میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

مراقبت بعد از لابیاپلاستی
مراقبت بعد از لابیاپلاستی

لیست موضوعات

مراقبت بعد از لابیاپلاستی

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع مراقبت بعد از لابیاپلاستی بپردازیم.

اگر قصد انجام عمل لابیاپلاستی را دارید پیشنهاد می کنیم به کلینیک تخصصی دکتر زرگنج فرد مراجعه کنید و یا با شماره تلفن کلینیک که در انتهای همین مطلب درج شده است تماس بگیرید

مشکلات و ناهنجاری ها در بدن انسان همیشه می تواند سبب کاهش اعتماد به نفس و ایجاد مشکلات در روابط اجتماعی شود، حال این ناهنجاری ها و ظاهر بد چه می خواهد در صورت فرد که در معرض دید قرار دارد باشد و چه در زیر لباس باشد و خارج از معرض دید عموم! به عنوان مثال مشکل تیرگی های زیر بغل و کشاله ران که می تواند یک انسان را از شرکت در فعالیت ها و ورزش هایی مانند شنا و امثال آن باز دارد.

مراقبت بعد از لابیاپلاستی
مراقبت بعد از لابیاپلاستی

مشکلاتی مانند ناخوشایند بودن ظاهر اندام های تناسلی که موضوع مورد بررسی ما نیز می باشد در همه افراد چه مرد و چه زن می تواند باعث احساس شرم و عدم اعتماد به نفس شود، فرد را از یک رابطه جنسی که یک نعمت خدادادی است باز دارد و باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شخصی وی شود.

از همین رو خیلی از روانشناسان مسائل جنسی و پزشکان خانواده همواره توصیه می کنند که در صورت وجود چنین مشکلاتی سعی کنید تا جای امکان و تا حد و اندازه معقول نسبت به برطرف نمودن این آن اقدام نمایید.

یکی از مشکلاتی که معمولا ممکن است باعث رنجش خانم ها شود ناهنجاری و بد شکل بودن ناحیه تناسلی می باشد و همین موضوع باعث شده تا خیلی از این افراد در دسته متقاضیان عمل های جراحی اصلاح ناحیه تناسلی قرار گیرند.

به طور کل بانوانی که به دنبال اصلاح ظاهر ناحیه تناسلی هستند در دو دسته کلی قرار می گیرند.

زنانی که دارای مشکلات و بیماری های ناحیه تناسلی می باشند مانند مشکلات مادرزادی همچون بیناجنس و … و یا زنانی که دارای مشکل و بیماری در ناحیه تناسلی خود نیستند اما بنا به دلایلی از ظاهر اندام و ناحیه تناسلی خود رازی نیستند.

خوشبختانه با توجه به پیشرفت های علوم پزشکی این روزها برای چنین مشکلاتی راه های درمان زیادی نیز وجود دارد که روز به روز از عوارض و مشکلات آن ها نیز کاسته می شود.

یکی از درمان هایی که می توان برای برطرف نمودن این مشکل موثر باشد عمل لابیاپلاستی می باشد. لابیاپلاستی یک نوع عمل جراحی پلاستیک می باشد که کاربرد آن در شکل و ظاهر مناسب بخشیدن به بخش های اندام تناسلی زنانه مانند لبه کوچک، لبه بزرگ و پوست اطراف فرج می باشد.

اصولا عمل های جراحی در گروه عمل های تنهاجمی قرار می گیرند

آن چه که مسلم است این است که اصولا عمل های جراحی در گروه عمل های تنهاجمی قرار می گیرند، عمل هایی که بیشترین ریسک را دارند و از طرفی بهترین و موثر ترین نتایج را نیز به همراه دارند

و همانطور که می دانید باید در این مواقع قبل از انجام هرگونه کاری به تحقیق و کسب اطلاعات از افراد کارشناس و صاحب نظر در مورد موضوع مورد نظر پرداخت و نمی توان صرفا به مطالب موجود در اینترنت اکتفا نمود.

اما واضح است که در صورت انجام هر عمل جراحی از جمله لابیاپلاستی یک سری نکات و مسائل بعد از  انجام عمل وجود دارد که افراد باید همواره آن را مد نظر قرار دهند.

مواردی چون دوره نقاهت، مراقبت بعد از لابیاپلاستی، تغذیه بعد از لابیاپلاستی، تاثیر لابیاپلاستی بر کار، ورزش و فعالیت ها روزانه افراد، مسائل بهداشتی بعد از لابیاپلاستی و مواردی از این دست که ما را بر حسب رسالتمان بر آن داشت تا پیرامون آن به گردآوری مطالب مفید و کاربردی بپردازیم و امید است که مطالبی که در این مقاله به آن پرداخته می شود بتواند به گوشه ای از سوالات شما عزیزان پاسخ دهد.

در مقاله مراقبت بعد از لابیاپلاستی قرار است تا به موارد زیر بپردازیم:

  • عمل لابیاپلاستی و دلایل انجام آن
  • عمل لابیاپلاستی چگونه و با چه روش هایی انجام می شود ؟
  • مراقبت بعد از لابیاپلاستی
  • نکات کلی مراقبت بعد از لابیاپلاستی
  • مراحل زمانی مراقبت بعد از لابیاپلاستی به چه صورت است؟
  • داروهای لازم پس از انجام عمل لابیاپلاستی
  • تورم بعد از عمل لابیاپلاستی
  • اقدامات موثر جهت رفع ورم بعد از لابیاپلاستی
  • مواد غذایی مضر بعد از انجام عمل لابیاپلاستی
  • بهترین رژیم غذایی بعد از لابیاپلاستی

 

عمل لابیاپلاستی و دلایل انجام آن

همانطور که در مقدمه نیز گفته شد زیبایی بدن انسان فقط محدود به زیبایی صورت نیست و خیلی از ناهنجاری ها و اشکال بد بدن انسان نیز می تواند در اعتماد به نفس، زندگی اجتماعی و زناشویی افراد نیز تاثیر گذار باشد که البته اهمیت این موضوع معمولا برای زنان بیشتر از مردان می باشد.

اندازه و شکل ظاهری لبه فرج می تواند در اثر سالخوردگی، زایمان، بیماری های مادرزادی مانند انسداد مهبل، بیناجنسی و … به طور چشمگیری تغییر یابد.

از همین رو روش های زیادی برای اصلاح مشکلات و ناهنجاری های بدن مانند نواحی تناسلی وجود دارد که انتخاب هر کدام با توجه به نوع مشکل و شرایط فرد می تواند متفاوت باشد و تشخیص این مورد به عهده پزشک معالج می باشد.

از جلمه درمان هایی که برای زیباسازی واژن صورت می گیرد می تواند به لابیاپلاستی، افزایش G- spot، برداشتن پوست یا روکش کلیتوریس، فرونوپلاستی، پرینوپلاستی و مونس پلاستی اشاره نمود که البته با توجه به موضوع مقاله که مراقبت بعد از لابیاپلاستی می باشد ما فقط لابیاپلاستی را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

لابیا ماژور

لابیای ماژور که به آن لابیای بیرونی نیز می گویند دو لایه پوستی است که از تپه ونوس تا ناحیه پرینه ادامه دارد و وظیفه آن محافظت از قسمت های حساس و داخلی واژن مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس می باشد.

لابیا مینور

لابیا مینور یا همان لابیا داخلی، به دو لایه پوست در هر دو سمت دهانه واژن که در بین لابیا ماژور قرار دارد اطلاق می شود. لابیا مینور به لحاظ موارد ظاهری مانند رنگ و اندازه در خانم ها متفاوت می باشد و لابیاپلاستی نیز یک عمل جراحی برای کاهش اندازه همین ناحیه است.

در شکل زیر می توانید تمام قسمت های اندام تناسلی زنانه را مشاهده نمایید.

عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یا labiaplasty یکی از انواع عمل های جراحی زیبایی مخصوص خانم ها می باشد که در آن جراح شکل و لبه بیرونی و یا لبه داخلی واژن را تغییر می دهد.

هر چند که استاندارد خاصی برای اندازه واژن تعریف نشده اما معمولا بیشتر زنان ترجیح می دهند که لبه داخلی واژنشان از لبه خارجی بیرون نزند.

دلایل انجام عمل لابیاپلاستی چیست؟

طبق آمارهای موجود بیشترین علت مراجعه زنان به پزشک جهت انجام عمل لابیاپلاستی، مواردی چون درد در حین مقاربت جنسی، زیبایی و داشتن ظاهر پاکیزه و قشنگ، اصلاح عدم تقارن ظاهری در واژن، ناراحتی در حین پوشیدن لباس های تنگ مانند انواع شلوارهای چسبان، حس ساییدگی،

کشش و سوزش در حین انجام ورزش، تحریک کم کلیتوریس به دلیل وجود پوست اضافه در کلیتوریس و درد و ناراحتی در هنگام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری و … اشاره نمود.

همانطور که می بینید لابیاپلاستی صرفا یک عمل زیبایی نبوده و کاربردهای پزشکی نیز دارد و نباید صرفا به آن به چشم یک عمل تجملی و زیبایی نگاه نمود که البته شرکت های بیمه اصلا به این موضوع توجه نداشته و بدون آن که در نظر بگیرند که فرد مورد نظر عمل لابیاپلاستی را جهت درمان انجام داده یا زیبایی از پرداخت هزینه های آن شانه خالی می نمایند.

زایمان یکی از مهم ترین دلایل تغییر شکل واژن

سوای این موضوع اندازه و آناتومی لابیا در زنان و دختران یا به طور کل کسانی که سابقه زایمان داشته اند و کسانی که سابقه زایمان نداشته اند با یکدیگر تفاوت داشته و باید گفت که زایمان یکی از مهم ترین دلایل تغییر شکل واژن می باشد.

زایمان یکی از مهم ترین دلایل تغییر شکل واژن
زایمان یکی از مهم ترین دلایل تغییر شکل واژن

لب های بزرگ و نا متقارن و ناهموار واژن می تواند برای خیلی از زنان مشکلات زیادی را ایجاد نماید، بافت بیش از حد و ناهموار با چین و چروک های زیاد برای اغلب زنان یک مشکل بزرگ در زیبایی شان به شمار می رود

و همچنین معمولا زنانی که از اندازه و شکل لابیای خود راضی نیستند به دلیل کاهش اعتماد به نفس در مقابل شریک جنسی خود و همچنین بروز درد در حین رابطه جنسی، از یک رابطه جنسی با کیفیت و لذت بخش محروم می مانند.

زایمان یکی از مهم ترین دلایل تغییر شکل واژن
زایمان یکی از مهم ترین دلایل تغییر شکل واژن

همانطور که اشاره شد لب های بزرگ واژن یک خانم زمانی که قرار است یک لباس تنگ و مانند آن را بپوشد بیشتر نمود پیدا می کند و همین امر باعث می شود تا زن در انتخاب لباس های مورد علاقه اش دچار مشکل شود.

البته موضوع به همین جا نیز ختم نمی شود و لب های بزرگ واژن می تواند در خیلی از خانم ها سبب تحریک مزمن و ایجاد درد و ناراحتی در حین انجام فعالیت های روزانه مانند کار، ورزش و … شود که همه این ها می تواند دلایل قانع کننده ای برای انجام عمل لابیاپلاستی باشد.

عمل لابیاپلاستی چگونه و با چه روش هایی انجام می شود ؟

خوب همانطور که می دانید اصولا عمل های جراحی جز روش های تهاجمی محسوب می شوند و می توانند در خیلی از افراد همواره ترس و استرس در مورد نحوه، درد و عوارض عمل ایجاد نمایند از همین رو ما در این بخش اطلاعات کافی در مورد نحوه و چگونگی انجام عمل لابیاپلاستی ، مدت زمان، خطرات و عوارض آن بیان می نماییم.

لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

در مورد عمل لابیاپلاستی باید گفت که این عمل جزء عمل های سرپایی محسوب می شود و در بیشتر موارد حدود یک ساعت به طول می انجامد.

لابیاپلاستی می تواند به صورت بی‌هوشی و آرام‌بخشی پروسیجرال، بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی صورت گیرد که البته انتخاب روش در هر فرد و نوع عمل می تواند متفاوت باشد.

اما در بیشتر موارد این عمل بدون انجام بیهوشی عمومی بوده و معمولا پزشک اقدام به بی حسی موضعی، بدون تزریق وریدی اقدام به عمل  لابیاپلاستی می نماید.

روش های عمل لابیاپلاستی

تکنیک ها و روش های زیادی برای انجام عمل لابیاپلاستی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد و انتخاب آن ها با توجه به نوع مشکل و تشخیص پزشک معالج صورت می گیرد.

از روش های موجود جهت انجام عمل لابیاپلاستی می توان به تکنیک خطی یا Trim Technique Labiaplasty، تکنیک Wedg Technique، تکنیک De- epitheliazaton Technique، تکنیک Seculped linear، تکنیک Z-Plasty Technique، لابیاپلاستی با لیزر و لابیاپلاستی به روش (سافتینگ) Soft surgery اشاره نمود که در ادامه به توضیح مختصر در مورد هر کدام از این موارد می پردازیم.

روش اول تکنیک خطی یا Trim Technique Labiaplasty

در این روش لب های داخلی توسط یک گیره مخصوص نگه داشته می شود و سپس قسمت های اضافه لابیا به صورت طولی برداشته می شود و  بعد از آن بخیه زده می شوند. از این روش معمولا زمانی استفاده می شود که اندازه لابیاها بزرگتر از حد طبیعی باشد. این روش درمان معمولا چیزی حدود یک ساعت طول می کشد.

روش اول تکنیک خطی یا Trim Technique Labiaplasty
روش اول تکنیک خطی یا Trim Technique Labiaplasty

روش دوم تکنیک Wedg Technique

در این روش ابتدا قسمت های کناری لبه های داخلی را به صورت V شکل برمی دارند و سپس دو قسمت خالی شده را مجددا به هم می رسانند و بخیه می زنند.

استفاده از این روش به زمان بیشتری نیاز دارد اما در کنار آن مزایای بیشتری نیز دارد و از جمله مزایای این روش می توان به برداشت کمتر بافت بدن، خونریزی کمتر و دوره نقاهت کمتر و همچنین زیبایی بیشتر ناحیه تناسلی اشاره نمود.چ

روش دوم تکنیک Wedg Technique
روش دوم تکنیک Wedg Technique

روش سوم تکنیک De- epitheliazaton Technique

در این روش جراحی قسمت مرکز لابیا عمق پیدا می کند. در این روش قسمت داخلی لابیا مینور به صورت eye shaped جدا می شود و سایر قسمت ها به یکدیگر بخیه زده می شوند.

این روش معمولا توسط پزشکان ماهر صورت می گیرد و از مزایای آن می توان به عدم آسیب رساندن به بافت های سیستم عصبی و لنفاوی و همچنین عدم هایپرتروفی لابیا اشاره نمود.

روش سوم تکنیک De- epitheliazaton Technique
روش سوم تکنیک De- epitheliazaton Technique

روش چهارم تکنیک Seculped linear

در این روش معمولا با استفاده از لیزر و یا تیغ های مخصوص برش هایی در محل های مورد نظر زده می شود و در پایان پس از این که اقدامات مناسب روی واژن صورت گرفت محل مورد نظر بخیه زده می شود. بهترین وسیله برای ایجاد برش ها لیزر می باشد چرا که باعث می شود که کمترین خونریزی حین عمل رخ دهد .

در رابطه با اینکه چه مقدار از بافت های اضافه برداشته می شود باید گفت که این مورد توسط پزشک تشخیص داده شود که البته سلیقه بیمار نیز در این بین در نظر گرفته می شود.

روش پنجم تکنیک Z-Plasty Technique

در این تکنیک معمولا بافت های بیشتری برداشته می شود و قسمت های برداشته شده معمولا به شکل حرف Z یا W می توانند باشند. معمولا از این روش زمانی استفاده می شود که بافت لابیا نسبتا بزرگ می باشد و           نیاز است که پوشش کلیتوریس و مقداری از بافت پرینه نیز برداشته شود.

روش پنجم تکنیک Z-Plasty Technique
روش پنجم تکنیک Z-Plasty Technique

روش ششم لابیاپلاستی با لیزر

یکی دیگر از روش های عمل لابیاپلاستی استفاده از لیزر می باشد. از مهم ترین مزایای این روش می توان به دقیق و کم خونریزی بودن آن اشاره نمود.

معمولا انجام عمل لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا و … انجام می شود که به دلیل مزایای خود از جمله عدم وجود زخم و بخیه توانسته محبوبیت زیادی در بین افراد کسب کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از لیزر سرعت بهبودی بالاتر نسبت به سایر روش های درمانی می باشد.

روش هفتم لابیاپلاستی به روش (سافتینگ) Soft surgery

در لابیاپلاستی به روش (سافتینگ) Soft surgery دیگر خبری از برش و بخیه نیست و این عمل بدون استفاده از بیهوشی انجام می شود. این روش لابیاپلاستی برای افرادی کاربرد دارد که لابیاهای آن ها کوچکتر از یک سانتی متر می باشد و یا اینکه خواستار تغییر رنگ ناحیه تنانسلی خود می باشند.

در این روش بدون استفاده از بیهوشی و با استفاده دستگاه های مخصوص و لیزر بافت های اضافه لابیا برداشته می شود. از جمله مزایای استفاده از این روش می توان به عدم نیاز به بیهوشی، عدم خونریزی و عدم نیاز به استفاده از بخیه، دوره نقاهت کوتاه و عوارض کم اشاره نمود. معمولا دوره نقاهت و ریکاوری لابیاپلاستی به روش سافتینگ چیزی بین 5 تا 6 روز می باشد.

مراقبت بعد از لابیاپلاستی

همانطور که گفته شد عمل لابیاپلاستی یک روش برای جوانسازی و زیباسازی ناحیه تناسلی زنانه می باشد و با اینکه جزء عمل های سبک و سرپایی محسوب می شود افراد همواره باید نکاتی را بعد انجام این عمل مورد توجه قرار دهند.

آن چه که مسلم است همیشه بعد از هر عمل جراحی فرد نیاز به استراحت و مراقبت های بعد از عمل دارد و مجبور است که یک سری نکات را رعایت نماید.

این موضوع در خصوص تمام عمل های جراحی صادق است اما زمانی که حرف از عمل های زیبایی به میان می آید موضوع کمی جدی تر می شود.

نکته

به یاد داشته باشید که هدف شما از انجام عمل جراحی مانند عمل لابیاپلاستی اصلاح ضایعه و بهبود شکل ظاهری ناحیه تناسلی می باشد، درست است که عمل لابیاپلاستی از عمل های سبک و سرپایی محسوب می شود اما رعایت یک سری نکات مراقبتی و بهداشتی می تواند به بهبود هر چه سریع تر محل جراحی کمک کند

و در صورتی که بعد از عمل به نکات مهم در خصوص مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی توجه نکنید با مشکلات زیادی مواجه می شوید که در بهترین حالت می تواند به طولانی شدن دوره نقاهت بیانجامد.

به طور کلی مراقب بعد از عمل لابیاپلاستی به چهار مرحله از نظر زمانی تقسیم می شود. این قسمت ها عبارتند از مراقبت های بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی در 48 ساعت تا 72 ساعت اول پس از انجام عمل، مراقبت ها و نکات مهم بعد از عمل لابیاپلاستی در نخستین هفته بعد از عمل جراحی،

مراقبت ها و نکات مهم عمل لابیاپلاستی در بعد از هفته اول پس از عمل جراحی و مراقبت های بعد از انجام عمل لابیاپلاستی در یک ماه اول پس از انجام عمل لابیاپلاستی.

نکته
نکته

همچنین از نکات جزئی دیگری که می توان پیرامون موضوع مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی به آن ها اشاره نمود، نکاتی همچون داروهای مورد نیاز بعد از انجام عمل لابیاپلاستی، رژیم غذایی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی، استحمام بعد از انجام عمل لابیاپلاستی و مواد غذایی ممنوعه بعد از انجام عمل لابیاپلاستی می باشند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

نکات کلی مراقبت بعد از لابیاپلاستی

در این بخش لازم می دانیم تا به شما توصیه کنیم که زمان عمل را طوری انتخاب کنید که بتوانید بعد از عمل لابیاپلاستی حداقل 5 روز تا یک هفته با خیال آسوده به استراحت بپردازید.

به عنوان مثال اگر شاغل هستید با کارفرمای خود حتما موضوع را در میان بگذارید و سعی کنید طوری نشود که دو روز بعد از عمل سر کار بروید و سلامتی و هزینه ای که برای عمل خرج کرده اید را فدای کار و شغل خود نمایید.

به طور کل بعد از عمل لابیاپلاستی  مواردی که باید در نظر داشته باشید به صورت زیر است:

مصرف صحیح و کامل داروها

مطمئنا بعد از عمل پزشک برای شما تعدادی آنتی بیوتیک، دارو و پماد تجویز می نماید و شما باید سعی کنید تا همه آن ها را سر وقت و منظم مصرف نمایید.

استراحت به اندازه کافی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد سعی کنید حداقل بین 5 تا 7 روز برای خود استراحت مطلق در نظر بگیرید و از انجام فعالیت های شدید خودداری نمایید تا عمل بهترین نتیجه را برای شما در بر داشته باشد و در صورتی که شاغل هستید مرخصی بگیرید.

مراجعه به پزشک

کبودی، تورم و عدم تقارن در محل عمل ممکن است تا 40 روز بعد از عمل هم باقی بماند و این موضوع کاملا طبیعی می باشد و بهتر است که از بازدید و دست زدن به محل عمل خودداری نمایید.

از همین رو بهتر است که یک هفته بعد از عمل به پزشک خود مراجعه نمایید، در صورت بروز مشکل پزشک با معاینه می تواند آن را تشخیص داده و نسبت به بر طرف نمودن آن اقدام نماید. همچنین می توانید آخرین توضیحات و راهنمایی ها را از پزشک دریافت کنید.

در مورد بخیه ها نیز باید گفت که در بیشتر مواقع پزشکان از نخ های جذبی استفاده می کنند که معمولا بعد از گذشت چند هفته خود به خود کنده می شوند و نیازی به کشیدن آن ها نمی باشد.

مراجعه به پزشک
مراجعه به پزشک

مراحل زمانی مراقبت بعد از لابیاپلاستی به چه صورت است؟

به طور کل بعد از عمل لابیاپلاستی شما باید چهار مرحله را در نظر داشته باشید و برای آن ها برنامه ریزی نمایید.

این مراحل شامل مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی در 3 روز اول، مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی در 1 هفته اول ، مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی پس از گذشت هفته اول، مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی در یک ماه اول پس از عمل می باشد که در ادامه به توضیح در مورد آن ها می پردازیم.

مرحله اول: مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی در 3 روز اول

در این مرحله فرد باید به استراحت مطلق بپردازد و به هیچ عنوان نباید به انجام کارهای سنگین و حتی سبک بپردازد. به طور کل معمولا فردی که اقدام به عمل لابیاپلاستی نموده است باید در 72 ساعت اول پس از عمل موارد زیر را مد نظر قرار دهد:

همراه فراموش نشود

درست است که عمل لابیاپلاستی یک عمل سرپایی و کم خطر محسوب می شود و در آن از بی حسی موضعی استفاده می شود، اما سعی کنید تا در هنگام مراجعه به پزشک حتما یک نفر همراه با خود داشته باشید تا خودتان ناچار به رانندگی و یا حمل وسایل نباشید.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که زمان مسافت منزل شما تا کلینیک بیشتر از 1 ساعت باشد و یا اینکه در ترافیک بمانید.

داروهایتان را سر وقت بخورید

احتمال وجود درد، سوزش و تورم در دو سه روز اول عمل کاملا طبیعی می باشد و جای هیج نگرانی نیست. کاری که شما باید در این مدت انجام دهید مصرف صحیح داروها، آنتی بیوتیک ها و مسکن هایی است که پزشک تجویز نموده است.

مصرف این داروها علاوه بر این که از درد و علائم عمل لابیاپلاستی می کاهد موجب جلوگیری از بروز عفونت ها و رشد قارچ ها و باکتری ها در محل عمل می شود.

تاکید ما در این بخش به مصرف داروها به صورت صحیح و مطابق نظر پزشک می باشد و همچنین سعی نکنید داروهای مسکن را بیش از حد مصرف نمایید. ضمنا جهت کاهش درد می توانید از شیافت های مقعدی هر 8 ساعت استفاده نمایید.

ناحیه تناسلی یکی از پر خون ترین نواحی بدن می باشد که فشار و جریان خون در آن جا بیش از سایر نقاط بدن می باشد

از همین رو بهتر است برای کاهش ورم، در این 3 روز یک بالشت زیر باسن خود قرار دهید تا با افزایش ارتفاع این ناحیه فشار خون در آن جا کم تر شود و ورم ها زود تر بخوابند.

درضمن بهتر است که در این 3 روز مخصوصا روز اول فقط جهت انجام کارهای ضروری مانند رفتن به سرویس بهداشتی از جای خود بلند شوید و سعی کنید از نشستن های طولانی پرهیز نمایید.

همچنین از قرار دادن لپتاپ بر روی پاها و ناحیه تناسلی خود خودداری نمایید زیرا لپتاب علاوه بر وزن زیاد و اعمال فشار بر روی نواحی حساس با گرمایی که تولید می کند می توان سبب افزایش جریان خون در ناحیه عمل و افزایش تورم شود.

از کمپرس یخ برای کاهش تورم استفاده کنید

استفاده از کمپرس یخ خصوصا در 24 ساعت اولیه پس از عمل می تواند کمک فراوانی به کاهش درد، کبودی و تورم ناحیه مورد عمل نماید. اما به یاد داشته باشید در هنگام استفاده از کمپرس یخ به محل زیاد فشار وارد نسازید.

واژن خود را خشک و تمیز نگه دارید

یکی از مهم ترین مسائلی که در 48 ساعت اولیه پس از انجام عمل لابیاپلاستی باید به آن توجه داشته باشید رعایت بهداشت است. همچنین بهتر است که در هنگام رفتن به سرویس بهداشتی واژن خود را با آب خنک بشویید. در صورت لزوم می توانید از ژل شستشوی بانوان نیز استفاده نمایید

البته بهتر است که قبل از استفاده از این ژل با پزشک خود نیز مشورت نمایید. لازم به ذکر است که پس از هر بار شست و شوی واژن حتما باید واژن خود را کاملا خشک نمایید و جهت جلوگیری از وارد آمدن فشار به ناحیه واژن بهتر است که برای خشک کردن واژن از سشوار استفاده نمایید.

لباس تنگ نپوشید

همانطور که می دانید بهبود زخم منوط بر رسیدن هوا به محل عمل می باشد لذا در این مدت سعی کنید تا از پوشیدن لباس های تنگ و استرج خودداری نمایید و به جای آن از لباس های نخی و آزاد استفاده کنید.

از پماد کورتونی استفاده کنید

به احتمال زیاد ممکن است تا 48 ساعت پس از انجام عمل لابیاپلاستی در محل زخم ها با احساس خارش مواجه شوید که این مورد کاملا طبیعی بوده و دلیل آن هم جوش خوردن بخیه ها می باشد.

پس جای هیچ نگرانی نیست و در صورتی که پزشک پماد کورتونی برای شما تجویز کرده است از آن استفاده نمایید. نکته ای که در استفاده از پماد باید یاآور شویم این است که پماد را طوری استفاده کنید که هیچ فشاری بر روی بخیه ها وارد نشود تا برای شما درد و خونریزی پیش نیاید.

میوه و سبزیجات مصرف کنید

سعی کنید پس از عمل لابیاپلاستی، حتما در برنامه غذایی روزانه خود جایی برای میوه و سبزیجات و به طور کل مواد حاوی فیبر در نظر داشته باشید.

در مقابل به هیچ عنوان سمت مصرف غذاهای چرب، تند و فست فودها نروید. مصرف میوه و سبزیجات علاوه بر کمک به بهبود هر چه سریعتر محل عمل می تواند در پیشگیری از یبوست نیز بسیار مفید باشد.

میوه و سبزیجات مصرف کنید
میوه و سبزیجات مصرف کنید

کارهای سنگین انجام ندهید

در 72 ساعت اول پس انجام عمل لابیاپلاستی مطلقا استراحت نمایید و از کارهایی که می تواند به نواحی واژن شما فشار وارد کند جدا خودداری کنید.

کارهای سنگین انجام ندهید
کارهای سنگین انجام ندهید

دوش آب داغ ممنوع

می توانید پس از گذشت 24 ساعت یا 48 ساعت پس از عمل استحمام کنید اما پیشنهاد می شود حدالامکان از این کار خودداری نمایید و در صورتی که قصد استحمام داشتید حتما با پزشک خود مشورت نمایید. اما در صورت استحمام باید چند نکته را مد نظر قرار دهید.

اول اینکه به هیچ عنوان دوش آب داغ نگیرید زیرا دوش آب داغ باعث افزایش جریان خون در بدن شما می شود و همین مورد می تواند باعث خونریزی و یا ورم ناحیه عمل شود.

مورد دوم این است که حتما به صورت ایستاده دوش بگیرید و از نشستن در وان حمام جدا خودداری کنید. نکته سوم این است که در هنگام دوش از مالش ناحیه عمل خودداری کنید

و مورد آخر هم این است که در هنگام شست و شوی بدن خود از شوینده های قوی و یا موادی که می توانند برای شما حساسیت ایجاد کنند استفاده نکنید به این نکته توجه داشته باشید که شما ناحیه تناسلی خود را عمل نموده اید و تماس مواد شوینده با آن ناحیه می تواند حسابی باعث آزاد شما شود.

از پله ها بالا و پایین نروید

در 72 ساعت اولیه پس از عمل از بالا و پایین رفتن از پله ها و همچنین رانندگی خودداری کنید.

امگا 3 و ویتامین E مصرف کنید

مصرف امگا 3 و همچنین ویتامین E می تواند به بهبود زخم ها و بخیه ها سرعت بخشد. در صورت نیاز می توانید با مشورت با پزشک خود از قرص های ویتامین E نیز استفاده کنید.

به عنوان نکته آخر این بخش باید بگوییم که عمل لابیاپلاستی یک عمل رایج و کم خطر می باشد و جای نگرانی نیست اما در صورت بروز مشکلاتی مانند خونریزی، باز شدن بخیه ها، درد و ورم شدید غیر قابل تحمل در 72 ساعت اول حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و از انجام اقدامات خودسرانه خودداری نمایید.

امگا 3 و ویتامین E مصرف کنید
امگا 3 و ویتامین E مصرف کنید

مرحله دوم: مراقبت بعد از لابیاپلاستی در هفته اول بعد از عمل

در این زمان شما توانسته اید مرحله اول دوره نقاهت پس از عمل لابیاپلاستی را با موفقیت پشت سر بگذارید و تقریبا می توان گفت که کمی ناحیه جراحی شده به پایداری لازم رسیده است و به احتمال زیاد شما دیگر احساس درد، سوزش و خارش ناحیه عمل را ندارید.

اما با این حال شما باید همچنان به مصرف داروهای تجویز شده ادامه دهید و با رعایت یک سری نکات لازم و ضروری اجازه دهید تا بخیه های شما به خوبی جذب شده و ظاهر نهایی واژن شما به شکل و صورت دلخواه شما درآید.

برای رسیدن به بهترین نتیجه پس از انجام عمل لابیاپلاستی لازم است تا به نکات زیر توجه نمایید.

لباس های آزاد بپوشید

همچنان سعی کنید تا لباس های نخی و آزاد بپوشید و از پوشیدن لباس ها تنگ خودداری نمایید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر هوای تازه به ناحیه عمل شده برسد روند بهبود زخم ها و جذب بخیه ها سرعت بیشتری می یابد.

مصرف میوه و سبزیجات فراموش نشود

با بهبود جای بخیه ها سعی کنید همچنان به مصرف میوه و سبزیجات ادامه دهید و همچنین بهتر است که میزان مصرف آب روزانه خود را نیز افزایش دهید (تا حداقل 2 لیتر آب در روز).

در فاز دوم مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی توصیه می شود که از پماد آنتی بیوتیک جنتکس استفاده کنید. روش کار به این صورت است که باید پماد را روزی 2 بار به آرامی و با دستان تمیز به محل جراحی شده بمالید و بعد از آن در محل گاز استریل جدید بگذارید

این کار را می توانید به مدت 2 هفته بعد از عمل نیز ادامه دهید و از آن پس مصرف این پماد را قطع نمایید

و به جای آن از کرم ترمیم کننده به صورت روزانه و یک بار در روز تا رفع کامل جای زخم عمل استفاده نمایید.

آن چه که در استفاده از پماد ها و کرم ها لازم به ذکر است این است که اول اینکه قبل از استفاده از هر کرم و پمادی حتما پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

دوم این است که کرم ها را به آرامی به محل عمل بمالید و از فشار آوردن بر جای عمل جدا خودداری نمایید همچنین حتما قبل از انجام این کار دستان خود را بشویید، بهتر است هنگام استفاده از کرم دستکش لاتکس بپوشید تا با این کار علاوه بر رعایت بهداشت از برخورد پوست زبر دست و یا ناخن هایتان به محل جراحی شده پیشگیری نمایید.

فقط استراحت کنید

همانطور که قبلا نیز گفته شد شما باید حتما بعد از انجام عمل لابیاپلاستی بین 5 تا 7 روز استراحت مطلق داشته باشید، پس در این جا مجددا تاکید می کنیم که به هیچ عنوان در این زمان در صورتی که شاغل هستید به محل کار خود مراجعه نکنید و قبل از اقدام به عمل لابیاپلاستی با کارفرمای خود هماهنگ کنید و 7 روز مرخصی بگیرید.

فقط استراحت کنید
فقط استراحت کنید

از فعالیت های سنگین دوری کنید

در این زمان همچنان از انجام فعالیت های سنگین پرهیز نمایید و از رفتن به استخر، جکوزی و نشتستن در وان حمام نیز جدا خودداری کنید.

از کرم استروژن استفاده کنید

پیشنهاد می شود در این دوران با مشورت پزشک معالج خود از کرم استروژن نیز استفاده نمایید. زیرا استروژن باعث بهبود هرچه سریعتر بافت های ناحیه واژن می شود.

مرحله سوم مراقبت بعد از لابیاپلاستی ( کارهای لازم پس از گذشت یک هفته از انجام عمل لابیاپلاستی )

در صورتی که دو مرحله قبل را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید و هیچ یک از علائم بروز مشکل پس از انجام عمل لابیاپلاستی در شما ظاهر نگردید تنها یک سری نکات باقی می ماند که باید در این مرحله مورد توجه قرار دهید.

اول اینکه در این زمان می توانید برنامه غذایی معمولی خود را داشته باشید.

نکته دوم این است که همچنان از فعالیت های سنگین پرهیز نمایید و از پیاده روی های سریع و دویدن خودداری نمایید.

نکته سوم این است که در این زمان تا پایان یک ماه همچنان از انجام رابطه جنسی خودداری نمایید.

 

مرحله چهارم مراقبت بعد از لابیاپلاستی (باید ها و نباید ها یک ماه پس از انجام عمل لابیاپلاستی )

در این مرحله حال که موفق شده اید تمام مراحل قبل را سپری نمایید می توانید موارد زیر را شروع نمایید.

در این دوران می توانید بدون هیج نگرانی رابطه جنسی خود را از سر بگیرید. اما در صورت بروز مشکل مانند درد، سوزش حتما مورد را با پزشک خود در میان بگذارید.

درست است که در این مرحله شما می توانید به فعالیت های معمول خود باز گردید اما همچنان از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های سنگین مانند دو، سوارکاری، دوچرخه سواری و ایروبیک خودداری نمایید و انجام این کارها را به سه الی چهار هفته دیگر موکول کنید.

داروهای لازم پس از انجام عمل لابیاپلاستی

از آن جایی که ناحیه تناسلی یک ناحیه مرطوب می باشد پس از انجام عمل لابیاپلاستی لازم است که بیمار مدت کوتاهی اقدام به مصرف آنتی بیوتیک نماید و از آن جایی که لابیاپلاستی یک جراحی مینور محسوب می شود نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها برای مدت طولانی نیست

داروهای لازم پس از انجام عمل لابیاپلاستی
داروهای لازم پس از انجام عمل لابیاپلاستی

گاها ممکن است که پزشک یک تک دوز هم تجویز نماید اما به دلیل اینکه محیط واژن مرطوب است ممکن است محیطی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها به وجود آید.

همچنین معمولا پس از انجام هر عمل جراحی ممکن است که فرد کمی استرس داشته باشد و همین مورد نیز می تواند سیستم دفاعی بدن فرد را ضعیف نماید و همچنان احتمال اینکه یک محیط مناسب برای رشد قارچ ها فراهم شود وجود دارد. از همین رو معمولا توصیه می شود بیمار تا سه روز بعد از عمل یک سری دارو را مصرف نماید.

همچنین بسته به بدن بیمار و نوع جراحی و همچنین مواد مصرفی حین عمل مانند نخ های مختلف واژینال و سایر وسایل و روش ها لازم است که برای هر بیمار آنتی بیوتیک خاص خودش تجویز شود.

نکته ی دیگری که در بحث داروها لازم به ذکر است این است که مسکن ها و داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می کند صرفا برای کاهش درد نمی باشد

بلکه این داروها به کاهش ورم نیز کمک می کنند از همین رو توصیه می شود بعد از انجام عمل لابیاپلاستی و یا هر گونه جراحی واژن، حتی با وجود عدم احساس درد همچنان مسکن ها مصرف شوند تا نتیجه ی نهایی عمل مطلوب باشد.

معمولا در سه روز اول پس از انجام عمل لابیاپلاستی پزشک پماد های آنتی بیوتیک تجویز می نماید. این پماد برای جلوگیری از رشد قارچ ها و باکتری ها بسیار مفید می باشد. مصرف این پمادها به دلیل چرب کردن ناحیه جراحی از چسبیده شدن آب و مواد دیگر جلوگیری می کند.

معمولا پس از انجام عمل لابیاپلاستی پزشک یک سری شوینده را تجویز می نماید و نحوه مصرف آن را نیز برای بیمار شرح می دهد.

توصیه می شود که این شوینده ها را مطابق دستورالعمل مصرف نمایید و جهت خشک محل عمل حتما از سشوار استفاده کنید تا هیچ رطوبتی در محل واژن باقی نماند. به یاد داشته باشید که وجود هرگونه رطوبت احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد.

تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی نیز مثل هر عمل جرای دیگری دارای عوارض کوتاه مدت است. به دلیل این که واژن دارای بافت ها و غدد لنفاوی و عصبی زیادی است در اثر جراحی لابیاپلاستی کمی آسیب به این بافت ها وارد می شود و از همین رو ناحیه مورد جراحی ورم می کند. مدت زمان بهبودی این ورم می تواند تا یک ماه باشد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

تورم بعد از عمل لابیاپلاستی
تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

اقدامات موثر جهت رفع ورم بعد از لابیاپلاستی

همانطور که گفته شد جریان خون در ناحیه لگن و اندام های تناسلی زیاد می باشد و گرما نیز می تواند باعث بیشتر شدن آن شود.

لذا توصیه می شود تا زمان خوب شدن  ناحیه عمل شده از سونا و حمام آب گرم استفاده نکنید زیرا این کار سبب افزایش تورم می شود لازم به ذکر است که این نکته را همواره در استفاده از سرویس بهداشتی نیز مد نظر قرار دهید و در هنگام شستشوی واژن از آب گرم استفاده نکنید.

اقدامات موثر جهت رفع ورم بعد از لابیاپلاستی
اقدامات موثر جهت رفع ورم بعد از لابیاپلاستی

در دو روز اول پس از انجام عمل لابیاپلاستی بهتر است برای کاهش فشار خون در ناحیه واژن، در هنگام خواب یک بالشت را زیر باسن خود قرار دهید تا سطح لگن بالاتر از بدن قرار گیرد. با این کار از تورم پیشگیری می شود. همچنین بهتر است که در دو روز اول از نشستن ها طولانی مدت اجتناب کنید.

استفاده از کمپرس یخ در 24 ساعت اولیه پس از انجام عمل لابیاپلاستی می تواند کمک فراوانی به فروکش کردن درد و ورم ناحیه واژن نماید.

استفاده از مواد غذایی چرب، شور و تند مخصوصا در هفته اول پس از عمل می تواند خیلی مضر باشد بهتر است که در این زمان مصرف مواد غذایی فیبردار، میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

مواد غذایی مضر بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

در این مدت توصیه می شود که از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید زیرا مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه، چای، قهوه می تواند سرعت بهبود زخم ها را کاهش دهد.

توصیه می شود در این مدت از مصرف غذاهای تند، شور، چرب و فست فودها و همچنین مصرف آجیل نیز خودداری نمایید.

مواد غذایی مضر بعد از انجام عمل لابیاپلاستی
مواد غذایی مضر بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

بهتر است به جای مصرف غذاهای تند و فلفل دار از میوه های تازه حاوی ویتامین C مانند کیوی و آناناس و همچنین گوشت قرمز و میگو جهت سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم ها استفاده نمایید. ذکر این نکته لازم است که مصرف میوه ها و مواد حاوی فیبر می تواند از بروز یبوست نیز جلوگیری نماید.

مواد غذایی مضر بعد از انجام عمل لابیاپلاستی
مواد غذایی مضر بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

از مصرف سیگار جدا پرهیز نمایید. مصرف سیگار می تواند باعث ایجاد عفونت و باز شدن زخم ها شود.

بهترین رژیم غذایی بعد از لابیاپلاستی

یکی از مهم ترین نکاتی که بعد از انجام هر عمل جراحی باید مورد توجه قرار بگیرد رژیم غذایی می باشد. این مورد زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که عمل جراحی شما یک عمل زیبایی مانند لابیاپلاستی باشد. زیرا که مهم است که پس از این همه تلاش و زحمت برای داشتن واژن زیبا نتیجه کار خوب از آب در بیاید.

بهترین رژیم غذایی بعد از لابیاپلاستی
بهترین رژیم غذایی بعد از لابیاپلاستی

اولین نکته ای که در این بخش باید به شما بگوییم لزوم مصرف مایعات می باشد. با تنظیم کردن یک رژیم غذایی مناسب سرشار از مایعات شما از بروز یبوست و در نهایت درد در ناحیه تناسلیتان جلوگیری نموده اید.

مصرف ویتامین C

مصرف ویتامین C علاوه بر تقویت سیستم دفاعی بدن می تواند سرعت بهبود زخم ها را نیز افزایش دهد. گوشت قرمز، میگو، کیوی، آناناس، پرتقال از منابع سرشار ویتامین C می باشند.

اگر دقت کرده باشید در بیشتر کرم های نرم کنند و داروهای ترمیم کننده زخم ها نام ویتامین E ذکر شده است. ویتامین E می تواند کمک فراوانی به سرعت بهبود زخم ها و جای عمل نماید از همین رو مصرف مواد حاوی ویتامین E را نیز در برنامه روزانه خود قرار دهید.

مصرف ویتامین C
مصرف ویتامین C

سخن آخر

اگر چه عمل لابیاپلاستی جزء عمل های سرپایی و کم خطر می باشد اما از آن جایی که این عمل نوعی عمل زیبایی می باشد پس مهم است که برای کسب بهترین نتیجه به موضوع مراقبت بعد از لابیاپلاستی توجه ویژه ای نشان دهید.

در بین تمام موضوعاتی که بیان شد بحث رعایت بهداشت پس از عمل لابیاپلاستی، عدم فعالیت سنگین و استراحت مطلق خصوصا در هفته اول پس از انجام عمل لابیاپلاستی از همه مهم تر بوده و اکیدا توصیه می کنیم که حتما مراقب باشید تا بعد از انجام عمل دچار عفونت نشوید

و همچنین با استراحت مطلق به بهبود بخیه ها و جای عمل مطابق آن چه که مطلوب است کمک کنید. امید است با مطالبی که ارائه نمودیم توانسته باشیم به گوشه ای از سوالات شما عزیزان پاسخ داده باشیم.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید