نشانه های واژینیسموس چیست؟

لیست موضوعات

نشانه های واژینیسموس چیست؟

نشانه های واژینیسموس :برخی از زنان انقباض غیر ارادی و سفت کردن عضلات واژن را تجربه می کنند که باعث ناراحتی یا درد می شوند. این حالت واژینیسم نامیده می شود و بر بسیاری از جنبه های زندگی یک زن تاثیر می گذارد.در این مقاله می توانید بیشتر با واژینیسموس آشنا شوید. در این مقاله نشانه های واژینیسموس شرح داده شده است.

پنج نشانه از واژینیسموس

5 نشانه که شما باید واژینیسموس بدانید

اگر چه شدت و شروع درد تا حد زیادی در میان زنان متفاوت است، علائم زیر می تواند نشان دهد که که فرد مبتلا به واژینیسموس می باشد

  1. توقف تنفس و اسپاسم عمومی عضلانی هنگام تلاش برای مقاربت

واژینیسم می تواند فرد را به تجربه در معرض آپنه، اصطلاح فنی برای زمانی که یک فرد به طور موقت تنفس را متوقف کند قرار دهد. اسپاسم در گروه های عضلانی بزرگ بدن مانند کمر یا پاها نیز ممکن است رخ دهد. اعتقاد بر این است که واژینیسموس مکانیسم محافظت و دفاع زن در برابر درد است.

این  حرکت می تواند بدون کنترل آگاهانه شما اتفاق بیفتد و به سادگی به علت عصبی که عضلات، به ویژه واژن را نشان می دهد، به تسریع، نگهبانی و جلوگیری از نفوذ می انجامد. به طور کلی، وقتی تلاش برای نفوذ به واژن به پایان می رسد، عضلات به حالت عادی باز می گردند. به همین علت، با آزمایشات پزشکی لگن، هیچ مشکلی  به وجود نمی آید، مگر اینکه در طول فرایند تنگی رخ دهد.

  1. درد هنگام قرار دادن تامپون و معاینه واژن

این درد به دلیل تنگی کنترل نشده و انقباض ماهیچه های واژن به همان دلایل قبلی است. این می تواند نشانه ای از واژینیسم باشد، اگرچه همه افراد مبتلا به این بیماری آن را تجربه نمی کنند.

  1. دشواری در هنگام دخول

گرچه واژینیشیم معمولا با برانگیختن جنسیت تداخل نداشته، می تواند از نفوذ بالقوه به دلیل بسته شدن ماهیچه های واژن و مسدود کردن کانال واژن جلوگیری کند.

  1. اختلال یا درد در هنگام مقاربت جنسی

مقاربت دردناک ((Dyspareunia را می توان به عنوان یک دردغیر معمول، تنگی قوی واژن، خارش، یا سوزش توصیف کرد که حتی می تواند منجر به درد درازمدت جنسی شود. علت ممکن است شناخته شده یا ناشناخته باشد. این درد در  زنان مبتلا به واژینیتوزیس پس از یائسگی رایج است زیرا در طی این دوره قاعدگی میزان استروژن کاهش می یابد. با این حال، dyspareunia با واژینیسم متفاوت است. Dyspareunia به خودی خود می تواند به علت آتروفی واژن، بیماری التهابی یا کیست باشد.

  1. اختلال جنسی

اختلال جنسی می تواند ناشی از ناتوانی جنسی، عدم علاقه جنسی و یا عدم توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی باشد که می تواند از درد، استرس ذهنی و احساسی ناشی از واژینیسم باشد.

علل واژینیسموس

همه موارد واژینیسموس دلایل قابل شناسایی و یا مستقیم:

با این حال، می توان آن را به چند عامل ممکن طبقه بندی کرد عامل هایی چون محرک های احساسی و فیزیکی، و یا ترکیبی از هر دو مرتبط است.

عوامل احساسی

○ ترس بارداری یا درد

○ اضطراب یا گناه در رابطه با عملکرد جنسی خود

○ یک رابطه جنسی خشونت آمیز

○ احساس آسیب پذیری

○ آسیب های احساسی و ذهنی از سوء استفاده گذشته، آزار و اذیت و یا تجاوز جنسی

○ تجربیات منفی در دوران کودکی، مانند  مورد اذیت قرار گرفتن جنسی با اشیا

  • عوامل فیزیکی

○ عفونت هایی مانند عفونت مخمر یا UTI

○ بیماری یا شرایط زیر مانند لیکلن اسکلروز یا سرطان

○ زایمان

○ یائسگی

○ جراحی لگن قدامی

○  عشق بازی ناکافی قبل از مقاربت

○ مقادیر کم روانکاری واژینال

○ عوارض جانبی داروهای خاص

واژینیسموس چگونه درمان می شود؟

درمان واژینیسموس

خوشبختانه، هنگامی که در اوایل تشخیص داده شد، واژینیسم را می توان به راحتی و با موفقیت تحت یک درمانگر جنسی یا متخصص در هریک از تمرین های زیر یا ترکیبی از موارد زیر انجام داد:

  • تمرین ارتعاشی و جابجایی

این یک سری از تمرینات تحت نظارت است که استفاده از گشادکننده واژن که به بیمار کمک می کند تا به دخول عادت کند.

  • مشاوره جنسی و آموزش

برای درک عمیق تر شرایط، نشانه های آن و درمان، می توان درس هایی در مورد چرخه پاسخ جنسی و آناتومی سیستم تولید مثل داده شود.

  • درمان هیجانی

این درمان ممکن است شامل مشاوره با یک متخصص باشد که اجازه می دهد تا بیمار ، شناسایی و حل مشکلات عاطفی را که می تواند به درد و وضعیت آنها کمک کند بیان کند.

  • ورزش های کف پا

برای توسعه و کنترل عضلات کف لگن، بیماران واژینیسموس توصیه می شود تا تمرینات کگل را انجام دهند. Kegels تمرینات است که شامل سفت کردن و آرام کردن عضلات که کنترل مثانه، رکتوم و مهبل (واژن) را کنترل می کنند.در این مقاله برای این  ورزش برای شما ویدئو قرار داده شده است.درمان قطعی واژینیسموس

شما می توانید این کار را با تلاش برای جلوگیری از جریان در هنگام ادرار، بدون استفاده از ران، لب به لب و یا ماهیچه های شکمی انجام دهید. این کار را در سه مجموعه 10 دوره هر روز انجام دهید.اجازه ندهید ترس شما از قضاوت یا  طرد شدن , شما را از جستجوی کمک پزشکی برای وضعیت جلوگیری کند.

با یک کلیک تماس بگیرید