میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

درمان واژینیسموس
درمان واژینیسموس

لیست موضوعات

درمان واژینیسموس

هر آنچه که باید در رابطه با واژینیسموس و درمان واژینیسموس بدانید در این مقاله برای شما آورده شده است.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم

واژینیسموس چیست؟

انواع واژینیسموس به چند صورت است؟

علل به وجود آمدن واژینیسموس چیست؟

علائم واژینیسموس چیست؟

تشخیص واژینیسموس به چه شکل است؟

درمان واژینیسموس به چند روش انجام می گیرد؟

 

درمان واژینیسموس
درمان واژینیسموس

واژینیسموس

برای برخی از زنان، عضلات واژن به طور غیرمستقیم یا به طور مداوم منقبض می شود که این عملکرد واژینیسموس نامیده می شود. انقباضات می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری کنند و یا این عمل را بسیار دردناک کنند.

واژینیسموس در تحریک جنسی دخالت نمی کند، اما می تواند از نفوذ جلوگیری کند.همچنین معاینه واژن معمولا علت انقباضات را نشان نمی دهد.

اختلال عملکرد جنسی در هر دو جنس مردان و زنان رخ می دهد و معمولا می تواند درمان شود. این اختلالات می توانند در روابط شما و کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارند.

واژینیسموس
واژینیسموس

انواع واژینیسموس

واژینیسموس به دو نوع تقسیم می شود:

واژینیسموس اولیه: هنگامی که نفوذ در واژن هرگز اتفاق نمی افتد.

واژینیسموس ثانویه: هنگامی که نفوذ واژن قبلا  انجام شده، اما بعد از مدتی امکان پذیر نیست، به طور بالقوه به دلیل عوامل مانند جراحی در زنان، تروما، و یا علل دیگر به وجود می آید.

در بعضی از زنان پس از یائسگی، واژینیسموس اتفاق می افتد. هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد،و با کم شدن سطح روان بودن واژن و انعطاف پذیری باعث می شود که مقاربت دردناک، شدید یا غیرممکن باشد. که این عوامل در برخی از زنان منجر به واژینیسموس می شود.

توجه داشته باشید که دیسپارونیا یک اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک جنسی است. که اغلب با واژینیسموس اشتباه گرفته می شود،  دیسپارونیا می تواند به علت کیست ها، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن باشد.

علل واژینیسموس

دلیل خاص برای ایجاد واژینیسموس وجود ندارد. این وضعیت می تواند با، ارتباطات دردناک گذشته و عوامل عاطفی مرتبط باشد. اما در اکثر موارد، هیچ علت خاصی وجود ندارد.برای تشخیص، پزشک شما یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد و درباره سابقه پزشکی و روابط جنسی شما سوالاتی می پرسد. پاسخ به این پرسش ها می تواند به سرنخ هایی از علت اصلی انقباضات کمک کند.

علل واژینیسموس
علل واژینیسموس

علائم واژینیسموس

سفتی غیر ارادی عضلات واژن، نشانه اصلی واژینیسموس است، اما شدت این بیماری بین زنان متفاوت است. در همه موارد، سفت شدن واژن، دخول را دشوار یا غیر ممکن می سازد. اگر واژینیسموس داشته باشید

نمی توانید انقباضات عضلات واژن را کنترل یا متوقف کنید.واژینیسموس علائم دیگری را نیز شامل می شود، از جمله ترس ازدخول در واژن و کاهش میل جنسی. زنان با واژینیسموس اغلب هنگام ایجاد رابطه جنسی درد در واژن یا درد احساس زخم را گزارش می دهند.

اگر شما واژینیسموس دارید، این بدان معنا نیست که شما از فعالیت های جنسی تماما بهره نمیبرید. زنان که این  شرایط را دارند، هنوز می توانند احساس لذت جنسی و تمایل خود را نشان دهند و ارگاسم داشته باشند.

تشخیص واژینیسموس

تشخیص واژینیسموس معمولا با توصیف علائم شما به پزشک آغاز می شود. پزشک شما احتمالا از شما میپرسد که اولین بار کی متوجه این مشکل شدید، چقدر این اتفاق برای شما میافتد و چه چیزی باعث  به وجود آمدن این مشکل شده است.

به طور معمول، پزشک شما همچنین درباره سابقه روابط جنسی سوال خواهد کرد، که ممکن است شامل سوالاتی در مورد اینکه آیا تا به حال مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اید یا نه روبه رو شوید. به طور کلی، تشخیص و درمان واژینیسموس نیاز به معاینه واژن دارد.

برای زنان مبتلا به واژینیسموس ممکن است که ترس از معاینه واژن وجود داشته باشد.  هنگامی که یک پزشک به واژینیسموس در شما شک میکند، معمولا معاینه را  ملایم انجام می دهد. آنها ممکن است به شما پیشنهاد کنند که دست و بعضی از ابزار خود را به سمت واژن خود هدایت کنید تا نفوذ راحت تر شود.

در طول معاینه، دکتر شما هر نشانه ای از عفونت یا زخم  را بررسی می کند. معمولا در واژینیسموس هیچ دلیل فیزیکی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد. این بدان معنی است که اگر شما واژینیسموس داشته باشید، پزشک شما دلیل دیگری برای علائم شما پیدا نخواهد کرد.

 

درمان واژینیسموس

واژینیسموس یک اختلال قابل درمان است. درمان معمولا شامل آموزش، مشاوره و تمرین است.

درمانی جنسی و مشاوره

آموزش به طور معمول شامل یادگیری در مورد آناتومی شما و آنچه در طول تحریک جنسی و مقاربت اتفاق می افتد است. شما اطلاعاتی در مورد عضلات درگیر در واژینیسموس نیز خواهید یافت. این می تواند به شما در درک چگونگی عملکرد بدن و نحوه پاسخ بدن شما کمک کند.

مشاور با متخصص در اختلالات جنسی

مشاوره ممکن است شما را به تنهایی یا با شریک زندگی تان درمان کند. کار با یک مشاور که متخصص در اختلالات جنسی است،  مفید باشد. تکنیک های آرامش همچنین ممکن است باعث آرامش و کمک به شما در مورد با رابطه جنسی راحت تر باشد.

رقیق کننده واژن

پزشک یا مشاور شما ممکن است توصیه به استفاده از dilator واژن تحت نظارت  داشته باشد.طرز استفاده به این صورت است که ماده لغزنده کننده  را در واژن خود قرار دهید.

dilator به طور پیوسته بزرگتر خواهند شد. این به عضلات واژن کمک می کند تا انعطاف پذیر باشند. برای افزایش صمیمیت، از شریک زندگی خود کمک بخواهید. پس از اتمام دوره درمان با استفاده از دستگاه های تقویت کننده، شما و همسرتان می توانید سعی کنید دوباره رابطه جنسی داشته باشید.

انجام تمرینات Kegel

برای انجام تمرینات Kegel، ماهیچه های کف لگن خود را سفت و شل کنید، که واژن، رکتوم و مثانه را کنترل می کند. وقتی ادرار می کنید، می توانید این عضلات را پیدا کنید. پس از شروع ادرار، جریان را متوقف کنید.

شما برای انجام این کار از عضلات کف لگن استفاده می کنید.این تمرینات به شما کمک می کند کنترل عضلات خود را داشته باشید و در حالت استراحت قرار دهید.  این مراحل را دنبال کنید:

مثانه را خالی کنید

عضلات کف لگن خود را سفت کنید و تا 10 بشمرید.

عضلات خود را آرام کنید و تا 10 بشمرید.

این چرخه را 10 مرتبه، 3 بار در روز تکرار کنید.

برای موفقیت عضلات کف لگن خود را تقویت کنید، هنگام انجام این تمرینات عضلات شکم، باسن یا ران را درگیر نکنید.

البته این روش کگل با روش نوین تری جایگزین شده که در کلینیک دکتر زرگنج آموزش داده میشوند.

اختلال جنسی می تواند مشکلاتی را در روابط شما به وجود آورد. پیشگیری و درمان می تواند در بهبود یک رابطه بسیار مهم باشد.مهم است که به یاد داشته باشیم که هیچ چیزی برای شرمساری وجود ندارد.

صحبت کردن با شریک زندگی در مورد احساسات و ترس شما در رابطه با مقاربت ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری کنید. پزشک یا درمانگر شما می تواند راه هایی برای غلبه بر واژینیسموس فراهم کند.

توجه داشته باشید که درمان تقربا در تمام موارد امکان پذیر است و زوج میتوانند یک زندگی لذت بخش جنسی داشته باشند.درمان با درمانگر جنسی نیز کمک کننده است. با استفاده از روانکاری می توانید رابطه جنسی را راحت تر و لذت بخش تر انجام دهید.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال ۱۳۶۱به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال ۱۳۷۴در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال۱۳۶۸

سابقه کار در زمینه زیبایی های زنان با دستگاه مونالیزاتاچ

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

۰۹۱۲۷۳۷۹۸۹۳

اینستاگرام:dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید