میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

فتوتراپی چیست
فتوتراپی چیست

لیست موضوعات

فتوتراپی چیست

در طراحی این مقاله قصد داریم به این سوال جواب دهیم که فتوتراپی چیست . یکی از بیماری­ هایی که از گذشته تا به حال در نوزادان دیده شده است، مربوط به بیماری زردی می شود.

در گذشته درمان­های خانگی برای نوزاد وجود داشت که بسیار دردناک بود. امروزه برای درمان این بیماری دستگاهی با نام فتوتراپی این کار را انجام می­دهد.

در واقع دستگاه فتوتراپی دستگاه درمان زردی نوزاد بوده و برای بهبود بیماری استفاده می­شود.

فتوتراپی چیست
فتوتراپی چیست

در ادامه مطلب برخی سئوالات را برای والدین گرامی مطرح می­کنیم و به آنان پاسخ خواهیم داد:

شماره 1: فتوتراپی چیست ؟

شماره 2 : فتوتراپی برای درمان چه نوع بیماری­­هایی استفاده می­شود؟

شماره 3: آیا دستگاه فتوتراپی برای نوزاد بعد از استفاده ممکن است عوارضی داشته باشد؟

شماره 4: مکانیزم بکار رفته در دستگاه فتوتراپی برای درمان بیماری­­های خاص چگونه است؟

شماره 5 : آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی برای درمان مزایایی را به همراه دارد؟

شماره 6 : هنگام فتوتراپی درمان زردی چه جریانی حین درمان برای نوزاد پیش می ­آید؟

فتوتراپی چیست
فتوتراپی چیست

فتوتراپی چیست؟

فتوتراپی یک دستگاه است که برای درمان یک بیماری بنام زردی در کودکان و نوزادان استفاده می­شود. این دستگاه با مکانیزم علمی که هوشمند نیز می­باشد در یک دوره کوتاه زردی نوزاد را درمان می­کند.

این دستگاه با تابش نور خاص خود به بدن نوزاد کار درمان خود را انجام می­دهد. نور تابشی دستگاه فتوتراپی، بیلی روبین ( منظور از بیلی روبین رنگ دانه­های بیماری زردی است. ) بدن نوزاد را به حالت تنظیم درست آن بر می­گرداند. این دستگاه عوارض جانبی ندارد و یک روش مطمئن و بی­خطر به شمار آمده است.

اما استفاده از این دستگاه برای نوزادان زودرس با احتیاط بیشتری باید انجام گیرد. برای این منظور از چشم بندهای مخصوص نوزاد استفاده می­شود.

باید چشمان نوزاد را با این چشم بندهای مخصوص بست. این کار نوزاد را از خطر نور دستگاه فتوتراپی مصون می­دارد. در این زمان دستگاه فتوتراپی نورهای سفید، آبی و سبز را با قدرت بیشتری به بدن نوزاد می­تاباند.

درباره طول موج نور دستگاه فتوتراپی باید گفت که نور طول موجی در حدود 460 تا 490 نانومتر را تولید می­کند تا عمل درمان به سرعت انجام گیرد.

فتوتراپی برای درمان چه نوع بیماری­­ هایی استفاده می­شود؟

دستگاه قدرتند فتوتراپی علاوه بر درمان بیماری زردی  کودکان برای درمان برخی بیماری­ها نیز استفاده می­شود. این دستگاه در رفع بیماری درمانی سریع­تر از سایر دستگاه ها دارد. در واقع به این عمل، درمان با فتوتراپی گویند. بیماری­هایی که توسط فتوتراپی درمان می­شوند شامل : 1- درمان انواع سرطان 2- درمان در زمینه پوست و مو  و 3- درمان زردی نوزاد هستند.

آیا دستگاه فتوتراپی برای نوزاد بعد از استفاده ممکن است عوارضی داشته باشد؟

برای نوزادان پس از انجام درمان با فتوتراپی برخی مشکلات ( مانندمدفوع شل یا بثورات پوستی ) ممکن است پدید آید. عوارض ذکر شده زمانی خود را نشان می­دهد که کودک بدنی تحریک پذیر داشته و در زمان عمل دستگاه فتوتراپی، بدنش بسیار گرم و یا بسیار سرد شود. نوزادی که آبرسانی بدنش ضعیف است ممکن است در اثر استفاده از نور دستگاه فتوتراپی دچار سوختگی پوستی شده و سرفه کند.این مشکلات جزئی بوده و معمولاً پس از فتوتراپی (نور درمانی ) برطرف خواهند شد.

آیا دستگاه فتوتراپی برای نوزاد بعد از استفاده ممکن است عوارضی داشته باشد؟
آیا دستگاه فتوتراپی برای نوزاد بعد از استفاده ممکن است عوارضی داشته باشد؟

مکانیزم بکار رفته در دستگاه فتوتراپی برای درمان بیماری­­ های خاص چگونه است؟

دستگاه فتوتراپی دستگاهی است که روی بیلی روبین تمرکز دارد. بیلی روبین را به گونه ای از بین می­برد که شکل تجزیه شده آن از طریق مجاری ادراری و مدفوع توسط بدن دفع شود. بیلی روبین با دستگاه فتوتراپی به ایزومرها تجزیه می­شود. این عمل از ورود این ماده به کبد جلوگیری کرده و توسط خود بدن دفع خواهد شد. فتوتراپی با تابش نور مخصوص خود درمان بیماری را انجام می­دهد.

نور دستگاه فتوتراپی دارای طول موج منحصر به فردی است که توانایی تجزیه بیلی روبین به دو مؤلفه لیمیروبین و فوتوبیلیروبین را داراست. مؤلفه­ های لیمیروبین و فوتو بیلیروبین دو عنصر شیمیایی ایزومرهای بیلی روبین به شمار می ­آیند.

دو مؤلفه ذکر شده دارای اتم مشابه ولی ساختار متفاوت هستند. طول موج­ها در لامپ­های فلورسنت دستگاه فتوتراپی در حال ساخته شدن هستند؛ در نتیجه تابش نور ایجاد شده و نفوذ آن در پوست به درمان بیماری فرد کمک می­کند.

آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی برای درمان مزایایی را به همراه دارد؟

برای عمل فتوتراپی می­توان مزایایی را برشمرد که به آن­ها اشاره خواهیم داشت:1- هزینه استفاده از فتوتراپی نسبت به سایر درمان­های پزشکی بسیار کم می­شود. 2- طول مدت زمان بستری شدن در بیمارستان و نیز طول درمان بیماری کاهش می­یابد. 3- ریسک ابتلا به عفونت و یا انتقال آن به نوزاد در بیمارستان با این عمل کاهش خواهد داشت. 4- از جدا شدن طولانی مدت

آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی برای درمان مزایایی را به همراه دارد؟
آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی برای درمان مزایایی را به همراه دارد؟

مادر و نوزاد جلوگیری کرده و به سرعت عمل فتوتراپی (نور درمانی ) به انجام می­رسد. 5- از اتلاف وقت والدین کودک برای انجام فتوتراپی یا نور درمانی نیز صرفه جویی می­کند.

 

هنگام فتوتراپی درمان زردی چه جریانی حین درمان برای نوزاد پیش می­آید؟

هنگامی که کودک را برای درمان زردی زیر دستگاه فتوتراپی قرار می­دهند شرایطی را هم باید به وجود آورند. بالای سر نوزاد تعدای لامپ قرار داده می­شود. تمامی لباس­های نوزاد به جز پوشک را از بدن نوزاد خارج می­کنند.

نوزاد را به پشت می­خوابانند تا بیشترین نور به بدن نوزاد تابانیده شود. گاهی هم ممکن است نوزاد را روی تشک نوری بخوابانند و یا دور نوزاد را پد نوری بپیچانند. حتماً برای نوزاد از چشم بند مخصوص استفاده می­کنند و به صورت ثابت آن را روی چشم نوزاد قرار می­دهند تا چشمان نوزاد از نورهای فتوتراپی آسیب نبیند.

بعد از این مقدمات دستگاه فتوتراپی روشن می­شود و عمل درمان خود را آغاز می­کند. فتوتراپی روی بیلی روبین­های بدن کودک متمرکز می­شود. بیلی روبین­هادر اثر استفاده از دستگاه در خون کودک کاهش می­یابد. در این لحظه چراغ­ها و لامپ­های روی سر نوزاد خاموش می­شوند.

و عمل اتمام می­رسد. کودک به استراحت رفته و بعد از گذشت 24 ساعت دوباره خون نوزاد را آزمایش می­کنند. آزمایش خون نوزاد روی سطح بیلی روبین خون ارزیابی انجام می­دهد.

اگر نتیجه این ارزیابی به اندازه­ای که پزشک معالج تشخیص دهد کاهش یافته باشد دوره درمان به اتمام رسیده است. در غیر اینصورت باید فتوتراپی ( نور درمانی) دوباره انجام شود تا بهبودی کامل برای نوزاد و حتی افراد دارای بیماری­های خاص حاصل شود.

در پایان نیز از توجهی که به مطلب فتوتراپی چیست مبذول داشتید تشکر و قدر دانی می­شود. و امیدواریم از مقاله فتوتراپی چیست نهایت استفاده را برده باشید

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه کار از سال 86 در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ

سابقه کار در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا از سال 94 :

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس :

09127379893

161 930 22 021

اینستاگرام:dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید