میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

moderate در تست پاپ اسمیر
moderate در تست پاپ اسمیر

لیست موضوعات

moderate در تست پاپ اسمیر

امروز با موضوع moderate در تست پاپ اسمیر در خدمت شما عزیزان هستیم.

اگر قصد انجام تست پاپ اسمیر را دارید می توانید به کلینیک تخصصی دکتر زرگنج مراجعه کنید.

02122930161

 

تست سرطان دهانه رحم برای بانوان نام دیگری است که می‌‌توان به عنوان جایگزین نام تست پاپ اسمیر استفاده کرد. تست پاپ اسمیر وضعیت کلی واژن و رحم شما را بررسی کرده و در صورت هر موردی مشکوک آن را مشخص می کند.

moderate در تست پاپ اسمیر
moderate در تست پاپ اسمیر

اگر قصد انجام تست پاپ اسمیر را دارید می توانید به کلینیک تخصصی دکتر زرگنج مراجعه کنید.

02122930161

از طریق آزمایش و تست پاپ اسمیر می‌توانیم سلول های غیر طبیعی را تشخیص دهیم. در واقع به ‌طور کلی تست پاپ اسمیر یک تست برای غربالگری  سرطان و دهانه رحم در بانوان می باشد که ممکن است این بیماری حدوداً بعد از 3 سال پس از شروع مقاربت های جنسی ایجاد شود و بانوان باید حتماً این تست را بعد از 3 سال انجام دهند

البته پاپ اسمیر همیشه برای انجام تست سرطان نبست، ممکن است بعضی از عمل ها در بانوان نیاز به بررسی کلی وضعیت رحم و واژن داشته باشند در این حالت پزشک مربوطه نیاز به انجام پاپ اسمیر را ضروری دانسته و بیمار راهنمایی های لازم برای انجام این آزمایش را دریافت خواهد کرد.

در این مقاله قصد داریم به نکته ‌ای در رابطه با تست پاپ اسمیر بپردازیم. واژه moderate در تست پاپ اسمیر بسیار مرسوم می باشد که قصد داریم در این مقاله بعد از تعریف کلی و استفاده ‌هایی که باید از تست پاپ اسمیر کنیم ، به شرح این اصطلاح بپردازیم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

آنچه در ادامه ای مقاله قرار است مطالعه کنید :

 1. تست پاپ اسمیر چیست ؟
 2. شرایط انجام آزمایش پاپ اسمیر
 3. زمان انجام دادن تست پاپ اسمیر
 4. انجام تست پاپ اسمیر با روش جدید تین پرپ
 5. روش‌ های انجام دادن تست پاپ اسمیر
 6. چه افرادی می توانند از تست پاپ اسمیر استفاده کنند؟
 7. آیا همه بانوان احتیاج دارند که تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟
 8. چه افرادی احتیاج به آزمایش پاپ اسمیر ندارند
 9. علت انجام آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
 10. هزینه های انجام آزمایش پاپ اسمیر چقدر است؟
 11. چگونگی انجام تست پاپ اسمیر؟
 12. بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کاری باید انجام دهیم؟
 13. میزان انتظار برای دریافت جواب آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
 14. مفهوم سلول سنگفرشی سیال
 15. آمادگی لازم برای انجام تست پاپ اسمیر چیست ؟
 16. اصطلاح یا کلمه Moderate در پاپ اسمیر به چه معناست؟
 17. نتیجه گیری مقاله

 

 

تست پاپ اسمیر چیست ؟

در واقع به نوعی غربالگری که برای سرطان دهانه رحم بانوان استفاده می شود تست پاپ اسمیر گفته میشود. به واسطه انجام تست پاپ اسمیر می‌‌توان وجود سلول‌ های سرطانی و پیش سرطانی را تشخیص داد و از این آزمایش کمک بسزایی در این راستا گرفته می‌شود.

نکته قابل ذکر این می‌باشد که اگر تست پاپ اسمیر انجام شود در صورت این‌که سلول‌ های پیش سرطانی در رحم فرد تشخیص داده شود می‌‌توان قبل از ابتلا به سرطان درمان آن را شروع کرد.

تست پاپ اسمیر چیست ؟
تست پاپ اسمیر چیست ؟

پزشکان برای این‌که بتواند تست پاپ اسمیر را بر روی دهانه رحم انجام دهند بایستی سلول هایی را به آهستگی از طریق دهانه رحم نمونه‌ برداری کنند، تا بتوان از نظر عادی بودن یا غیر عادی بودن میزان رشد آن سلول‌ ها در نظر گرفت که شخص مورد نظر سلامت رحم را دارا می‌باشد یا خیر؟

ما در ادامه این مطلب قصد داریم در رابطه با تست پاپ اسمیر و اصطلاحات خاصی که در رابطه با جواب این تست که وجود دارد و شرایط لازم آن تفسیری برای شما مفصلا صحبت کنیم. البته شرح اصلی جواب آزمایش به عهده پزشک مربوطه است و ما در این مقاله به توضیحی سطحی درباره خواهیم پرداخت.

شرایط انجام آزمایش پاپ اسمیر

همان‌ طور که گفتیم از انجام آزمایش پاپ اسمیر برای افراد بسیار توصیه می‌شود افرادی که می‌خواهند تست پاپ اسمیر انجام بدهند باید شرایطی را دارا باشند و اگر این شرایط را دارا نیستند مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر نیستند. در ادامه شرایط لازم را برای شما شرح می‌دهیم.

شرایط انجام آزمایش پاپ اسمیر
شرایط انجام آزمایش پاپ اسمیر

بهتر است یک روز قبل است انجام تست پاپ اسمیر مقاربت و نزدیکی انجام نگرفته باشد. زیرا رابطه جنسی میتواند نتایج پاپ اسمیر را تغییر داده و یا حتی اشتباه باشد. رابطه جنسی محافظت نشده همیشه یکی از علل ویروس های جنسی و بیماری های مقاربتی است بهتر است در این مورد حتما با پزشک خود صحبت کرده و وی را در جریان روابط جنسی خود قرار دهید.

توصیه می‌کنیم حداقل یک روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر رحم شما دارای لک بینی و خون‌ ریزی نبوده باشد. رحم و واژن شما باید کاملا تمیز و فاقد هر گونه آلودگی باشد.

باید حداقل دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر شستشوی داخلی واژن صورت نگرفته باشد.

بهتر است یک هفته قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر کرم‌ های درمانی واژن استفاده نشده باشد.

انجام تست پاپ اسمیر باید حدوداً هشت هفته بعد از زایمان صورت بگیرد.

این نکته بسیار مهمی است، که بهتر است در دوران سیکل قاعدگی در روزهایی دوازده تا هجدهم این آزمایش صورت بگیرد. بهترین زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر بعد از دوران قاعدگی است.

همان طور که ذکر کردیم تست سرطان دهانه رحم نام دیگر تست پاپ اسمیر می باشد که برای تشخیص سلول های غیرطبیعی صورت می‌گیرد، به این واسطه سلول‌ های دهانه رحم فرد نمونه برداری می‌شود و به واسطه آن این تست بر زیر میکروسکوپ انجام می‌شود تا بررسی‌ های لازم به عمل بیاید.

باید عنوان کرد که آزمایش پاپ اسمیر یک تست بسیار ساده و بی‌ دردسر می‌باشد که از طریق آن می‌شود به راحتی تمامی مشکلات دهانه رحم، دستگاه تناسلی، سرطان رحم و بسیاری دیگر از مشکل‌ ها را تشخیص داد

شما در حال مطالعه مقاله moderate در تست پاپ اسمیر هستید

خانم های 20 تا 60 سال

و در روند درمان آن‌ ها بسیار مؤثر می‌باشد و می‌تواند پیش‌ گیری‌ های لازم را به عمل آورد. لازم است بگوییم تست پاپ اسمیر برای هر خانم بین بیست تا شصت و پنج سال حدوداً هر سه سال یک‌ بار باید تکرار شود و یک امر بسیار مهم برای تشخیص انواع بیماری‌ های دهانه رحم در بانوان می باشد.

به همین دلیل است که باید انجام این تست را جدی گرفت عموماً برای انجام آزمایش پاپ اسمیر احتیاج به بی‌ هوشی نیست و غالباً انجام این تست بدون درد و بسیار راحت در مطب پزشک متخصص زنان انجام می‌شود.

برای انجام دادن تست پاپ اسمیر باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنیم و معاینه هایی فصلی و سالیانه برای خود اختصاص دهید از بابت هزینه برای پرداخت این تست نگرانی زیادی نداشته باشید، زیرا اکثر بیمه‌ ها متقبل هزینه‌ های آزمایش پاپ اسمیر می شوند.

اگر در دوره عادت ماهانه باشید در هنگام انجام آزمایش پزشک شما مجدداً آزمایش پاپ اسمیر را برای شما تکرار خواهد کرد. زیرا احتمال این‌که در دوران عادت ماهانه و نتیجه آزمایش بدرستی مشخص نباشد بسیار است.

دوران قاعدگی به دلیل خونریزی در ناحیه تناسلی ممکن است جواب تست شما نشان دهنده عفونت و یا حتی علائم دیگری باشد. البته این در شرایطی است که پزشک بتواند از سلول های شما نمونه برداری کرده و آنها را مورد آزمایش قرار دهد.

زمان انجام دادن تست پاپ اسمیر

همان طور که ذکر کردیم تست پاپ اسمیر باید برای غربالگری سرطان دهانه رحم بانوان بعد از حدوداًیکسال سال از انجام مقاربت های جنسی صورت بگیرد.

اگر افراد فعالیت‌ های جنسی خود را آغاز کرده باشند و احتیاج به غربالگری بیماری‌ ها و باکتری‌ هایی که می‌توانند آن‌ها را انتقال دهند

زمان انجام دادن تست پاپ اسمیر
زمان انجام دادن تست پاپ اسمیر

آن‌ها را از راه جنسی انتقال دهند میسر باشد باید معاینه لگن برای این افراد زودتر از سنی که برای تست پاپ اسمیر اقدام می‌کنند، انجام دهند به همین جهت است که معاینه تست معاینه لگن دارای ضرورت ویژه ای قبل از انجام تست پاپ اسمیر می باشد.

روشهای انجام دادن تست پاپ اسمیر

برای انجام تست پاپ اسمیر از دو روش استفاده می ‌کنند یکی از روش‌ های انجام این آزمایش روش قدیم و دیگری روش جدید می باشد که ما قصد داریم برای شما هر دو صورت این تست را توضیح دهیم.

انجام تست پاپ اسمیر به روش قدیم در این روش آزمایش پاپ اسمیر به واسطه نمونه برداری از مجرای واژن و دهانه رحم می باشد که به واسطه یک اسلاید شیشه‌ ای سلول‌ های برداشته شده از مجاری واژن به آزمایشگاه منتقل می شود.

روش‌ های انجام دادن تست پاپ اسمیر
روش‌ های انجام دادن تست پاپ اسمیر

یکی از معایبی که در این روش قدیمی وجود دارد این است که ممکن است حدوداً هشتاد درصد از این سلول‌ ها بر روی وسایل و شیشه‌ های نمونه‌ برداری شده ریخته شود و عملاً استفاده ای نشود و دور ریخته شود

ولی می‌‌توان از مزیت مزایای انجام روش‌ های قدیمی که هزینه کمتر را عنوان کرد. باید گفت که حدوداً تا اواسط دهه نود میلادی از روش قدیمی برای انجام تست پاپ اسمیر استفاده بسیاری می‌شد.

انجام تست پاپ اسمیر با روش جدید تین پرپ

به دلیل این‌که در روش قدیمی با استفاده از اسلاید های شیشه‌ ای نمونه‌ ها و سلول‌ های برداشته شده از دهانه رحم به آزمایشگاه انتقال داده می‌شد

و احتمال دور ریخته شدن بسیاری از نمونه‌ها زیاد بود در انجام تست پاپ اسمیر به روش جدید تین پرپ سلول‌ های برداشته شده آن آغشته به یک محلول نگهدارنده معروف به نام تین پرو هستند

انجام تست پاپ اسمیر با روش جدید تین پرپ
انجام تست پاپ اسمیر با روش جدید تین پرپ

و از این طریق به آزمایشگاه انتقال داده می‌شوند در هنگام منتقل کردن سلول‌ های دهانه رحم از محلول به اسلاید شیشه‌ ای و وسایل نمونه‌ برداری مواد که غیر لازم نیستند و برای تشخیص پاپ اسمیر استفاده نمی‌شوند

مانند سلول‌ های خون، سلول‌ های التهابی و موکوس حذف می‌شوند و فرد آزمایشگر فقط سلول هایی که به واسطه آن این آزمایش بر روی دهانه رحم صورت می‌گیرد را به آزمایشگاه انتقال می دهد

این روش ممکن است شامل هزینه‌ های نسبتاً بیشتری نسبت به روش قدیمی شود اما مزایای بهتری دارد که از نمونه‌ های دهانه رحم دور ریختنی نمی‌شود لازم است بگوییم بهترین زمانی که می‌‌توان آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد حدوداً روز پانزده چرخه قاعدگی بانوان می باشد.

 

چه افرادی می توانند از تست پاپ اسمیر استفاده کنند؟

باید بگوییم این مشکل عوارض و فاکتورهای مشخصی را برای خود دارا می باشد که در نظر گرفتن سن برای این تست زیاد مهم نمی باشد.

چه افرادی می توانند از تست پاپ اسمیر استفاده کنند؟
چه افرادی می توانند از تست پاپ اسمیر استفاده کنند؟

آیا همه بانوان احتیاج دارند که تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

باید بگوییم بیشتر خانم‌ هایی که دارای رابطه های جنسی و مقاربت جنسی هستند لازم است که حدوداً هر یک سال تست پاپ اسمیر را تکرار کنند و آن را توسط یک متخصص زنان که تبحر کافی در کار خود داشته باشد میتواند انجام داد. البته پزشک مربوطه با توجه به وضعیت فعلی شما تصمیم خواهد گرفت.

ممکن است شما علاوه بر انجام تست پاپ اسمیر نیاز به انجام آزمایشاتی دیگر داشته باشید که لازم است حتما در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

به خصوص افرادی که ممکن است سابقه بیماری سرطان گردن رحم و دهانه رحم را داشته باشد یا به طور ارثی و وراثتی در خانواده آنها این سرطان ممکن است که بوده باشد به نیاز دارند که هر یک سال این آزمایش را به طور مکرر انجام دهد.

برای انجام این تست نیاز به محدوده سنی خاصی نیست

برای انجام این تست نیاز به محدوده سنی خاصی نیست و هر بانویی در هر شرایط سنی می تواند آن را انجام دهد اما در بانوان میانسال انجام این تست بسیار واجب‌ تر می باشد

و در رابطه با اینکه چه زمانی آن را انجام دهند می توانند با پزشک متخصص خود و یا مامایی که تحت نظر او هستم مشورت کنند و در نتیجه طبق نظر او انجام این آزمایش را انجام دهند.

حال باید گفت افرادی هستند که دارای بیماری‌ ها و مشکلاتی هستند که برای این افراد تجویز می کنید که به طور هدف از آزمایش پاپ اسمیر هر چه زودتر استفاده کند.

احتمالا پزشک مورد نظر شما با توجه به فاکتورهایی که در زیر قرار است برای شما شرط دهیم می تواند تست پاپ اسمیر را برای شما تجویز کند.

 

ممکن است قبل از تولد شما در معرض دی اتیل استیل بسترول قرار گرفته باشید. اگر شما دارای عفونت‌های hiv می باشید باید آزمایش پاپ اسمیر را حتما انجام دهید.

پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را بتواند تشخیص دهد و همچنین سرطان دهانه رحم برای آن قابل شناسایی باشد.

اگر به دلیل شیمی درمانی یا استفاده دائم کور کیک و استروئید سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می باشد نیز باید از آزمایش پاپ اسمیر استفاده کنید.

افرادی که دارای سابقه سیگار کشیدن های مکرر هستند تست پاپ اسمیر برای آنها واجب می باشد.

افرادی که در محل زندگی شان به طور مکرر در معرض دود دخانیات هستند.

بانوانی که زایمان نداشتند و به طور کلی نابارور هستند باید انجام تست پاپ اسمیر را برای خود واجب بدانند.

کسانی که از زگیل های تناسلی و عفونت مربوط به رحم رنج می برند و یا سابقه ابتلا به آن را در گذشته داشته اند.

بانوانی که دارای شریک های جنسی متعددی می باشند نیز باید این آزمایش در نظر بگیرند.

شما می توانید با استفاده از پزشک خود در رابطه با مضرات و فوایدی که ممکن است تست پاپ اسمیر برای شما به ارمغان آورد صحبت کنید و از پزشک معالج خود راهنمایی بگیرید و بر حسب فاکتورها و خطرات موجود بهترین تصمیم را در روند انجام این آزمایش بگیرید.

 

چه افرادی احتیاج به آزمایش پاپ اسمیر ندارند

همانطور که ذکر کردیم انجام آزمایش پاپ اسمیر برای بانوانی که بالای ۲۱ سال سن دارند و به طور مکرر هر سه سال یک بار به امری بسیار حیاتی می باشد. اما اگر سن شما بین ۳۰ تا ۶۵ سال می باشد، می توانید آزمایش hpv و تست پاپ اسمیر هر ۵ سال یک بار تکرار کنید.

حتی ممکن است در سنین بالاتر با توجه به دستورات پزشک به دلیل کم بودن بروز این بیماری در افراد با سن بالاتر و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار کمتر می باشد انجام آزمایش پاپ اسمیر انجام نشود.

علت انجام آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

چرا پاپ اسمیر مهم می باشد؟ شما باید بدانید که چرا سرطان دهانه رحم ایجاد میشود. به طور حتم نام ویروسی به اسم hpv  به گوش شما خورده است.

این ویروس به واسطه رابطه جنسی و بعضی مشکلات دیگر در بدن بانوان رخ می‌دهد و امکان اینکه در بدن یک بانو به صورت مخفی باشد بسیار زیاد است.

ممکن است این علائم در بدن شما به صورت مخفی بماند و منجر به ایجاد زگیل های تناسلی می شود تا اینجای مطلب مسئله بسیار ترسناکی نیست

اما این ویروس ممکن است و اگر نادیده گرفته شود و در زمان لازم به آن رسیدگی نشود باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود.

اتفاقات ممکن است در اثر چند سال و به تدریج انجام شود به همین دلیل است که ما فرصت لازم را برای انجام آزمایش پاپ اسمیر و تشخیص سرطان دهانه رحم به صورت زود هنگام دارد.

پس می توانیم از آن جلوگیری کنیم آن هم فقط با انجام یک آزمایش پاپ اسمیر ساده قابل تشخیص است.

همان طور که شرح دادیم آزمایش پاپ اسمیر یا تست اسمیر از آزمایش‌ های بسیار مهمی می باشد که به واسطه آن برای تشخیص سرطان گردن رحم یا سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

همچنین در رابطه با عواملی که منجر به سرطان در ناحیه رحم می شود تجویز می شود و دلیل آن بسیار مهم است سرطان گردن رحم تا حدوداً ۵۰ سال پیش یکی از اولین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای بسیار پیشرفته بوده است

به همین دلیل است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند اگر دارای شرایط خاصی هستید حتما باید از انجام تست پاپ اسمیر غافل نشوید.

هزینه های انجام آزمایش پاپ اسمیر چقدر است؟

میزان هزینه‌ های آزمایش پاپ اسمیر بستگی به پزشک شما و همچنین نوع و روشی که ممکن است انجام آزمایش بر روی شما صورت بگیرد بستگی دارد، انجام آزمایش معمول یابد. پایه میزان هزینه‌ های آنها متفاوت می باشد.

هزینه های انجام آزمایش پاپ اسمیر چقدر است؟
هزینه های انجام آزمایش پاپ اسمیر چقدر است؟

چگونگی انجام تست پاپ اسمیر؟

برای انجام دادن ازمایش پاپ اسمیر شما باید ابتدا معاینه لگن را انجام دهید.

به این ترتیب که شما روی تخت دراز می کشید و پاهای خود را بر روی رکاب هایی که برای شما تعیین شده‌ اند قرار میدهید

پزشک متخصص شما می تواند با استفاده از اسپری قلم واژن شما را محدوده مشخصی باز کرده و به معاینه دهانه واژن شما بپردازد.

بعد از آن می تواند با بررسی هایی که بر روی اسپایل و نمونه برداری از روی دهانه واژن انجام می شود.

این نمونه برداری ممکن است بر اثر ناهنجاری های سلول های دهانه رحم باشد که آن را به آزمایشگاه فرستاده می شود تا علاوه بر در نظر گرفتن سرطان دهانه رحم وجود ویروس اچ آی وی را نیز در بدن شما تشخیص دهند.

بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کاری باید انجام دهیم؟

پزشک مورد نظر شما نمونه برداری های بر روی دهانه رحم شما انجام داد به طور روزمره می توانید به کارهای قبل تان برسید و هیچ مشکلی در رابطه با این موضوع وجود ندارد.

با توجه به آزمایش پاپ اسمیر که شما انجام می دهید پزشک مورد نظر شما نمونه برداری یکی از شما در شیشه های آزمایشگاهی گرفته شده است را به آزمایشگاه منتقل می کند و با استفاده از محافظت از آنها و این نمونه ها به آزمایشگاه انتقال داده می‌شوند تا به واسطه میکروسکوپ بتوانند سلول هایی که نشان دهنده سرطان و یا شرایط ابتلا به سرطان دارند را برای شما تشخیص دهند.

در این مورد می توانید مسائل بیشتر و از پزشک معالج خود پرس و جو کرده و در رابطه با جواب آزمایش از او راهنمایی بخواهید.

بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کاری باید انجام دهیم؟
بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کاری باید انجام دهیم؟

میزان انتظار برای دریافت جواب آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

این آزمایش با بررسی بر روی سلول های دهانه رحم شما انجام می‌شود و حدوداً زمانی بین دو هفته ممکن است طول بکشد تا نتیجه آزمایش پاپ اسمیر برای شما آماده شود.

نتیجه تست پاپ اسمیر در سه دسته قرار می گیرد.

میزان انتظار برای دریافت جواب آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
میزان انتظار برای دریافت جواب آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

نتیجه تست پاپ اسمیر نرمال بود

بعد از سه بار انجام پاپ اسمیر به صورت سالی یکبار و در صورتی ک هر سه تست نرمال باشند هر سه سال تست پاپ اسمیر انجام می شود.

شما در حال مطالعه مقاله moderate در تست پاپ اسمیر هستید

نتایج راضی کننده در تست پاپ اسمیر وجود نداشته است.

در این شرایط شما باید مجددا تست پاپ اسمیر خود را تکرار کنید زیرا با استفاده از آزمایشی که بر روی سلول های دهانه رحم شما انجام شده است، نتیجه مشخص و قابل قبولی دریافت نشده است و نیاز مجدد شما این آزمایش را برای جواب دهی بهتر و تشخیص پزشکان انجام دهید.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی

اگر بعد از انجام آزمایش پاپ اسمیر نتیجه آزمایش شما به صورت غیر طبیعی مشخص شود، توصیه می کنیم آزمایشات بیشتر به واسطه آزمایش پاپ اسمیر بر روی شما انجام شود تا احتمالاتی مانند دیسپلازی، نئوپلازی و یا پیش سرطان‌ های دیگری مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار بگیرد.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی
نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی

اصطلاحاتی که برای شما ذکر کردیم و به اصطلاح نرمالی اشاره شد و این واژه هنوز سرطانی نشده اند و نمی توان گفت که سرطان دهانه رحم برای شما ایجاد شده است

اما اگر تست پاپ اسمیر شما مثبت باشد به این معنی است که سلول های غیر نرمالی در تست پاپ اسمیر شما دیده شده است که امکان مثبت بودن تست پاپ اسمیر شما وجود دارد.

ممکن است پزشک مد نظر شما از عباراتی استفاده کند و اقدام به مرحله بعدی انجام آزمایش برای شما شود، قصد داریم برای شما عباراتی که پزشکتان ممکن است برای شما بیان می کند را شرح دهید تا با آشنایی بهتری در رابطه با این موضوع نزد پزشک معالج خود بروید.

مفهوم سلول سنگفرشی سیال

این سلول های سنگفرشی سیال در سطح رحم سالم و قابل رشد هستند و بسیار نازک و مسطح هستند. به واسطه انجام آزمایش پاپ اسمیر می توان سلول های سنگفرشی سیالی که به صورت قوی و غیر طبیعی هستند را نشان داد و با توجه به این تغییرات می توان دید که این سلول های پیش سرطانی نیستند.

پزشک متخصص شما می‌تواند به واسطه یک تست بر پایه مایع دوباره نمونه های برای تشخیص ویروس های دهانه رحم و احتمال وجود سرطان را برای شما انجام دهد مانند نوعی از ویروس پاپیلوم انسانی می تواند آن را آنالیز و در خدمت شما قرار دهد.

اگر ویروس خطرات بسیار بالایی نداشته باشد به نتیجه ای که با استفاده از سلول های نمونه برداری شما در تست می آید زیاد نگران کننده و دلهره آفرین نیستند.

ممکن است ویروس های خفیفی مشاهده شود که در این جهت نیاز است شما تست های بعدی را دوباره تکرار کنید تا پزشک شما از تست شما مطمئن شود.

شما در حال مطالعه مقاله moderate در تست پاپ اسمیر هستید

نکته

پزشکان توصیه می‌کنند اگر افراد در سن ۶۵ سال به بالا هستند و جواب آزمایشات قبلی شان منفی بوده است دیگر احتیاجی نیست تست پاپ اسمیر را انجام دهند

ولی در صورت اینکه بتواند با پزشک خود مشورت کنند و صلاح پزشک خود در این نظر داشته باشد که انجام آزمایش تست پاپ اسمیر را تکرار نکنند.

البته اگر از نظر رابطه جنسی افراد فعال هستند باز ممکن است پزشک چند توصیه در رابطه با تست پاپ اسمیر برای آنان در نظر بگیرد.

همان طور که گفتیم پاپ اسمیر و انجام این آزمایش یک راه ساده و بدون خطر برای مشخص نمودن سرطان دهانه رحم می باشد

که البته باید بگویم که این کار بدون خطا صورت نمی‌گیرد و ممکن است جواب های شما اشتباه شود و منفی باشد.

اما این به این معنی است که تست شما هیچ چیز غیر طبیعی را نشان نمی دهد در حالی که شما سلول‌ های غیر طبیعی دارید باعث می شود جواب آزمایش شما مثبت باشد.

و جواب منفی اشتباه به این معنی نیست که اشتباهاتی رخ داده است بلکه ممکن است فاکتور هایی در بدن شما رخ داده باشد که در آن لحظه جواب آزمایش شما اشتباه شده باشد ما این قصد داریم برای شما مواردی که ممکن است جواب آزمایش شما را به اشتباه نشان دهد را ذکر کنیم.

تعداد سلول ها ناکافی باشد

امکان دارد میزان کم سلول‌ های غیرطبیعی یا سلول های تحریک کننده باعث شده باشد سلول های غیر طبیعی دیده نشوند و پنهان باقی بمانند اگر چه امکان دارد که این سلول‌ های غیر طبیعی مشخص نشوند و پنهان باشند و قابل تشخیص نباشد.

برای شما بسیار مفید می باشد و به نفع شما است زیرا پیشرفت سرطان دهانه رحم ممکن است چندین سال به طول بیانجامد و اگر یک تست سلولی طبیعی نتواند آن را تشخیص دهد مسلماً تست بعدی که شما انجام دهید قابل تشخیص خواهد بود و جای هیچ نگرانی برای شما نیست.

شما در حال مطالعه مقاله moderate در تست پاپ اسمیر هستید

آمادگی لازم برای انجام تست پاپ اسمیر چیست ؟

پیشنهاد می کنیم برای انجام دادن تست پاپ اسمیر و اطمینان از اثر بخشی بیشتر این تست کارهایی که برایتان ذکر می‌کنیم را انجام دهید.

استفاده از دوش واژن یا هر دارو و آنتی بیوتیکی که مربوط به واژن است استفاده نکنید و خودداری کنید از انجام رابطه جنسی و فوم های اسپرم کش، کرم و یا ژل حدوداً تا دو روز قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر خودداری فرمایید.

به این دلیل که ممکن است سلول های سرطانی که در دهانه رحم شما قرار دارند به واسطه استفاده از ژل های شستشو و اسپرم کش ها تا دو روز قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر شسته شوند و یا پنهان شوند و جواب آزمایش شما به درستی انجام نگیرد.

بهتر است که در طول دوره عادت ماهیانه به فکر انجام آزمایش پاپ اسمیر نیفتید و بهتر است که در این دوره این آزمایش صورت نگیرد.

شما در حال مطالعه مقاله moderate در تست پاپ اسمیر هستید

سوالی که همیشه پرسیده میشود این است که اصطلاح یا کلمه Moderate در پاپ اسمیر به چه معناست؟

باید به این نکته اشاره کنیم کلمه Moderate به معنای متوسط می باشد. و اگر در مقابل فاکتوری که در جواب آزمایش سنجیده شده است قرار بگیرد به معنای شدت آن یا مقدار متوسط است. این کلمه به اشتباه برخی از عموم اصطلاح پزشکی یا یک نوع بیماری برداشت میشود در صورتی که برای مقیاس سنجش عفونت در برگه جواب تست پاپ اسمیر نوشته می شود.

سوالی که همیشه پرسیده میشود این است که اصطلاح یا کلمه Moderate در پاپ اسمیر به چه معناست؟
سوالی که همیشه پرسیده میشود این است که اصطلاح یا کلمه Moderate در پاپ اسمیر به چه معناست؟

جواب برگه پاپ اسمیر شما باید حتما توسط پزشک خوانده شده و جواب اصلی را از پزشک مربوطه دریافت کنید. آنچه در این مقاله ذکر شد همه پیش درآمدی بر علم پزشکی و خوانایی جواب آزمایش است.

به طور کلی این کلمه نشان دهنده تغییراتی متوسط است که در صورت عدم پیشگیری ممکن است خطری متوجه شما باشد. و به خودی خود نشان دهنده بیماری نخواهد بود.

در ادامه به توضیح ویروس اچ پی وی از اطلاعات پاپ اسمیر می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ ترین فاکتورهایی که در پاپ اسمیر بررسی می‌شود و وجود اچ پی‌ وی در ناحیه تناسلی شماست، که این ویروس باید حتماً تشخیص داده شود در ادامه به نکاتی درباره خوانایی جواب برگه آزمایش در مورد این ویروس خواهیم پرداخت.

این ویروس که خود عاملی برای بسیاری از بیماری های مقاربتی است ممکن است در بدن فرد وجود داشته باشد اما علائمی از خود نشان ندهد. لذا تاکید ما برای بررسی این ویروس به همین دلیل است که بتوانید اقدامات لازم را بعد از خوانایی برگه آزمایش انجام دهید.

اچ پی‌ وی منفی یا دیده نشده :

در این حالت وقتی شما به ویروس اچ پی‌ وی را در بدن خود نداشته باشید، ممکن است که این آزمایش ویروس را تشخیص نداده باشد و بستگی به سن شما خواهد داشت اما می توانید این آزمایش را حدود سه تا پنج سال دیگر مجدداً امتحان کنید.

شما در حال مطالعه مقاله moderate در تست پاپ اسمیر هستید

اچ پی‌ وی مثبت یا دیده شده :

در این حالت ویروس دیده شده اما ممکن است که به دلیل نداشتن نمونه سلول کافی ویروس به‌ درستی تشخیص داده نشده و مجدداً بعد از سه ماه احتیاج به تکرار آزمایش پاپ اسمیر داشته باشید، در این حالت تحت نظر پزشک شما بعد از سه ماه دوباره برای انجام تست پاپ اسمیر دعوت خواهید شد.

اچ پی‌ وی مثبت یا دیده شده اما تغییراتی در سلول یافت نشد :

حالت سیستم ایمنی بدن شما پس از یک‌ سال ویروس را از بین خواهد برد و شما بعد از یک سال برای انجام آزمایش مجدد دعوت می شوید اگر شما سه نتیجه آزمایش پاپ اسمیر با اچ پی‌ وی مثبت داشته باشید لازم است که اقدامات جدی‌ تری را انجام دهید و تحت نظر پزشک برای درمان قرار بگیرید.

اچ پی‌ وی مثبت یا دیده شده اما تغییراتی در سلول یافت نشد :
اچ پی‌ وی مثبت یا دیده شده اما تغییراتی در سلول یافت نشد :

اچ پی وی دیده شده یا مثبت با تغییرات سلولی :

در این حالت به دلیل وجود تغییرات در سلول اچ پی‌ وی ممکن است که این تغییرات لب مرزی یا با درجه‌ ای بسیار کمی باشند و یا متوسط و با درجه بالا تغییرات را مشاهده کنیم.

به هر حال لازم است که شما بعد از انجام آزمایش پاپ اسمیر با یک متخصص کارشناس مشورت گرفته و لازم است که با دقت بیشتری دهانه رحم شما را معاینه کنند.

شما در حال مطالعه مقاله moderate در تست پاپ اسمیر هستید

نتیجه گیری

در این مطلب درباره تست پاپ اسمیر با شما صحبت کردیم این تست که برای غربالگری رحم خانم‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند فاکتورهای بسیاری را از نظر عفونی و سلامت کامل واژن و رحم بانوان بررسی کرده و مورد سنجش قرار دهد.

شرایط انجام این آزمایش همان‌ طور که در بالا ذکر کردیم این است که بهتر است حداقل یک روز قبل از انجام آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید و اگر در دوره قاعدگی هستید از انجام تست خودداری کنید زیرا ممکن است که نتایج تست را با مشکل مواجه کند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

بهترین زمان انجام این تست حداقل پانزده روز بعد از چرخه قاعدگی است روش‌ هایی که در انجام تست پاپ اسمیر انجام می شود دو روش جدید و قدیمی است که در بالا توضیح هر کدام از آن‌ها پرداختیم و کسانی که با مشکلات کهولت سن مواجه هستند بهتر است که این تست را حتماً انجام دهند.

خانم‌ هایی که فعالیت جنسی را آغاز کرده‌ اند بهتر است که حتماً تست پاپ اسمیر را انجام داده و وضعیت سلامت رحم و واژن خود را بررسی کنند.

کسانی که بالای بیست و یک سال سن دارند و هنوز وارد رابطه جنسی نشدند بهتر است که یک بار این آزمایش را انجام داده و در صورت مساعد بودن شرایط و جواب آزمایش دیگر احتیاج به تکرار آن نخواهند داشت

ویروس اچ پی‌ وی

از علل انجام این آزمایش می‌‌توان به ویروسی به نام اچ پی‌ وی اشاره کرد که در بدن بیشتر افراد وجود دارد و می‌تواند به علائم مختلفی خود را نشان دهد

همچنین کسانی که قصد انجام عمل‌ هایی مانند عمل لابیا پلاستی را دارند بهتر است که این آزمایش را قبل از عمل انجام داده و نتایج را به پزشک خود ارائه دهند هزینه انجام این آزمایش بر عهده بیمه هست و هزینه سنگینی را ندارد.

ویروس اچ پی‌ وی
ویروس اچ پی‌ وی

این تست که توسط پزشک متخصص انجام می‌شود بدون درد و خون‌ ریزی انجام شده و بسیار انجام آن ساده است بعد از انجام این تست شما می‌توانید به راحتی به تمامی فعالیت‌ های روزانه خود بپردازید و محدودیتی در این‌باره نخواهید داشت

اما سوالی که پیوسته پرسیده می‌شود این است که جواب مورد انتظار آزمایش‌ های پاپ اسمیر چیست؟ آزمایش پاپ اسمیر در دو نوع نرمال و نتایج غیر طبیعی یا غیر نرمال ارائه می‌شود.

از آمادگی‌ های لازم برای انجام این تست می توانیم به عدم استفاده از دوش واژن یا مصرف هرگونه داروی محرک آنتی‌ بیوتیکی که باعث می شود بر روی سلامت واژن شما تاثیر بگذارد اشاره کنیم.

همچنین شما نباید از اسپرم کش ها یا محدود کننده ها استفاده کنید بهتر است که این آزمایش در دوران قاعدگی انجام نشود و بعد از آن آزمایش را انجام دهید.

اما موضوع اصلی این مقاله درباره اصطلاح یا کلمه در پاپ اسمیر می باشد که به چه معناست این کلمه به معنای متوسط یا میانه می‌باشد

که در هر فاکتوری که این کلمه نوشته شود به معنای  سنجیده شدن شدت آن بستگی دارد. جواب پاپ اسمیر توسط پزشک باید خوانده شود و هیچ‌ گونه جواب قطعی را در دنیای اینترنت و حتی کسانی که می‌شناسید نمی‌توانید بگیرید.

جواب قطعی پاپ اسمیر فقط توسط پزشک به شما ارائه خواهد شد و این کلمه معنای خاصی را نخواهد داشت و نام بیماری هرگز نیست.

یکی از فاکتورهایی که در پاپ اسمیر بررسی می‌شود عدم وجود ویروس اچ پی وی است که در دو حالت مثبت و منفی بررسی می شود این ویروس در صورت وجود با تغییرات سلولی اگر همراه باشد نیاز است که شما مراحل دیگری را بعد از انجام این تست پشت سر بگذارید

و توسط یک متخصص کارشناس دهانه رحمتان بیشتر مورد بازبینی قرار بگیرد و در صورت لزوم لازم است که شما اقداماتی جدی‌ تر را انجام دهید.

مسئله ای که در این مطلب موکدا اشاره شد این است که این کلمه به خودی خود ، نشانه بیماری در جواب برگه تست شما نخواهد بود. همچنین لازم است که جواب قطعی را از پزشک متخصص درخواست کرده و در صورت لزوم اقدام به تکرار آزمایش یا اقداماتی جدی تر داشته باشید.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید