میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

تشخیص عفونت با پاپ اسمیر
تشخیص عفونت با پاپ اسمیر

لیست موضوعات

تشخیص عفونت با پاپ اسمیر

آیا تشخیص عفونت با پاپ اسمیر امکان‌پذیر است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌ مورد با ما همراه باشید.

در این صفحه می توانید، هزینه تست پاپ اسمیر را مشاهده کنید.

همچنین می توانید، سوالات خود را در صفحه جواب آزمایش پاپ اسمیر چند روز طول میکشد بپرسید.

یکی از بیماری‌هایی که سالانه توانسته جان هزاران نفر از مردم جهان را بگیرد و آن‌ها را درگیر معضلاتی کند، بیماری سرطان می‌باشد. حتی شنیدن نام بیماری سرطان ترسناک به ‌نظر می‌رسد. شدت دردهای موجود در افرادی که دچار بیماری سرطان خواهند شد، باورنکردنی است و می‌تواند دغدغه ذهنی بسیار زیادی را برای آن‌ها به ‌همراه داشته باشد. البته ناگفته نماند که هزینه درمان این بیماری‌ها نیز بسیار است.

برای کسب اطلاعات لازم در مورد تشخیص عفونت با پاپ اسمیر می توانید به زر کلینیک مراجعه کنید و یا با شماره تلفن این کلینیک تماس بگیرید.

02128111615

در گذشته به دلیل این ‌که علم پزشکی در تشخیص برخی از بیماری‌ها پیشرفت نکرده بود، نمی‌توانستیم این بیماری را در زمان مشخص ‌شده ای تشخیص دهیم. بنابراین تعداد بسیار زیادی از مردم جهان  از طریق مبتلا شدن به بیماری دیابت جان خود را از دست می‌دادند.

تشخیص عفونت با پاپ اسمیر
تشخیص عفونت با پاپ اسمیر

اما خبر خوب این است که امروزه در حیطه علم پزشکی پیشرفت‌های بسیار زیادی صورت‌ گرفته است و باعث شده تا از طریق تشخیص به ‌موقع این بیماری از راه‌حل‌های درمانی در زمان مناسب استفاده کرد و نتیجه بهتری از درمان گرفت.

همین نکته باعث شده‌ است تا امید به زندگی در افراد مبتلا به سرطان افزایش پیدا کند. حال یکی از سرطان‌هایی که توانسته بانوان بسیار زیادی را درگیر کند و در دنیای امروز بسیار شایع می‌باشد، سرطان دهانه رحم است.

روش‌های پیشگیری مناسبی برای تشخیص این بیماری در علم پزشکی وجود دارد

روش‌های پیشگیری مناسبی برای تشخیص این بیماری در علم پزشکی وجود دارد که مهم‌ترین آن انجام تست پاپ اسمیر می‌باشد. در صورتی‌ که تست پاپ اسمیر را جدی بگیرید و در بازه‌های زمانی مشخص شده‌ای این تست را انجام بدهید، می‌توانید تشخیص دقیق و درستی از بیماری در زمان مشخص‌ شده داشته باشید و هرچه سریع‌تر از اقدامات درمان استفاده کنید. حال یکی از مهم‌ترین موارد این است که افراد تصور می‌کنند، تشخیص عفونت با تاپ اسمی نیز امکان‌پذیر است.

روش‌های پیشگیری مناسبی برای تشخیص این بیماری در علم پزشکی وجود دارد
روش‌های پیشگیری مناسبی برای تشخیص این بیماری در علم پزشکی وجود دارد

برای این‌ که اطلاعات کافی در رابطه با شیوه پاپ اسمیر برای شما داشته باشید و بدانید بهترین زمان انجام آن چه که دقیقاً چه وقت است و چگونه می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی جلوگیری از این بیماری سرطان داشته باشد، اطلاعاتی در این مبحث خواهیم داشت. البته در صورت وجود هرگونه ابهام و سوال می‌توانید از متخصصین زر کلینیک کمک بگیرید.

مواردی که در این مقاله بررسی می کنیم، عبارتند از:

تست پاپ اسمیر چیست؟

چگونه می‌توان به تشخیص عفونت با پاپ اسمیر پرداخت؟

دانستن چه نکاتی قبل ‌از انجام تست پاپ پاپ اسمیر مهم است؟

چه علائمی باعث می‌شود حتما به تست پاپ اسمیر نیاز داشته‌ باشیم؟

انجام تست پاپ اسمیر در فواصل زمانی کوتاه‌تر

موارد صرف ‌نظر از انجام تست پاپ اسمیر

روند انجام تست پاپ اسمیر به چه صورت می‌باشد؟

بروز درد و ناراحتی در ست پاپ اسمیر

انقباض شکم و خونریزی محدود در تست پاپ اسمیر

تشخیص زگیل تناسلی با پاپ اسمیر چگونه است؟

بهترین سن برای انجام تست پاپ اسمیر

آیا نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی به‌ معنای سرطان است؟

شرایط انجام تست پاپ اسمیر در صورت زدن واکسن HPV

اهمیت وضعیت قاعدگی بر تست پاپ اسمیر

به چه دلیل سوابق پاپ اسمیر قبلی بیمار اهمیت دارد؟

کافی نبودن یک بار تست پاپ اسمیر

نتایج تشخیص عفونت با پاپ اسمیر

بررسی نتایج تست پاپ اسمیر

انواع نتایج تشخیص عفونت با پاپ اسمیر شامل چیست؟

تشخیص تست پاپ اسمیر عادی

تشخیص تست پاپ اسمیر غیرعادی

مدت‌ زمان نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

جمع بندی مطالب

 

تست پاپ اسمیر چیست؟

قبل ‌از این‌ که به این ‌موضوع بپردازیم که تشخیص عفونت با پاپ اسمیر به چه صورت انجام می‌گیرد، باید سطح اطلاعات شما در زمینه تست پاپ اسمیر افزایش پیدا کند. برای بررسی سرطان دهانه رحم استفاده از پاپ اسمیر به‌ عنوان یک تست موفق کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت.

تست پاپ اسمیر چیست؟
تست پاپ اسمیر چیست؟

البته ناگفته نماند که تشخیص عفونت با پاپ اسمیر نیز امکان‌پذیر می‌باشد و در صورتی ‌که  استفاده از این تست توسط پزشک درخواست شود، می‌تواند برخی از عفونت‌های واژن و رحم را به‌ خوبی تشخیص بدهد. به واسطه تست پاپ اسمیر هر گونه عفونت باکتریایی و قارچی نیز تشخیص داده خواهد شد و از این طریق می‌توان درمان مؤثری را برای این موارد انجام داد.

در صورتی ‌که رشد غیرقابل کنترل در سلول‌ها در دهانه رحم اتفاق بیفتد، سبب پیدایش سرطان دهانه رحم خواهد شد. عمدتاً سرطان در پی عفونت‌های مکرر و با ویروس اچ‌ پی وی می‌باشد. اچ‌ پی به‌ عنوان یکی از عفونت‌های شایعی است که به واسطه تماس جنسی از شخصی به شخص دیگر انتقال داده می‌شود.

تشخیص عفونت با پاپ اسمیر باعث می‌شود تا هرچه سریع‌تر اقدامات درمانی برای بیمار صورت بگیرد. البته در اغلب مواقع بدون دنبال کردن برخی از اقدامات درمانی این نوع عفونت در مراحل اولیه درمان خواهد شد و هیچ‌گونه آثاری از آن در بدن باقی نمی‌ماند. اما اگر هیچ اهمیتی به بهبود آن داده نشود، قطعا روز به ‌روز شرایط وخیم‌تر خواهد شد و عامل مؤثری برای بروز سرطان دهانه رحم می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست تست پاپ اسمیر در هروی دیدن کنید.

چگونه می‌توان به تشخیص عفونت با پاپ اسمیر پرداخت؟

همان‌طور که در مطالب قبلی به اهمیت استفاده از تست پاپ اسمیر پی بردید، انجام این تست قادر است اطلاعات دقیقی در رابطه با شرایط و ویژگی‌های دهانه رحم بیمار به پزشک بدهد. استفاده از این تست می‌تواند باعث تشخیص عفونت‌ها نیز باشد.

به ‌همین دلیل است که همواره توصیه می‌شود ،تشخیص عفونت با پاپ اسمیر می‌تواند باعث پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف دیگر رحمی گردد.

ناگفته نماند که تست پاپ اسمیر برای تشخیص بیماری‌های مختلفی همچون سرطان دهانه رحم، ایدز و زگیل تناسلی کاربرد خواهد داشت و تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. عملکرد اصلی آن در راستای تشخیص عفونت می‌باشد تا بتواند هرچه سریع‌تر از بروز بیماری‌های شایعی همچون سرطان جلوگیری کند.

چگونه می‌توان به تشخیص عفونت با پاپ اسمیر پرداخت؟
چگونه می‌توان به تشخیص عفونت با پاپ اسمیر پرداخت؟

در تمامی نقاط دنیا استفاده از تست پاپ اسمیر به ‌عنوان یکی از روش‌های مؤثر غربالگری سرطان برای بانوان بالای 21 ‌سال که از لحاظ جنسی فعال هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما قطعا برخی از افراد بیشتر مستعد بروز سرطان در ناحیه تناسلی می‌باشند.

بنابراین افرادی که سابقه شیمی  ‌درمانی یا پیوند عضو داشته‌اند و یا اشخاصی که نتیجه تست اچ‌پی وی آن‌ها مثبت بوده‌ است، بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام این تست بپردازند. طبق توصیه متخصصین زر کلینیک بانوانی که بالای ۳۰ سال سن می‌باشند، در صورتی ‌که ۳ تست آن‌ها نتیجه عادی داشته ‌است، بهتر است در دوره‌های پنج‌ ساله به بررسی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم اقدام بپردازند و اقدامات لازم را انجام بدهند.

توصیه پزشکان برای تشخیص عفونت با پاپ اسمیر

در کل توصیه پزشک‌ها انجام تست پاپ اسمیر به افراد در دهه سوم زندگی می باشد. حتی بیشتر از آن پزشکان تاکید می‌کنند که حتما هر فرد در بازه‌های زمانی مشخص ‌شده موظف به انجام این تست می‌باشد.

اما در صورتی ‌که فردی روابط جنسی متعدد در سنین کمتر بین ۱۵ تا 21 ‌سالگی داشته باشد و همین‌طور شرکای جنسی او احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را داشته‌اند، انجام این تست برای آن‌ها ضروری و مبرم می‌باشد. زیرا در سنین پایین همچون ۱۶ و ۱۸ سالگی امکان ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود خواهد داشت.

توصیه پزشکان برای تشخیص عفونت با پاپ اسمیر
توصیه پزشکان برای تشخیص عفونت با پاپ اسمیر

اما افراد بالای ۶۵ سال اگر تا به امروز تمامی تست‌های آن‌ها هیچ‌گونه حالت غیرعادی را نشان نداده ‌است، دیگر نیازی به استفاده از تست پاپ اسمیر نخواهند داشت.  زیرا تشخیص عفونت با پاپ اسمیر در رحم آن‌ها صورت نگرفته ‌است. اگر شما نیز برای تشخیص سلامت رحم خود و همچنین تشخیص عفونت با پاپ اسمیر نیازمند استفاده از این تست هستید، می‌توانید از زر کلینیک برای این منظور خدمات دریافت کنید.

دانستن چه نکاتی قبل ‌از انجام تست پاپ پاپ اسمیر مهم است؟

برای این ‌که تشخیص عفونت با پاپ اسمیر به بهترین نحو ممکن انجام بگیرد و بتواند نتایج قابل ‌قبولی را برای پزشک معالج شما به دنبال داشته باشد، باید برخی از نکات را رعایت کنید. شناخت این دسته از نکات به شما کمک می‌کند تا نتیجه بهتری از تست پاپ اسمیر دریافت کنید. حال در ادامه به برخی از مهم‌ترین این نکات خواهیم پرداخت.

قطعاً دوران قاعدگی تاثیر منفی بر روی نتیجه حاصل از تست پاپ اسمیر خواهد گذاشت. بنابراین اگر در حال سپری کردن دوره قاعدگی خود می‌باشید، باید به پزشک خود اطلاعاتی در این ‌مورد بدهید.

دانستن چه نکاتی قبل ‌از انجام تست پاپ پاپ اسمیر مهم است؟
دانستن چه نکاتی قبل ‌از انجام تست پاپ پاپ اسمیر مهم است؟

طبق توصیه پزشکان زر کلینیک حدوداً ۲۴ ساعت قبل ‌از انجام تست پاپ اسمیر بیمار شرایط برقراری روابط جنسی را نخواهد داشت و نمی‌تواند از محصولاتی همچون اسپری، کرم و دیگر موارد استفاده داشته و همین‌طور استفاده از داروهای ضدبارداری برای او ممنوع است.

امکان دارد قبل ‌از انجام تست پاپ اسمیر برای تشخیص عفونت از بیمار خواسته شود تا مثانه خود را خالی کند.

عدم استفاده از دوش واژبنال

بین بازه زمانی ۲ تا ۳ روز قبل ‌از انجام تست پاپ اسمیر نباید از دوش واژبنال استفاده شود.

همه نکات مدنظر برای قبل ‌از انجام تست پاپ اسمیر که از طریق پزشک به شما گوشزد می‌شود، باید رعایت گردد.

بهتر است در هنگام انجام این تست برای تشخیص عفونت با پاپ اسمیر آرام و خون‌سرد باشید.

در صورتی‌ که باردار هستید و قصد انجام این تست را دارید، به این نکته دقت کنید که انجام این تست تا هفته ۲۴ بارداری امکان‌پذیر است.

در صورتی ‌که تازه زایمان کرده‌اید، شرایط کافی برای انجام این تست را ندارید و باید حداقل ۱۲ هفته صبر کنید.

تمامی نکاتی که در راستای روند انجام تست پاپ اسمیر باید مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد، این موارد می‌باشد. البته اگر سوال یا ابهامی در ذهن شما وجود دارد که به پاسخ آن نرسیده‌اید، می‌توانید از پزشکان مجموعه زر کلینیک کمک بخواهید.

عدم استفاده از دوش واژبنال
عدم استفاده از دوش واژبنال

چه علائمی باعث می‌شود حتما به تست پاپ اسمیر نیاز داشته‌ باشیم؟

برای این ‌که بتوان از طریق تست پاپ اسمیر عفونت‌ها را تشخیص داد و به بررسی دقیق‌تر سرطان رحم پرداخت برخی از علائم و نشانه‌ها می‌تواند به افراد کمک کند. البته که افراد باید در دوره‌های مشخص‌ شده ای از تست پاپ اسمیر استفاده داشته باشند. اما در برخی مواقع امکان دارد بروز و پیدایش نشانه‌ها، بیمار را وادار کند سریع‌تر از زمان ممکن به انجام این تست بپردازد. اما این ترین نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 • ترشحات غیرطبیعی واژن
 • درد یا خون‌ریزی در واژن بعد در هنگام روابط جنسی
 • درد یا خون‌ریزی بعد از روابط جنسی
 • خون‌ریزی یا لکه بینی خارج از دوره‌های عادی قاعدگی
چه علائمی باعث می‌شود حتما به تست پاپ اسمیر نیاز داشته‌ باشیم؟
چه علائمی باعث می‌شود حتما به تست پاپ اسمیر نیاز داشته‌ باشیم؟

انجام تست پاپ اسمیر در فواصل زمانی کوتاه‌تر

در برخی از مواقع نیز امکان دارد به تشخیص پزشک بیمار نیاز داشته باشد در فاصله‌های زمانی کوتاه‌تری به انجام تست پاپ اسمیر بپردازد و از این طریق عفونت‌های موجود در دهانه رحم را تشخیص دهد. حال مهم‌ترین مواردی که باعث می‌شود بیمار از طریق در بازه زمانی کمتری به تشخیص عفونت با پاپ اسمیر بپردازد، موارد زیر می‌باشند.

 • اگر بیمار سوابق سیگار کشیدن و استفاده از دخانیات را دارد.
 • اگر بیمار دارای ضعف سیستم ایمنی بدنی به دلیل و شیمی‌درمانی و پیوند اعضا است.
 • اگر بیمار به عفونت اچ آی‌وی ومبتلا ست.
 • اگر سلول‌های پیش سرطانی در آزمایش پاپ اسمیر قبلی بیمار مشاهده‌ شده باشد.

موارد صرف ‌نظر از انجام تست پاپ اسمیر

به همان ‌اندازه‌ که استفاده از تست پاپ اسمیر برای برخی از افراد پیشنهاد خواهد شد، ممکن است برای برخی از افراد اصلا کاربرد خاصی نداشته باشد. افرادی که نیاز به استفاده از تست پاپ اسمیر ندارند، شامل موارد زیر خواهند شد.

 • افرادی که از عمل برداشتن کامل رحم استفاده کرده اند، بعد از تأیید پزشک خود دیگر نیازی به استفاده از آزمایش پاپ اسمیر نخواهند داشت.
 • در صورتی ‌که فردی فیبرم رحم انجام داده باشد، امکان دارد آزمایش پاپ اسمیر تحت نظر پزشک برای او متوقف شود.
 • در صورتی ‌که انجام عمل جراحی برداشتن رحم به دلیل تغییرات پیش سرطانی رحم صورت ‌گرفته است، امکان
 • در حالی که بیمار بالاتر از ۶۵ سال سن دارد و در آزمایشات قبلی او هیچ‌گونه نشانه‌ای منفی از سرطان دهانه رحم مشاهده نشده‌ است ،پزشکان موافقت می‌کنند که دیگر نیاز به انجام تست پاپ اسمیر برای شخص وجود ندارد.

با این اطلاعات کلی می‌توان درک کرد که به چه اندازه تشخیص عفونت با پاپ اسمیر اهمیت دارد. اگر شما نیز نیازمند استفاده از این آزمایش می‌باشید می‌توانید از خدمات پزشکان زر کلینیک بهترین نتیجه را برای سلامت دهان رحم کسب کنید.

موارد صرف ‌نظر از انجام تست پاپ اسمیر
موارد صرف ‌نظر از انجام تست پاپ اسمیر

روند انجام تست پاپ اسمیر به چه صورت می‌باشد؟

برای این ‌که به تشخیص عفونت با پاپ اسمیر رسید، باید اطلاعات دقیقی از شرایط انجام این تست داشته باشید. معمولاً نمونه‌هایی از سلول‌های داخلی دهانه رحم و از طریق معاینات لگنی برای انجام این تست دریافت می‌گردد.

بعد از آن نمونه‌ها به آزمایشگاه ارسال خواهند شد تا ارزیابی و بررسی بر روی آن‌ها صورت بگیرد. در ابتدای امر داخل واژن اسپکولوم قرار خواهد گرفت.

این ابزار یک دستگاه فلزی یا پلاستیکی می‌باشد که کمک می‌کند دهانه واژن در هنگام استفاده از این تست باز نگه ‌داشته شود و همین‌طور شرایط مشاهد از دهانه رحم را برای پزشک آسان‌تر خواهد کرد. سپس لازم است این نمونه‌ها از طریق فرچه ای که به درون رحم فرستاده خواهد شد، برداشت شود.

این براش به ۳۶۰ درجه دهانه رحم چرخانده خواهد شد تا طرح تمامی دیواره‌ها نمونه‌برداری را انجام بدهد. بعد از به اتمام رساندن فرآیند نمونه برداری لازم است آن‌ها را به آزمایشگاه بفرستد تا تحقیقات گسترده‌ای بر روی آن‌ها انجام بگیرد.

بروز درد و ناراحتی در ست پاپ اسمیر

در صورتی‌ که از بیمارانی که تحت نظر تست پاپ اسمیر بوده‌اند، سوالاتی بپرسید امکان دارد شرایط انجام این تست را کمی آزاردهنده بدانند. اما نیازی به نگرانی در این ‌مورد نمی‌باشد، زیرا مدت‌ زمان انجام این تست بسیار اندک است.

برای این‌که تست پاپ اسمیر به ‌جهت تشخیص عفونت‌ها و همین‌طور سلول‌های سرطانی دهانه رحم انجام بگیرد، بیمار باید به پشت بخوابد و پاهای خود را نیز باز کند.

در این مرحله اسپکولوم دهانه واژن بیمار خواهد شد. کمک گرفتن از این وضع وسیله باعث دسترسی آسان‌تر به دهانه رحم فرد می‌شود و برای باز نگه ‌داشتن واژن بسیار ضروری است. بعد از آن پزشک با استفاده از قلم‌مو یا کاردک مخصوص نمونه‌های لازم را از دهانه رحم برداشت می‌کند.

بروز درد و ناراحتی در ست پاپ اسمیر
بروز درد و ناراحتی در ست پاپ اسمیر

انقباض شکم و خونریزی محدود در تست پاپ اسمیر

البته ناگفته نماند که تعداد بسیار زیادی از متخصصین در کلینیک‌های حرفه‌ای همچون زر کلینیک برای این‌که نمونه‌برداری‌ها به ‌صورت دقیق از واژن انجام بگیرد از ابزاری به نام سیتو براش استفاده می‌کنند.

این ابزار شبیه قلم‌مو و کاردک می‌باشد و می‌تواند نمونه‌های برداشته‌ شده را کاملاً در درون خود جای دهد. برای بررسی احتمال رشد غیرعادی سلول‌ها و همین‌طور تشخیص عفونت با پاپ اسمیر نمونه‌های برداشته‌ شده به آزمایشگاه‌های تخصصی ارسال خواهد شد.

امکان دارد افراد بعد از انجام نمونه‌برداری از طریق انجام این تست در ناحیه شکم خود احساس انقباض و گرفتگی داشته باشند. البته در برخی موارد دیگر افراد بعد از انجام تست پاپ اسمیر خون‌ریزی‌های خفیف و اندک را در واژن خود احساس خواهند کرد.

انقباض شکم و خونریزی محدود در تست پاپ اسمیر
انقباض شکم و خونریزی محدود در تست پاپ اسمیر

هیچ‌گونه نگرانی برای بروز این دسته از خون‌ریزی‌ها وجود ندارد. اما دلیل اصلی آن وارد کردن ابزار برای نمونه‌برداری  جهت تست پاپ اسمیر می‌باشد. اما اگر خون‌ریزی‌های شما پی‌درپی بود و بعد از نمونه‌گیری همچنان خون‌ریزی پایدار بود، بهتر است پزشک معالج خود را از این ‌موضوع مطلع کنید.

حال که با روند اصلی تست پاپ اسمیر آشنا شدید، قطعا می‌دانید که انجام این تست کمک بسیار زیادی به تشخیص عفونت‌ها خواهد کرد.  پس بهتر است از زر کلینیک به‌عنوان بهترین مجموعه برای ارائه خدمات تست پاپ اسمیر استفاده داشته باشید و تحت نظر متخصصان حرفه‌ای این مجموعه به بررسی سلامت دهانه رحم خود بپردازید.

تشخیص زگیل تناسلی با پاپ اسمیر چگونه است؟

همان‌طور که در مطالب قبلی به این ‌موضوع پرداختیم هدف اصلی از استفاده تست پاپ اسمیر بررسی کردن سلول‌های رشد در ناحیه رحم می‌باشد. در کنار این که تشخیص عفونت با پاپ اسمیر انجام می‌گیرد، تست پاپ اسمیر برای تشکیل زگیل تناسلی نیز کاربرد بسیار بالایی خواهد داشت.

زگیل تناسلی که با نام اچ‌ پی وی شناخته می‌شود یکی از بیماری‌هایی است که باعث رشد غیر عادی سلول‌ها در دهانه رحم خواهد شد و از طریق عفونت‌های مکرر وخامت پیدا خواهد کرد.

یکی از روش‌های آسانی که می‌توان از این طریق به تشخیص سلول‌های غیرعادی و رشد آن‌ها در دهانه رحم رسید، آزمایش پاپ اسمیر می‌باشد. پس تشخیص عفونت با پاپ اسمیر و تشخیص زگیل تناسلی از طریق نمونه‌گیری‌هایی انجام می‌شود و در صورت وجود هر گونه عارضه می‌توان از گسترش و پیشرفت آن جلوگیری کرد.

بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این ‌مورد بدانید که ویروس اچ ‌پی وی یا زگیل تناسلی به واسطه روابط جنسی متفاوت و متعدد انتقال داده می‌شود. پس اگر فردی دارای شرکای جنسی بسیار و نامطمئن می‌باشد، حتما باید در اولویت زندگی خود انجام تست پاپ اسمیر را مهم و ضروری بشمارید.

هر چند که امکان دارد در بسیاری از مواقع زگیل‌های تناسلی بدون درمان کردن خود به ‌خود برطرف شود، اما در صورت نادیده گرفتن و هیچ‌گونه درمان امکان ابتلا به سرطان دهانه رحم برای فرد بیشتر خواهد شد.

پس نه ‌تنها از طریق این تست می‌توان به تشخیص زگیل تناسلی رسید، بلکه تشخیص عفونت با پاپ اسمیر نیز امکان‌پذیر است و به ‌عنوان روش مناسبی برای جلوگیری از بروز هر گونه بیماری خطرناک همچون سرطان می‌باشد.

تشخیص زگیل تناسلی با پاپ اسمیر چگونه است؟
تشخیص زگیل تناسلی با پاپ اسمیر چگونه است؟

بهترین سن برای انجام تست پاپ اسمیر

حال که دریافتید به چه اندازه استفاده از این آزمایش مهم و ضروری است و به بانوان برای داشتن سلامتی بیشتر کمک می‌کند، شاید شما نیز کنجکاو باشید تا بدانید تشخیص عفونت با پاپ اسمیر در چه سنینی بهتر انجام می‌گیرد. پس بهتر است بگوییم که در هر کدام از بازه‌های سنی انجام این تست به چه صورت می‌باشد.

 • بانوان با سن ۲۱ تا ۲۹ سال موظف هستند، برای انجام این تست هر ۳ سال یک ‌بار اقدامات لازم را انجام بدهند.
 • بانوان بین سنین ۳۰ تا ۶۵ سال موظف هستند، به ‌تنهایی هر ۳ سال یک‌بار این تست را انجام بدهند. اما هر ۵ سال یک ‌بار این تست را به همراه تست اچ‌پ ی وی نیز لازم است انجام داد.
 • بانوانی که مستعد مبتلا شدن به بیماری سرطان دهانه رحم می‌باشند، باید در سنین کمتر بین شش‌تا ۱۲ ماه تست پاپ اسمیر را انجام بدهند.
 • در صورتی‌ که علائم غیر طبیعی همچون خون‌ریزی‌های نگران ‌کننده از واژن و دردهای لگنی را احساس می‌کنید، طبق توصیه پزشکان بهتر است از تست پاپ اسمیر استفاده داشته باشید.

در هر صورت تشخیص عفونت با پاپ اسمیر یکی از بهترین راه‌حل‌های ممکن برای سلامت دهانه رحم می‌باشد. اگر از این تست در بازه‌های زمانی مشخص ‌شده استفاده کنید، با بروز کوچک‌ترین عفونت می‌توانید از وخامت اوضاع جلوگیری کنید. برای استفاده از این خدمات می‌توانید از متخصصین زر کلینیک کمک بگیرید.

بهترین سن برای انجام تست پاپ اسمیر
بهترین سن برای انجام تست پاپ اسمیر

آیا نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی به‌ معنای سرطان است؟

در بسیاری از مواقع نتیجه حاصل ‌شده از انجام تست پاپ اسمیر ممکن است نشانه بروز بیماری سرطان در بدن افراد باشد. اما نمی‌توان قطع به ‌یقین گفت که  بانشان ‌دادن غیرطبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر همه افراد دچار بیماری سرطان هستند.

تفاوت‌های بسیار زیادی در نتایج حاصل ‌شده از این تست وجود دارد. زیرا دائماً سلول‌های موجود در دهانه رحم در حال ترمیم و تغییر می‌باشند.

در برخی از مواقع ممکن است نتیجه حاصل ‌شده از برخی تست‌ها نشان ‌دهنده اطلاعات دقیق از شرایط بیمار نباشد. در این مواقع باید تست‌های متعددی انجام بگیرد تا نتایج اصلی مشخص شود و به‌ صورت واضح بتوان در رابطه با مبتلا شدن فرد به سرطان نظر داد.

با این‌ حال از جمله تست‌های غربالگری که نتیجه آن بسیار قابل‌ قبول می‌باشد، تست پاپ اسمیر است. امکان دارد در برخی مواقع تغییرات و ناهنجاری‌های ایجاد شده در داخل رحم با انجام یک‌بار تست پاپ اسمیر تشخیص داده نشود.

آیا نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی به‌ معنای سرطان است؟
آیا نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی به‌ معنای سرطان است؟

بنابراین در این مواقع پزشکان پیشنهاد می‌دهند که در بازه‌های زمانی مشخص ‌شده  تستتکرار شود تا به نتیجه‌ای درست و دقیقی از شرایط بیمار برسند. براساس مواردی همچون سوابق پزشکی بیمار و سن ،موظف است به‌ صورت مرتب به انجام تست پاپ اسمیر بپردازد تا بتوان در رابطه با قطعیت موضوع نظر داد.

با توجه به این‌ که استفاده از این راه‌حل و تشخیص عفونت با پاپ اسمیر می‌تواند عامل مؤثری برای جلوگیری از بیماری سرطان باشد و از هزینه بسیار اندکی برخوردار می‌باشد، بهتر است که استفاده از آن را جدی بگیرید و تحت نظر پزشکان متخصص برای سلامت خود تلاش کنید. در صورتی‌ که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این‌ مورد دارید پزشکان ما در مجموعه زرد کلیینک در کنار شما هستند تا به شما کمک کنند.

شرایط انجام تست پاپ اسمیر در صورت زدن واکسن HPV

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که برای برخی از بانوان پیش می‌آید، این است که اگر از واکسن اچ ‌پی وی استفاده کرده باشند، آیا امکان بروز سرطان دهانه رحم برای آن‌ها وجود خواهد داشت و همچنان نیازمند استفاده از تست‌های غربالگری سرطان به ‌عنوان پاپ اسمیر می‌باشند

در رابطه با پرسش این پاسخ باید بگوییم اگر بانوان واکسن اچ‌ پی وی دریافت کرده باشند، همچنان برای کسب اطلاعات بیشتر و جلوگیری از بروز هرگونه سرطان در دهانه رحم نیاز به تست‌های غربالگری همچون پاپ اسمیر خواهند داشت.

زیرا از طریق این تست می‌توان به بررسی دقیق عفونت پرداخت. تشخیص عفونت با پاپ اسمیر می‌تواند جزئیات مربوط به رحم بانوان را نشان بدهد.

زیرا واکسن به ‌تنهایی نمی‌تواند باعث محافظت بدن در رابطه با تمامی گونه‌های ویروس اچ ‌پی وی باشد. زگیل تناسلی در گونه‌های مختلفی در بدن پدیدار می‌گردد که استفاده از واکسن فقط ممکن است برخی از آن‌ها را از بین ببرد.

سرطان دهانه رحم در همه موارد به دلیل بروز عفونت‌ها و یا ویروس‌ها شکل نمی‌گیرد، دلایل بسیار دیگری پشت پیدایش سرطان دهانه رحم می‌باشد که از طریق انجام تست پاپ اسمیر مشخص خواهد شد.

اهمیت وضعیت قاعدگی بر تست پاپ اسمیر

برای تشخیص عفونت با پاپ اسمیر بهتر است به شناخت اهمیت دوران قاعدگی بپردازیم. هنگامی ‌که بانوان در دوران قاعدگی خود به سر می‌برند و این دوره به ‌صورت منظم در تاریخ‌های مشخص شده انجام می‌گیرد، سلول‌ها از رحم خارج خواهند شد.

در صورتی ‌که این سلول‌ها در تست پاپ اسمیر یک فرد در صورت قاعدگی دیده شود، گزارش تست پاپ اسمیر سلول‌های بیشتری را نشان می‌دهد.

پس این ‌موضوع کاملاً اصولی است که در صورتی که اگر تست پاپ اسمیر در دوران قاعدگی انجام بگیرد.، در نتیجه آن سلول‌های آندومتر بیشتر خواهند بود. حال با توجه به این‌ که این سلول‌ها خوش‌خیم شناخته می‌شوند،  اگر سلول‌های بدخیم و سرطانی در بدن افراد وجود داشته باشد با پیدایش سلول‌های خوش‌خیم نمی‌توان به وجود آن‌ها پی برد.

اهمیت وضعیت قاعدگی بر تست پاپ اسمیر
اهمیت وضعیت قاعدگی بر تست پاپ اسمیر

به چه دلیل سوابق پاپ اسمیر قبلی بیمار اهمیت دارد؟

هنگامی‌که به پزشک برای انجام پاپ اسمیر مراجعه می‌کنید، قطعا به شما خواهد گفت، در صورت داشتن سوابق قبلی از تست پاپ اسمیر آن‌ها را نیز ارائه دهید. زیرا مهم‌ترین چیز این است که اگر فردی سوابق ناهنجاری سلولی در پاپ اسمیر های گذشته را داشته باشد، از این طریق می‌توان اطلاعاتی در رابطه با پاپ اسمیر فعلی نیز کسب کرد.

تشخیص عفونت با پاپ اسمیر یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای انجام این تست اتفاق می‌افتد. به ‌همین دلیل لازم است تمامی آزمایشات و معالجات قبلی خود را برای متخصص زر کلینیک ارائه بدهید و تاریخچه تمامی تست‌های قبلی خود را نیز بیان کنید.

به چه دلیل سوابق پاپ اسمیر قبلی بیمار اهمیت دارد؟
به چه دلیل سوابق پاپ اسمیر قبلی بیمار اهمیت دارد؟

در صورتی که در غربالگری قبلی یک ناهنجاری خاص وجود داشته باشد،  هشدار کافی برای متخصصین زر کلینیک است تا بتوانند با آگاهی کافی برای سلامت رحم بیمار تلاش کند.

کافی نبودن یک بار تست پاپ اسمیر

در برخی از مواقع ممکن است انجام یک آزمایش پاپ اسمیر نتواند تفسیر کافی از نتیجه به ‌همراه داشته باشد و گزارش آن برای تجزیه ‌و تحلیل مؤثر واقع نشود و این بدان معناست که فرد موظف است مجدداً برای تست پاپ اسمیر اقدام کند.

در صورتی‌ که نمونه‌های کافی در اسلاید شیشه‌ای برای بررسی و آزمایش پاپ اسمیر وجود نداشته باشد، قطعا نمی‌تواند نتایج درستی را نشان بدهد. این موارد بر اساس عوامل متعددی شکل می‌گیرد که ممکن است تفسیر نمونه‌برداری از رحم و غربالگری آن را با مشکل مواجه کند.

کافی نبودن یک بار تست پاپ اسمیر
کافی نبودن یک بار تست پاپ اسمیر

در برخی مواقع ممکن است التهاباتی در ناحیه گردن رحم بانوان دیده شود که امکان دارد بر روی نتیجه و تفسیر گزارش پاپ اسمیر تاثیرگذار باشد. درست است که تشخیص عفونت با پاپ اسمیر نیز امکان‌پذیر است، اما التهابات بسیار شدید ممکن است تعیین‌ کننده نتیجه تست باشد.

برای این ‌که در این مواقع نمونه‌های دقیق‌تری از شرایط سرطان در ناحیه رحم بانوان پدید آید، پزشک آزمایش دیگری از پاپ اسمیر را برای بیمار تجویز خواهد کرد که در این مواقع بتواند اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با سلامت او بیان کند.

نتایج تشخیص عفونت با پاپ اسمیر

می‌توان گفت فقط منفی نشان ‌دادن نتیجه تست پاپ اسمیر دلیل مؤثری برای عدم مشاهده عفونت و طبیعی بودن ظاهر سلول‌ها نیست امکان دارد. طبیعی است که با انجام برخی از تست‌های پاپ اسمیر تعداد کافی از سلول‌ها مشاهده نشود و این ‌که نمی‌توان تشخیص دقیقی از سلول‌های مخرب انجام داد.

در این شرایط همان‌طور که گفتیم مجدداً تست ۲ تا ۳ ماه بعد تکرار خواهد شد. البته این ‌مورد نمی‌تواند تاکید کنند که مشکل جدی در رحم فرد وجود دارد.

در صورتی ‌که تست پاپ اسمیر به ‌تنهایی صورت‌ گرفته باشد، پیدایش سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم نشان می‌دهد که فرد نیاز به انجام تست اچ ‌پی وی نیز دارد. زیرا علت تغییر سلولی ممکن است عفونت موجود در ناحیه رحم باشد.

پس تشخیص عفونت با پاپ اسمیر یکی از مهم‌ترین مواردی است که در استفاده از این غربالگری اتفاق می‌افتد. البته برخی از نکات زیر نیز می‌تواند در نتایج تست پاپ اسمیر تاثیرگذار باشد.

در این مقاله بخوانید: جواب آزمایش پاپ اسمیر چند روز طول میکشد!

بررسی نتایج تست پاپ اسمیر

 • هنگامی‌ که تست اچ‌پی وی منفی باشد و پاپ اسمیر طبیعی است، احتمال مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم بسیار اندک است.
 • اگر تست اچ ‌پی وی مثبت است و پاپ اسمیر طبیعی است، احتمالاً سلول‌های موجود در دهانه رحم عفونی شده‌اند و شرایط مبتلا شدن به زگیل تناسلی بیشتر می‌باشد. اما ممکن است ناهنجاری در سلول‌های دهانه رحم دیده نشده باشد.
 • اگر تست زگیل تناسلی منفی و پاپ اسمیر غیرطبیعی است، ویروس اچ ‌پی وی در دهانه رحم وجود ندارد و دلیل اصلی غیرطبیعی شدن سلول‌های دهانه رحم مشخص نیست.
 • اگر تست زگیل تناسلی مثبت و پاپ اسمیر غیرطبیعی در نظر گرفته شود، به‌ احتمال قوی سلول‌های دهانه رحم عفونی شده‌اند و احتمال مبتلا شدن به اچ ‌پی وی بسیار بالا می‌باشد.

پس از این طریق تشخیص عفونت با پاپ اسمیر انجام می‌گیرد. در هر حال شما نیز نیازمند استفاده از تست پاپ اسمیر هستید می‌توانید از خدمات مجموعه زر کلینیک بهترین نتیجه را دریافت کنید.

بررسی نتایج تست پاپ اسمیر
بررسی نتایج تست پاپ اسمیر

انواع نتایج تشخیص عفونت با پاپ اسمیر شامل چیست؟

قطعا بعد از انجام این تست نتایج مشخص ‌شده ای برای بیمار ذکر می‌گردد که شامل دسته‌بندی نتیجه‌ای عادی و نتیجه غیرعادی می‌باشد. ممکن است بیمار هیچ‌گونه تصوری در رابطه با این موارد نداشته باشد و نگران بروز سرطان دهانه رحم باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ای ن‌مورد لازم می‌دانیم اطلاعاتی در رابطه با انواع نتایج حاصل ‌شده از تست پاپ اسمیر برای شما داشته‌ باشیم.

تشخیص تست پاپ اسمیر عادی

اگر تشخیص عفونت با پاپ اسمیر برای افراد به ‌صورت عادی شناخته شود و در نتایج حاصل ‌شده از این تست کلمه عادی دیده شود، بدان معناست که در دهانه رحم سلول‌ها به ‌صورت کاملاً طبیعی مشاهده‌ شده اند و جای هیچ‌گونه نگرانی برای افراد وجود ندارد. پس در نهایت می‌توان گفت احتمال ابتلای این فرد به سرطان دهانه رحم به صفر می‌رسد.

اما همچنان نمی‌توان گفت که فرد در آینده درگیر بیماری سرطان دهانه رحم نخواهد شد. به‌ همین دلیل است که توصیه می‌کنیم حتما در بازه‌های زمانی مشخص ‌شده بین 3 تا ۵ سال مجدداً برای انجام این تست مراجعه داشته باشید تا بتوانید از سلامت رحم خود مطمئن شوید.

تشخیص تست پاپ اسمیر عادی
تشخیص تست پاپ اسمیر عادی

تشخیص تست پاپ اسمیر غیرعادی

حتما باید این نکته را بدانید که اگر در نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شخصی کلمه غیرعادی ذکر شده باشد، نمی‌توان به ‌قطعیت گفت که فردی دچار سرطان دهانه رحم شده ‌است. قطعا دلیل غیر عادی بودن این تست رشد سلول‌ها در دهانه رحم و افزایش غیرعادی آن‌ها برای این فرد بوده ‌است.

اما در صورتی ‌که هیچ‌گونه درمانی برای این شخص صورت نگیرد، امکان پیدایش سرطان دهانه رحم برای او بسیار زیاد خواهد بود.

زیرا شرایط پیش سرطانی شدن در این ناحیه نشان داده‌ شده است، انواع مختلفی از سلول‌های غیرعادی در دهانه رحم مشاهده می‌شود که شامل آتیپیا، سلول های خفیف، سلول های متوسط، دیسپلازی حاد و کارسینوم می‌شوند. موارد ذکر شده از نمونه سلول‌های غیرعادی هستند .

اصولاً چیزی که در سلول‌های غیرعادی تست پاپ اسمیر دیده خواهد شد، سلول‌های خفیف می‌باشند. اما به هرحال پزشک موظف است براساس نوع سلول‌ها اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با دهانه رحم کسب کند. بنابراین آزمایشات دیگری را تعیین خواهد کرد.

تعداد این آزمایش در برخی بیماران مختلف می‌باشد و نمی‌تواند برای همه افراد به یک صورت برآورد گردد. در برخی از افراد پزشک در حین کولونوسکوپی برای بررسی دقیق واژن و رحم از نور استفاده خواهد کرد.

مدت‌ زمان نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

برخی از افراد ممکن است برای دریافت نتیجه حاصل‌ شده از این آزمایش عجله داشته باشند و می‌خواهند بدانند در چه بازه زمانی بعد از انجام تست پاپ اسمیر می‌تواند نتایج آن را مشاهده کنند.

در حالت طبیعی اگر تمامی موارد موضوع را برای انجام این تست در نظر بگیریم، بین ۱ تا ۲ هفته نتیجه آزمایش آماده خواهد شد. اما ممکن است در برخی مواقع آزمایشگاه مربوطه نیاز به بررسی دقیق‌تری بر روی نمونه‌های پاپ اسمیر داشته باشد. بهتر است این اطلاعات را از پزشک متخصص خود بگیرید.

در هر صورت اگر شما نیز قصد دارید به ‌جهت تشخیص عفونت با پاپ اسمیر از این آزمایش استفاده داشته باشید، بهتر است از خدمات گسترده مجموعه زر کلینیک بهره‌مند شوید تا نتایج حاصل ‌شده از این آزمایش بتواند سلامت دهانه رحم شما را تضمین کند.

مدت‌ زمان نتیجه آزمایش پاپ اسمیر
مدت‌ زمان نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

جمع بندی مطالب

در این مبحث تلاش کرده‌ایم اطلاعات کافی در رابطه با تشخیص عفونت با پاپ اسمیر برای شما فراهم سازیم. زیرا انجام تست پاپ اسمیر و تشخیص عفونت‌ها و التهاب‌های موجود دهانه رحمی کمک بسیار زیادی به پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم خواهد کرد.

در غیر این صورت اگر افراد در بازه‌های زمانی مشخص‌ شده از تست پاپ اسمیر استفاده نداشته باشند، قطعا هیچ‌گونه اطلاعاتی در زمینه سلامت و یا بروز هرگونه مشکل در ناحیه رحم نخواهند داشت و این می‌تواند به‌ مرور زمان باعث وخامت اوضاع سرطان و یا هر گونه بیماری دیگر همچون اچ ‌پی وی گردد .

در حالت کلی بعد از انجام روابط جنسی باید وضعیت جسمانی بیمار تحت نظر باشد و این آزمایش در دوره‌های منظم تکرار شود. بهترین راه این است که به متخصصان زنان و زایمان زر کلینیک مراجعه کرده تا هر سال برای انجام این تست آماده باشید.

به‌ قدری انجام تست پاپ اسمیر ضروری و مهم است که باید با حساسیت بسیار بالایی صورت بگیرد. پس در صورتی ‌که تفسیر و نتیجه آزمایش شما درست نباشد، موظف هستید، این مجدداً این آزمایش را تکرار کنید.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با زر کلینیک:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: :02128111615

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: info@drzarganj.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید