میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

درمان واژینیسموس با rf
درمان واژینیسموس با rf

لیست موضوعات

درمان واژینیسموس با rf

هر آنچه که باید در رابطه با واژینیسموس و درمان واژینیسموس با RF بدانید در این مقاله برای شما آورده شده است.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم

واژینیسموس چیست؟

درمان واژینیسموس با rfبه چه شکل است؟

یک نمونه از درمان واژینیسموس با RF به چه روشی صورت گرفته است؟

درمان واژینیسموس با rf
درمان واژینیسموس با rf

واژینیسموس

واژینیسموس به عنوان اسپاسم غیر مجاز مکرر یا پایدار عضلانی  در سومین قسمت از واژن تعریف شده است، که باعث اختلال در ایجاد رابطه جنسی و مشکلات بین فردی می شود.

واژینیسموس همراه با دیس پارونی است. درد ناشی از التهاب، عفونت، تروما، پرتودرمانی، علایم عضلانی و عصبی ممکن است به علل ایجاد واژینیسموس کمک کند. تئوری روانکاوی کلاسیک واژینیسموس را به عنوان یک اختلال تبدیل ناشی از اختلافات روانشناختی حل نشده در دوران کودکی مفهوم می کند.

اعتقاد بر این است که واژینیسموس یک اختلال روانشناختی-فیزیولوژیک است که به دلیل ترس از تجربیات منفی واقعی یا تصور شده با نفوذ دردناک یا آسیب شناسی همراه است. زنان با واژینیسموس نیز اکثرا  به عدم آموزش جنسیتی اشاره کرده اند.

واژینیسموس
واژینیسموس

درمان واژینیسموس با rf

در سال های اخیر تعداد زیادی از درمان های سرپایی با لیزر و رادیوفرکانسی به عنوان مداخلات ایمن و موثر برای شرایط مختلف در زنان شناخته شده است. دستگاه لیزر و تکنولوژی رادیوفرکوسی به سرعت در برخی از مراکز بالینی برای موارد پزشکی، متخصص پوست، جراحی پلاستیک و انواع دیگر جراحی مورد استفاده قرار گرفته است.

به نظر می رسد دستگاه های انرژی رادیوفرکانسی برای درمان بی اختیاری ادراری و سندرم آرام سازی واژن به دلیل توانایی آنها برای نفوذ بافت های عمیق، بهتر است.

داده های جاری نشان می دهد که فناوری لیزر یک روش عالی برای درمان و مدیریت GSM است.  درمان با لیزر (افزایش نور توسط انتشار تابش اشباع شده) که از دی اکسید کربن (CO2)، آرگون، YAG و یا منبع انرژی اربیوم استفاده می کند در حال حاضر به عنوان یک روش برای بهبود شرایط مختلف در زنان، از جمله سندرم آرامسازی لگن، واژینال سستی، GSM، لیکلن اسکلروزیس، و مشکلات جنسی مانند دیسپارونی و اختلال تحریک یا اختلال ارگاسم استفاده می شود.

استفاده از دستگاه لیزر CO2 امروزه بسیار محبوب و به طور گسترده ای در دسترس است. انرژی لیزری کسر CO2 را به دیواره واژن وارد می کند و باعث ایجاد آسیب های میکروتیک متوالی می شود که پس از آن دیواره واژن بهبود می یابد. منطقه تازه درمان شده دارای بافت بهبود یافته (اما در سطح ) است. مکانیسم عمل لیزر عمدتا به منظور تحریک ترشح سریع بافت، ایجاد الیاف کلاژن و الاستیک جدید، عمل می کند.

درمان واژینیسموس با rf
درمان واژینیسموس با rf

یک نمونه از درمان واژینیسموس با RF

در این مقاله، درمان موفقیت آمیز  واژینیسموس را در یک خانم 25 ساله بر اساس یک مدل پیشنهادی توسط کیت هاوتون را توصیف می کنیم. روش درمان واژینیسموس با RF شامل آموزش، درجه بندی انگشتان دست، تمرینات کگل و استفاده از بیهوشی موضعی با مهار واژن همراه با تجویز اسکلیتوپرام بود.

در این مورد گزارش، ما در مورد درمان موفقیت آمیز واژینیسموس با درمان جنسی مبتنی بر مدل پیشنهاد شده توسط کیت هاوتون یا RF بحث می کنیم. یک بانوی 25 ساله با مشاوران روانپزشکی سرپایی برای اختلال عملکرد جنسی مشورت کرد. او در مورد تنگی واژن در هنگام تلاش برای رابطه جنسی با شوهرش گزارش داد.

او همچنین در مورد داشتن رابطه جنسی صحبت کرد. این علائم در 3 ماه پس از ازدواج وجود داشت. پس از ازدواج، بیمار 10 روز در تلاش برای مقاربت قرار گرفت. هر زمان نفوذی انجام شد، او شروع به گریه می کرد.

او از درد زایندهای شدید اسپاستومی شکایت کرد. او ابتدا با پزشکان متخصص مشورت کرد که این وضعیت به عنوان واژینیسم اولیه تشخیص داده شد. در مورد توصیه های خود، بیمار تحت عمل بیهوشی عمومی تحت عمل جراحی قرار گرفت اما بهبودی مشاهده نشد.

پس از گذشت 6 هفته

پس از حدود 6 هفته ، این زن و شوهر توسط متخصص زنان مورد مشاوره قرار گرفتند.که پس از آن در بیمار غم و اندوه، ایده های بی ارزش و علائم افسردگی در طی 5-6 هفته گذشته گزارش داده شده بود. او از نظر بالینی افسرده بود.

به جز فشار خون بالا در مادرش، سابقه خانوادگی منفی نداشت. او گفته شد که خجالتی و حساس است. هیچ سابقه سوء استفاده جنسی یا مقاربت زودرس وجود نداشت. او تاریخ طبیعی برای هر دوره قاعدگی خود داشت. معاینه فیزیکی در وی غیرمعمول بود و او نمیتوانست معاینه را انجام دهد.

او در گذشته نیز معاینه واژن توسط متخصصین زنان را رد می کرد. بررسی وضعیت ذهنی او تأثیر افسردگی، ایده های ناامیدی و نگرانی در مورد عدم تصویب ازدواج را نشان می دهد.

برای او تشخیص داده شد که واژینیسموس با قسمت اعصاب مرکزی متوسط ​​بدون سندرم سمی است. او همچنین اسکلیتوپام 10 میلی گرم HS را تجویز کرد.بیمار تحت درمان پنج جلسه (هفتگی) برای درمان رابطه جنسی با درمانگر قرار گرفت.

درمان با روش RF

جلسات بر مبنای درمان با روش RF بود. جلسات به این شکل بود که در ابتدا در جلسات آموزشی با درمانگر اصلی شرکت کردند. تمرینات توسط بیمار و همسرش در خانه انجام شد.

در جلسه اول، آناتومی و فیزیولوژی طب سوزنی طبیعی عمل جنسی توضیح داده شد. بیمار با تمایلات جنسی خود را با درخواست از او به منطقه در آینه نگاه کرد.

همچنین تمرینات کگل به وی تدریس شد. تمرینات Kegel کمک به کنترل عضله pubococcygeus که اطراف ورودی به مهبل (واژن) انجام می گیرد. در دو جلسه بعد، درمانگر توصیه کرد انگشتان خود را در مهبل خود قرار دهد و آنها را در اطراف حرکت دهد، ابتدا یک انگشت، و سپس دو انگشت دیگر.

تنها پس از اینکه بیمار با این سه جلسه مورد درمان قرار گرفت، مهار واژن با روانکاری و بیهوشی موضعی با ژل لیدوکایین انجام شد. هدایت نفوذ آلت تناسلی با دستان خود تمرکز بر احساسات دلپذیر بودن رابطه تجربه را در وی ایجاد کرد.

بعد از یک ماه از شروع درمان

بعد از یک ماه از شروع درمان، بیمار توانست بدون داشتن نیاز به بی حسی موضعی در رابطه جنسی طبیعی انجام دهد. افسردگی او نیز بهبود یافته بود. در پیگیری های بعدی، میزان داروهای ضد افسردگی او کاهش یافته و در 9 ماه آینده نیز به طور کامل متوقف شد.

به نظر میرسد واژینیسموس یکی از رایج ترین اختلالات روانپزشکی در زنان است، اما میزان شیوع دقیق در میان جمعیت عمومی شناخته نشده است. با این حال، در کلینیک های اختلال عملکرد جنسی، میزان آن ها بین 5 تا 17 درصد متفاوت است. این وضعیت می تواند منجر به مشکلات بین فردی و اختلافات زناشویی شود. درمان واژینیسموس با rf شامل حساسیت سیستماتیک همراه با قرار دادن dilator است.

جلسات درمان جنسی عبارتند از آموزش، و سپس روش های درمان شناختی در بیمار است. روشهای درمانی دارویی شامل استفاده از بنزودیازپین ها می شود. تزریق سم بوتولینوم روشی دیگر است که مورد استفاده قرار گرفته است.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال ۱۳۶۱به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال۷۴در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال۸۶

سابقه  کار در زمینه زیبایی های زنان با دستگاه مونالیزاتاچ از سال۹۴

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

۰۹۱۲۷۳۷۹۸۹۳

اینستاگرام:dr_zarganj

ایمیل :[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید