میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

لابیاپلاستی قبل و بعد
لابیاپلاستی قبل و بعد

لیست موضوعات

لابیاپلاستی قبل و بعد

ما در این مطلب قصد داریم به مراقبت های لابیاپلاستی قبل و بعد از عمل آن بپردازیم. عمل های زیبایی بانوان این روزها به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.

اگر قصد انجام لابیاپلاستی دارید پیشنهاد می کنیم به کلینیک تخصصی دکتر زرگنج فرد مراجعه کنید و یا با شماره تلفن کلینیک که در انتهای همین مطلب درج شده است تماس بگیرید

02122930161

یکی از شناخته شده ترین این عمل ها، عمل لابیاپلاستی است که بر روی زیبا سازی دهانه واژن کار می شود.  روزانه افراد بسیاری در سراسر دنیا خواهان عمل لابیاپلاستی هستند.

لابیاپلاستی قبل و بعد
لابیاپلاستی قبل و بعد

اگر شما هم به دنبال اطلاعات جامعی درباره نکاتی که باید در هنگام عمل و قبل از آن رعایت کنید، می گردید، این مطلب را از دست ندهید.

ما در این مطلب به بررسی آزمایشات، علل استفاده از نکات مراقبتی بعد از عمل، و همینطور آسیب های عدم رعایت نکات ذکر شده که متوجه فرد بیمار و سلامت جسمی وی خواهد شد، خواهیم پرداخت.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  1. لابیاپلاستی چیست؟
  2. اقدامات قبل از عمل لابیاپلاستی چیست؟
  3. مراقبت‌ های بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟
  4. عوارض عدم مراقبت قبل و بعد از لابیاپلاستی چیست؟
  5. در هنگام بروز مشکل در مراقبت‌ های قبل و بعد از لابیاپلاستی چه باید کرد؟
  6. جمع بندی مطلب

 

لابیاپلاستی چیست؟

حتماً شما هم درباره عمل‌ های زیبایی دستگاه تناسلی بانوان زیاد شنیده‌ اید.  لابیاپلاستی یکی از عمل‌ های جراحی زیبایی است، که به منظور تنگ کردن دهانه واژن از آن استفاده می شود.

در این مطلب ما می‌ خواهیم مفصلاً درباره اقدامات قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی با شما صحبت کنیم و در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

لابیاپلاستی چیست؟
لابیاپلاستی چیست؟

اقدامات قبل از عمل لابیاپلاستی چیست؟

اگر شما هم قصد انجام عمل لابیاپلاستی را داشته باشید، باید بدانید که فرایند هایی را قبل از شروع عمل و حدوداً یک ماه قبل از انجام آن انجام دهید.

برای این اقدامات لازم است که شما مراقبت‌ هایی را رعایت کنید و همچنین آزمایشاتی را انجام دهید که در ادامه مفصلاً به توضیح هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

اقدامات قبل از عمل لابیاپلاستی چیست؟
اقدامات قبل از عمل لابیاپلاستی چیست؟

تست پاپ اسمیر :

تست پاپ اسمیر که برای بررسی واژینال و عفونت آن می باشد، باید حتماً قبل از انجام لابیاپلاستی اقدام شده و نتایج آن توسط پزشک مربوطه بررسی شود.

اگر شما تست پاپ اسمیر را انجام ندهید ممکن است که بعد از انجام لابیاپلاستی متوجه عفونت واژن خود شده و این عفونت خود تغییراتی را در نتایج عمل لابیاپلاستی شما بوجود آورد و چیزی که اهمیت دارد، سلامت جسمی شماست که باید حتماً قبل از انجام هر گونه عملی به آن دقت کنید.

تست پاپ اسمیر :
تست پاپ اسمیر :

پاپ اسمیر یک تست است که  می‌تواند سلامت ناحیه تناسلی شما را از لحاظ عفونی تضمین کرده و اگر لازم باشد، باید اقدامات لازم را برای رفع عفونت دستگاه تناسلی خود انجام دهید.

پاپ اسمیر علاوه بر عفونت بدن می‌تواند نتایجی از قبیل اچ آی‌ وی مثبت را مشخص کرده و تست سرطان دهانه رحم را به نوعی مشخص کند.

همچنین مناسب کسانی است که در اثر شیمی‌ درمانی، ایمنی بدن آن‌ها کاهش پیدا کرده است. در واقع شما با انجام این تست ناحیه تناسلی خود را به‌ صورت کامل بررسی کرده و سلامت آن را تضمین می‌کنید.

توصیه‌ هایی درباره آزمایش پاپ اسمیر :

اگر در دوره عادت ماهیانه خود به سر می‌برید، حتماً این نکته را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا دوران قاعدگی می‌تواند نتایج آزمایش پاپ اسمیر را تحت تاثیر قرار داده و نتایج اشتباهی را به‌ همراه داشته باشد

همچنین در این دوره از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید و از دوش واژینال یا محصولات دیگری از قبیل اسپرم کش ها در روزهایی قبل از آزمایش پاپ اسمیر استفاده نکنید.  ممکن است رعایت نکردن این نکات باعث شود که شما با نتایجی اشتباه روبرو شوید.

توصیه‌ هایی درباره آزمایش پاپ اسمیر :
توصیه‌ هایی درباره آزمایش پاپ اسمیر :

عدم استفاده از کرم‌ های سفید کننده در هر بخش از ناحیه تناسلی :

خانم‌ های بسیاری از کرم‌ های نرم کننده ناحیه تناسلی استفاده می‌کنند، در حالی‌ که این کرم‌ ها دارای عوارض بسیاری است، این کرم‌ ها ممکن است که ناحیه تناسلی شما را نازک و ملتهب کند

به همین دلیل تحت هیچ عنوان از این کرم‌ ها قبل از عمل لابیاپلاستی استفاده نکنید و حداقل یک ماه قبل از عمل لابیاپلاستی از مصرف این‌ گونه کرم‌ ها اجتناب کرده و اگر قبلاً از این کرم‌ ها استفاده می‌کردید، حتماً پزشک خود را در جریان موضوع قرار دهید.

کسانی که خواهان انجام لابیاپلاستی هستند، باید بدانند که این عمل باید بعد از دوران قاعدگی باشد و حداقل چهار تا پنج روز از آن گذشته باشد.  این کرم ها که به‌ صورت فراوان در داروخانه‌ ها و در فضای اینترنت به فروش می‌رسد

عدم استفاده از کرم‌ های سفید کننده در هر بخش از ناحیه تناسلی :
عدم استفاده از کرم‌ های سفید کننده در هر بخش از ناحیه تناسلی :

ممکن است که در نگاه اول عوارضی برای ناحیه تناسلی شما نداشته باشند، اما باید بدانید که با انجام عمل لابیاپلاستی پوست شما حساس می شود و استفاده از این کرم‌ ها به منزله تغییر نتیجه لابیاپلاستی بر روی ناحیه تناسلی شما خواهد بود.

بهتر است که حداقل یک ماه قبل از انجام عمل ،از مصرف کرم هایی که حتی ادعای گیاهی بودن آن‌ها مطرح می شود را اجتناب کنید و حتماً اگر از کرمی استفاده می‌کنید، آن را قطع کرده و به پزشکان اطلاع دهید.

تب خال تناسلی :

تب‌ خال تناسلی که در ناحیه تناسلی خانم‌ ها و آقایان بسیار شایع است، معروف به ویروسی است به نام هرپس که به دو نوع یک و دو تقسیم می شوند

اگر کسانی که خواهان عمل لابیاپلاستی هستند، مشکوک به تب‌خال تناسلی باشند، باید حتماً از این لحاظ بررسی‌ های لازم را انجام داده و مراقبت‌ های لازم را جدی بگیرند

زیرا ویروس تب‌خال به‌ هیچ‌ عنوان در بدن از بین نخواهد رفت و حتی اگر علائم آن بهبود پیدا کند ویروس ممکن است که تا همیشه در بدن فرد به جای خواهد ماند.

از راه‌ های پیشگیری این ویروس می‌توانیم به استفاده از کاندوم اشاره کنیم و اجتناب از تماس مستقیم با ضایعات و همچنین زایمان به روش سزارین برای کسانی که احتمال آلودگی دارند، به شدت توصیه می شود و رعایت بهداشت زنان به روابط جنسی سالم از دیگر فاکتورهایی است که می‌توانید برای پیشگیری از این تب‌خال تناسلی به کار بگیرید.

این ویروس یا تب‌خال که به شدت قابل سرایت است ،حتی در زمان تولد می‌تواند از خانم‌ های باردار به جنین منتقل شود.

دارای قابلیت انتقال بسیار بالایی است به همین دلیل پزشکان هیچ‌ گونه اقدامی انجام نخواهند داد تا زمانی که بهبودی در تب‌خال تناسلی فرد حاصل شود.

کسی که مشکوک به تب خال تناسلی باشد باید حتماً راه‌ های درمان و پیشگیری از بروز مجدد آن را جدی بگیرد و حداقل یک ماه قبل از عمل لابیاپلاستی دارای بهبودی نسبی باشد.

حساسیت‌ های پوستی :

بعضی از افراد به‌ صورت ژنتیکی دارای پوستی حساس‌ تر و نازک‌ تر هستند و زمانی که اقداماتی بر روی پوست آن‌ها انجام می شود، ممکن است عوارض شدیدتری را نسبت به باقی افراد تجربه کنند.

به همین دلیل است که افراد باید تحت نظر پزشکان حتماً از یک ماه قبل، از هر گونه استفاده از کرم، لوسیون و پماد بر روی نواحی تناسلی خود جداً خودداری کنند

حساسیت‌ های پوستی :
حساسیت‌ های پوستی :

و در صورتی‌ که به استفاده از آن‌ها نیاز باشد، با پزشک مربوطه حتماً مشورت‌ های لازم را انجام دهد و استفاده از این موارد ممکن است که به‌ صورت سر خود برای شما بعد از عمل لابیاپلاستی واکنش‌ های حساسیتی و آلرژیک بسیار شدیدی را نشان دهد و حتی نتایج عمل لابیاپلاستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در صورتی‌ که سابقه حساسیت پوستی در ناحیه تناسلی خود داشتی،  حتماً باید قبل از عمل لابیاپلاستی در زمان مشاور،  این نکته را با پزشک خود مطرح کنید و راهنمایی‌ های لازم را برای پیشگیری و کاهش التهابات پوستی و حتی خارش بعد از عمل لابیاپلاستی دریافت کنید.

زگیل‌ های تناسلی :

زگیل تناسلی یکی از بیماری‌ های عفونی است که در اثر تماس و عادات جنسی غلط یا حتی روابط حفاظت نشده در افراد بوجود می آید. این نیز  از مواردی است که باید حتماً درمان شده و سپس اقدام به عمل لابیاپلاستی شود

زمانی که شما دارای الگوهای غلطی باشید و در روابط خود حفاظت‌ های لازم را انجام ندهید، ممکن است که مشکل زگیل تناسلی داشته باشید.

به همین دلیل است که باید حتماً از این بیماری‌ ها پیشگیری کرد و اگر تصمیم به عمل لابیاپلاستی داشتید، حتماً این مورد را حدود یک ماه قبل از عمل لابیاپلاستی درمان کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

زیرا زگیل تناسلی نیز دارای قابلیت انتقال بسیار زیادی است و تا زمانی که بهبودی کامل حاصل نشود، به پزشکان هیچ‌ گونه اعمالی را برای شما انجام نخواهند داد، همچنین این زگیل تناسلی در صورتی‌ که درمان نشود ممکن است که عامل ابتلا به سرطان‌ های رحم نیز باشد.

عدم استفاده از دخانیات :

مصرف دخانیات همیشه تأثیرات مخربی بر سلامت جسم و مخصوصاً خون شما خواهد گذاشت.  برای عمل لابیاپلاستی لازم است که شما مصرف دخانیات را قطع کرده و از هر گونه ماده مخدر، قلیان و سیگار استفاده نکنید.

اگر می‌خواهید که نتیجه عمل شما عالی باشد، باید حتماً مصرف دخانیات را قطع کرده و پزشک را در جریان استعمال دخانیات خود قرار دهید و برخی می گویند که استفاده از دخانیات تأثیری بر سلامت نتیجه عمل نخواهد گذاشت

عدم استفاده از دخانیات :
عدم استفاده از دخانیات :

اما باید بدانید که نتیجه عمل کاملاً بستگی به سلامت جسمی شما خواهد داشت و اگر شما از نظر جسمی دچار مشکل باشید یا حتی بعد از عمل دچار مشکل شوید

این مشکل می‌تواند نتیجه عمل لابیاپلاستی را کاملاً تحت‌ الشعاع خود قرار دهد.  اگر سابقه استفاده از مواد مخدر را داشتید حتماً به پزشک مربوطه را تحت اطلاع قرار دهید و از او راهنمایی‌ های لازم را دریافت کنید.

آزمایشات خونی :

انجام آزمایشات خونی یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که باید حتماً انجام‌ شده و نتایج آن توسط پزشک مربوطه بررسی شود

یکی از سوالاتی که همیشه در مورد آزمایشات خونی قبل از عمل لابیاپلاستی پرسیده می شود این است که بهترین زمان انجام آزمایشات خون قبل از عمل لابیاپلاستی چه زمانی است و باید این نکته را در نظر بگیرید، که هفت الی ده روز قبل از انجام لابیاپلاستی آزمایش خون بدهید و نتایج آن را به پزشک مربوطه ارائه دهید.

تا بتوانید بهتر آزمایشات را بررسی کرده و حتی اگر لازم است که لابیاپلاستی با استفاده از لیزر انجام شود، شما باید فاکتورهای انعقادی خون خود را چک کنید.

برخی معتقدند که اشخاصی که دارای سن بالاتر چهل سال هستند، باید آزمایشات را انجام دهند، در حالی‌ که تمامی کسانی که خواهان انجام عمل لابیاپلاستی هستند باید از نظر فاکتورهای خونی بررسی شوند و بهتر است که قبل از عمل حتماً این بررسی‌ ها توسط پزشک انجام شود.

عدم مصرف نوشیدنی‌ های الکلی :

نوشیدنی‌ های الکلی همیشه یک تهدید کننده برای  سلامت انسان به حساب می آیند به همین دلیل توصیه می شود حداقل یک هفته قبل از انجام عمل لابیاپلاستی تحت نظر پزشک و با مشورت وی، از مصرف  نوشیدنی‌ های الکلی اجتناب به عمل بیاورید.

زیرا این نوشیدنی‌ ها می‌توانند علاوه بر آسیب به سلامت جسمانی شما، نتایج عمل لابیاپلاستی را تحت تاثیر قرار داده و حتی مشکلات عفونی و خونی برای شما به‌ همراه داشته باشند.

عدم مصرف نوشیدنی‌ های الکلی :
عدم مصرف نوشیدنی‌ های الکلی :

آزمایش ادرار :

بهتر است از ده روز تا یک هفته قبل از عمل لابیاپلاستی آزمایشات ادرار فرد انجام شود، تا از نظر سلامت عفونی و وضعیت ناحیه تناسلی همچنین وضعیت کلیه‌ های وی به شکل شود.

اگر فرد مشکل عفونی داشته باشد و حتی از ناحیه تناسلی درگیری داشته باشد، باید حتماً از این نظر بررسی‌ های لازم انجام شده و پزشک مورد نظر اقدامات لازم را انجام داد، زیرا با وجود مشکلات عفونی و به‌هم‌ ریختگی وضعیت کلی، انجام عمل لابیاپلاستی تحت هیچ‌ گونه شرایطی توصیه نمی شود.

قطع برخی از داروها :

همیشه توصیه می‌کنیم که در هنگامی که قصد  انجام هر نوع عملی را داریم، در زمان مشاوره باید با پزشک خود درباره مصرف برخی از داروها مشورت کنید

اگر از داروهای رقیق‌ کننده خون و حتی ضد التهاب مصرف می کنید، باید این داروها را قطع کنید و با پزشک خود درباره مصرف داروهایی که باید آن‌ها را مصرف کنید.  مشورت‌ های لازم را بگیرید.

لازم است که برخی از داروها به‌ صورت کامل قطع شده و یا رژیم غذایی بر روی تغذیه شما اعمال شود.  برخی سؤال می‌کنند که آیا مصرف داروهای گیاهی باید قطع شود.

شما باید تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از گیاهی و شیمیایی را به پزشک خود اطلاع دهید و حتی درباره نوع تغذیه خود در قبل از انجام عمل لابیاپلاستی از پزشک مد نظر اطلاعات لازم را کسب کنید.

انجام آزمایش بارداری :

یکی از آزمایشاتی که حتماً باید قبل از انجام عمل لابیاپلاستی انجام شود، آزمایش بارداری است. خانم‌ هایی که قصد انجام عمل لابیاپلاستی را دارند، باید حتماً از باردار نبودن خود اطمینان حاصل کنند، در صورت وجود بارداری تحت هیچ عنوان عمل لابیاپلاستی انجام نمی شود

زیرا علاوه بر خطر ساز بودن آن برای مادر و جنین، ممکن است که به علت تغییرات هورمون،  مسائلی دست‌ خوش تغییر شوند

به همین دلیل توصیه می شود حداقل شش ماه بعد از زایمان اقدام به عمل لابیاپلاستی کنید.  همین‌ طور کسانی که قصد بارداری و انجام زایمان به روش طبیعی را دارند، بهتر است که بعد از انجام زایمان عمل لابیاپلاستی را انجام دهند

زیرا اگر بعد از عمل شما خواهان زایمان به روش طبیعی باشی،  ممکن است که زایمان، نتایج عمل را تحت تاثیر قرار داده و به‌ طور کلی مشکلاتی از این قبیل را برای شما بوجود بیاورد.

جلوگیری از یبوست :

یکی از مشکلاتی که باید حتماً به رفع آن کمک کنید یبوست است، اگر با مشکلاتی از قبیل یبوست دست‌ و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است که این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید تا با تجویز داروهای ممکن بتواند مشکل شما را به‌ صورت حتی موقت حل کند.

شما در زمان انجام عمل لابیاپلاستی و حتی قبل از آن نباید با مشکل یبوست روبرو شوید، زیرا این قبیل از مشکلات می‌تواند مشکلاتی بسیار بزرگ‌ تر را برای شما بوجود بیاورد.

شنا نکنید :

حداقل یک هفته قبل از انجام عمل لابیاپلاستی بهتر است که از شنا کردن و استخر رفتن و حتی نشستن در وان حمام منزل خود خودداری کنید، زیرا در این یک هفته سلامت و بهداشت ناحیه تناسلی شما به شدت حائز اهمیت است و بهداشت ناحیه تناسلی باید کاملاً رعایت شود .

پس بهتر است که شما قبل از آنکه دچار مشکلاتی شوید حتماً این موارد را رعایت کرده و در یک هفته قبل از انجام این عمل تحت نظر پزشک برای کامل شدن بهداشت ناحیه تناسلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

رابطه جنسی نداشته باشید :

حداقل سه روز قبل از انجام عمل لابیاپلاستی سعی کنید که رابطه جنسی نداشته باشید، زیرا رابطه جنسی خود عاملی برای انتقال انواع عفونت‌ های ناحیه تناسلی از جمله زگیل تناسلی و حتی تب‌خال ها است که می‌تواند خود مشکلاتی بسیار مهم و جدی را برای شما به همراه داشته باشد.

همین‌ طور به دلیل حساسیت ناحیه تناسلی بهتر است که از هرگونه دخول بر ناحیه تناسلی خودداری کرده و حتماً این موارد را با پزشک خود در میان گذاشته و اطلاعات کامل را از وی کسب نمایید.

مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟

کسانی که هنوز این عمل را انجام نداده‌ اند اما مشتاق هستند بدانند که مراقبت‌ های بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟ باید این نکات را به آن اشاره کنیم که بعد از عمل تا پنج روز تا یک هفته شما احتیاج به استراحت مطلق دارید

و بهتر است که در این حالت از سر کار رفتن اجتناب کنید و در حالت استراحت مطلق قرار بگیرید.  زیرا رفتن به سر کار، نشستن و برخاستن برای شما سخت خواهد بود و توانایی انجام کاری را نخواهید داشت.

مراقبت‌ های بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟
مراقبت‌ های بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟

بهتر است کلیه فعالیت های بدنی خود را تا یک هفته انجام ندهید و تا حدوداً یک ماه پس از عمل، از انجام فعالیت‌ های سنگین بدنی از جمله ورزش‌ های سنگین و هوازی به شدت پرهیز کنید.  زیرا این کار می‌تواند نتایج عمل لابیاپلاستی شما را تحت‌ الشعاع قرار دهد و عوارضی از قبیل حساسیت‌ های آلرژیکی و پوستی برای شما به‌ همراه داشته باشد.

سعی کنید تا یک ماه بعد از انجام عمل، از رفتن به داخل وان حمام و استفاده از استخر و جکوزی اجتناب به عمل بیاورید، زیرا این کار می‌تواند عفونت درون واژن شما را افزایش داده و مشکلات عفونی و خونی بسیاری برای شما به همراه داشته باشد.

تا یک هفته از خوردن غذاهای چرب و تند خودداری کنید

تا یک هفته از خوردن غذاهای چرب و تند و همچنین آجیل خودداری کنید، زیرا این غذاها می‌تواند باعث یبوست در شما شده و حتی مشکل عفونی در بدن شما را افزایش دهد، در مقابل آن می‌توانید از خوردن میوه‌ ها و سبزیجات آبدار و همچنین آب فراوان در برنامه غذایی خود استفاده فراوانی ببرید.

حداقل تا یک ماه پس از عمل است انجام رابطه جنسی خودداری کنید.  زیرا رابطه جنسی نه‌ تنها می‌تواند عاملی برای انتقال عفونت به دستگاه تناسلی شما باشد، بلکه به دلیل حرکات تند می تواند شکل ظاهری و نتیجه عمل را برای شما تحت تاثیر قرار دهد.

تا یک هفته از خوردن غذاهای چرب و تند خودداری کنید
تا یک هفته از خوردن غذاهای چرب و تند خودداری کنید

ممکن است که بعد از عمل شما احساس درد، سوزش و ورم  اولیه داشته باشید، اما بعد از عمل زیبایی واژ،ن دردها کاملاً طبیعی است و استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌ ها و مسکن‌ هایی که پزشک برای شما تجویز می کند، ضروری است.

مصرف این داروها ضمن این‌که می‌تواند درد جسمانی شما را کاهش دهد می‌تواند از عفونت‌ های تناسلی جلوگیری کرد ه و از رشد باکتری‌ ها و قارچ‌ ها پیشگیری کند، البته باید مصرف داروهای مسکن تحت نظر پزشک باشد و نباید آن‌ ها را بیش از اندازه مصرف کنید.

پانسمان خود را بارها عوض کنید

مراقبت‌ های بعد از عمل بسیار نکته ضروری است. باید به این نکته بسیار دقت داشته باشید که پانسمان خود را حتماً بعد از عمل بارها و بارها باید تعویض کنید

زیرا عدم تعویض پانسمان می‌تواند موجب رشد باکتری‌ ها و قارچ‌ ها و همچنین انتقال عفونت به دستگاه تناسلی شما شود، که این می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای شما به‌ همراه داشته باشد.

برای کاهش دردها و التهابات پوستی بعد از عمل می‌توانید در بیست و چهار ساعت ابتدایی از کمپرس یخ استفاده کنید، کمپرس یخ می‌تواند به کاهش عوارض بعد از عمل شما کمک بسیاری کند  و به درمان هرچه سریع‌تر ورم‌ های اولیه بعد از عمل کمک بسیار شایانی کند.

در ساعات اولیه بعد از عمل می‌توانید برای شستشوی ناحیه تناسلی خود از آب خنک استفاده کنید، همچنین استفاده از ژل شستشوی بانوان هم می‌تواند برای ضد عفونی کردن محل عمل شده مفید باشد، البته این نکاتی که ذکر شد باید حتماً زیر نظر پزشک مد نظرتان باشد.

پس از استفاده از آب خنک، برای خشک کردن ناحیه تناسلی باید از سشوار استفاده شود، زیرا هر گونه تماس با ناحیه تناسلی می‌تواند منجر به افزایش عوارض بعد از عمل شود.

بهتر است در دوران نقاهت خود از پوشیدن لباس‌ های تنگ خودداری کنید، زیرا جای بخیه‌ های شما نیازمند آن است که در معرض هوای تازه قرار بگیرد و بهتر ازست از لباس‌ های تمام نخی و گشاد استفاده کنید تا بهبود بخیه‌ های شما به سرعت و بهتر انجام شوند.

ممکن است پس از عمل احساس خارش داشته باشید، بهتر است که از پمادی که دکتر برای شما تجویز کرده استفاده کنید، زیرا این پماد می‌تواند خارش شما را بهبود بخشد.  وجود خارش ممکن است به دلیل جوش خوردن بخیه‌ های شما اتفاق بیفتد و هیچ‌ گونه جای نگرانی ندارد.

از فعالیت‌ هایی مانند رانندگی یا بالا و پایین رفتن پله‌ ها خودداری کنید و حداقل تا سه روز بعد از عمل، این کارها را به تعویق بیاندازید.

در صورتی ‌که هر گونه علائم پیش‌ بینی‌ نشده مانند خون‌ ریزی یا باز شدن بخیه، همین‌ طور درد و ورم شدید و غیر قابل تحمل مشاهده کردید، حتماً با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید و از او مشاوره‌ های لازم را دریافت کنید.

عوارض عدم مراقبت قبل و بعد از لابیاپلاستی چیست؟

شاید با خود فکر کنید که انجام ندادن مراقبت‌ های قبل و بعد از لابیاپلاستی چه تأثیری بر روی نتیجه اصلی کار خواهد گذاشت. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که عواقب انجام ندادن مراقبت‌ ها بر روی سلامت جسمانی شما تا چه حد می‌تواند خطرناک و دردسر ساز باشد.

اگر شما از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک خود استفاده نکنید، ممکن است که دردهای بعد از عمل را شدیدتر و  آزار دهنده‌ تر تجربه کنید

عوارض عدم مراقبت قبل و بعد از لابیاپلاستی چیست؟
عوارض عدم مراقبت قبل و بعد از لابیاپلاستی چیست؟

زیرا در روز های ابتدایی پس از عمل لابیاپلاستی، احساس درد و ورم داشتن کاملاً طبیعی است و برای کنترل این عوارض توسط پزشکان داروهایی تجویز می شود که باید حتماً آن‌ ها را تحت نظر پزشک مصرف و گزارش‌ ها را به پزشک خود اطلاع دهید

به همین دلیل است که شما در صورتی که داروهای تجویز شده را مصرف نکنید، نسبت به دیگران ممکن است عوارض بیشتر و درد بیشتری را احساس کنید.

علاوه بر داروهای مسکن، توسط پزشک داروهای آنتی‌ بیوتیک برای پیشگیری از عفونت زخم‌ ها و بخیه‌ های شما تجویز می شود.

باید حتماً داروهای آنتی‌ بیوتیک را مصرف کرده و عدم مصرف این داروها ممکن است که سبب عفونت محل زخم و لابیاپلاستی شما شود که ممکن است گاه این عفونت‌ ها شدت گرفته و سبب بیرون کشیدن عفونت ها توسط پزشک شود و حتی نتایج عمل به صورت کلی از بین رفته و تحت‌ الشعاع قرار بگیرد.

همان‌ طور که در بالا ذکر شد برای کاهش تورم بهتر است  که از کمپرس یخ استفاده کنیم، تا بتوانیم تورم زخم‌ های خود را کاهش دهیم.

در صورت پیشگیری نکردن از تورم، ممکن است که بیمار نیاز مجدد به عمل پیدا کرده و برخی از اقدامات لازم و اصلاحی توسط پزشک و جراح مجدداً صورت بگیرد.

در صورت عدم توجه به نکات ذکر شده  و وارد کردن فشار به ناحیه عمل شده، ممکن است که بخیه‌ ها تحت فشار قرار گرفته و با کوچک‌ ترین فشاری به بخیه‌ ها آسیب وارد شود، لذا لازم است که در هنگام شستشو، حتماً این نکته را مد نظر بگیرید و برای شستشوی محل بخیه، فشاری بر روی زخم‌ ها و بخیه‌ ها وارد نکنید.

بعد از عمل و قبل از بهبودی کامل از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نکنید، زیرا ممکن است که به محل عمل شده آسیب وارد شود و سبب خون‌ریزی محل عمل شده شود.

در صورت انجام ندادن آزمایشات خون و بارداری و حتی ادرار ممکن است که بیماری‌ هایی متوجه فرد خواهان عمل شود که می‌تواند حتی موجب مرگ و تهدید سلامت فرد شود، لذا لازم است که حتماً آزمایشات تحت نظر پزشک انجام‌ شده و نتایج آن به‌ صورت کاملاً دقیق بررسی شود.

هر گونه اهمال‌ کاری در انجام مراقبت‌ های قبل و بعد از لابیاپلاستی متوجه فرد بیمار خواهد بود و این اهمال‌ کاری ممکن است که به قیمت سلامت و جان فرد تمام شود، بهتر است که تمامی مراقبت‌ های قبل و بعد از عمل را انجام داده و برای حفظ سلامت جسم خود حتماً تمامی دستورات پزشکی را انجام دهید.

در هنگام بروز مشکل در مراقبتهای قبل و بعد از لابیاپلاستی چه باید کرد؟

یکی از سوالاتی که همواره پرسیده می شود این است که در صورتی که در مراقبت‌ های قبل و بعد از لابیاپلاستی دچار مشکل شدیم چه کاری انجام دهیم؟ بهترین کار این است که با پزشک مدنظر خود حتماً تماس بگیرید و از وی کسب تکلیف کنید

در هنگام بروز مشکل در مراقبت‌ های قبل و بعد از لابیاپلاستی چه باید کرد؟
در هنگام بروز مشکل در مراقبت‌ های قبل و بعد از لابیاپلاستی چه باید کرد؟

هر پزشک حرفه‌ ای برای آنکه به فکر نتیجه کار خود باشد مشاوره‌ هایی را برای عمل خود به بیماران ارائه می‌دهد و درصورتی که مشکلی بروز کندحتماً راه ارتباطی را با خود به بیماران برقرار خواهد کردهمچنین می توانید از دکتر شماره دستیار جراح را دریافت کرده و در صورتی‌ که بعد از عمل دچار عوارضی شدید و یا غیر قابل کنترل شدید، مشکلات را با وی درمیان گذاشته و از او راهنمایی بگیرید.

برخی از خانم‌ ها به دلیل احساس خجالتی که دارند شاید راغب نباشند که مشکلات خود را با پزشک بعد از عمل مطرح کنند

اما این کار بسیار اشتباه است و باید این را بدانید  که در صورت شدت گرفتن علائم بیماری هیچ پزشکی مسئولیت مشکلات شما را بر عهده نخواهد گرفت و پزشک مد نظر شما، عامل اصلی بروز مشکلات را اهمال‌ کاری و عدم اطلاع‌ رسانی شما خواهد دانست.

دلایل نیاز به عمل لابیاپلاستی چیست؟ از مهم‌ ترین دلایلی که می‌‌توان به انجام عمل لابیاپلاستی اشاره کرد، می‌‌توان بزرگی لابیاها که سبب کاهش یافتن تحریک ناحیه کلیتوریس در بانوان می شود را اشاره کرد

همچنین ممکن است به سبب نامتقارن بودن لبه‌ های واژن که به دلایل ارثی و ژنتیکی ممکن است این‌ گونه باشد، احتیاج به عمل لابیاپلاستی داشته باشیم

احساس درد و خارش به دلیل بزرگی لابیاها و سایش آن‌ ها به لباس زیر ممکن است بسیار ناراحت‌ کننده و سبب تحریک پوست و احساس ناخوشایندی در فرد شود

همچنین تمایل به زیباتر شدن ناحیه تناسلی در بانوان از دیگر دلایلی است که می‌‌تواند منجر به عمل جراحی لابیاپلاستی شود.

بزرگی اندازه لابیاها می‌تواند سبب رعایت نکردن مسائل بهداشتی در این قسمت شده و ممکن است منجر به عفونت در ناحیه تناسلی فرد شود.

بعضی از افراد معتقدند که انجام عمل لابیاپلاستی ممکن است که سبب کاهش تحریک جنسی خانم ها شود که این یک تصور و باور بسیار غلط است

زیرا لابیا های بزرگ ممکن است باعث کاهش میل جنسی در خانم‌ ها شوند، اما لابیا های کوچک و متقارن سبب افزایش میل جنسی در خانم‌ ها و اعتماد به نفس بیشتری در آن‌ها خواهد شد

همچنین زیبایی ناحیه تناسلی، تأثیری بسیار مثبت بر روابط زناشویی دارد .اگر شما هم از شکل اندام تناسلی خود احساس رضایت ندارید، بهتر است که با متخصص زنان و زایمان مشورت کرده و در این باره این موضوع صحبت کنید.

جمع بندی مطلب

لابیاپلاستی یکی از عمل‌ هایی است که بسیار مورد تقاضا واقع می شود. ما در این مطلب مفصلا درباره اقدامات قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی پرداختیم و درباره اقدامات قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی پرداختیم

از اقدامات قبل از عمل لابیاپلاستی می‌‌توان به انجام تست پاپ اسمیر اشاره کرد که این تست برای بررسی واژن باشند و از نظر عفونی و سلامت رحم شما باید حتماً انجام‌ شود و نتایج آن تحت نظر پزشک بررسی شود.

جمع بندی مطلب
جمع بندی مطلب

همچنین استفاده نکردن از کرم‌ های سفید کننده می‌تواند بسیار مورد بسیار مثمر ثمر باشد و این کار ممکن است شما را درگیر عفونت‌ ها و رشد باکتری‌ ها و قارچ‌ هایی که در ناحیه تناسلی به وجود می آیند، کند.

اگر شما دارای تب‌خال تناسلی هستید باید حتماً این مورد را با پزشک خود درمیان گذاشته و سعی کنید که اقدامات لازم برای بهبودی آن را انجام داده و تا بهبودی کامل اقدامی برای عمل لابیاپلاستی نداشته باشید.

زگیل‌ های تناسلی یکی دیگر از مواردی است که باید حتماً به درمان آن پرداخت و تا درمان قطعی آن عمل لابیاپلاستی انجام نخواهد شد

زیرا این بیماری‌ ها کاملاً قابل انتقال بوده و ممکن است که به عفونت در ناحیه تناسلی شما شدت گرفته و حتی مشکلاتی از قبیل عفونت شدید در خون را برای شما به‌ همراه داشته باشد.

نکته

اگر شما با پوستی حساس دست و پنجه تر می‌کنید، باید حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا نسبت به حساسیت های پوست خود قبل از انجام عمل، مراقبت‌ هایی را انجام دهید تا از شدت حساسیت های پوستی شما کاسته شود.

همچنین عدم استفاده از دخانیات می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد و عوارض بعد از عمل را برای شما کاهش دهد، زیرا استفاده از دخانیات همیشه تأثیرات مخربی بر روی سلامت و خون افراد خواهد گذاشت و ترک آن‌ها حداقل باید از یک ماه قبل از انجام عمل صورت بگیرد، آزمایشات خونی حتماً باید انجام‌ شده و نتایج آن توسط پزشک بررسی شود.

نکته
نکته

زیرا این آزمایشات سلامت شما را تضمین کرده و تمام فاکتورهای خون را بررسی می‌کنند، عدم استفاده از نوشیدنی‌ های الکلی می‌تواند عوارض بعد از عمل را برای شما کاهش داده و مشکلات عفونی و خونی را برای شما کاهش دهد.

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار حداقل یک هفته قبل از عمل باید انجام شده و وضعیت کلیه‌ها و ناحیه تناسلی شما کاملاً بررسی شود، اگر از دارویی استفاده می‌کنید حتماً باید آن را به پزشک اطلاع دهید و تحت نظر پزشک داروهایی را قطع یا مصرف آن‌ها را شروع کنید.

داروهایی از قبیل داروهای رقیق‌ کننده خون و حتی داروهای ضد التهاب باید حتماً قطع شده و در صورتی که از داروهای گیاهی هم استفاده می‌کنید، این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید زیرا مصرف هر نوع دارویی می‌تواند سبب افزایش عوارض بدن شما باشد.

آزمایش‌ های بارداری باید حتماً قبل از انجام عمل انجام شود و خانم‌ هایی که قصد انجام لابیاپلاستی دارند، تحت هیچ عنوان نباید باردار باشند، زیرا این بارداری هم برای  مادر و جنین ممکن است که خطر ساز باشد و حداقل شش ماه بعد از زایمان باید فرد اقدام به لابیاپلاستی کند.

اگر از مشکل یبوست رنج می‌برید، حتماً باید این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا به‌ صورت موقت هم که شده باید مشکل یبوست شما برطرف شود

زیرا ممکن است که یبوست منجر به مشکلات عفونی و خونی در بدن شما شود. از استخر رفتن حداقل یک هفته قبل از انجام عمل جداً خودداری کنید

زیرا بهداشت ناحیه تناسلی شما بسیار در زمان عمل اهمیت دارد و باید از شنا کردن و حتی در وان حمام منزل خود نشستن خودداری کنید.

سه روز قبل از انجام عمل لابیاپلاستی بهتر است که رابطه جنسی نداشته باشید، زیرا رابطه جنسی همیشه محرکی بسیار قوی برای انتقال مشکلات عفونی است که می‌تواند هر نوع باکتری و قارچی را به بدن شما منتقل کرده و مشکلاتی را بعد از عمل برای شما به‌ همراه داشته باشد.

و همین طور در ادامه این مقاله به مراقبت‌ های بعد از عمل لابیاپلاستی پرداختیم که بهتر است تا یک ماه از رفتن به سونا و جکوزی اجتناب کنید، از خوردن غذاهای تند بپرهیزید و از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

برای کاهش التهابات پوستی خود بهتر است که از کمپرس یخ استفاده کنید و برای شستشوی ناحیه تناسلی بهتر است که از ژل‌ های شستشو استفاده کرده و ناحیه تناسلی خود را با سشوار خشک کنید. بعد از عمل احساس خارش داشته باشید.

از فعالیت‌ های سنگین و همچنین رانندگی جداً خودداری کنید، زیرا این امور می‌توانند در افزایش عوارض بعد از عمل  تاثیر داشته باشند.

در هنگام بروز مشکلات بهتر است که آن‌ها را با پزشک خود درمیان گذاشته و کسب تکلیف کنید، باید این نکته را توجه داشته باشید که در صورت عدم اطلاع‌ رسانی به پزشک ممکن است که عوارضی بسیار شدیدتر متوجه شما شود و حتی نیاز به انجام عمل دوباره داشته باشید.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید