حتما برای درمان و بهبودی علائم بیماری تحت نظارت پزشک باشید.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه 12 سال کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال 86

سابقه 5 سال کار در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا از سال 94

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید