میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن
زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن

لیست موضوعات

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن

در این مقاله قصد داریم به زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن بپردازیم. استفاده از بخیه یکی از راه های ترمیم زخم های به وجود آمده در جراحی ها و بریدگی ها می باشد، نخ های بخیه انواع گوناگونی از لحاظ جذبی و غیر جذبی دارند که نخ های بخیه جذبی مناسب تر جهت بخیه هایی می باشد که عمقی و یا در عضوی از بدن می باشد که باز کردن و کشیدن آنها مشکل می باشد. به ویژه در قسمت واژن استفاده از بخیه جذبی بسیار مناسب تر می باشد.

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن
زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن بسته به آمادگی بدن فرد، متفاوت است. در بعضی از افراد زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن کمتر و در بعضی بیشتر می شود.

این مسئله به تغذیه، مراقبت های بعد از عمل و مواردی اینچنینی بستگی دارد. بیشتر افرادی که عمل های جراحی واژن را انجام می دهند، بیشترین مشکل را با بخیه ها دارند،

در صورتی که بخیه ها غیرجذبی باشند

در صورتی که بخیه ها غیرجذبی باشند، نیاز به زمان مجدد برای مراجعه به پزشک زنان و کشیدن بخیه هاست و در صورتی که بخیه ها جذبی باشند، این استرس تا مدت ها با فرد است که زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چقدر طول می کشد و در صورت نیفتادن بخیه ها چه اتفاقی در بدن می افتد.

در این مقاله سعی شده در مورد زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن و عواملی که در مورد این بخیه ها اهمیت دارند، صحبت کنیم و مشکلاتی که در صورت ماندن بخیه ها به وجود می آید و اقدامی که در این شرایط باید انجام داد توضیحات مناسبی را ارائه دهیم.

اگر میخواهید به دکتر زنان خوب مراجعه کنید و یا مایلید که در این زمینه مشاوره دریافت کنید، پیشنهاد ما کلینیک تخصصی دکتر زرگنح فرد می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کلینیک می توانید به انتهای همین مقاله مراجعه کنید

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن
زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن

در این مقاله مطالب زیر را فرا خواهید گرفت:

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چه میزان است؟

جنس انواع نخ بخیه جذبی از چیست؟

چه نکاتی را جهت جلوگیری از عفونت بخیه واژن باید رعایت کرد؟

تغذیه مناسب جهت جذب و بهبود سریعتر زخم چیست؟

جراحی واژن به چه منظور انجام می شود؟

بخیه چیست؟

آیا بخیه انواع مختلفی دارد؟

بخیه جذبی واژن بعد از کدام عمل ها انجام می گیرد؟

اهمیت مراقبت ها بعد از بخیه زدن واژن چیست؟

در سه روز ابتدایی بعد از جراحی های واژن برای جذب بهتر بخیه ها چه مراقبت هایی لازم الاجراست؟

پس از عمل های جراحی واژن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

بخیه جذبی واژن به چه شکلی انجام می شود؟

آیا استحمام مانع جوش خوردن بخیه جذبی واژن می شود؟

برای جوش خوردن بخیه جذبی واژن به شکل بهتر چه داروهایی می توان مصرف کرد؟

علل عفونت در محل بخیه جذبی چیست؟

ویژگی های یک بخیه مناسب جذبی واژن چیست؟

در صورتی که بخیه جذبی واژن از بین نرود چه اقداماتی باید انجام داد؟

بهترین جنس نخ به منظور، کمترین زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چیست؟

در صورتی که بخیه جذبی از زیر پوست بیرون بزند چه اقدامی باید انجام داد؟

 

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چه میزان است؟

جوش خوردن بخیه های جذبی در واژن بستگی به وضعیت جسمی ، بافت واژن و سلامت شخصی بیمار دارد، یعنی اگر در بافت های واژن اثری از عفونت باشد و یا شخص بیمار دارای سوء تغذیه باشد روند جذب شدن بخیه ها بیشتر و سریع تر از مواردی می باشد که بیمار دارای  سن بالا و یا دارای بافت های ضعیف باشد. همچنین بستگی به جنس نخ استفاده شده نیز دارد.

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چه میزان است؟
زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چه میزان است؟

جنس انواع نخ بخیه جذبی از چیست؟

بخیه جذبی دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی می باشد که در اینجا جنس و کاربرد این نخ ها را برای شما شرح خواهیم داد:

جنس انواع نخ بخیه جذبی از چیست؟
جنس انواع نخ بخیه جذبی از چیست؟

انواع نخ های بخیه جذب طبیعی بیشتر از نخ های جذب مصنوعی می باشد که عبارتند از:

نخ های بخیه جذبی ساده:

استحکام در این نوع از نخ های بخیه به طور معمول بعد از مدت 6 الی 12 روز از دست می رود و بعد از مدت دو ماه در بافت های بدن جذب می گردد. این نوع بیشتر در موارد زیر پوست و لیگاتور کاربرد دارد و در سایز های 3 الی 5-0 موجود می باشد و معمولا به رنگ زرد می باشد اما در مواردی نیز امکان دارد در رنگ مشکی و آبی نیز تولید گردد.

 

نخ های بخیه جذبی کرومیک:

در واقع این نوع از نخ بخیه همان نخ های بخیه کاتکوت ساده می باشد که در نمک کرومیک گذاشته شده است و از این طریق سبب افزایش زمان جذب آن می شوند. که بر خلاف کاتکوت ساده کاربرد آن در عروق بزرگ و همینطور در بافت هایی می باشد که استفاده از نخ های بخیه غیر جذب به خاطر خواص سنگ سازی امکان پذیر نمی باشد و در دستگاه ادرار و همینطور کیسه صفرا به کار برده می شود. قدرت جذب در این نوع نخ ها به مدت 3 ماه می باشد که در سایز های 3 الی 7-0 موجود و امکان دارد در رنگ های مشکی و آبی نیز موجود باشد.

 

نخ های بخیه جذبی کلاژن:

مواد تشکیل دهنده این نخ ها از فیبر های موجود در کلاژن حیوانی می باشد که در سایز های 4-0 و 8-0 موجود می باشد، این نخ ها به دلیل خواص انعطاف پذیری بالا بیشترین کاربرد را در جراحی های چشم دارد.

نکته قابل توجه در مورد این نخ ها نگهداری آن ها در بسته های دارای مایع مانند آب و یا الکل جهت اثبات خاصیت انعطاف پذیری آن می باشد. در صورتی که از زمان بین بیرون آوردن نخ از داخل جعبه با زمان استفاده فاصله ایجاد شود و به طول بینجامد الکل موجود در اطراف این نخ از بین می رود و خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد.

نخ مصنوعی قابل جذب:

نخ ویکریل:  این نخ تنها نخ بخیه جذبی از نوع مصنوعی می باشد. که خاصیت جذب و پوشش آن با استفاده از هیدرولیز می باشد. زمان جذب این نخ به این صورت می باشد که در دو هفته اول 30 درصد از قابلیت کشش خود را از دست می دهد و بعد از گذشت سه هفته 60 در صد از خاصیت کششی آن از بین می رود و معمولا بعد از دو ماه نخ به شکل کامل جذب بدن خواهد شد. این نخ از چند رشته تشکیل شده است و بسیار صاف و راحت جهت عبور می باشد و برخلاف دیگر نخ های جذبی که لیز می خورند گرفتن و استفاده از آن بسیار راحت می باشد.

این نوع از نخ بخیه در مواردی که احتیاج به کشش جهت رسیدن دو ناحیه به یکدیگر باشد، بخیه شکمی و استفاده در بافت های قلبی عروقی کاربرد ندارد، فقط در مواردی مانند لیگاتور و بخش هایی که نیاز به جذب سریع و خوب باشد استفاده می گردد.

مواد تشکیل دهنده نخ های جذبی بخیه از مواد کلاژنی موجود در مخاط روده گوسفند تشکیل شده است و یا از بافت های که به شکل سروزی در روده گاو  است می باشد. این نخ ها دارای شماره می باشند در سایز های گوناگون از 3 الی 0-7 موجود می باشد. این نوع از نخ های بخیه توسط آنزیم های موجود در بدن جذب می گردند و اثری از آن ها در بدن به جای نمی ماند.

چه نکاتی را جهت جلوگیری از عفونت بخیه واژن باید رعایت کرد؟

جهت جلوگیری از عفونت مکان بخیه شده باید همیشه بخیه ها تمیز و خشک باشند، از مواد شوینده ضد عفونی کننده مناسب که پزشک تجویز کرده است استفاده نمایید، در صورتی که متوجه مایع زرد رنگی در ناحیه بخیه شدید باید محل را پانسمان کنید، با نظر پزشک جهت جلوگیری از عفونت از پماد مخصوص استفاده نمایید و در صورتی که درد و تورم احساس کردید با مشورت پزشک از قرص های ضد درد و تورم مصرف کنید.

چه نکاتی را جهت جلوگیری از عفونت بخیه واژن باید رعایت کرد؟
چه نکاتی را جهت جلوگیری از عفونت بخیه واژن باید رعایت کرد؟

تغذیه مناسب جهت جذب و بهبود سریعتر زخم چیست؟

در بسیاری از موارد مصرف بعضی از مواد خوراکی به دلیل داشتن خاصیت مواد آن می تواند به درمان سریع تر زخم ها کمک کند و درمان را بسیار راحت تر پیش ببرد.

مواد غذایی که دارای ویتامین C  می باشد بسیار مناسب جهت پیوند سلول ها مانند: پوست، رگ ها و بافت های استخوان می باشد.  این مواد غذایی عبارتند از: انواع کلم ها، گوجه فرنگی، کیوی، توت و …

همینطور دیگر مواد غذایی و ویتامینه ای که بسیار مناسب جهت ترمیم زخم می باشد ویتامین A است که از عفونت زخم جلوگیری می نماید و این امر سبب بهبود سریع تر زخم ها می گردد که عبارتند از: سبزی ها و میوه های زرد رنگ، جگر و …

مواد غذایی که دارای روی می باشند در مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن بسیار مناسب می باشد و سبب ترمیم سریع تر زخم ها و محل بخیه می گردد، مانند: گوشت، مغزها و غذای دریایی.

بی شک پروتئین نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر ترمیم و بهبود سریع زخم ها و محل بخیه می باشد که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

جراحی واژن به چه منظور انجام می شود؟

جراحی واژن به منظور درمانی یا زیبایی انجام می شود. جهت درمان افتادگی های اعضا لگن و بی اختیاری ادرار و مدفوع شدید جراحی انجام میشود و بخیه زده میشود.

در نوع زیبایی یا افتادگی های خفیف اعضا لگنی عمل جراحی واژن می تواند با بخیه یا بدون بخیه انجام شود. در کلینیک دکتر زرگنج مشکلات کف لگن با لیزر به صورت سرپایی و بدون بخیه با دستگاه لیزر مونالیزا تاچ توسط جراح زنان دکتر زرگنج انجام میشود.

موارد کاربرد لیزر مونالیزا تاچ شامل موارد زیر است:

بی اختیاری ادرار

خشکی واژن

درمان گشادی واژن

درد حین نزدیکی

درمان آتروفی واژن

درمان زگیل تناسلی

لبیاپلاستی

جوانسازی واژن

روشن کردن ناحیه تناسلی

بهبود استریا زایمان

بهبود عفونت های مکرر و موارد دیگر

تمام اعمال فوق با بی حسی موضعی.بدون درد و به صورت سرپایی انجام میشود.جهت مشاوره می توانید با راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

در این بخش از نوشتار زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن به بررسی و ذکر مواردی در زمینه ی بخیه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

زخم های زیادی ممکن است، در سطح بدن به وجود بیایند که علت آن ها ممکن است، آسیب و حوادث یا عمل های جراحی باشد. در گذشته جوش خوردن زخم ها به وسیله بستن با پارچه و فشار به محل زخم برای جلوگیری از خونریزی و بهبود سریع تر انجام می شد یا به وسیله تغذیه و مواد غذایی، یا مواد دارویی و ادویه ها مانند زردچوبه محل زخم را پوشش می دادند تا بعد از مدتی زخم بسته و در اصطلاح جوش بخورد، اما این در مورد زخم هایی بود که بر اثر صدمه دیدن به وجود آمده بودند.

زخم های ناشی از عمل جراحی

از انواع دیگر زخم هایی که ممکن است، در بدن به وجود بیایند و امکان التیام با روش های سنتی را نداشته باشند، می توان به زخم های ناشی از عمل جراحی اشاره کرد.

در این موارد خونریزی باید فورا بند بیاید و به منظور جلوگیری از عفونت محل زخم یا آلودگی ها درونی سطح زخم هرچه سریع تر باید بسته شود.

برای این کار از بخیه استفاده می کنند. بخیه یکی از شکل های رایج و مرسوم در بستن زخم هاست که به دلیل امکان استفاده برای انواع آسیب های پوستی و در تمامی قسمت های بدن جزء رایج ترین روش ها نیز هست.

بخیه زدن را برای نقاط مختلفی می توان به کار برد که از جمله آن ها می توان به ترمیم آسیب های وارد شده به پوست، عضلات و تاندون ها اشاره کرد.

به وسیله بخیه زدن زخم به خوبی ترمیم پیدا می کند

به وسیله بخیه زدن زخم به خوبی ترمیم پیدا می کند و زودتر از سایر روش ها محل زخم جوش می خورد. همان طور که گفته شد بخیه را برای دلایل گوناگونی می توان استفاده کرد، ترمیم زخم های عمیق یا زخم هایی که در سطح نامنظم ایجاد شده اند، زخم هایی که بخشی از بافت را از بین برده اند یا در شرایط کشش پوستی می توان بخیه را به عنوان یک روش ترمیمی به کار برد.

هم چنین پزشکان بخیه را برای جلوگیری از کش آمدن پوست اطراف زخم و برای نزدیک تر کردن لایه پوستی اطراف زخم و جوش خوردن سریع تر نیز استفاده می کنند.

بخیه زدن را می توان در تاریخ گذشتگان پیدا کرد، در نوشته های بقراط در حدود 500 سال پیش از میلاد در مورد این کار توضیحاتی داده شده است.

هم چنین نوشته های پزشک یونانی نشان می دهد که بخیه زدن در زمان های گذشته به وسیله استفاده از روده ی گوسفند مرسوم بوده و انجام می شده است. در ایران نیز رازی برای بخیه زخم های شکمی از روده استفاده می کرد.

پیش از بخیه زدن زخم های ناشی از جراحی به روش داغ کردن محل زخم جوش می خورد و بسته می شد که با کشف روش بخیه زنی انقلابی بزرگ در درمان زخم ها پس از جراحی به وجود آمد.

به وسیله بخیه زدن زخم به خوبی ترمیم پیدا می کند
به وسیله بخیه زدن زخم به خوبی ترمیم پیدا می کند

آیا بخیه انواع مختلفی دارد؟

در این بخش از نوشتار زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن به بررسی و ذکر مواردی در زمینه ی انواع مختلف بخیه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بخیه عملیست که برای بستن و جوش خوردن زخم های پوستی یا سایر بافت های بدن استفاده می گردد. به طور کلی بخیه همان عمل دوختن است که روی پوست انجام می گیرد. بخیه زدن امروزی به شکل های مختلفی انجام می گیرد که به نوع بافت، گستردگی زخم و عمق آن بستگی دارد.

بر اساس معیارهای مختلفی بخیه را به انواع متفاوتی دسته بندی می کنند. این معیارها شامل روش بخیه زدن، جنس نخ بخیه و نوع آن می باشد.

نخ های بخیه

نخ های بخیه به دو نوع جذبی یا غیر جذبی تقسیم بندی می شوند، همچنین از نظر جنس و منشا تولید نخ نیز دسته بندی های متفاوت طبیعی و سنتیک وجود دارد که هر دو این روش ها استریل و بدون آسیب زدن به بافت های داخلی بدن هستند.

مدل جذبی بخیه ها نیازی به کشیدن بعد از جوش خوردن ندارد و مدتی بعد از انجام آن توسط بافت های بدن جذب شده و اضافه آن می افتد. بخیه غیرجذبی، اما مدتی بعد از عمل باید کشیده شود و گاهی اوقات نیز باید در تمام لحظات در محل زخم بماند. بخیه های غیرجذبی بر اساس نوع نخ خود، انواع متفاوتی دارند.

بعضی از انواع نخ های غیرجذبی از یک رشته واحد نخ تشکیل می شوند که ساده تر از بافت های بدن عبور کرده در حالیکه بعضی از نخ ها شامل چند رشته هستند که محل زخم را بهتر پوشانده و می بندند، اما آسیب زیادتری نیز به بافت های درونی و پوست می زنند و احتمال عفونت در آن ها زیادتر است.

نخ های بخیه غیرجذبی

نخ های بخیه غیرجذبی به انواع مختلف نایلونی تک رشته ای، پلی پروپیلن، سیلک، پلی استر تقسیم می شوند و نخ های جذبی به انواع شکمی که برای زخم های بافت های نرم بدن، پلی دی اکسانون که برای زخم های داخلی و جراحی های کودکان، مونوکریل که برای جراحی های قلبی و عروقی و پلی گلاکتین برای انواع جراحی ها تقسیم بندی می شوند.

بخیه های جذبی مدتی بعد از انجام جذب بافت های بدن می شوند، اما بخیه های غیرجذبی را بنا به محل بخیه خوردن باید کشید، به عنوان مثال بخیه صورت نهایت تا 5 روز بعد از دوختن و بخیه کف دست یا پا تا 3 هفته بعد از عمل باقی مانده و سپس کشیده می شوند. برای کشیدن بخیه پزشک یا پرستار مجرب در محیط استریل و ضدعفونی شده باید اقدام به کشیدن بخیه ها کند.

نخ های بخیه غیرجذبی
نخ های بخیه غیرجذبی

بخیه جذبی واژن بعد از کدام عمل ها انجام می گیرد؟

اتفاقات مختلفی در بدن انسان می افتد که در بعضی از آن ها ممکن است، نیاز به عمل جراحی باشد. در مورد اندام تناسلی زنانه معمولا بعد از زایمان های طبیعی و افزایش سن واژن دچار مشکلاتی نظیر چروک، گشادی و… می شود که شکل و بافت اولیه خود را از دست داده و علاوه بر تاثیر در زیبایی در بعضی موادر منجر به درد و بیماری های نظیر عفونت نیز می شود.

عمل های جراحی واژن کمک می کند تا این مشکلات برطرف شده و در مواردی که زیبایی مد نظر است، فرد به شرایط مناسب بازگردد.

انواع عمل هایی که زنان در قسمت واژن انجام می دهند، بیشتر مربوط به زیباییست و مواردی در این مورد را شامل می شود. این جراحی ها شامل لابیاپلاستی، برداشتن پوست یا کلاهک کلیتوریس، واژینوپلاستی و مونس پلاستی می باشند.

که به طور مختصر در مورد هر یک توضیحاتی خواهیم داد. لابیا یا لبه های کناری واژن یکی از بخش هایی هسستند که ظاهر لبه داخلی و بیرونی این قسمت از بدن را مشخص می کنند.

جراحی های زیبایی در این زمینه بیشتر برای حذف و کم کردن این لبه ها انجام می گیرد و باعث جوان شدن بافت واژن و ایجاد تقارن بین لبه ها می گردد. این عمل به خصوص در زنانی که با افزایش سن و تعدد زایمان زیبایی این ناحیه از بدن را از دسته داده اند، بسیار پرطرفدار است.

از دیگر عمل های جراحی واژن عمل به جهت برداشتن پوست یا کلاهک کلیتوریس است، تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد.

بخیه جذبی واژن بعد از کدام عمل ها انجام می گیرد؟
بخیه جذبی واژن بعد از کدام عمل ها انجام می گیرد؟

عمل تنگ کردن واژن

عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی نیز از دیگر جراحی های زنانه متداول است که برای تنگ کردن عضلات انتهای لگن و اطراف واژن استفاده می گردد. در این قسمت عضلات واژن و پوست هایی که حالت شل و آویزان دارند، برداشته می شوند،

البته این مورد صرفا به منظور زیبایی نیست. در بسیاری از افراد با کاهش وزن یا افزایش سن واژن گشاد شده و این افزایش اندازه مشکلاتی نظیر بی اختیاری ادرار را به وجود می آورد که با عمل جراحی می توان تا حد زیادی آن را برطرف کرد. دیگر عمل مرسوم بین زنان که همزمان با لابیا و جراحی شکم انجام می گیرد، مونس پلاستی است که افتادگی پوست شکم و برآمدگی بخش تناسلی را برطرف می کند.

این روش ها از جمله عمل های جراحی نیازمند بخیه زنی بودند، در حالیکه در بعضی عمل های واژن مانند تزریق بوتاکس یا تقویت نقطه جی تنها تزریق انجام شده و به بخیه زنی احتیاجی ندارند. بیشتر عمل های جراحی واژن که بخیه زنی در آن ها مورد نیاز است، با بخیه های جذبی انجام می شوند.

عمل تنگ کردن واژن
عمل تنگ کردن واژن

اهمیت مراقبت ها بعد از بخیه زدن واژن چیست؟

بیشتر عمل های واژن جزء عمل های سبک و سرپایی به حساب می آیند، به این معنی که نیازی به بیهوشی ندارند و مشکل خاصی مانند عوارض مواد بیهوشی بیمار را تهدید نمی کند، با این حال هر عملی که در آن بخیه زدن اتفاق بیفتد برای جوش خوردن بهتر بخیه ها و التیام سریع تر محل زخم نیاز به مراقبت هایی دارد.

مراقبت از بخیه نه به معنای حفاظت از خود بخیه، بلکه به معنای مراقبت از زخم برای عدم پارگی یا عفونت است، در واقع یکی از اهمیت های مراقبت از بخیه جذبی واژن بعد از عمل این است که با انجام این کار احتمال آسیب دیدگی به زخم کاهش می یابد.

استراحت کامل بعد از عمل

در مورد جراحی های واژن به خصوص آن هایی که بعد از عمل بخیه زدن اتفاق می افتد نیاز است تا چند روز اول بعد از عمل فرد به طور کامل استراحت کرده و زیاد تحرک نداشته باشد. محل بخیه بعد از جراحی معمولا دچار خارش، سوزش و التهاب می شود که حتی الامکان باید با آن مدارا کرد و دست یا وسیله ای را به آن نزد.

هم چنین در چند روز ابتدایی بخیه زدن در این محل ترشحاتی به وجود می آید که نباید با هر دستمالی آن ها را خشک کرد. در صورتی که چند روز بعد از عمل در محل بخیه ها خون یا ترشحات قرمز رنگ مشاهده شد حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

در روزهای ابتدایی بخیه زدن مراقبت از آن بسیار حیاتیست تا هم از عفونت زخم جلوگیری شود و هم مشکلاتی نظیر ایجاد مشکل در محل جراحی و نیاز به عمل مجدد به وجود نیاید.

در بیست و چهار ساعت اول بعد از بخیه زنی نباید به هیچ عنوان از آب استفاده شود و در صورت لزوم به دوش گرفتن محل بخیه باید خشک باشد.

آلودگی های اطراف زخم را یک یا دو روز بعد از انجام بخیه زنی می توان تمیز کرد و بهتر است، این کار با استفاده از دستمال مرطوب مناسب یا مایعات شستشو که توسط پزشک تجویز می شوند، انجام گیرد. بعد از پاکسازی و شستشوی زخم، محل آن باید فورا خشک شود تا از عفونت و ایجاد قارچ در سطح زخم جلوگیری گردد.

مراقبت از بخیه زنی به تسریع بهبودی و بازگشت سریع تر به زندگی عادی کمک زیادی می کند.

استراحت کامل بعد از عمل
استراحت کامل بعد از عمل

در سه روز ابتدایی بعد از جراحی های واژن برای جذب بهتر بخیه ها چه مراقبت هایی لازم الاجراست؟

روزهای ابتدایی بعد از هر عمل جراحی مختص استراحت است و در مورد جراحی های واژن نیز این قاعده حکم فرماست. به خصوص سه روز اول بعد از جراحی های واژنی که در آن ها بخیه جذبی زده می شود، برای اتصال بهتر بخیه ها و التیام زودتر زخم این استراحت اجباریست.

بیشتر عمل های جراحی واژن به صورت سرپایی انجام می گیرند، با این حال بهتر است، فرد هنگام عمل همراهی داشته باشد تا بعد از عمل نیاز به رانندگی نداشته باشد.

بخیه جذبی واژن درد یا سوزش زیادی ندارد، با این حال در بعضی از افراد دیده شده که به دردی جزئی دچار می شوند، در این شرایط استراحت و دراز کشیدن بهترین کار است.

هم چنین در صورت تشدید این دردها می توان از داروها و مسکن هایی که توسط پزشک تجویز می شوند، نیز در چند روز ابتدایی از بخیه زدن استفاده کرد.

بخیه جذبی واژن در اندام تناسلی زنان انجام می شود

بخیه جذبی واژن در اندام تناسلی زنان انجام می شود و چون این بخش برای عمل ادرار دائما در فعالیت است، بهتر است، این کار را طبق دستورات و آموزش های پزشک انجام داد و در چند روز اول به منظور شستشو به جای آب از ضد عفونی کننده هایی که توسط پزشک تجویز شده اند، استفاده کرد.

هم چنین خشک کردن واژن به منظور تاثیر بهتر بخیه ها نیز از امور ضرورییست که به خصوص در سه روز ابتدایی پیش از عمل حتما باید به آن توجه شود. هم چنین در صورتی که درد و ورم در این ناحیه زیاد شد می توان از کمپرس یخ در زیر شکم استفاده کرد تا درد کاهش پیدا کرده و ورم ایجاد شده فروکش کند.

جوش خوردن بخیه ها معمولا با خارش همراه است، به خصوص در چهل و هشت ساعت ابتدایی بعد از عمل ممکن است، این خارش زیاد باشد، در این شرایط نباید نگران شد و برای جلوگیری از پارگی بخیه ها نباید اقدام خاصی انجام داد و تنها می توان با استفاده از پمادی که توسط پزشک تجویز شده محل بخیه را چرب کرد.

التیام محل بخیه ها و تسریع زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن به هوا بستگی دارد، در واقع برای زودتر انجام شدن این عمل باید هوای کافی به بخیه ها بخورد، بنابراین به خصوص در سه روز ابتدایی پس از عمل نباید از لباس های تنگ استفاده کرد.

بخیه جذبی واژن در اندام تناسلی زنان انجام می شود
بخیه جذبی واژن در اندام تناسلی زنان انجام می شود

پس از عمل های جراحی واژن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

عمل های جراحی واژن متفاوت هستند و هر کدام از آن ها مراقبت های به خصوصی را نیاز دارند، با این حال یک سری از مراقبت ها در میان تمامی عمل های واژن مشترک است. به خصوص در مورد عمل هایی که نیاز به بخیه دارند، بعضی از مراقبت ها به صورت یکسان باید انجام گیرد.

اولین مراقبت برای جذب بهتر بخیه ها و محل زخم، استراحت است، بسته به نوع عمل و عمق زخم از 24 تا 72 ساعت بعد از عمل باید به استراحت مطلق پرداخت و بعد از 24 ساعت می توان کارهای روزمره سبک را آغاز کرد.

بسته به این که از چه جنس نخی استفاده شود، زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن متفاوت است و ممکن است، طولانی یا کوتاه باشد که بسته به زمان آن بعضی شستشوها و مراقبت ها را باید انجام داد.

محل بخیه و زخم همواره باید تمیز و خشک باشد و چون در روزهای ابتدایی بعد از عمل از محل بخیه ها ترشحاتی بیرون می آید باید محل ترشحات را با دستمال تمیز و مخصوص فورا خشک کرد. برای جوش خوردن بهتر و جذب سریع تر بخیه ها ممکن است، نیاز به شستشو و پاکسازی زخم باشد که باید از سرم مخصوص استفاده کرد و پس از شستشو آن را خشک کرد.

تا مدتی بعد از عمل برای پاره نشدن بخیه ها به هیچ وجه نباید از تامپون، لگن آب گرم، وان حمام و استخر استفاده کرد. هم چنین از رابطه جنسی تا چند ماه پس از عمل باید جلوگیری کرد. به علاوه در زمانی که در واژن بخیه ها وجود دارند، نباید از غذاهایی استفاده کرد که دچار یبوست می شوند. این غذاها معمولا باعث دفع سخت شده و این دفع ممکن است، در بخیه ها اثر گذار باشد.

بخیه جذبی واژن به چه شکلی انجام می شود؟

بخیه زدن به منظور بهبودی زخم اتفاق می افتد و این بهبودی دارای مراحل مختلفیست. در مرحله اول بهبودی زخم که فاز التهابی نام دارد، سلول های التهابی که در ترمیم و التیام زخم موثر هستند، در محل زخم جمع شده و این بخش را ملتهب می کنند.

پس از آن بسته به اندازه زخم و بافتی که زخمی شده فاز شکل گیری بافت آغاز می شود، این فاز ممکن است، دو هفته یا بیشتر زمان ببرد که به عمق زخم بستگی دارد. معمولا در بیست و چهار ساعت اول سطح زخم خشک شده و پس از آن زیر این خشکی بافت جدید شکل می گیرد.

فاز سوم فاز بازگشتیست و در این مرحله زخم منقبض شده و با به دست آوردن دوباره استحکام و کششی پوست به حالت اول خود باز می گردد. فاز بازگشت ممکن است، شش ماه تا دوازده ماه زمان ببرد که باز هم به عمق زخم و آمادگی و مراقبت هایی که از محل بخیه صورت می گیرد، بستگی دارد.

بخیه جذبی واژن به چه شکلی انجام می شود؟
بخیه جذبی واژن به چه شکلی انجام می شود؟

در بهبود سریع تر زخم و جذب زودتر بخیه ها عوامل مختلفی موثر هستند

در بهبود سریع تر زخم و جذب زودتر بخیه ها عوامل مختلفی موثر هستند که از جمله آن ها می توان به بیماری های زمینه ای یا دلایل نظیر آب و هوا اشاره کرد.

معمولا در بیماران دیابتی بخیه ها دیرتر جذب بدن شده و بافت نسبت به تجزیه بخیه ها مقاومت می کند، هم چنین در شهرها و مناطقی که دارای آب و هوای سرد و مرطوب هستند، زخم ها دیرتر التیام یافته و بخیه ها نیز مدت زمان بیشتری نسبت به مناطق دیگر باقی می مانند.

برای انجام عمل بخیه زنی لوازم خاصی مورد نیاز است که از جمله آن ها می توان به نخ جذبی یا غیرجذبی، سوزن مخصوص که برای بخش های داخلی بدن از نوع سر گرد و برای بخش های سطحی از نوع مثلثیست، ست بخیه، دستکش استریل، سرنگ برای تزریق ماده بی حسی و… اشاره کرد.

پیش از انجام بخیه محل آن باید با سرم شستشو تمیز شود

پیش از انجام بخیه محل آن باید با سرم شستشو تمیز شود و در صورتی که زخم عمیق باشد، از سرنگ بزرگ برای پمپاژ کردن سرم شستشو به داخل زخم استفاده کرد. در بخیه زدن واژن معمولا از سرنگ های انسولین استفاده می کنند و به وسیله آن پاکیزه می شود.

لبه زخم یا قسمتی که نیاز به بخیه زدن دارد، باید با پنس یا دست گرفته شود و سپس با توجه به عمق زخم بخش مطلوب برای داخل کردن سوزن را انتخاب کرد و عمل دوختن را انجام داد.

بخیه جذبی واژن را بهتر است، از وسط قسمتی که مورد نظر است، شروع کرده و با یک بخیه وسط زخم را به هم متصل کرد و سپس اطراف اولین نخ را محکم کرد. بخیه زدن شکل های مختلفی دارد، بخیه را می توان به شکل ساده جداگانه که هر بخیه یک گره دارد و ساده پیوسته که بعد از انجام فرآیند دوختن یک گره نهایی می خورد انجام داد.

پیش از انجام بخیه محل آن باید با سرم شستشو تمیز شود
پیش از انجام بخیه محل آن باید با سرم شستشو تمیز شود

آیا استحمام مانع جوش خوردن بخیه جذبی واژن می شود؟

یکی از مهم ترین دغدغه ها بعد از هر عمل جراحی زمان بازگشت به زندگی روزمره است. هنگامی که بعد از عمل جراحی بخیه زده می شود، مراقبت از بخیه یکی از بزرگ ترین معضلات است. یکی از فعالیت های روزمره برای تمامی افراد حمام کردن است. استحمام در زمان هایی نظیر شکستگی و زخم زدن امری مهم تر است.

بخیه و محل بخیه برای جوش خوردن سریع تر باید حتما خشک باشد، بنابراین بهتر است، به خصوص در روزهای ابتدایی بعد از جراحی استحمام انجام نشود، اما در صورتی که این امر ضروری بود باید مراقبت هایی نظیر پوشاندن ناحیه بخیه شده و استفاده از حوله های مناسب برای خشک کردن انجام گیرد.

در صورتی که بخیه ها قابل جذب باشند

در صورتی که بخیه ها قابل جذب باشند، مشکلی برای استحمام وجود ندارد، با این حال بهتر است، روزهای ابتدایی در صورت نیاز به شستشوی بدن از لیف خیس یا دستمال مرطوب استفاده شود. هم چنین بعد از ادرار باید محل بخیه به خوبی خشک شود. بهتر است، در شستشو محل بخیه از مواد شیمیایی مانند صابون تا چند روز استفاده نشود و در صورت نیاز از ژل یا لوسیون هایی که توسط پزشک تجویز شده اند، استفاده کرد.

در مورد واژن بهتر است، پایین تنه با لباس های پلاستیکی پوشانده شوند، یا محل زخم را با چسبهای مخصوص بست و بعد از استحمام پوشش این ناحیه را جدا کرد.

محصولات موضعی بعد از استحمام یا به منظور جلوگیری از سوزش و خارش تا مدتی بعد از عمل بدون تجویز پزشک نباید استفاده شود. بعد از جراحی واژن و بخیه زدن و به خصوص بعد از استحمام ممکن است، خونابه مشاهده شود که در این حالت باید از نوار بهداشتی استفاده کرد و در فواصل زمانی کم این نوار را برای جلوگیری از عفونت تعویض کرد.

در صورتی که بخیه ها قابل جذب باشند
در صورتی که بخیه ها قابل جذب باشند

برای جوش خوردن بخیه جذبی واژن به شکل بهتر چه داروهایی می توان مصرف کرد؟

جوش خوردن بخیه زمانی اتفاق می افتد که زخم التیام پیدا کند و این التیام زمانی رخ می دهد که بدن کاملا به آمادگی رسیده باشد. برای آمادگی بدن می توان کارهای زیادی انجام داد. معمولا افرادی که قصد عمل جراحی دارند، پیش از اقدام به عمل باید از نظر تغذیه ای خود را آماده کنند.

مصرف بعضی از غذاها که حاوی ویتامین هستند، برای تسریع روند بافت ها بسیار مناسب است، این غذاها بهتر است، شامل ویتامین های آ، سی و کا باشند.

التیام زخم های درونی و بیرونی

این ویتامین ها هم برای التیام زخم های درونی و هم برای التیام زخم های بیرونی مناسب هستند، اما گاهی اوقات بیمار نمی تواند غذاهای حاوی ویتامین را مصرف کند، در این شرایط پزشک با تجویز این ویتامین ها به شکل دارویی و مصرف آن توسط بیمار روند درمان بیماری را تسریع می بخشد.

مشکلی که در هنگام ایجاد زخم و محل بخیه ها بعد از جراحی برای بیشتر افراد به وجود می آید، خونریزی در اثر ضربه دیدن یا فعالیت شدید است که در این شرایط نیز پزشکان برای بند آمدن سریع تر خون داروهایی را به صورت قرص و شربت تجویز می کنند.

در شرایطی مانند عمل های جراحی واژن بیمار در زمان استفاده از سرویس بهداشتی با مشکل مواجه می شود و در صورتی که پاکسازی واژن به درستی انجام نشود، ممکن است، دچار عفونت شود، در این شرایط نیز پزشکان برای شستشو و خشکشویی پماد یا لوسیون های مخصوصی را برای بیمار تجویز می کند.

به طور کلی نمی توان دارویی را برای تسریع عمل بخیه جذبی واژن استفاده کرد، اما می توان با استفاده از تجویزات پزشک از عفونت و ایجاد مشکلات در این بخش از بدن جلوگیری کرد.

التیام زخم های درونی و بیرونی
التیام زخم های درونی و بیرونی

علل عفونت در محل بخیه جذبی چیست؟

بخیه حلقه نازکیست که برای نزدیک کردن لبه های زخم و جوش خوردن زخم حاصل از جراحی یا صدمه مورد استفاده قرار می گیرد. تمام زخم ها در صورتی که مراقبت نشوند و بهداشت در مورد آن ها رعایت نشود، امکان ابتلا به عفونت را دارند. به طور کلی پوست مانعی طبیعیست در برابر ابتلا به انواع عفونت ها.

در واقع این اولین لایه دفاعی مانع ورود میکروب ها به بدن می شود. در صورتی که در پوست هرگونه جراحت یا فضایی ایجاد شود، میکروب ها امکان ورود به داخل بدن را پیدا می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق و حفظ سلامت بدن محل زخم و جراحت را با بخیه می بندند.

عواملی که ممکن است، در محل بخیه جذبی یا غیر جذبی و بخیه ها به خصوص در محل واژن ایجاد عفونت کنند، شامل، تمیز نشدن زخم به طور کامل پیش از بخیه زدن، رعایت نکردن مسائل بهداشتی حین انجام عمل بخیه زنی، انجام بخیه با سوزن یا نخی که آلوده و دارای میکروب است،

زخم های عمیق، عمل های جراحی زمان بر و حدودا بیشتر از دو ساعت، بالا بودن سن، چاقی و اضافه وزن زیاد، داشتن بیماری های زمینه ای مانند ایدز یا اچ آی وی و انجام شیمی درمانی که موجب ضعف سیستم ایمنی می گردد، دیابت، سیگار یا مصرف مواد مخدر و… می باشند.

این موارد کلیاتی هستند که ممکن است، در محل زخم و بخیه با تضعیف سیستم بدنی یا آلودگی ایجاد عفونت کنند، اما در مورد واژن و بخیه جذبی واژن مشکلاتی نظیر استفاده از مواد شوینده آلوده، استفاده بیش از حد از آب برای شستشو و عدم خشک کردن واژن پس از استحمام و… ممکن است، موجب عفونت و متعاقب آن طولانی شدن زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن شوند.

علل عفونت در محل بخیه جذبی چیست؟
علل عفونت در محل بخیه جذبی چیست؟

ویژگی های یک بخیه مناسب جذبی واژن چیست؟

ممکن است، تصور شود که بخیه زدن کار ساده ایست و مانند یک دوخت و دوز ساده بتوان از سوزن بخیه نیز استفاده کرد و عمل دوختن زخم را انجام داد در حالی که این طور نیست و انجام بخیه زنی برای عدم عفونت و نتیجه گیری خوب نیاز به تخصص و حرفه ای بودن در این زمینه دارد.

برای بخیه زدن مسائلیست که بهتر است، رعایت شوند. یکی از این مسائل این است که بخیه های واژن باید به شکلی زده شوند که در محل بریدگی باعث کشش نشوند و بافتی که قصد بخیه زنی آن را دارند، بیش از حد کشیده نشود. هم چنین دوخت بخیه ها از نظر تعداد دوخت و گره باید به گونه ای باشد که با اندازه برش متناسب بوده تا التهاب ایجاد نشود، یا به میزان کمی به وجود آید. بخیه خوب، بخیه ایست که بعد از بهبود و التیام جای آن دیده نشود.

هم چنین اجزا و لوازمی که برای بخیه زنی مورد استفاده قرار می گیرند، باید از نظر هزینه ای مقرون به صرفه باشند که برای مراجعه کنندگان معقول باشند.

نخ های بخیه هم چنین نباید حاوی مواد خطرناک باشند و باید از جنسی باشند که برای افراد ایجاد حساسیت نکنند. هم چنین بخیه جذبی مناسب، بخیه ایست که کاملا متناسب با واژن انجام شده و بخشی از آن از بدن خارج نباشد تا به لباس گیر نکرده و دچار پارگی نشود.

ویژگی های یک بخیه مناسب جذبی واژن چیست؟
ویژگی های یک بخیه مناسب جذبی واژن چیست؟

در صورتی که بخیه جذبی واژن از بین نرود چه اقداماتی باید انجام داد؟

بخیه های جذبی واژن معمولا بسته به وضعیت بدنی فرد زمان های متفاوتی را برای بهبودی دارند. به عنوان مثال افرادی که سن بالاتری دارند، بخیه های جذبی در آن ها دیرتر جوش می خورد. هم چنین بافتهایی که دچار عفونت شوند، نیز در زمان جوش خوردن با مشکل مواجه شده و محل بخیه های جذبی در آن ها دیرتر جوش خورده می شود.

بخیه ها باعث کنار هم ماندن بافت های پوستی می شوند و باعث ایجاد شدن بافت پوستی جدید در محل بخیه و چسباندن قسمت هایی که با بخیه به هم متصل شده اند، می گردند،

بنابراین بعد از چسبیدن و در اصطلاح جوش خوردن محل زخم دیگر نیازی به وجود بخیه ها نیست و در صورتی که بخیه کماکان در بدن باقی بمانند ممکن است، مشکلاتی نظیر آبسه پوست یا عفونت را ایجاد کنند.

بخیه های جذبی معمولا بعد از ایجاد بافت پوستی جدید تجزیه شده و بخش های خارج از بافت آن ها نیز با افتادن از بین می روند، اما در صورت عدم افتادن این اتفاق و ماندن بخیه ها باید برای کشیدن آن ها به پزشک رجوع کرد

اتفاقات زیادی در زمان باقی ماندن بخیه در بدن می افتد که عفونت یکی از آن هاست، در صورتی که بخیه برای مدت زیادی در بدن بماند ممکن است، خارج کردن یا کشیدن آن باعث بروز مشکلاتی نظیر ایجاد زخم های جدید گردد، بنابراین در زمان احساس وجود بخیه باید فورا اقدامات لازم را انجام داد.

بهترین جنس نخ به منظور، کمترین زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چیست؟

بخیه های جذبی معمولا برای جوش دادن زخم های درونی مناطق حساس بدن مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است، برای بعضی از زخم های خاص بدن از ترکیب بخیه های قابل جذب و غیر جذب استفاده شود.

دلیل استفاده این نوع از بخیه ها در داخل بدن این است که اسکار یا جای باقیمانده از زخم در بخیه های جذبی بیشتر از بخیه های غیر قابل جذب در بدن باقی می مانند،

بنابراین از این نوع بخیه بیشتر برای قسمت های داخلی استفاده می شود. طراحی و جنس بخیه های جذبی به شکلی است که خود به خود با بافت های بدن حل شده و در زمانی مشخص جذب بدن می شوند.

به این منظور ترکیباتی که در ساخت نخ بخیه به کار می رود، به گونه ایست که به راحتی در پوست جذب گردند. موادی که در تشکیل نخ بخیه مورد استفاده قرار می گیرند، همواره استریل هستند. این مواد شامل مواردی نظیر مواد پلیمری مصنوعی، پلی دی اکسانون، پلی گیلکولیک اسید، پلی گلیکونات و مواد طبیعی نظیر کلاژن، روده گوسفند، روده گاو و ابریشم باشند،

البته در صورتی که بخیه ها از جنس ابریشم ساخته می شوند، معمولا دائمی بوده و در بافت های بدن تجزیه نمی شوند، بنابراین از این بخیه تنها برای افرادی استفاده می کنند که به دلیل سن بالا یا مشکلات جانبی امکان ترمیم پوست یا ایجاد بافت جدید در آن ها وجود ندارد.

بهترین جنس نخ به منظور، کمترین زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چیست؟
بهترین جنس نخ به منظور، کمترین زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن چیست؟

در صورتی که بخیه جذبی از زیر پوست بیرون بزند چه اقدامی باید انجام داد؟

بخیه جذبی باید به گونه ای زده شود که کاملا با محل زخم مطابقت داشته باشد، اما گاهی اوقات امکان این وجود دارد که در بعضی از قسمت ها یا بعضی از افراد بخیه کاملا با محل زخم متناسب نباشد.

به عنوان مثال در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، ممکن است، بخیه کاملا متناسب با محل زخم نباشد یا با کمترین کاهش وزن در دوران نقاهت و جذب بخیه بخشی از بخیه از پوست بیرون بزند.

هم چنین گاهی اوقات به دلیل خونریزی بیش از حد زخم ممکن است، پزشک تسلط خوبی روی بخیه نداشته و بخیه به اندازه محل زخم زده نشود.

در صورتی که بخیه جذبی مقداری خارج از پوست باشد، مشکل خاصی به وجود نمی آید و تنها مراقبت های پس از عمل باید بیشتر از حالت عادی انجام شوند و برای تسریع در زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن مراقبت های تغذیه ای و بهداشتی را انجام داد.

در این جا به انتهای مقاله ی زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن می رسیم. امیدواریم موارد مطرح شده ی در خصوص زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن برای شما مفید بوده باشند.

در صورتی که بخیه جذبی از زیر پوست بیرون بزند چه اقدامی باید انجام داد؟
در صورتی که بخیه جذبی از زیر پوست بیرون بزند چه اقدامی باید انجام داد؟

در صورت تمایل میتوانید سایر مقالات سایت را جهت آشنایی با موارد بالا مطالعه کنید و از روش ها،فواید، عوارض جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی زنان اطلاع یابید.

امیدوارم این مقاله پاسخگوی سوالات شما باشد.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال ۱۳۶۱به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه 12 سال کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال 86

سابقه 5 سال کار در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا از سال 94

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

یک پاسخ

  1. سلام من یکماهه عمل هیسترکتومی انجام دادم ودر طول یکماه هیچ گونه ترشحی از واژن نداشتم ولی امروز بعد اولین نزدیکی ترشح داشتم. ایا این طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید