میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

تزریق ژل و چربی به صورت
تزریق ژل و چربی به صورت

لیست موضوعات

تزریق ژل و چربی به صورت

در این مقاله تصمیم داریم، در خصوص موضوع تزریق ژل و چربی به صورت توضیحات کاملی را برای شما خوانندگان و مخاطبین گرامی ارائه دهیم.

تزریق ژل و چربی به صورت
تزریق ژل و چربی به صورت

اگر قصد انجام تزریق ژل و چربی به صورت دارید پیشنهاد می کنیم به زر کلینیک مراجعه کنید و یا با شماره تلفن این کلینیک که در انتهای همین پست درج شده است تماس بگرید.

امروزه از دست دادن حجم عادی صورت و همچنین به وجود آمدن خطوط چین‌ و چروک در صورت یکی از بیشترین نگرانی ‌های افراد جامعه می باشد.

ممکن است، در اثر بالا رفتن سن پوست افراد به مرور دچار لاغری و فرو رفتگی شود و از جذابیت ‌های زیبایی افراد کم کند.

تزریق ژل و چربی به صورت
تزریق ژل و چربی به صورت

خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه راه ‌های بسیاری برای بازگرداندن مجدد حجم صورت و زیبایی موجود می باشد تا از این جهت صورت افراد جوان ‌تر شود.

امروزه اغلب افراد به واسطه تزریق ژل و چربی درصدد هستند که برای بر طرف نمودن چین و چروک ‌های صورت، برجسته ‌سازی گونه ‌ها و حجم دادن به لب ‌ها را بدون جراحی استفاده کنند.

تعداد افرادی که هر روز از تزریق ژل و چربی استفاده می کنند، در حال افزایش یافتن می ‌باشد. همان طور که ذکر کردیم، ۲ روش کاربردی تزریق ژل و چربی می ‌توانند تاثیر به سزایی برای بر طرف نمودن چین و چروک ‌ها و لاغری پوست داشته باشند.

سوال مهم

این دو روش اصلی می ‌توانند برای بر طرف نمودن آسیب های پوست بسیار مؤثر باشند. در همین راستا سوال مهمی که اغلب افراد دارند، این است که تزریق چربی بهتر است، یا تزریق ژل و چگونه ممکن است، به واسطه ژل پوستی شفاف و صاف داشته باشیم.

در ادامه این مطلب قصد داریم، برای شما در رابطه با تزریق ژل و چربی به صورت به طور مفصل صحبت کنیم و از مزایا و ویژگی‌ های این روش درمانی مؤثر اطلاعات بسیاری در اختیار شما قرار دهیم.

ممکن است، شما نیز از چین و چروک ‌های صورت خود ناراحت هستید و قصد جوان ‌سازی و زیباسازی چهره خود را دارید.

این موضوع برای همه قابل رویت می باشد که به مرور با روند طبیعی افزایش سن، چهره و صورت که یکی از عوامل مهم زیبایی و جوان به نظر رسیدن می ‌باشند، رو به پیری می رود و در مناطقی از صورت، باعث از دست رفتن کلاژن و چربی می شود.

از همین جهت باعث به وجود آمدن تغییراتی در ظاهر و صورت افراد می‌گردد که ممکن است، از این جهت صورت فرد را خسته تر و افسرده تر نشان دهد

زیرا به دلیل شل شدن پوست چهره شما غمگین ‌تر به نظر می ‌رسد و به مرور، چین ‌و چروک ها و دیگر ضایعات پوستی در صورت شما بیشتر نمایان می شوند. حال در این مقاله قصد داریم، اطلاعات مفیدی که در رابطه با تزریق ژل و چربی به صورت در اختیار شما قرار دهیم.

اگر شما نیز از چین ‌و چروک های خود رنج می ‌برید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا از این طریق بتوانیم راکار مناسبی برای بر طرف نمودن چین و چروک های شما داشته باشیم.

با مطالعه این مقاله می توانید به عنوان های زیر دسترسی داشته باشید و در این رابطه اطلاعات کسب کنید:

تزریق ژل و چربی در صورت چیست؟

مزایای استفاده از تزریق ژل و چربی به صورت شامل چه مواردی می باشد؟

چگونه برای تزریق چربی آماده شوید؟

در روز تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟

چه افرادی کاندید مناسب برای تزریق ژل و چربی به صورت می باشند؟

چه کسی باید از جراحی تزریق چربی و ژل اجتناب کند؟

چگونه برای تزریق چربی و ژل به صورت آماده شوید؟

تزریق چربی به صورت چگونه انجام می‌ شود؟

در فرآیند بهبودی پس از عمل چه عواملی دخالت دارند؟

مراقبت‌ های بعد از تزریق چربی شامل چه مواردی می باشند؟

مزیت تزریق چربی نسبت به تزریق انواع ژل در چیست؟

مزیت تزریق انواع ژل نسبت به تزریق چربی در چیست؟

منتظر چه نتایجی از تزریق هستید؟

نتایج ایجاد شده چه مدت دوام خواهند داشت؟

پس از تزریق چربی، چه زمانی می توان به کار بازگشت؟

آیا تزریق چربی می ‌تواند تکرار شود؟

عمل جراحی تزریق چربی چقدر هزینه دارد؟

جمع ‌بندی مطالب

 

تزریق ژل و چربی در صورت چیست؟

همان‌ طورکه می ‌دانید، یکی از رایج ترین دلایل پیری پوست، کم شدن میزان چربی‌ های آن می باشد. در حالت کلی به واسطه فرایند طبیعی، سن رو به افزایش می ‌رود و این باعث می شود که پوست دیگر ‌نتواند کلاژن و الاستین بسازد.

از همین جهت باعث تغییرات بسیاری در زیبایی و حجم صورت می شود و ممکن است، با کم شدن حجم چربی‌ های صورت و افزایش چین ‌و چروک ها، چهره‌ افراد خسته و غمگین به نظر برسد وخطوط ریزی نیز در صورت نمایان شود.

به همین دلیل امروزه میزان استفاده اغلب افراد از ژل و چربی بسیار بوده است، زیرا به واسطه تزریق ژل و چربی می‌ توانند زیبایی خود را بازگردانند. انتقال چربی به صورت می ‌تواند از بدن خود فرد انجام بگیرد

و یک راه کار بسیار عالی و پر نتیجه برای اغلب افراد بوده است و به واسطه آن اغل افراد توانسته اند زیبایی صورت خود را دوباره برگردانند.

حساسیت یا واکنش های نامطلوب ایجاد نمی کند

از همین جهت تزریق ژل و چربی هیچ ‌گونه خطر عمده، حساسیت و یا واکنش‌ های نامطلوب برای فرد ایجاد نمی ‌کنند. به طورکلی مقصود افراد از تزریق چربی و ژل به صورت، برگشت حجم از دست رفته صورت از جمله در نواحی گردن، فک، برجسته کردن لب ‌ها، گونه‌ ها و کنار بینی و پلک بالا می ‌باشد.

تزریق چربی و ژل را می ‌‌توان به همراه لاغری شکم استفاده کرد. اغلب پزشکان با برداشتن میزان چربی از اطراف شکم می ‌توانند، تزریق برای صورت را انجام دهند،

زیرا این روش بسیار ایمن و طبیعی می باشد و چربی مورد نظر با پوست فرد سازگاری دارد و می‌ تواند چین و چروک ‌های ناخواسته صورت و پیری آن را برطرف کند. چربی ‌ها یک جایگزین خوب برای حجم از دست ‌رفته صورت می باشند و می ‌توانند در بدن به سرعت جذب شوند.

عملکرد حجم دهنده ‌ها برای مدت بسیاری در پوست باقی می ‌ماند و می ‌توانند نتیجه ‌ای طولانی ‌مدتی به همراه داشته باشند.

یک پزشک متخصص می ‌تواند به قسمت ‌هایی از صورت که حجم خود را از دست داده اند، چربی تزریق کند و یک نتیجه نهایی بسیار خوب را به ارمغان بیاورد. حجم طبیعی چربی ‌ها می ‌تواند یک ظاهر زیبا و جذاب را برای شما فراهم کند.

حساسیت یا واکنش های نامطلوب ایجاد نمی کند
حساسیت یا واکنش های نامطلوب ایجاد نمی کند

مزایای استفاده از تزریق ژل و چربی به صورت

همان ‌طورکه می‌ دانید تزریق ژل و چربی دارای مزایا و ویژگی های می باشد و از این جهت توانسته چهره زیبایی برای افراد به ارمغان بیاورد. اگر شما قصد دارید، در رابطه با ویژگی ‌ها و مزایای تزریق ژل و چربی بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

باعث به وجود آمدن ظاهری زیبا و افزایش اعتماد به ‌نفس در افراد، در روابط اجتماعی و رابطه با همسر خواهد شد.

تزریق ژل و چربی می‌ تواند به بافت پوستف بهبودی ببخشد.

بهبود پوست و جوان ‌سازی پوست به واسطه تزریق چربی و ژل صورت می‌ گیرد.

چربی موجود می ‌تواند از بدن خود فرد گرفته شود و به محلی که قصد جوان‌ سازی آن را دارید، تزریق شود.

استفاده از ژل و چربی به‌‌ عنوان یک پرکننده حجم طبیعی صورت می ‌تواند، پرداخت هزینه داشته باشد و نسبت به سایر روش ها که هر چند ماه 1 بار باید مجددا تزریق انجام شود، روشی بسیار به صرفه می ‌باشد.

تزریق چربی و ژل می ‌تواند بد شکلی هایی که ممکن است، در صورت وجود داشته باشند را اصلاح کند.

مدت زمان دوام تزریق چربی و ژل به صورت می‌ تواند سه تا پنج سال باشد.

به دلیل این‌که چربی از قسمت های دیگر بدن بیمار برداشته می شود، یکی از مطمئن ‌ترین حجم دهنده ‌های صورت در علم زیبایی می‌ باشد.

در روش تزریق چربی احتیاجی به منطبق شدن بدن شما با یک ماده خارجی دیگر نیست. به دلیل این‌که این چربی از بدن شما استخراج شده است.

این چربی می ‌تواند به هر منطقه از صورت شما تزریق شود.

امکان دارد، شما در رابطه با روند زیباسازی صورت خود دچار استرس و نگرانی باشید و اطلاعات کافی در رابطه با تزریق انواع ژل و چربی نداشته باشید.

تزریق چربی ممکن است، برای شما بسیار فایده داشته باشد و از این جهت بتواند زیبایی بسیاری برای شما به همراه داشته باشد.

اگر شما دارای لب‌ های همیشه خشک و یا نازک می ‌باشید، یکی از افراد مستعد برای استفاده کردن از تزریق چربی می باشید

همچنین اگر از چین ‌و چروک هایی مانند خطوط پیشانی و دیگر نقاط صورت خود رنج می‌ برید، گزینه ای خوب برای تزریق چربی و ژل می باشید.

در برخی موارد احتمال دارد، به واسطه حوادث، زخم و یا خطوط پوستی بر روی سطح پوست شما انجام شود و از این جهت زیبایی شما را دچار اختلال کنند، به واسطه تزریق ژل و چربی می ‌توانید اختلال به وجود آمده را برطرف کنید.

افراد با صورت لاغر

همین ‌طور برخی افراد صورت لاغری دارند و ممکن است، از لاغری صورت خود راضی نباشند، این افراد نیز به واسطه تزریق چربی و ژل می‌ توانند صورت توپرتری داشته باشند.

ممکن است، شما به ‌دنبال یک راه‌ حل تاثیرگذار و مفید به ‌غیر از جراحی برای برطرف نمودن نشانه ‌های پیری باشید و با توجه به اطلاعات اندکی که دارید، نتوانید انتخاب درستی در این رابطه داشته باشید.

همین ‌طور ممکن است، نگران واکنش ‌های احتمالی از تزریق ژل و چربی باشید. لازم است، برای آگاهی بیشتر شما بگوییم، تزریق ژل و چربی ممکن است، دقیقاً همان چیزی باشد که صورت شما به آن نیاز دارد.

پس اگر از روند زیباسازی پوست خود نگران می‌ باشید، امکان این ‌که تزریق چربی برای شما بسیار مفید باشد، خیلی زیاد است. اگر موارد زیر شامل حال شما می شوند، می توانید از تزریق ژل و چربی به صورت خود استفاده کنید.

 • دارای لب ‌های همیشه خشک و نازک می ‌باشید.
 • از چین‌ و چروک در ناحیه پیشانی و خطوط پا کلاغی اطراف چشم خود رنج می ‌برید.
 • چربی ‌های صورت خود را در نواحی مختلف صورت مخصوصاً در اطراف فک، لب‌ ها و گونه از دست داده‌ اید.
 • به واسطه خطرات پوستی و حوادث، زخم ‌هایی بر روی صورت شما وجود دارند.
 • صورت لاغر و استخوانی دارید.
 • در ناحیه چانه یا ناحیه زیر چشم چربی ندارید.
افراد با صورت لاغر
افراد با صورت لاغر

چگونه برای تزریق چربی آماده شوید؟

در تزریق ژل و چربی پزشک پیشنهاد می ‌کند، قبل از انجام تزریق میزان زیادی آب مصرف کنید، زیرا برای به دست آمدن نتیجه بهتر، نوشیدن آب بسیار مهم می ‌باشد.

همین‌ طور پزشک مورد نظر برای روند بهبودی از شما می‌ خواهد حداقل ۶ ماه قبل از تزریق ژل؛ از سیگار کشیدن خودداری کرده باشید،

زیرا سیگار کشیدن برای ترمیم بهتر و به جا ماندن زخم بسیار تاثیر گذار است. همین ‌طور باید بدانید از داروهایی مانند: آسپرین، ضد التهاب و مکمل‌هایی که ممکن است، خون ‌ریزی را بیشتر کنند، استفاده نکنید.

باید در نظر داشته باشید، طوری به مطب پزشک بروید که یک همراه داشته باشید تا بتواند شما را به خانه برساند و برای بیست و چهار ساعت در کنار شما باشد.

چگونه برای تزریق چربی آماده شوید؟
چگونه برای تزریق چربی آماده شوید؟

در روز تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟

عموماً تزریق در بیمارستان‌ ها و یا در کلینیک های زیبایی انجام می شود. مدت زمان تزریق ژل و چربی بستگی به انتخاب روش مد نظر شما دارد،

همچنین اگر از تزریق چربی استفاده کنید، بسته به میزان چربی های استخراج شده ممکن است، مدت زمان آن به طول بیانجامد و پزشک مورد نظر شما باید با استفاده از داروهایی که برای شما در نظر می‌ گیرد امکانی فراهم کند تا شما در هنگام تزریق راحت باشید.

امکان دارد، در هنگام تزریق از داروهای بی‌حس کننده برای شما استفاده کند. همین‌ طور برای ایمنی بیشتر شما، از مانیتورهای متفاوتی برای چک کردن ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن استفاده می شود.

طبق برنامه از پیش ‌تعیین‌ شده شما با پزشک، هنگامی که تزریق شروع می شود، ممکن است، از چند روش درمانی استفاده شود تا بتواند بهترین نتیجه را برای شما در بر داشته باشد. شما باید به پزشک خود اطمینان کنید تا این تصمیم را بگیرد.

در روز تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟
در روز تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟

چه افرادی کاندید مناسب برای تزریق ژل و چربی به صورت می باشند؟

اغلب موادی که برای زیبایی از آن ‌ها استفاده می شود، از محصولات مصنوعی و شیمیایی تشکیل شده ‌اند و می‌ توانند موجب ایجاد حساسیت بر روی پوست افراد شوند، اما تزریق چربی برای فرد حساسیتی ایجاد نمی‌کند

زیرا بافت ‌های چربی از بدن خود بیمار دریافت شده اند و با بدن بیمار تطبیق دارند. تزریق چربی باعث متوقف شدن روند پیری در افراد نمی ‌شود، بلکه می‌ تواند از این جهت برجسته سازی و زاویه سازی صورت را برای زیباتر دیده شدن انجام دهد

اما روش‌ های تهاجمی دیگری مانند سایر جراحی ‌ها، لیفت صورت و غیره می توانند عملکرد تزریق چربی را به تاخیر بیندازند.

همان طور که ذکر کردیم، مزیت‌ های بسیاری در رابطه با تزریق چربی و ژل به صورت وجود دارند و می ‌تواند کاربرد بسیاری در زیباسازی صورت داشته باشد و از جهت ‌های متفاوتی مفید باشد.

برای این‌که بتوانید درک کنید که آیا شما یک کاندید مناسب برای تزریق ژل و یا چربی در صورت خود می‌ باشید، نیاز است که با یک مشاور زیبایی و یا جراح زیبایی مشورت کنید،

در حالت کلی تزریق چربی برای افرادی مفید می باشد، که:

 • علاقمند هستند که حجم صورت آن ‌ها بالاتر برود.
 • افرادی که نیاز به تزریق عمقی بافتی دارند.
 • افرادی که سلامت جسمی دارند.
 • کسانی که پوست صورت آن ‌ها در درجه پیری خفیف یا متوسطی باشد.
 • هدف ‌های خاصی برای بهبودی صورت خود دارند.
در حالت کلی تزریق چربی برای افرادی مفید می باشد، که:
در حالت کلی تزریق چربی برای افرادی مفید می باشد، که:

چه کسی باید از جراحی تزریق چربی و ژل اجتناب کند؟

همان‌ طورکه می‌ دانید همه افراد نمی ‌توانند کاندیدهای مناسبی برای تزریق ژل و چربی در صورت باشند. ممکن است، برای افراد محدودیت هایی وجود داشته باشد و برخی از بیماران در معرض خطر مشکلات جدی باشند. همین‌ طور ممکن است، از بیماری ‌های گوناگون رنج ببرند. در ادامه برای شما خواهیم گفت که چه افرادی نمی ‌توانند از تزریق ژل و چربی در صورت خود استفاده کنند:

 • افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ ها سرکوب شده است.
 • افرادی که از شیمی ‌درمانی برای بیماری خود استفاده می‌ کنند.
 • کسانی که از قرص آکوتان در طی ۳ ماه گذشته استفاده کرده اند.
 • کسانی که مشکلات قلبی دارند.

باید گفته شود که برای زیباسازی چهره همیشه ایمنی حرف نخست را می ‌زند. شما باید جراح و متخصص مورد نظر خود را از بیماری و یا مشکلی که دارید، آگاه بسازید تا او بتواند تصمیم درستی برای زیباسازی چهره شما از طریق روش تزریق ژل و چربی بگیرد.

در موارد بالا منع مصرف استفاده از تزریق چربی و ژل برای صورت را ذکر کردیم. این افراد نمی ‌توانند از این روش درمانی برای برطرف نمودن پیری چهره خود استفاده کنند.

چه کسی باید از جراحی تزریق چربی و ژل اجتناب کند؟
چه کسی باید از جراحی تزریق چربی و ژل اجتناب کند؟

چگونه برای تزریق چربی و ژل به صورت آماده شوید؟

همان ‌طورکه گفته شد، تزریق چربی یک روش گسترده ‌تر به نسبت بقیه عناصر زیبایی می باشد. به علت این‌که در این روش ها تکنیک لیپوساکشن در نظر گرفته می شود و با استفاده از این تکنیک ‌ها می ‌‌توان استخراج را قبل از تزریق چربی انجام داد.

بهتر است، بدانید که این روش، یک روش بسیار کاربردی و غیر جراحی می باشد و می‌ تواند با بی ‌حسی موضعی انجام شود.

اگر به واسطه لیپوساکشن میزان زیادی از چربی ‌ها جمع گردد، این چربی ‌ها می ‌توانند برای تزریق صورت شما مفید باشند و احتیاج به مقدار اندکی بی‌ حسی موضعی دارند.

برای این‌ که بتوانید برای تزریق چربی و ژل آماده باشید، ممکن است، پزشک مورد نظر شما، موارد زیر را مورد بررسی قرار دهد:

 • انجام دادن آزمایش و یا ارزیابی های پزشک مورد نظر
 • در نظر گرفتن برخی از داروهای جدید و مصرف داروهای فعلی شما
 • حتماً باید قبل از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • قبل از تزریق ژل از مصرف داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و همین ‌طور مکمل ‌های گیاهی برای جلوگیری از افزایش خون ‌ریزی، جلوگیری کنید.
چگونه برای تزریق چربی و ژل به صورت آماده شوید؟
چگونه برای تزریق چربی و ژل به صورت آماده شوید؟

تزریق چربی به صورت چگونه انجام می‌ شود؟

تزریق چربی سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. عموماً پزشک مورد نظر با بی ‌حسی می ‌تواند محل تزریق را بی ‌حس کند.

فرآیند تزریق ژل و چربی حدوداً ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت ممکن است، به طول بیانجامد و این زمان بسته به نوع بیمار و میزان حجم تزریق، متغیر می باشد.

به طور معمول چربی ‌ها از یک محدوده خاص بدن مانند باسن و شکم گرفته می شوند و از طریق یک سوزن یا تکنیک ‌هایی مشابه مانند لیپوساکشن از بدن خارج می ‌شوند.

تزریق چربی به صورت چگونه انجام می‌ شود؟
تزریق چربی به صورت چگونه انجام می‌ شود؟

وقتی که چربی مورد نظر برداشته شد، پزشک مورد نظر می‌ تواند به واسطه لوله ‌های حاوی چربی ناخالصی ‌های موجود در آن را بگیرد تا چربی خالص به دست بیاید.

بعد از انجام عملیات گرفتن چربی از نواحی مورد نظر بدن، پزشک می ‌تواند چربی گرفته شده را به مناطقی که قصد افزایش حجمی دارد، به واسطه یک سوزن تزریق کند.

این روند از طریق سلول ‌های چربی پیوندی به وجود می ‌آید و می ‌تواند حجم دهی را برای فرد به همراه داشته باشد.

تزریق چربی به صورت چگونه انجام می‌ شود؟
تزریق چربی به صورت چگونه انجام می‌ شود؟

در فرآیند بهبودی پس از عمل چه عواملی دخالت دارند؟

فردی که تزریق ژل و چربی را بر روی صورت خود انجام داده ‌است، بلافاصله بعد از تزریق می ‌تواند به شرایط عادی و روزمره خود بازگردد و کار های روزانه خود را انجام دهد.

به‌ طورکلی پزشک مورد نظر انتظار دارد که مقدار کمی خون ‌ریزی، قرمزی یاا تورم در هر دو قسمت برداشت چربی و تزریق چربی به وجود بیاید، اما جای نگرانی در رابطه با این موارد نداشته باشید

زیرا عموماً این تورم در عرض چند هفته کاملاً بر طرف می گردد. دوره بهبودی تزریق ژل ممکن است، بر اساس عواملی، متفاوت باشد. میزان چربی برداشت شده از بدن بیمار متاثر از عوامل مهمی برای بهبودی می باشد. بعد از انجام تزریق لازم است، بدانید که نباید زیر نور مستقیم آفتاب باشید.

مراقبت‌ های بعد از تزریق چربی

بعد از انجام تزریق ژل و چربی در صورت، نیاز است که مراقبت ‌هایی صورت بگیرد. برای شما بایدها و نبایدهای قبل و بعد از تزریق ژل را شرح می ‌دهیم:

 • باید تزریق هرگونه قرص آسپرین و داروهای ضد التهاب را از۲ هفته قبل از تزریق متوقف نمایید. مگر این‌که با اجازه پزشک این کار صورت بگیرد.
 • بهتر است، حدوداً ۳ هفته بعد از تزریق ژل از ورزش شدید اجتناب کنید، هرگونه فشار بر روی صورت ممکن است، در تزریق ژل اثرگذار باشد.
 • بدن فرد بعد از تزریق ژل به استراحت کامل نیاز دارد و باید از فعالیت ‌های زیاد خودداری شود.
 • حدوداً ۴ هفته بعد از انجام تزریق ژل بر روی صورت از ماساژ و یا مالش آن اجتناب کنید.
 • زخم های به وجود آمده در اثر تزریق ژل نباید در معرض هیچ ‌گونه فشاری قرار بگیرند.
مراقبت‌ های بعد از تزریق چربی
مراقبت‌ های بعد از تزریق چربی

هفته اول بعد از تزریق چربی

اغلب بیماران ترجیح می‌ دهند که بعد از تزریق چربی و ژل، استراحت مطلق داشته باشند و از محل کار خود مرخصی بگیرند، البته این یک امر اختیاری می باشد.

اغلب افراد می ‌توانند سر کار حاضر نشوند و بهتر است تا ۲ هفته استراحت کنند تا از این طریق نتیجه تزریق بهتری را تجربه کنند و به طور کامل بهبود بیابند. ممکن است، دوره نقاهت تزریق به علت تورم و قرمزی های ناشی از تزریق ژل باشد و در غیر این صورت مشکل حادی برای فرد به وجود نمی ‌آید.

منتظر تورم و کبودی باشید. امکان این‌که در هر دو قسمتی که چربی برداشت و چربی تزریق شده است، کبودی وجود داشته باشد، بسیار زیاد است. از همین جهت باید آمادگی تورم و کبودی را داشته باشید

اما بهتر است، بدانید این تورم و کبودی طی ۷۲ ساعت فروکش می‌ کند و جای هیچ‌ گونه نگرانی نیست. امکان این‌که زمان بیشتری طول بکشد تا تورم برطرف گردد، زیاد می باشد. به همین جهت نباید نگرانی داشته باشید.

در برخی افراد امکان دارد، میزان کمی کبودی و تورم تجربه شود.

اگر علائمی مانند موارد زیر داشتید، می‌توانید به ‌سرعت با پزشک خود تماس بگیرید و در رابطه با این مسائل مشورت کنید.

 • با استفاده از داروهای تزریقی تجویز شده به واسطه پزشک درد بر طرف نشود.
 • دمای بدن شما به بیش از صد درجه فارنهایت رسیده باشد.
 • ممکن است، در محل تزریق متوجه خون‌ ریزی و یا ترشحات عفونی شوید.
 • اغلب پزشکان چربی مورد نظر را از شکم بیمار تامین می کنند، اگر شما در ناحیه شکمی خود نیز دچار مشکل شده اید، باید با پزشک خود در تماس باشید.

ممکن است، بعد از تزریق درد یا تورم اتفاق بیافتد. پزشک معالج می ‌تواند داروهای ضد درد برای شما تجویز کند، همچنین آنتی ‌بیوتیک ‌ها می ‌توانند بسیار مؤثر باشند و به واسطه آنها می‌‌توان از درد و تورم جلوگیری کرد.

توصیه می‌کنیم بیماران حداقل تا ۴ هفته بعد از تزریق ژل روی صورت نخوابند تا تورمی برای صورت آن ‌ها به وجود نیاید، همچنین می توانید برای کم کردن میزان تورم از روش ماساژ استفاده کنید.

در این روش نباید از کمپرس یخ استفاده کنید، زیرا یخ باعث می شود، رگ ‌های خونی به طور موقت منقبض شوند و به این دلیل که چربی خارج از گردش خون می باشد، روش مناسبی برای آن نمی ‌باشد. می توان به جای کمپرس یخ از کمپرس گرم استفاده کرد

همچنین شما باید انتظار میزان کمی تورم و کبودی را تا چند هفته بعد از تزریق داشته باشید. بهتر است، بدانید تورم و کبودی بعد از تزریق در چند روز اول شروع به فروکش کردن می‌کند

اگر علائمی مانند موارد زیر داشتید، می‌توانید به ‌سرعت با پزشک خود تماس بگیرید و در رابطه با این مسائل مشورت کنید.
اگر علائمی مانند موارد زیر داشتید، می‌توانید به ‌سرعت با پزشک خود تماس بگیرید و در رابطه با این مسائل مشورت کنید.
۳ هفته

اما باید بدانید که بهبودی کامل ممکن است، حدوداً زمان ۳ هفته به طول بیانجامد و این هر ۲ عارضه تورم و کبودی، به صورت تدریجی و به مرور فروکش می‌کنند و ظاهر طبیعی شما مجدداً باز خواهد گشت.

بعد از روز چهارم تزریق می‌ توانید پانسمان مورد نظر را از محل برداشت چربی یعنی ناف، بردارید، البته ممکن است، در برخی موارد از ناف برای محل ورودی برداشت چربی استفاده نشود.

می توانید یک گوش پاک کن مرطوب بر روی برش‌ های ناف بچرخانید و مقدار کمی پماد آنتی‌بیوتیک بر روی آن بزنید. برای بهتر شدن جای زخم خود می ‌توانید ۲ یا ۳ بار در طول روز آن را تکرار کنید.

بعد از آن می ‌توانید به مرور پانسمان را از روی محل ورودی برداشت چربی بر دارید و حمام کنید، البته ممکن است، در برخی موارد پزشک برای شما پانسمان در نظر نگرفته باشد. از همین جهت برای حمام کردن می ‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

بعد از هفته اول تزریق می ‌توانید مقدار کمی وازلین بر روی زخم خود بمالید. حتی در برخی موارد می توانید به جای وازلین از پماد آنتی ‌بیوتیک نیز استفاده کنید

البته این موارد بستگی به تجویز پزشک مورد نظر شما دارند تا از به وجود آمدن واکنش ‌های پوستی موضعی برای شما جلوگیری کنند.

برای این‌که زخم شما رو به بهبودی باشد، حدود ۳ هفته بعد از عمل مرتب باید زخم خود را تمیز کنید. حدوداً ۶ ماه بعد از جراحی، میزان چربی به حجم نهایی خود می‌ رسد. اکنون شما می ‌توانید زیبایی ظاهری خود را تجربه کنید و از دیدن تصویر خود در آینه لذت ببرید.

۳ هفته
۳ هفته

مزیت تزریق چربی نسبت به تزریق انواع ژل

همان ‌طورکه می‌ دانید چربی به واسطه بدن خود بیمار تامین می‌گردد و از بدن بیمار برداشت می ‌شود. به همین دلیل می ‌توانیم هر حجمی که دلخواه بیمار می باشد را برداشت کنیم.

حتی می‌‌ توان میزان زیادی و حدود 500 سی سی برداشت کرد تا از این جهت بتوانیم برای صورت از این چربی استفاده کنیم، اما در رابطه با تزریق ژل اگر بخواهید حجم بسیار زیادی از ژل را به صورت تزریق کنید، ممکن است، فشار های خارجی که به پوست وارد می شوند، باعث جا به جایی ژل شوند.

به ‌طورکلی ژل قابلیت جا به جایی بر روی پوست را دارد و اگر درست تزریق نشود و زیاد باشد، ناهمواری ‌هایی بر روی پوست ایجاد می کند، اما چربی از سلول ‌های زنده بدن می باشد که می‌ توانند به نواحی صورت تزریق شوند و با بدن سازگاری دارند.

به دلیل این‌که سلول زنده هستند و به قسمتی که پیوند داده می ‌شوند، می توانند به واسطه عروق و بافت‌ ها، بدن را احاطه کنند و جزئی از چربی طبیعی آن محدوده در نظر گرفته می ‌شوند. به‌ طورکلی چربی می‌ تواند به بدن جوش بخورد و مثل ژل امکان حرکت کردن و جا به جایی را ندارد.

با رژیم گرفتن و ورزش کردن چربی ها برطرف نمی شوند

عموماً برای برداشت چربی، مناطقی در نظر گرفته می شود که مقاوم هستند و با استفاده از رژیم و ورزش، چربی آن بر طرف نمی‌شود. این مناطق مانند شکم، باسن، پهلوها و غیره می ‌باشند.

به همین دلیل چربی به‌ محض این‌که به محدوده مورد نظر تزریق شود، به آسانی با رژیم یا ورزش آب نمی ‌شود و باعث کم‌ حجم شدن مناطق صورت نمی ‌شود.

در رابطه با ماندگاری چربی باید گفت: این عامل بستگی به نحوه برداشت چربی و نحوه تزریق آن به مناطق صورت دارد و باید پزشک مورد نظر در این باره نکات کلیدی را رعایت کند تا ماندگاری چربی برای صورت زیاد باشد و بیمار به شکلی طولانی ‌مدت بتواند از این چربی استفاده کند.

لازم است، بدانید چربی را می ‌‌توان حدوداً ۶ ماه در یخچال‌ های معمولی و ۲ سال در یخچال‌ های صنعتی نگه داشت تا اگر بیمار مجدداً احتیاج به تزریق داشت، از چربی ‌های قبلی استفاده کند.

از همین جهت اگر حجم صورت کمتر باشد و یا بعداً احساس کند نیاز است، دوباره تزریق چربی برای او تکرار می شود، این چربی به‌ راحتی در دسترس می باشد و فقط به یک مرحله تزریق نیاز دارد.

قوام طبیعی چربی

یکی دیگر از مزیت‌ های کاربردی که چربی می ‌تواند نسبت به پروتز یا ژل داشته باشد، قوام طبیعی چربی می باشد که باعث می شود، در هنگام لمس، چربی بسیار نرمال به نظر برسد.

همین ‌طور به وجود آمدن عفونت در ژل های مصنوعی و پروتزها مقدار کمی بیشتر از چربی می باشد. باید بدانید که یکی دیگر از مهم ‌ترین مزیت ‌های تزریق چربی عدم به وجود آمدن آلرژی برای فرد می باشد، البته برخی از پزشکان با تزریق چربی مخالف هستند.

باور پزشکان

این پزشکان اعتقاد دارند که فیزیولوژی انسان به حالتی می باشد که چربی هر قسمت از بدن برای همان ناحیه در نظر گرفته شده است و نمی ‌توان آن را به جای دیگر تزریق کرد. به ‌‌عنوان نمونه نمی ‌توان از چربی شکم برای پر کردن صورت استفاده کرد و از لحاظ پزشکی آن را غیر منطقی می ‌دانند.

سلول‌ های بدن کدگذاری شده‌اند

پزشکان زیبایی بر این باور هستند که قطعه تک‌تک سلول‌ های بدن کدگذاری شده‌اند و برای خود جای مشخصی در بدن دارند و امکان دارد، با تزریق چربی خود بدن، منطقه پر شده به مرور زمان یا به شکل یکباره، خالی شود و مشکل عدم قرینگی برای صورت به وجود بیاید

همچنین این پزشکان اعتقاد دارند، ممکن است، در مناطق تزریق ‌شده گوشت اضافه و در محل برداشت گودی به وجود بیاید. ماده ای که می ‌تواند با چربی برابری کند و از لحاظ علمی در دنیا ثابت شده باشد، ژل است.

ژل‌ ها ترکیباتی مانند ترکیبات بدن دارند و از این طریق می ‌توانند با بدن همخوانی پیدا کنند. برای تزریق باید از برندهای با کیفیت استفاده شود تا بدن بتواند قدرت تطبیق بالایی با آن داشته باشد و هیچ ‌گونه آلرژی و حساسیتی برای فرد به وجود نیاورد.

سلول‌ های بدن کدگذاری شده‌اند
سلول‌ های بدن کدگذاری شده‌اند

مزیت تزریق انواع ژل نسبت به تزریق چربی

برای تزریق کردن ژل نیازی به استخراج کردن چربی از بدن نمی باشد و فقط یک مرحله تزریق دارد که ژل باید در نواحی تعیین‌ شده صورت تزریق شود و می ‌تواند در لایه ‌های سطحی پوست نفوذ کند. برای تزریق ژل مهارت آن‌ چنانی مورد نیاز نمی ‌باشد. در همین راستا ژل می ‌تواند نتیجه سریع تری به همراه داشته باشد.

بهتر است، بدانید عوارض تزریق چربی از بدن بیمار به مهارت پزشک متخصص بستگی دارد. یعنی در حالت کلی باید پزشک ماهری برای انجام تزریق چربی انتخاب کنید

اما مراحل تزریق ژل به آسانی صورت می‌گیرد و احتیاج به مهارت آن‌ چنانی ندارد. امکان دارد، در روزهای اولیه تزریق ژل برای شما تورم زیادی وجود داشته باشد. به همین دلیل برای تزریق احتیاج به بی‌حسی بیشتری دارد.

برای این‌که بتوانید نتیجه ژل را ببینید؛ باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانید تا صورت به ‌صورت یک دست و یکنواخت با ژل ارتباط برقرار کند و تزریق آن به خوبی انجام بگیرد.

همان‌ طورکه گفتیم، عمل تزریق چربی یعنی چربی ‌های مورد نظر از بدن برداشت شوند و به بافت ‌های مختلف صورت تزریق شوند.

جراحی کوچک

می ‌‌توان عمل تزریق چربی را یک جراحی کوچک در نظر گرفت، زیرا در محل برداشت چربی یک خراش کوچک ایجاد می ‌کنند و نیاز به بخیه زدن خواهد داشت.

بعد از انجام جراحی چربی، زمان نیاز است تا بهبودی کم‌ کم حاصل شود، اما تفاوت بسیار عمده ‌ای که در رابطه با تزریق ژل وجود دارد و مزیت حساب می شود، این است که ژل بدون عمل جراحی انجام می شود و از همین جهت طرفداران بسیار زیادی دارد.

برای تزریق ژل احتیاج به بی‌ حسی نیست و هیچ‌ گونه درد و ناراحتی برای فرد به همراه نخواهد داشت، اما ممکن است، نتیجه به دست آمده از تزریق ژل اندکی محدودتر نسبت به تزریق چربی باشد.

یکی از مهم ‌ترین مزیت هایی که تزریق ژل می ‌تواند به نسبت تزریق چربی داشته باشد. این است که تزریق ژل هیچ‌ گونه زخمی برای فرد به همراه ندارد

اما بهتر است، بدانید که زخمی که از طریق تزریق چربی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود، یک جراحت بسیار کوچک می باشد تا بتوان از آن چربی ‌ها را برداشت کرد و زخم آزار دهنده‌ای نمی‌باشد

همچنین پزشک مورد نظر در تلاش است که این جراحت و زخم کوچک را در قسمت ‌هایی از بدن به وجود بیاورد که بتوان با لباس آن ‌ها را پوشش داد و در معرض دید نباشد.

میزان زمان بهبودی بعد از تزریق

میزان زمان بهبودی بعد از تزریق ژل بسیار کم و می ‌‌توان گفت حدوداً صفر می‌ باشد، زیرا مواد به راحتی در زیر پوست تزریق می شوند و تأثیرات آن فوراً دیده می ‌شود.

در برخی موارد دیده شده است که به واسطه تزریق، میزان کمی کبودی وجود داشته است. تزریق چربی به زمان اندکی برای بهبودی نیاز دارد و ممکن است، بیمار بعد از ۱ یا ۲ هفته دوباره بتواند فعالیت ‌های روزمره خود را آغاز کند.

به دلیل این‌که تزریق چربی یک عمل عمیق‌ تر می باشد، عموماً هزینه ‌های انجام آن نسبت به تزریق ژل بیشتر خواهد بود. نتیجه تزریق چربی می ‌تواند برای زمان بیشتری ماندگاری داشته و باقی بماند.

میزان زمان بهبودی بعد از تزریق
میزان زمان بهبودی بعد از تزریق

منتظر چه نتایجی از تزریق هستید؟

بعد از انجام تزریق چربی شما می ‌توانید نتیجه آن را فوراً در محل تزریق ‌شده، مشاهده کنید، البته به دلیل مقدار کمی تورم ممکن است، در ابتدا بسیار برجسته ‌تر مشاهده شود

اما به مرور با گذشت زمان این تورم کمتر می‌ شود، اما شما می‌ توانید نتیجه واقعی و نهایی آن را بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه ببینید و از آن لذت ببرید، سپس بعد از این دوره به واسطه متابولیسم بدن، چربی تزریق شده به مرور شروع به کم شدن می‌کند،

اما در حالت کلی حدود نیمی از چربی تزریق شده تا در مدت ۳ تا ۶ ماه می ‌تواند جذب بدن شود. برای این‌که بتوانید از نتایج دراز مدت بهره‌ مند شوید، باید پیگیری‌ های درمان خود را زیادتر کنید و مرتباً به پزشک مورد نظر خود مراجعه کنید تا از این جهت بتوانید ماندگاری آن را تثبیت کنید. شما می‌ توانید با مقایسه عکس ‌های قبل و بعد از تزریق ژل یا چربی، این عملکرد را به کمک پزشک ارزیابی کنید.

منتظر چه نتایجی از تزریق هستید؟
منتظر چه نتایجی از تزریق هستید؟

نتایج ایجاد شده چه مدت دوام خواهند داشت؟

در روند ماندگاری تزریق ژل و چربی مراقبت ‌های بیمار بسیار تاثیرگذار می باشند، همچنین بیمار نباید مستقیماً در معرض آفتاب قرار بگیرد.

با استفاده از مراقبت خوب، سیگار نکشیدن و آفتاب‌گیری محدود، بیمار می‌ تواند نتیجه و ماندگاری حدود ۷ تا ۱۰ سال را به واسطه تزریق ژل و چربی تجربه نماید. اغلب افراد برای این‌که بتوانند صورتی جذاب و زیبا داشته باشند، از ۲ روش تزریق ژل و چربی استفاده می کنند.

نتایج ایجاد شده چه مدت دوام خواهند داشت؟
نتایج ایجاد شده چه مدت دوام خواهند داشت؟

پس از تزریق چربی، چه زمانی می توان به کار بازگشت؟

افرادی که از تزریق چربی و ژل استفاده کرده اند، ظرف پنج تا هفت روز بهتر می شوند و می توانند کارهای روزانه خود را آغاز کنند

اما در این مدت امکان این‌که میزان کمی کبودی و تورم بعد از تزریق وجود داشته باشد، زیاد است. بعد از این‌که ۲ تا ۳ روز به اندازه لازم استراحت کردید، می ‌توانید به کار روزانه خود ادامه دهید، اما ممکن است، تورم و احتمالاً کمی کبودی برای شما همچنان ادامه داشته باشد.

بعد از گذشت ۲ هفته شرایط بسیار بهتری را تجربه خواهید کرد. اگر ظاهر و وضعیت صورت شما در کارهایی مثل کار در منزل، با کامپیوتر، در دفتر و …، بدون تماس عمومی می باشد، ۲ تا ۳ روز بعد از تزریق ژل می‌ توانید به سر کار خود باز گردید

اما اگر کار شما در ارتباط مستقیم با مردم می باشد و نگران ظاهر خود می باشید و ممکن است، تمایل نداشته باشید، دیگران بدانند که شما تزریق انجام داده اید، حداقل پنج تا هشت روز استراحت نیاز دارید تا دوباره بتوانید به کار خود باز گردید

البته با توجه به شرایط بدنی هر فردی این زمان ممکن است، متغیر باشد، اما به ‌طور کلی بهتر است، ۲ تا ۳ روز بعد از تزریق در خانه بمانید و استراحت کنید.

پس از تزریق چربی، چه زمانی می توان به کار بازگشت؟
پس از تزریق چربی، چه زمانی می توان به کار بازگشت؟

آیا تزریق چربی می ‌تواند تکرار شود؟

افرادی تمایل داشته اند در رابطه با تکرار تزریق چربی بیشتر بدانند. باید گفت: بله، تزریق چربی امکان تکرار شدن مجدد را دارد.

برخی از افراد ممکن است، با تزریق اولیه احساس رضایت کنند و دیگر نیازی به تزریق مجدد نباشد، اما برخی از افراد نیز قصد دارند، دیگر نقاط صورت خود را تحت درمان قرار دهند و دوباره از تزریق چربی استفاده کنند.

همین ‌طور ممکن است، از حجم به وجود آمده راضی نباشند و تمایل داشته باشند، حجم بیشتری برای صورت آن‌ ها در نظر گرفته شود. اگر بخواهند تزریق چربی را مجدداً تکرار کنند، به واسطه پزشک باید مناطق تحت درمان مشخص شوند و دوباره مراحل تزریق چربی تکرار شود.

آیا تزریق چربی می ‌تواند تکرار شود؟
آیا تزریق چربی می ‌تواند تکرار شود؟

عمل جراحی تزریق چربی چقدر هزینه دارد؟

برخی افراد تمایل دارند، در رابطه با هزینه ‌های تزریق ژل و چربی بیشتر بدانند. باید بگوییم که هزینه جراحی و تزریق چربی بسیار متغیر و متفاوت می باشد و بستگی به میزان استفاده از چربی و ژل برای شما دارد، همچنین عوامل مؤثر دیگری در رابطه با هزینه تاثیرگذار هستند،

مثل هزینه مشاوره‌ های قبل از تزریق، مراقبت ‌های بعد از تزریق و تعداد جلساتی که ممکن است، بعد از تزریق با پزشک خود داشته باشید. پس نمی ‌توان یک قیمت ثابت در رابطه با تزریق چربی عنوان کرد.

عمل جراحی تزریق چربی چقدر هزینه دارد؟
عمل جراحی تزریق چربی چقدر هزینه دارد؟

جمع ‌بندی مطالب

عموماً هنگامی که افراد در جست ‌و جوی روش ‌های متعدد برای زیبایی خود می‌ باشند، مهم ‌ترین عامل، مؤثر واقع شدن آن روند درمانی می باشد. اگر یک عمل زیبایی نتواند نتیجه مورد قبول بیمار را در نظر بگیرد، استفاده کردن از آن برای افراد سودی نخواهد داشت.

هر ۲ روش تزریق ژل و چربی باید توسط یک جراح متخصص زیبایی صورت بگیرند تا بتوانند نتیجه قابل ‌قبولی برای بیمار به همراه داشته باشند و بیمار از روند آن راضی باشد.

همان‌ طورکه می ‌دانید، تزریق چربی تاثیر به سزایی بر روی کل صورت می‌گذارد و می ‌تواند پتانسیل ماندگاری تا چندین سال را داشته باشد. از همین جهت تزریق ژل نیز یک عمل دقیق ‌تر و محاسبه شده است

اما نسبت به تزریق چربی از ماندگاری کمتری برخوردار است. بهترین گزینه برای بر طرف نمودن پیری ترکیب این دو روش و استفاده هم ‌زمان آن‌ ها با هم باشد.

همان طور که ذکر کردیم، به واسطه تزریق چربی می توانیم حجم‌ های از دست ‌رفته صورت خود را بازگردانیم و پوستی شفاف ‌تر و جوان ‌تر داشته باشیم.

از بین بردن خطوط خنده

همین‌ طور تزریق چربی می ‌تواند برای از بین بردن خطوط خنده بسیار مؤثر باشد و اغلب افراد برای این‌که بتوانند نتیجه بهتری برای جوان‌سازی پوست خود داشته باشند، هم‌زمان از روش تزریق چربی و ژل در صورت خود استفاده می‌کنند.

از این جهت پزشک مورد نظر می ‌تواند تمامی انتظارات بیمار را با استفاده از این دو روش بر طرف کند. در تمامی مطالب بالا برای شما ذکر کردیم که فرایند و عملکرد تزریق ژل و چربی به چه صورت می باشند و چگونه می ‌توانند باعث شادابی و جوان ‌تر شدن پوست صورت شما شوند، همچنین مزیت هایی که تزریق چربی و ژل می ‌توانند برای شما به همراه داشته باشند را عنوان کردیم.

ممکن است، تزریق ژل و چربی برای برخی از افراد مناسب نباشند، ذکر کردیم که چه افرادی می ‌توانند از تزریق ژل و چربی استفاده کنند و از این جهت صورتی زیبا برای خود به ارمغان بیاورند.

مراقبت ‌های بعد از تزریق چربی نیز بسیار مهم می باشند. در مطالب بالا مفصلاً در رابطه با مراقبت ‌های بعد از تزریق چربی صحبت کردیم.

قصد داشتیم در این مقاله در رابطه با تزریق ژل و چربی صورت برای شما اطلاعات کاربردی و مفیدی داشته باشیم تا از این جهت بتوانید شادابی صورت خود را به دست بیاورید. امیدواریم که مطالب بالا برای شما مفید واقع شده باشند.

از بین بردن خطوط خنده
از بین بردن خطوط خنده

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با زر کلینیک:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید