میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

ماندگاری بوتاکس پیشانی
ماندگاری بوتاکس پیشانی

لیست موضوعات

ماندگاری بوتاکس پیشانی

در مقاله امروز می خواهیم به بررسی موضوع ماندگاری بوتاکس پیشانی بپردازیم.

به مرور با افزایش سن خطوط و چین و چروک هایی بر روی پوست ظاهر می شوند و جوانی و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. امروزه روش های متعددی به منظور جوانسازی پوست وجود دارد که یکی از بهترین و پرطرفدارترین آنها بوتاکس می باشد وعوامل متعددی می تواند میزان ماندگاری آن را تحت تاثیر قرار دهد که به بررسی آن ها می پردازیم.

ماندگاری بوتاکس پیشانی
ماندگاری بوتاکس پیشانی

در ادامه به سوالات مطرح شده در این بخش پاسخ خواهیم داد.

 • ماندگاری بوتاکس پیشانی چقدر است؟
 • عوامل موثر بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس پیشانی کدامند؟
 • چه روش هایی برای افزایش ماندگاری بوتاکس پیشانی وجود دارد؟
 • آیا امکان تغییر حالت بوتاکس پیشانی به حالت قبل از بوتاکس وجود دارد؟
 • پس از انجام بوتاکس پیشانی چه کارهایی باید انجام داد که ماندگاری بیشتری داشته باشد؟
 • مدت زمان ماندگاری بوتاکس پیشانی بعد از تزریق چقدر است؟
 • چه افرادی نمی توانند بوتاکس پیشانی انجام دهند؟
 • برای بوتاکس پیشانی معمولا چند واحد بوتاکس نیاز می باشد؟
 • بوتاکس پیشانی به چه صورت انجام می شود؟
 • آیا تزریق بوتاکس پیشانی درد دارد؟
 • بوتاکس پیشانی چه مزایایی دارد؟
 • مهم ترین معایب بوتاکس پیشانی کدامند؟
 • هزینه بوتاکس پیشانی چقدر است؟

 

ماندگاری بوتاکس پیشانی چقدر است؟

قطعا با نخستین بار تزریق بوتاکس به پیشانی نمی توان به نتیجه مورد نظر و میزان ماندگاری بالایی دست یافت زیرا ماهیچه های این قسمت از صورت باید بتوانند واکنش مناسبی نسبت به سم بوتولینوم از خود نشان دهند و آن را بپذیرند که این امر به چندین جلسه زمان و تزریق مجدد بوتاکس نیاز خواهد داشت. در طی این چند جلسه ماهیچه های پیشانی فرصت کافی را دارند که به خوبی عمل کلاژن سازی را انجام دهند و پوست را بازسازی نمایند.

ماندگاری بوتاکس پیشانی چقدر است؟
ماندگاری بوتاکس پیشانی چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس پیشانی نیز طبیعتا پس از این جلسات بیشتر خواهد شد. معمولا بوتاکس 4 الی 6 ماه ماندگاری دارد البته این زمان در خصوص اولین مرتبه تزریق بوتاکس صدق نمی کند و اولین بار زودتر اثر بوتاکس از بین خواهد رفت، از این رو توصیه می شود که جلسه دوم بوتاکس پیشانی به دو ماه بعد واگذار گردد.

عوامل موثر بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس پیشانی کدامند؟

عوامل بسیاری وجود دارند که می تواند مدت ماندگاری بوتاکس پیشانی را تحت تاثیر قرار دهند، البته توجه داشته باشید که مدت زمان ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف یکسان نیست و با توجه به نوع پوست و سایر خصوصیات بیمار متفاوت است. در زیر به بررسی مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر ماندگاری بوتاکس خواهیم پرداخت.

عوامل موثر بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس پیشانی کدامند؟
عوامل موثر بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس پیشانی کدامند؟
 • مقدار رقیق شدن دوز بوتاکس

با توجه به قسمتی از صورت که قرار است بوتاکس به آن ناحیه تزریق گردد بوتاکس با محلول های نمکی به میزان 1 الی 3 سی سی رقیق خواهد شد. غلظت بوتاکس یکی از عوامل بسیار مهم در ماندگاری بوتاکس است و به میزانی که غلظت بوتاکس بیشتر باشد نتیجه مطلوب تری خواهد داشت اما در صورتی که بوتاکس خیلی رقیق شده باشد در ناحیه اطراف محل مورد نظر پخش می شود و اثر آن در قسمت مورد نظر کمتر خودنمایی می کند.

مقدار رقیق شدن دوز بوتاکس
مقدار رقیق شدن دوز بوتاکس

به همین دلیل است که توصیه می شود برای تزریق بوتاکس به پیشانی یا هر ناحیه دیگری از صورت حتما به پزشک با تجربه و متخصص و مراکز معتبر مراجعه نمایید تا بتوانید رضایت کاملی از نتیجه بوتاکس داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که به جهت قیمت پایین تر انجام بوتاکس در سالن های آرایش و برخی از مراکز به هیچ عنوان به آن ها مراجعه ننمایید زیرا مطابق استانداردها عمل نمی کنند.

 • تازگی مواد بوتاکس

مواد بوتاکس به صورت پودر یخ زده می باشند و به منظور استفاده با مقدارهای مناسبی از محلول نمکی ترکیب می گردند. این محلول بیشترین میزان اثر بخشی را تنها تا 24 ساعت اولیه دارد و پس از آن نمی تواند اثر مطلوبی داشته باشد. به همین علت است که معمولا پزشکان در همان روز تزریق بوتاکس بسته های مواد بوتاکس را باز می کنند و برای بیمار تزریق بوتاکس را انجام می دهند. اما به طور کلی این مواد پس از تهیه شدن تا دو هفته قابل استفاده می باشند.

 • متابولیسم بدن مراجعه کننده

افرادی که سوخت و ساز بدنشان بالا است مانند ورزشکاران و اشخاصی که بسیار فعال هستند ماده بوتاکس زودتر جذب بدنشان می گردد و ماندگاری اثر  بوتاکس در بدن آنها کمتر است.

متابولیسم بدن مراجعه کننده
متابولیسم بدن مراجعه کننده
 • بخشی که قرار است بوتاکس شود.

ناحیه تزریق بوتاکس بسیار مهم است، ماندگاری بوتاکس در ماهیچه های بزرگ و عضلانی پیشانی در مقایسه با ماهیچه های کوچکی مانند اطراف لب یا چشم بسیار کمتر خواهد بود. همین مسئله موجب می شود بوتاکس پیشانی و محو نمودن چین و چروک ها تقریبا سه ماه طول بکشد و پس از آن مدت نیاز به تزریق مجدد باشد.

بخشی که قرار است بوتاکس شود.
بخشی که قرار است بوتاکس شود.
 • دوز بوتاکس

بوتاکس در واقعی نوعی سم است که موجب فلج شدن و از کار افتادن ماهیچه ها و عضلات ناحیه مورد تزریق می گردد و به میزانی که این مواد کمتر تزریق شود ماهیچه ها سریعتر به حالت قبلی خود باز می گردند. پزشکان معمولا ترجیح می دهند به منظور حفظ حالت طبیعی صورت بیمار و نداشتن احساس نا مطلوب به بوتاکس در اولین مرحله مقدار کمی بوتاکس را به ناحیه مورد نظر تزریق نمایند.

 • سن مراجعه کننده به منظور انجام بوتاکس

هر چقدر که سن بالاتر می رود پوست بیشتر حالت کشسانی و ارتجاعی خود را از دست می دهد و در نتیجه کلاژن کمتری را می تواند بسازد از این رو پوست حالتی شل و افتاده پیدا می کند. به همین دلیل هر چقدر که سن مراجعه کننده بالاتر باشد به سبب چین و چروک عمق تر، ماندگاری بوتاکس در آن ها کمتر خواهد بود و نیاز است دوز بیشتری تزریق گردد.

سن مراجعه کننده به منظور انجام بوتاکس
سن مراجعه کننده به منظور انجام بوتاکس
 • تزریق بوتاکس به منظور درمان بیماری

بوتاکس علاوه بر جنبه زیبایی جنبه درمانی نیز دارد و برخی از افراد به منظور درمان میگرن و سردردهای عصبی به استفاده از بوتاکس روی می آورند، در چنین افرادی برای اثر بخش بودن روش درمانی تزریق بوتاکس در مراحل بعدی باید دقیق و در زمان معینی انجام شود.

تزریق بوتاکس به منظور درمان بیماری
تزریق بوتاکس به منظور درمان بیماری

چه روش هایی برای افزایش ماندگاری بوتاکس پیشانی وجود دارد؟

روش های مختلفی وجود دارند که می توانند ماندگاری بوتاکس پیشانی را افزایش دهند. برخی از این روش ها کوتاه مدت و برخی بلند مدت هستند مانند روش های زیر:

چه روش هایی برای افزایش ماندگاری بوتاکس پیشانی وجود دارد؟
چه روش هایی برای افزایش ماندگاری بوتاکس پیشانی وجود دارد؟

 

 • روش های کوتاه مدت

طبق بررسی ها و تحقیقاتی که پژوهشگران بر روی افراد مختلف انجام داده اند اثر زینک و ترکیبات آن در افزایش ماندگاری بوتاکس به اثبات رسیده است. بر اساس این تحقیقات استفاده از مکمل های حاوی زینک از چند روز قبل از انجام بوتاکس می تواند نتیجه بوتاکس را مطلوب تر نماید و ماندگاری آن را افزایش دهد.

علت اثر زینک بر ماندگاری بوتاکس ساختار سم بوتولینوم می باشد که برای حفظ حالت خود به ماده زینک احتیاج دارد.

 • استفاده از کرم رتین A

این کرم می تواند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش ماندگاری بوتاکس پیشانی داشته باشد. استفاده مرتب از این کرم و سایر کرم های حاوی رتینوئید باعث حفظ حالت بوتاکس شده  در نتیجه جلسات بعدی بوتاکس با فاصله بیشتری از یکدیگر انجام می شوند.

 • روش های بلند مدت

تزریق مرتب و به موقع بوتاکس می تواند اثرات مطلوب تری داشته باشد به طوری که پزشکان معتقد هستند اگر دو سال متوالی و هر 4 ماه یکبار پیشانی یا هر قسمت دیگری از صورت بوتاکس گردد اثر بوتاکس در آن قسمت نسبت به حالت عادی تزریق بوتاکس بیشتر و ماندگار تر خواهند بود زیرا عضلات این قسمت ها به دلیل تزریق های مکرر مدت زمان بیشتری طول می کشد که به حالت عادی خود باز گردند و فعالیت های خود را از سر بگیرند.

ماهیچه های پیشانی و سایر بخش های صورت در حالت عادی بسیار قوی هستند و به منظور انجام بوتاکس در مراحل اولیه باید مقدار بیشتری بوتاکس تزریق گردد تا نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند اما در اثر تزریق های مکرر به مرور ضعیف شده و بهتر به بوتاکس پاسخ می دهند در نتیجه فاصله بین جلسات نیز افزایش می یابد.

پزشکان همچنین توصیه می کنند به منظور افزایش ماندگاری اثر بوتاکس بهتر است که جلسات بوتاکس را دقیق و به موقع انجام دهید و صبر نکنید تا آثار بوتاکس به طور کامل از بین رود و مجددا برای بوتاکس اقدام کنید زیرا در صورتی که آثاری از بوتاکس قبلی باشد با بوتاکس مجدد ماندگاری آن بیشتر خواهد شد یا به اصطلاح گفته می شود که ماهیچه ها آتروفی می شوند و نمی توانند مجددا فعالیت کنند.

آیا امکان تغییر حالت بوتاکس پیشانی به حالت قبل از بوتاکس وجود دارد؟

مواردی وجود دارد که افراد حالت جدید چهره خود را دوست ندارند و یا نتیجه بوتاکس نتیجه مطلوب و مورد انتظار آن ها نبوده است زیرا به روش غیر اصولی توسط مراکز غیر معتبر انجام شده است و این افراد خواستار برگرداندن حالت چهره خود به قبل از تزریق بوتاکس می باشند.

در حال حاضر روشی برای از بین بردن اثر بوتاکس به صورت کامل در سریع ترین زمان ممکن وجود نخواهد داشت و باید به بوتاکس فرصت داد که به مرور جذب بدن شوند البته اثر برخی از مواد بوتاکس را می توان با تزریق نوعی پاد زهر  تا حدودی از بین برد اما نه به طور کامل.

معمولا متخصصین به افرادی که نمی توانند تحمل کنند تا بوتاکس به مرور جذب صورتشان شود توصیه می کنند که به قسمت های دیگر صورت بوتاکس تزریق نمایند تا حالت برجسته بوتاکس کمتر دیده شود.

آیا امکان تغییر حالت بوتاکس پیشانی به حالت قبل از بوتاکس وجود دارد؟
آیا امکان تغییر حالت بوتاکس پیشانی به حالت قبل از بوتاکس وجود دارد؟

پس از انجام بوتاکس پیشانی چه کارهایی باید انجام داد که ماندگاری بیشتری داشته باشد؟

 • قرار نگرفتن در برابر نور خورشید

اشعه ماورا بنفش می تواند تاثیر نامطلوبی بر بوتاکس و ماندگاری آن داشته باشد، از این رو توصیه می شود که بعد از تزریق بوتاکس از قرار گرفتن های طولانی در مقابل نور آفتاب خود داری نمایید و در صورتی که مجبور به بیرون رفتن در روزهای داغ آفتابی هستید حتما از کرم های ضد آفتاب با کیفیت استفاده نمایید.

 • مراقبت و نگهداری از پوست

مراقبت از پوست و استفاده مرتب از کرم های تقویت کننده و آبرسان در کنار نوشیدن آب کافی می تواند ماندگاری اثر بوتاکس را افزایش دهد.

 • رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی و موادی که افراد در طول شبانه روز مصرف می کنند رابطه مستقیمی بر زیبایی و سلامت پوست آن ها دارد و به منظور داشتن پوستی سالم و شاداب و حفظ ماندگاری اثر بوتاکس بهتر است از خوردن موادی غذایی حاوی نگهدارنده، قند و شیرینی، غذاهای چرب و .. خودداری نمایید و در عوض مصرف میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی روزانه خود افزایش دهید.

 • کنترل استرس

در طول شبانه روز عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند موجب تشدید استرس در فرد شوند مانند مشکلات کاری، مسائل خانوادگی یا مالی و غیره و بهتر است فرد در چنین مواقعی آرامش خود را حفظ نماید تا اثرات نامطلوب استرس بر بدن کاهش یابد. از اثرات نامطلوب استرس بر بدن می توان به پیری زود رس و نداشتن ظاهری شاداب اشاره نمود، از طرفی استرس به دلیل تحت تاثیر قرار دادن تمامی اعضا و اندام های بدن موجب می شود که ماندگاری بوتاکس کاهش یابد.

 • ورزش مرتب

قرار دادن ورزش به صورت مرتب در برنامه روزانه می تواند موجب شادابی و سلامت فرد شود، همچنین مشاهده شده است افرادی که فعالیت دارند و ورزش های روزانه انجام می دهند اثرات بوتاکس در آن ها دیرتر از بین می رود. البته توصیه می شود که تا دو هفته بعد از انجام بوتاکس از انجام ورزش های سنگین خودداری شود اما بعد از آن هیچگونه محدودیتی در خصوص انجام ورزش وجود ندارد.

مدت زمان ماندگاری بوتاکس پیشانی بعد از تزریق چقدر است؟

بوتاکس پیشانی در بهترین حالت بین 3 الی 6 ماه ماندگاری دارد اما پس از آن به مرور بوتاکس اثر خود را از دست می دهد و ماهیچه ها دوباره فعالیت طبیعی خود را آغاز می کنند و به مرور خطوط و چروک های صورت باز هم نمایان می شوند و در صورتی که بخواهیم به حالت قبل باز گردند نیاز است که مجددا تزریق بوتاکس انجام شود.

 

البته توجه داشته باشید که پس از پایان دوره بوتاکس خطوط و چین و چروک ها به شدت قبل نیستند و از مقدار آنها کاسته شده است زیرا در اثر تزریق بوتاکس ماهیچه ها مقداری ضعیف شده و عملکرد گذشته را ندارند و با تزریق مجددا بوتاکس می توان تمامی خطوط موجود را محو نمود.

چه افرادی نمی توانند بوتاکس پیشانی انجام دهند؟

در استفاده از بوتاکس نیز همانند سایر روش های درمانی محدودیت هایی وجود دارد و مادران باردار و مادرانی که دوران شیر دهی را سپری می کنند و همچنین افرادی که درگیر بیماری های عصبی عضلانی می باشند امکان استفاده از بوتاکس پیشانی و حتی سایر نواحی صورت به منظور از بین بردن چین و چروک را نخواهند داشت و پزشک قبل از انجام بوتاکس برای فرد باید با انجام آزمایشاتی از وضعیت سلامتی فرد آگاه شود. علاوه بر این موارد افرادی که درگیر بیماری های پوستی هستند یا زخم بر روی پوست پیشانی خود دارند یا حساسیت و آلرژی های شدید دارند نیز نمی توانند کاندیدای مناسبی برای بوتاکس پیشانی باشند

 

برای بوتاکس پیشانی معمولا چند واحد بوتاکس نیاز می باشد؟

ابتدا باید بیمار توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرد تا میزان چین و چروک و عمق خطوط صورت مشخص شود و پزشک بر اساس آن بتواند دوز بوتاکس را تعیین نمایند و نمی توان مقدار مشخصی را برای تزریق بوتاکس پیشانی مشخص نمود زیرا در افراد مختلف متفاوت است.

بوتاکس پیشانی به چه صورت انجام می شود؟

به منظور انجام بوتاکس پیشانی احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان و بی هوش نمودن فرد نمی باشد بلکه این روش به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی در ناحیه پیشانی در کلینیک های زیبایی توسط پزشک متخصص انجام می گیرد. تزریق بوتاکس فقط به یک جلسه نیاز دارد و بیمار احتیاج به مراجعه مجدد نخواهد داشت.

به منظور تزریق بوتاکس از یک سوزن بسیار ظریف و ریز استفاده می شود و ماده را در عضلات مورد نظر در زیر پوست تزریق می کنند. احساس درد در زمان فرو بردن سوزن در پوست و تزریق مواد بوتاکس کاملا طبیعی می باشد و پزشک با در نظر گرفتن شرایط بیمار تصمیم می گیرد که چند سی سی از مواد بوتاکس را تزریق نماید.

تزریق این مواد به عضلات و ماهیچه های پیشانی موجب می شود که عضلات نتوانند پیام های عصبی را به خوبی دریافت نماینددر نتیجه از کار می افتند و در اثر کارهایی مانند اخم، عصبانیت و خنده تغییری در حالت آنها ایجاد نمی شود و پوست کاملا صاف خواهد بود.

 

آیا تزریق بوتاکس پیشانی درد دارد؟

به طور کلی قبل از انجام بوتاکس برای هر ناحیه ای از صورت پزشک مقداری ماده ای بی حسی به آن قسمت تزریق می کند و در مورد پیشانی نیز به همین صورت است و با درد همراه نمی باشد مگر افرادی که نسبت به درد خیلی حساس هستند و در حین تزریق به میزان کمی درد را احساس می کنند.

آیا تزریق بوتاکس پیشانی درد دارد؟
آیا تزریق بوتاکس پیشانی درد دارد؟

بوتاکس پیشانی چه مزایایی دارد؟

اولین و مهمترین مزیت بوتاکس پیشانی از بین بردن چین و چروک و خطوط صورت از طریق فلج نمودن ماهیچه ها می باشد. مزیت دیگر بوتاکس پیشانی افزایش جذابیت و زیبایی پوست و حفظ جوانی می باشد.

بوتاکس پیشانی همچنین می تواند در کنترل عرق کردن نیز موثر باشد و نوعی روش درمانی نیز محسوب می شود. علاوه بر موارد ذکر شده بوتاکس پیشانی در درمان میگرن و سردرد نیز موثر است. بر اساس تحقیقاتی که پژوهشگران انجام داده اند تزریق بوتاکس پیشانی می تواند درمانی برای بیماری بزرگی غده پروستات در مردان باشد.

بوتاکس پیشانی چه مزایایی دارد؟
بوتاکس پیشانی چه مزایایی دارد؟

مهم ترین معایب بوتاکس پیشانی کدامند؟

بوتاکس پیشانی قطعا در کنار تمامی مزایا معایبی نیز خواهد داشت که از مهم ترین آن ها می توان به تورم ها و عفونت هایی که پس از بوتاکس به وجود می آید اشاره نمود، البته درصدی از تورم ها و التهابات بعد از بوتاکس طبیعی است و در مدت یک هفته پس از بوتاکس اثر آن از بین خواهد رفت اما در مواردی که بوتاکس به صورت غیر اصولی انجام شود شاهد ماندگاری طولانی مدت عوارض آن خواهید بود.

در صورتی که دوز نامناسبی از مواد بوتاکس به پیشانی تزریق شود قطعا عوارض شدید تری خواهد داشت و در برخی موارد که فرد دارای حساسیت های بسیار شدید است عوارض تزریق بوتاکس در او بیشتر نمایان خواهد شد. اگر تزریق بوتاکس پیشانی توسط پزشکان متخصص در مراکز معتبر انجام شود فرد مراجعه کننده فقط درگیر عوارض موقت بعد از بوتاکس مانند التهاب، قرمزی، تورم، خارش و سردرد و تهوع خواهد شد که به مرور از بین می روند.

 

مهم ترین معایب بوتاکس پیشانی کدامند؟
مهم ترین معایب بوتاکس پیشانی کدامند؟

بعد از انجام بوتاکس پیشانی چه مراقبت هایی باید صورت گیرد؟

 • در بوتاکس پیشانی نیز همانند بوتاکس سایر نواحی صورت مقداری قرمزی و تورم و درد ایجاد می شود که برای کاهش مقدار آن باید از کمپرس های آب سرد استفاده نمود.
 • برای جلوگیری از جابجا شدن بوتاکس از محلی که تزریق شده است بهتر است از خوابیدن به صورتی که به آن فشار وارد شود خود داری کنید و به پشت دراز بکشید یا نشسته استراحت نمایید.
 • بعد از تزریق بوتاکس باید از خوردن داروهایی که رقیق کننده خون هستند مانند آسپرین و داروهای مسکن مانند کدوئین پرهیز نمود زیرا میزان خون مردگی و کبودی را در موضع افزایش می دهد.
 • در شرایطی که فرد درد بسیاری داشته باشد و نتواند آن را تحمل نماید بهتر است در بین مسکن ها استامینوفن را انتخاب نماید.
 • حمام با آب گرم و انجام ورزش و فعالیت های سنگین و همچنین مصرف مشروبات الکی در یک شبانه روز بعد از تزریق بوتاکس ممنوعیت دارد و به هیچ عنوان نباید انجام شود.
 • بوتاکس حالت اصلی خود را دو روز پس از تزریق نشان می دهد و تقریبا دو هفته طول می کشد که به طور کامل بر موضع اثر نماید.
 • بهتر است دوره های بوتاکس را به طور مرتب هر چند ماه یکبار انجام دهید که ماندگاری آن حفظ گردد.

هزینه بوتاکس پیشانی چقدر است؟

بوتاکس پیشانی با توجه به مقدار سی سی که از ماده بوتاکس استفاده می شود و نوع و برندی ماده مورد استفاده متفاوت است و در صورت تغییر قیمت مواد بوتاکس هزینه روش بوتاکس درمانی نیز تغییر می کند. علاوه بر قیمت ماده تزریق شده کلینیکی که بوتاکس در آنجا انجام می شود و دستمزد پزشک نیز از عواملی هستند که تعیین کننده قیمت بوتاکس پیشانی می باشند و نمی توان قیمت دقیقی را برای آن مشخص نمود.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه 12 سال کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال 86

سابقه 5 سال کار در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا از سال 94

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید