میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

علت نامتقارن بودن لبه های واژن
علت نامتقارن بودن لبه های واژن

لیست موضوعات

علت نامتقارن بودن لبه های واژن

امروز با موضوع علت نامتقارن بودن لبه های واژن در خدمت شما هستیم.

جهت متقارن سازی واژن با جدیدترین متد های روز دنیا با ما در تماس باشید.

02122930161

در این مقاله، به مشکلات نامتقارن بودن لبه های واژن و همچنین علل آن می پردازیم. تا انتهای مقاله همراه شما هستیم.

برای کسب اطلاعات لازم در مورد علت نامتقارن بودن لبه های واژن می توانید به زر کلینیک مراجعه کنید و یا با شماره تلفن این کلینیک که در انتهای همین پست درج شده است تماس بگیرید.

شکل ظاهری لابیاهای ناحیه تناسلی برای برخی از بانوان مهم است.

برخی از آن ها به دلایل زیبایی شناسی و برخی دیگر به دلیل مشکلات سلامتی مربوط به این ناحیه بدن، به این موضوع اهمیت بالایی می دهند.

علت نامتقارن بودن لبه های واژن
علت نامتقارن بودن لبه های واژن

به قسمت داخلی ناحیه تناسلی که به کانال داخلی واژن ختم می شود، لابیای مینور یا لابیای کوچک می گویند. وظایف اصلی این لابیا برای این ناحیه، پوشاندن قسمت داخلی واژن و پیشگیری از اصطکاک و آسیب دیدن قسمت داخلی واژن و کلیتوریس است.

ظاهر لابیاهای داخلی و مینور سؤالات بسیاری را بر ذهن خانم ها می تواند ایجاد کند. یکی از مهم ترین این سؤالات، علت نامتقارن بودن لبه های واژن است که در این مورد یکی از لابیاهای مینور بزرگتر از دیگری است.

در این مقاله می خواهیم به سوال علت نامتقارن بودن لبه های واژن بپردازیم. با ما همراه باشید تا به طور کامل و علمی، علت نامتقارن بودن لبه های واژن را بررسی کنیم.

در ادامه به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

آیا نامتقارن بودن دو طرف لابیا مینور طبیعی است؟

علت نامتقارن بودن لبه های واژن

اثرات جانبی بزرگی یا عدم تقارن لابیاها در بانوان

آیا عدم تقارن در لابیا و یا دفرمه بودن آن به درمان نیاز دارد؟

تعریف لابیاپلاستی

چه کسانی باید عمل جراحی لابیاپلاستی انجام دهند؟

چه کسانی نباید عمل زیبایی واژن را انجام دهند؟

چه سنی برای انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی مناسب است؟

برای چه افرادی عمل لابیاپلاستی ممنوع است و نباید آن را انجام دهند؟

دلایل انجام دادن عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی چیست؟

تکنیک های جراحی لابیاپلاستی چیستند؟

علت نامتقارن بودن لبه های واژن و بزرگی لابیاها از دیدگاه دیگر

عمل لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

لابیاپلاستی با لیزر چگونه است؟

آیا لابیاهای شما شکل طبیعی دارند؟

علت تغییر شکل لابیا و علت نامتقارن بودن لبه های واژن چیست؟

تغییر شکل لابیاها در بارداری

آیا لابیاپلاستی خطر دارد؟

جراحی لابیاپلاستی چه مزایایی دارد؟

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی چگونه است؟

نتیجه گیری

 

اطلاعات بیشتری در مورد ناحیه تناسلی بانوان

ناحیه تناسلی زنان که با نام مهبل نیز شناخته می شود، همان طور که چهره انسان ها با همدیگر فرق دارد، این ناحیه از بدن نیز در افراد مختلف بسته به ژنتیک و ساختار بدن و عامل های محیطی، شکل های مختلف و متفاوتی دارد.

این ناحیه از بدن از قسمت های متفاوتی مثل لابیای ماژور یا همان لابیای بزرگ، لابیای مینور یا همان لابیای کوچک و کلیتوریس تشکیل شده است که همان طور که قبلاً گفتیم، به طور طبیعی مثل سایر اعضای بدن هر فرد منحصر به فرد است و شکل ها و اندازه های مختلفی دارد.

ناحیه ای که از لایه های موجود در لبه های مهبل وجود دارد، لبه های بیرونی و یا خارجی از مهبل است که در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. این لبه های بیرونی اغلب نرم بوده اند و همه لبه های درونی، داخل این ناحیه قرار دارند و آن ها را پوشانده اند.

اطلاعات بیشتری در مورد ناحیه تناسلی بانوان
اطلاعات بیشتری در مورد ناحیه تناسلی بانوان

لبه های درونی و یا داخلی به طریقی در این قسمت قرار گرفته اند که کاملاً واضح و قابل مشاهده هستند. علت نامتقارن بودن لبه های واژن نیز مربوط به این قسمت است که با جراحی های ساده می توان آن را حل کرد.

بعضی مواقع در لبه های داخلی این قسمت، مشکلات طبیعی مثل شل بودن پوست آن ناحیه، بزرگ بودن لبه های داخلی، عدم تقارن این ناحیه ها و یا دفرمه بودن ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی فرد بشود.

نگران شدن خانم ها بخاطر تغییر در این ناحیه از بدنشان

در برخی مواقع خانم ها با دیدن کوچک ترین تغییری در این ناحیه از بدنشان نگران شده و نزد پزشک می روند، در حالی که بیشتر این تغییرات جزو روند طبیعی بدن بوده و احتمالاً به دلایل مختلفی به وجود آمده اند که از لحاظ سلامتی بدون اهمیت است.

به طور مثال؛ درباره علت نامتقارن بودن لبه های واژن می توان گفت، بسیاری از این تغییرات ناشی از تغییرات هورمونی به خصوص تغییرات هورمونی طی دوران بلوغ است. علاوه بر این، با افزایش سن و یا انجام دادن زایمان های طبیعی بیش از سه و یا چهار بار، تغییراتی نرمال و طبیعی می تواند بر شکل این قسمت از بدن خانم ها اثر بگذارد.

علاقه مندی بعضی خانم ها به انجام جراحی های زیبایی 

به خاطر همین، برخی از خانم ها به خاطر این تغییرات ذکر شده علاقه مند به انجام دادن جراحی های زیبایی و ترمیمی بر روی این ناحیه از بدنشان هستند. نکته مهمی که باید در این باره بدانید این است که این تغییرات در بدن همه خانم ها کم و بیش اتفاق می افتد و در نود درصد مواقع این جراحی ها اهداف سلامتی ندارند و فقط صرفاً دارای اهداف زیبایی هستند.

مثل تمامی دیگر عمل های جراحی زیبایی که مانند اسمشان فقط اهداف زیبایی دارند و فقط در برخی مواقع اهداف سلامتی دارند. در این نوع جراحی ها، پزشک با تیغ جراحی و یا لیزر قسمت هایی از این لبه های داخلی را برش می دهد و تغییرات را بنا بر خواسته شخص بر روی این ناحیه اعمال می کند.

علاقه مندی بعضی خانم ها به انجام جراحی های زیبایی 
علاقه مندی بعضی خانم ها به انجام جراحی های زیبایی

اگر شما نیز می خواهید از جراحی های زیبایی برای این ناحیه از بدن خود استفاده کنید، توصیه می کنیم از خانم دکتر افسانه زرگنج فرد که متخصص زنان و زایمان و دارای تجربه و سابقه کار در انواع زمینه های زیبایی زنان از جمله جراحی های لابیاپلاستی، واژینوپلاستی و غیره هستند، کمک بگیرید.

برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد ایشان و خدمات پزشکی و زیبایی ارائه شده توسط ایشان، توصیه می کنیم از وبسایت شخصی و پیج اینستاگرام دکتر افسانه زرگنج فرد دیدن کنید.

آیا نامتقارن بودن دوطرف لابیا مینور طبیعی است؟

قبل از هر چیزی باید بدانید، علت نامتقارن بودن لبه های واژن کاملاً از روی علل طبیعی و نرمال بدن انسان نشات می گیرد و این نامتقارن بودن لابیاها در میان خانم ها کاملاً رایج و شایع است و جای نگرانی نیست.

اگر برای شما نیز سوال است که علت نامتقارن بودن لبه های واژن چیست؛ باید گفت، در بیشتر مواقع این تغییرات و علت نامتقارن بودن لبه های واژن روندی طبیعی است که در گذشت زمان بر روی بدن خانم ها ایجاد می شود.

آیا نامتقارن بودن دوطرف لابیا مینور طبیعی است؟
آیا نامتقارن بودن دوطرف لابیا مینور طبیعی است؟

علت نامتقارن بودن لبه های واژن

در حالت کلی، دلیل کاملاً واضح و روشنی برای سوال علت نامتقارن بودن لبه های واژن وجود ندارد. به عقیده پزشکان، این نامتقارن و یا بزرگ بود لابیا در خانم ها به نوعی یک نوع روند طبیعی و معمول و رایج در بدن بیشتر خانم ها است.

این تغییرات نرمال در این ناحیه از بدن خانم ها در بدن تمامی انسان ها اتفاق می افتد. با بالا رفتن سن و یا گذشتن از دوران بلوغ، تغییرات زیادی در اندام های تولید مثل و جنسی مردان و زنان ایجاد می شود.

بعضی از خانم ها در بدو تولد، لابیاهای بزرگ تری نسبت به دیگران دارند و بخش دیگری از خانم ها در طی زمان و یا در دوران بلوغ و گذراندن تغییرات هورمونی، تغییراتی را در این ناحیه مشاهده می کنند که کاملاً با روند رشد و بلوغ آناتومی بدن خانم ها مطابقت دارد و کاملاً طبیعی و نرمال است. بیشتر این تغییرات در دوران بلوغ اتفاق می افتد.

برخی دیگر از خانم ها نیز بعد از گذراندن دوران بارداری و زایمان و یا با افزایش سن، تغییراتی را در ناحیه تناسلی و لابیاها تجربه می کنند.

علت نامتقارن بودن لبه های واژن
علت نامتقارن بودن لبه های واژن

اثرات جانبی بزرگی یا عدم تقارن لابیاها در بانوان

معمولا بیشتر مراجعه به پزشکان متخصص زنان به خاطر وجود مشکلات سلامتی مثل عفونت و یا غیره در این ناحیه است. بعضی مواقع به علت های زیبایی و ظاهری در این ناحیه مثل نداشتن تقارن، بزرگی و یا دفرمه بودن نیز مراجعه می کنند که این بزرگی یا عدم تقارن و یا بزرگی در بیشتر مواقع و بالای نود و نه درصد، از لحاظ سلامتی مشکلی خاص و یا حادی بر روی بیمار ایجاد نمی کند و به هیچ وجه نوع شکل این ناحیه بر روی سلامتی این ناحیه تاثیری ندارد.

به طوری که فرد متوجه این موارد نیست. اگر چه در موارد کم، بزرگ بودن لابیا در بعضی از افراد باعث ناراحتی ها و مشکلاتی می شود که این موارد عبارتند از:

احساس ناراحتی یا سوزش در این ناحیه

لابیاها جزو قسمت های حساس بدن هستند که به راحتی می توانند باعث ایجاد ناراحتی، احساس سوزش و یا درد بشوند. این معضلات در زمان هایی که فرد، فعالیت های فیزیکی انجام می دهد که باعث ایجاد فشار و یا اصطکاک و سایش در این ناحیه می شود، بیشتر مشخص می شود. مثلا در فعالیت هایی مثل اسب سواری و دوچرخه سواری این مشکلات می تواند ایجاد شود.

همچنین فعالیت های جنسی نیز باعث ایجاد درد و یا سوزش در این ناحیه می شود و بعضی مواقع پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان نیز باعث این مشکلات می شود.

رعایت بهداشت این ناحیه

افرادی که لابیاهای بزرگ و نامتقارن دارند، معمولا دارای قسمت های اضافی در پوست این نواحی هستند که بعضا باعث ایجاد چین خوردگی و تا خوردگی در پوست اطراف این ناحیه می شوند.

این شرایط می تواند شست و شوی این ناحیه را کمی سخت تر بکند و همچنین این قسمت هایی که گفتیم، به خاطر این دلایل، باکتری ها و آلودگی ها را جذب خود می کنند.

عدم شست و شو و یا شست و شوی ناصحیح این نواحی، مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند. همچنین بسیار مهم است در صورتی که احساس سوزش و یا خارش در این نواحی داشتید، قبل از لمس کردن این نواحی مطمئن شوید که دست هایتان تمیز و ضد عفونی شده است.

رعایت بهداشت این ناحیه
رعایت بهداشت این ناحیه

آیا عدم تقارن در لابیا و یا دفرمه بودن آن به درمان نیاز دارد؟

در مواقعی که فرد با ظاهر این قسمت از بدنش مشکلی داشته باشد، می تواند به راحتی از راه عمل های جراحی زیبایی و ترمیمی تغییرات دلخواه خود را انجام دهد و شاهد تغییرات چشمگیری در این ناحیه از بدنش باشد.

اما همان طور که قبلاً گفتیم، این کار فقط بستگی به نظر و اراده خود فرد دارد و به هیچ وجه نامتقارن و یا بزرگ بودن و یا دفرمه بودن این ناحیه از بدن از لحاظ سلامتی و پزشکی مطرح نمی باشد و جزو مسائل نرمال و طبیعی بدن انسان است. این نوع عمل های جراحی جزو عمل های سلامتی نیستند و در حوزه جراحی های زیبایی قرار می گیرند که بسته به اراده و شخصیت فرد انجام می شود.

همان طور که خیلی از انسان ها با عمل های زیبایی در ناحیه های مختلف موافق نیستد و نظرشان این است که زیبایی در سادگی و زیبایی خدادای است، این نوع عمل های زیبایی برای این قسمت از بدن نیز نه به خاطر وجود مشکل واقعی، بلکه به خاطر انتخاب های افراد شکل می گیرد.

بعضی افراد زیبایی طبیعی را ترجیح می دهند

بعضی افراد زیبایی طبیعی را ترجیح می دهند و برخی نیز می خواهند تغییراتی در صورت و بدن خود اعمال کنند. هر دوی این انتخاب ها درست است و نمی توان گفت یکی از آن ها اشتباه است.

اما نکته مهم این انتخاب این است که هر دوی انتخاب ها در صورتی درست است که فرد با تصمیم و اراده خود این کار را انجام دهد و تحت تأثیر نظر اطرافیان قرار نگیرد.

این موارد جزئی که در این قسمت از بدن بانوان رخ می دهد، در علم پزشکی روند نرمال و طبیعی بدن است و هرگز از لحاظ سلامتی نیاز به تغییر ندارند و همان طور که گفتیم، از منظر زیبایی شناسی به خواست و اراده هر فرد قابل انجام است.

اگر شما نیز مایل هستید تغییراتی که می خواهید را روی این قسمت از بدن خود انجام دهید، برای پیدا کردن سؤالاتتان و آشنا شدن با فرآیند عمل های جراحی زیباسازی می توانید به وبسایت و اینستاگرام خانم دکتر افسانه زرگنج فرد مراجعه کنید.

توصیه ما به شما این است که در صورتی که علاقه مند به انجام دادن جراحی هایی مثل لابیاپلاستی، واژینوپلاستی و دیگر عمل های جراحی زیبایی این ناحیه هستید، حتماً به خوبی راجع به پزشکتان تحقیق کنید و مطمئن شوید.

پیشنهاد ما به شما کمک گرفتن از خانم دکتر افسانه زرگنج فرد متخصص زنان و زایمان است که دارای تجربه کاری و علم و دانش کافی برای انجام دادن این نوع جراحی ها هستند.

شکل طبیعی واژن در بانوان

ناحیه تناسلی بانوان همراه با تمامی اجزای آن با همدیگر متفاوت است و شکل ظاهری این ناحیه در افراد مختلف با هم فرق دارد و این تفاوت می تواند در ظاهر کلی، لابیاهای مینور، رنگ و غیره دیده شود.

احتمالاً بعضی از خانم ها نگران شکل و اندازه ناحیه تناسلی و لابیاها هستند. اما لازم به ذکر است که نباید نگران باشند. زیرا شکل این ناحیه و لابیاها هیچ وقت به یک شکل نیست و در افراد مختلف اندازه و ظاهر مختلفی را دارد و این قضیه متفاوت بودن کاملاً طبیعی است. همان گونه که سایر اعضای بدن و صورت هر فرد متفاوت است، شکل ظاهری این ناحیه نیز منحصر به فرد و در افراد مختلف متفاوت است.

شکل طبیعی واژن در بانوان
شکل طبیعی واژن در بانوان

چه زمانی می توان قاطعانه گفت که این ناحیه از بدن فردی دچار مشکل شده است

تنها زمانی می توان قاطعانه گفت که این ناحیه از بدن فردی دچار مشکل شده است که موقع فعالیت های روزانه و اجتماعی و یا فعالیت های ورزشی و فیزیکی باعث ایجاد ناراحتی و یا درد شود و یا هنگام پوشیدن بعضی لباس ها و نشستن های طولانی، فرد در این ناحیه احساس ناراحتی کند که این مواردی که ذکر کردیم، نادر و کمیاب است.

در نتیجه ی این بحث، باید بدانیم که طبق نظر انجمن متخصصان زنان آمریکا یا همان  American College of Obstetricians and Gynecologists و همان به اختصار ACOG، اندام تناسلی بانوان دارای طیف ها و نوع های گوناگونی است که همگی آن ها طبیعی و نرمال هستند و نباید سلیقه و نگاه خاص و یا شخصی را در این زمینه ایجاد کنیم.

یعنی بیشتر افراد به اشتباه فکر می کنند که شکل ظاهری دستگاه تناسلی آن ها نرمال نیست. درحالی که طیف های مختلفی از شکل ظاهری دستگاه تناسلی افراد وجود دارد که همگی آن ها طبیعی و نرمال است و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

چه زمانی می توان قاطعانه گفت که این ناحیه از بدن فردی دچار مشکل شده است
چه زمانی می توان قاطعانه گفت که این ناحیه از بدن فردی دچار مشکل شده است

تعریف لابیاپلاستی

عمل جراحی لابیاپلاستی ( labioplasty ) یک نوع عمل جراحی مخصوص خانم ها است که در آن پزشک جراح شکل ظاهری لبه های داخلی و یا خارجی را تغییر می دهد.

این تغییر می تواند به صورت کوچک کردن، متقارن کردن و یا اصلاح فرم کلی آن باشد. این عمل جراحی باعث از بین رفتن مشکلات ظاهری در این ناحیه می شود. در عمل لابیاپلاستی، بر روی بخش های خارجی ناحیه تناسلی زنان تغییراتی طبق خواست فرد انجام می شود.

البته در این نوع جراحی در صورت لزوم و خواست فرد می توان قسمت های اضافی کلاهک بخش کلیتوریس را نیز برداشت. اگر چه همان طور که گفتیم، اندازه و شکل خاصی برای این اندام نمی تواند مطرح باشد.

چرا که این مشخصات بستگی به ژنتیک و نژاد و عوامل محیطی و تغییرات هورمونی و تغییرات دوران بلوغ دارد. تمامی شکل های ناحیه تناسلی تا زمانی که از لحاظ سلامتی برای فرد مشکل ایجاد نکند، نرمال و طبیعی است.

در صورتی که به خواست خودتان تغییراتی را می خواهید انجام دهید

در صورتی که به خواست خودتان تغییراتی را می خواهید انجام دهید، برای گرفتن بهترین نتیجه و رضایتمندی بعد از عمل جراحی دقت داشته باشید پزشک مناسبی را برای این کار انتخاب کنید.

توصیه ما به شما خانم دکتر افسانه زرگنج فرد متخصص زنان و زایمان است که تجربه فراوانی در انجام دادن جراحی های زیبایی مخصوص زنان مثل لابیاپلاستی و واژینوپلاستی دارند.

شما می توانید نحوه فرآیند این عمل های زیبایی و سؤالات خود راجع به این عمل های جراحی زیبایی را از طریق وبسایت و اینستاگرام خانم دکتر افسانه زرگنج فرد مطرح کرده و به جواب برسید.

در صورتی که به خواست خودتان تغییراتی را می خواهید انجام دهید
در صورتی که به خواست خودتان تغییراتی را می خواهید انجام دهید

چه کسانی باید عمل جراحی لابیاپلاستی انجام دهند؟

نکته اولی که در این مورد باید بگوییم این است که بایدی در کار نیست و در نود و نه درصد مواقع از لحاظ سلامتی لزومی نیز به این کار نمی باشد.

بنابراین انجام دادن یا ندادن این عمل جراحی تصمیمی شخصی است و هر فرد باید طبق نظر خودش راجع به بدن خودش تصمیم بگیرد و تحت تأثیر عوامل خارجی و نظرات نزدیکانش قرار نگیرد. در این مورد فقط شخص شما می تواند این تصمیم را بگیرد و هر کس می تواند صلاح خودش را مشخص کند.

در این نوع جراحی تصمیم گیرنده خودتان هستید

برای مثال؛ در این نوع جراحی نیز مثل دیگر جراحی های زیبایی نظیر جراحی بینی، پروتز لب، پروتز سینه و غیره؛ تصمیم گیرنده خود شما هستید و بسته به نظر و شخصیتتان می توانید تصمیم بگیرید که یا زیبایی طبیعی را می پسندید و بدن خود را دوست دارید و تحت تأثیر تبلیغات مخرب رسانه ها قرار نمی گیرید

و یا اگر می خواهید این عمل های جراحی را انجام دهید و جدی هستید، نه به خاطر تحت تأثیر قرار گرفتن از رسانه ها و دیگران، بلکه به خواست و اراده و علاقه شخصی تان اقدام به عمل های جراحی زیبایی بکنید تا بعداً احساس پشیمانی نکنید.

به هر حال همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، شکل ظاهری ناحیه تناسلی چه متقارن و نامتقارن، چه بزرگ یا کوچک و چه تیره و یا روشن، از لحاظ علمی و پزشکی کاملاً طبیعی و نرمال است و پزشکان تمامی این موارد را از لحاظ سلامتی نرمال و طبیعی می دانند و لزومی به تغییر آن ها نیست.

فقط در صورتی که خودتان می خواهید، از لحاظ ظاهری تغییراتی را در این ناحیه اعمال کنید می توانید تحت عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی قرار بگیرید و برای این که از نتیجه کار راضی باشید، حتماً از پزشکان حاذق و ماهر در این حوزه استفاده کنید.

توصیه ما به شما کمک گرفتن از خانم دکتر افسانه زرگنج فرد است که در زمینه جراحی های زیبایی زنان، پزشکی با تجربه و ماهر هستند و می توانند به شما در رسیدن به هدفتان کمک کنند و نتایج رضایتمندی را بعد از جراحی تجربه کنید.

چه کسانی نباید عمل زیبایی لابیاپلاستی را انجام دهند؟

باید بگوییم که عمل های جراحی زیبایی به ویژه عمل های جراحی زیبایی که به ناحیه تناسلی خانم ها مربوط است، به هیچ وجه نباید در دوران بلوغ انجام شود. عمل جراحی لابیاپلاستی هرگز نباید در دختران زیر هجده سال انجام شود.

چرا که در این زمان، در دوران رشد و بلوغ هستند و پوست دور دهانه ناحیه تناسلی در آن ها تا پایان یافتن دوران بلوغ رشد می کند. توصیه ما این است که علاوه بر دختران زیر هجده سال، دخترانی که می خواهند عمل جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند، در صورت تمایل بعد از بیست سالگی این کار را انجام دهند.

چه کسانی نباید عمل زیبایی لابیاپلاستی را انجام دهند؟
چه کسانی نباید عمل زیبایی لابیاپلاستی را انجام دهند؟

چه سنی برای انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی مناسب است؟

نظر به این که رشد بدن از لحاظ جسمی و فیزیکی و بلوغ جنسی در همه افراد مساوی نیست و همچنین روند سالخوردگی و پیری نیز در همه خانم ها یکسان نیست و با هم فرق دارد و این تفاوت ها بسته به موارد زیادی از جمله ژنتیک، عوامل محیطی، تغذیه و غیره است؛ بنابراین نمی توانیم برای همه خانم ها یک بازه سنی مشخص و قطعی را ارائه دهیم.

اگر چه در حالت کلی این نوع عمل لابیاپلاستی می تواند در خانم های بالای بیست سال الی پنجاه و پنج سال به راحتی و بدون رخ دادن هر گونه مشکلی انجام شود.

علت این که می گوییم تا سن پنجاه و پنج سال این عمل مناسب است و بعد از آن توصیه نمی کنیم، این است که بدن همه انسان ها بعد از پنجاه و پنج سالگی روند ترمیم زخم کندی را دارد و احتمالاً در بهبود بخیه ها و زخم ها با مشکل مواجه می شود و بدن دیرتر می تواند خود را طی روند طبیعی ترمیم کند.

به همین دلیل، در سنین بالای پنجاه و پنج سال این نوع جراحی که جنبه سلامتی ندارد و صرفاً دارای جنبه های زیبایی است و جزو عمل های زیبایی است، به فرد توصیه نمی شود؛

در سنین زیر بیست سال در دختران نیز این نوع عمل های زیبایی توصیه نمی شود

همچنین در سنین زیر بیست سال در دختران نیز این نوع عمل های زیبایی توصیه نمی شود. به خاطر این که احتمال دارد هنوز فرد کاملاً از لحاظ جسمی و جنسی به رشد و بلوغ کامل نرسیده باشد و این نکته قابل ذکر است که بلوغ جنسی در دختران رشد لابیاها نیز به صورت طبیعی و طی روند رشد نرمال بدن صورت می گیرد.

به خاطر همین دلایل، دختران زیر بیست سال هرگز تحت عمل های جراحی لابیاپلاستی در این سنین و دوران از زندگیشان قرار نگیرند. همچنین از لحاظ عاطفی و احساسی نیز سعی کنند

اگر می خواهند این عمل را بعد از بیست سالگی انجام دهند، تصمیمی منطقی و عاقلانه بگیرند و صرفاً به خاطر حرف دیگران و تحت تأثیر قرار گرفتن از رسانه های مخرب این کار را انجام ندهند.

در سنین زیر بیست سال در دختران نیز این نوع عمل های زیبایی توصیه نمی شود
در سنین زیر بیست سال در دختران نیز این نوع عمل های زیبایی توصیه نمی شود

برای چه افرادی عمل لابیاپلاستی ممنوع است و نباید آن را انجام دهند؟

به خاطر این که عمل جراحی لابیاپلاستی جزو عمل های جراحی زیبایی است. به جز موارد مخصوصی برای خانم ها مانعی برای انجام دادن این عمل جراحی نیست.

اگر چه در بعضی موارد عمل لابیاپلاستی را توصیه نمی کنیم و حتماً به خاطر صلاح خودتان از انجام دادن این عمل در شرایط زیر دوری کنید و درصورت لزوم، اگر مایل به انجام دادن عمل لابیاپلاستی هستید، صبر کنید تا شرایط برای شما مهیا شود و سپس اقدام به عمل لابیاپلاستی کنید. از شرایطی که انجام دادن این عمل را توصیه نمی کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای چه افرادی عمل لابیاپلاستی ممنوع است و نباید آن را انجام دهند؟
برای چه افرادی عمل لابیاپلاستی ممنوع است و نباید آن را انجام دهند؟

خانم های باردار:

اگر شما باردار هستید، این دوران زمان بدی برای انجام دادن جراحی زیبایی لابیاپلاستی است. چرا که عمل جراحی لابیاپلاستی ممکن است در شرایط بی حسی عمومی انجام شود و این شرایط نیز به خودی خود عارضه ها و مشکلاتی را برای جنین به وجود می آورد.

همچنین به طور طبیعی تغییرات هورمونی که در طی دوران بارداری رخ می دهد، باعث می شود تا لابیاها نسبت به قبل بزرگ و متورم تر شوند.

البته این حالت صرفاً مخصوص دوران بارداری و موقت است و بعد از این که فرزندتان را به دنیا آوردید، به حالت عادی همیشگی بر می گردد. نکته قابل ذکر این است که در حین زایمان طبیعی، لابیاها دچار کشیدگی می شوند و شکل آن ها ممکن است تغییر کند.

البته این به خاطر این است که لابیاها حالت کشسانی دارند و بعد از چند ماه با احتمال بالا این کشیدگی و تغییر شکل لابیا حین زایمان درست می شود و به حالت نرمال بر می گردد.

اگر می خواهید عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی را انجام دهید، بهترین زمان برای شما این است که این زمان را تا بعد زایمان به تعویق بیندازید و می توانید بعد از گذشتن دو ماه از زایمان، عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی را انجام دهید.

خانم هایی که دچار زگیل یا تبخال تناسلی هستند:

برای افرادی که در حال حاضر با مشکل زگیل تناسلی درگیر هستند، انجام دادن هر نوع عمل های زیبایی ناحیه تناسلی ممنوع است و باید از آن خودداری کنند. به دلیل این که این نوع عمل های زیبایی و یا لیزر کردن موهای زائد ناحیه تناسلی باعث می شود، مشکل شما زیاد شده و شاهد زیاد شدن زگیل و یا تبخال در این قسمت از بدن خود شوید.

به خاطر همین اگر می خواهید تحت هر گونه عمل زیبایی در این ناحیه قرار بگیرید، ابتدا این مشکل را حل کرده و سپس در صورت بهبودی کامل می توانید این گونه عمل های زیبایی را به راحتی انجام دهید.

خانم هایی که دچار زگیل یا تبخال تناسلی هستند:
خانم هایی که دچار زگیل یا تبخال تناسلی هستند:

دخترانی که سن آن ها بیست و کمتر از بیست سال است:

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، روند رشد و بلوغ جنسی در دختران می تواند تا سن بیست سالگی ادامه پیدا کند. به خاطر همین این نوع عمل های زیبایی به دخترانی که سن آن ها کمتر از بیست سال می باشد، هرگز توصیه نمی شود و حتماً باید افراد بعد از بیست سالگی این نوع جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی را انجام دهند.

زنان بالای 55 سال:

رفته رفته با افزایش سن انسان ها، سرعت قدرت ترمیم و بهبود زخم ها و جوش خوردن زخم ها پایین می آید و حتی در جراحات پایین و جزئی نیز بدن سرعت کندی در ترمیم و جوش دادن زخم ها و بخیه ها دارد.

به همین سبب و به دلیل پیشگیری از ریسک های احتمالی و جلوگیری از عفونت های ممکن، به خانم های بالای پنجاه و پنج سال توصیه می کنیم که از انجام دادن این نوع جراحی زیبایی دوری کنند.

در کل توصیه می کنیم در هرسنی که هستید، فقط در صورتی که واقعاً به این عمل ها نیاز دارید آن را انجام دهید. چرا که در اصل این جراحی ها، نوعی جراحی برای سلامتی بیشتر نیست و فقط از لحاظ زیبایی شناسی مطرح است که این منظر زیبایی شناسی نیز بحثی سلیقه ای و جدا است و هر فرد نظرات مختلفی دارد که متاسفانه زیبایی شناسی در تاریخ انسان ها دستخوش تغییرات طبق سلیقه های تحمیلی رسانه ها به افراد است.

همیشه یادتان باشد، این سلیقه ها و مدهای زیبایی در حال تغییر است و اگر بخواهید حتماً طبق آن ها پیش بروید، هیچ وقت نمی توانید پا به پای آن ها پیش بروید و ممکن است دچار مشکلات و بحران های هویتی شوید.

چرا که یک روز یک چیزی مطرح می شود و فردای آن روز چیز دیگری، یک روز چاقی مد می شود و یک روز لاغری؛ به خاطر همین مهم نیست چاق، لاغر و یا معمولی و یا قد بلند و یا قد کوتاه باشید.

مهم این است که در هر حال خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان و بدنتان و خالق این زیبایی ها احترام بگذارید و در کارهای مفید و خوب از آن استفاده کنید و وقت خود را تلف نکنید.

خانم هایی که دچار انواع عفونت و یا زخم های داخل واژنی هستند:

اگر شما در حال حاضر به بیماری های عفونی مثل عفونت های قارچی، باکتریایی دستگاه تناسلی دچار هستید و یا زخم های درون واژنی دارید، حتماً در مرحله اول بیماری های عفونتی و زخم های داخلی دستگاه تناسلی خود را درمان کنید و بعد از بهبودی کامل می توانید این جراحی را انجام دهید.

در اصل باید گفت، جراحی زیبایی لابیاپلاستی در اولویت بسیار پایین تری نسبت به درمان بیماری های عفونتی دستگاه تناسلی قرار دارد. حتی می توان گفت که به هیچ عنوان مطرح و لازم و ضروری نیست. چرا که دلایل سلامتی ندارد و فقط دلایل زیبایی دارد.

خانم هایی که دچار انواع عفونت و یا زخم های داخل واژنی هستند:
خانم هایی که دچار انواع عفونت و یا زخم های داخل واژنی هستند:

دلایل انجام دادن عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی چیست؟

رسیدن به ظاهر مورد نظر فرد در ناحیه تناسلی

 • درست کردن نامتقارن بودن لبه های واژن، علت نامتقارن بودن لبه های واژن دلایلی کاملاً طبیعی و رایج دارد.
 • حساس شدن و احساس درد در ناحیه لابیاها به علت اصطکاک و سایش هنگام برخورد به لباس زیر و انجام دادن فعالیت های فیزیکی مثل دوچرخه سواری، ورزش و غیره
 • داشتن دلایل بهداشتی برای انجام دادن عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی

قابل ذکر است، در بیشتر خانم ها با افزایش سن و یا بعد از دوران بارداری و زایمان و یا تغییراتی وزنی و حتی در افرادی که تا به حال زایمان نکرده اند، به علت های ژنتیکی دچار شلی بافت های پرینه می شوند که موجب بزرگ شدن و یا دفرمه و نامتقارن شدن لابیاهای مینور و لابیاهای ماژور می شود. مواردی که ذکر کردیم، علت نامتقارن بودن لبه های واژن در افراد است.

همچنین زیاد شدن وزن در خانم ها باعث می شود، چربی های اضافه در قسمت عانه جمع شوند که به خصوص موقع پوشیدن لباس های تنگ، احساس ناراحتی به فرد می دهد که تمامی این موارد اگر از لحاط سلامتی مشکلی را برای فرد ایجاد نکند، کاملاً طبیعی و روند نرمال بدن است

و در صورتی که به دلایل دیگر مایل به انجام دادن این جراحی هستید، باید گفت این نوع جراحی می تواند به صورت سرپایی و بدون بیهوش شدن فرد انجام شود و در طی حدود یک ساعت زمان قابل انجام است و بعد از دو یا سه روز استراحت، فرد قادر به برگشتن به فعالیت های روزانه خود است.

رسیدن به ظاهر مورد نظر فرد در ناحیه تناسلی
رسیدن به ظاهر مورد نظر فرد در ناحیه تناسلی

تکنیک های جراحی لابیاپلاستی چیستند؟

جراحی زیبایی لابیاپلاستی با دو تکنیک رایج انجام می شود. این تکنیک ها از این قرار هستند:

TRIM techniqe یا تریم تکنیک

در تکنیک اول، لبه های داخلی، کلامپ و یا بسته می شود و بعد از آن برش های مورد نظر را روی آن انجام می دهند و بعد از برش زدن، لبه ها را بخیه می زنند. این مدل جراحی و با این تکنیک حدودا یک ساعت زمان می برد.

WEDGE techniqe یا وج تکنیک

در تکنیک دوم، برشی در شکل V بر روی لبه های لابیای مینور انجام می شود و بیشترین بافت برداشته شده نیز از لابیاهای مینور و بافت مرکزی است. این مدل جراحی با این تکنیک زمان بیشتری نسبت به تکنیک اول می برد و نسبت به آن طولانی تر است. اما نتیجه نهایی این تکنیک از لحاظ ظاهری بهتر و رضایتمندی بیشتری را برای فرد دارد.

WEDGE techniqe یا وج تکنیک
WEDGE techniqe یا وج تکنیک

علت نامتقارن بودن لبه های واژن و بزرگی لابیاها از دیدگاه دیگر

اگر بخواهیم در مورد علت نامتقارن بودن لبه های واژن صحبت کنیم، باید ابتدا بگوییم که هر گونه تغییر در تقارن، اندازه و یا رنگ و شکل ناحیه تناسلی کاملاً طبیعی و نرمال است و نمی توان دلیل خاصی را برای سوال پیدا کرد.

اما اگر بخواهیم راجع به علت نامتقارن بودن لبه های واژن، تئوری هایی مطرح کنیم و تقریبا بتوانیم بفهمیم که علت نامتقارن بودن لبه های واژن چیست؛ می توان گفت علت نامتقارن بودن لبه های واژن و بزرگی لابیاها به خاطر دو دلیل اصلی اتفاق می افتد:

علت نامتقارن بودن لبه های واژن و بزرگی لابیاها از دیدگاه دیگر
علت نامتقارن بودن لبه های واژن و بزرگی لابیاها از دیدگاه دیگر

علت اول به خاطر دلایل ژنتیکی و علت دوم به دلایل اکتسابی است که در ادامه متن، هر کدام از این علت ها را توضیح می دهیم.

علل های ژنتیکی:

مهم ترین و اساسی ترین علتی که باعث بزرگی و یا نامتقارن شدن لابیاها می شود، عامل های ژنتیکی و وراثتی است. مثلا ممکن است به خاطر ارثی بودن و دارا بودن سابقه خانوداگی در این زمینه، فرد نیز لابیاهای بزرگ و یا نامتقارنی را داشته باشد که بیشترین تغییرات در دوران بلوغ اتفاق می افتد.

علل های اکتسابی:

در بعضی افراد دیگر نیز احتمالاً بزرگی و یا نامتقارن بودن لابیاها به خاطر دلایل اکتسابی و محیطی مثل مصرف کردن داروهایی که موجب زیاد شدن هورمون های مردانه می شود، است و یا شرایطی که در تخمدان ها و یا غدد فوق کلیوی فرد اتفاق می افتد و باعث ترشح بیشتر هورمون های مردانه می شود.

از بین رفتن تعادل فعالیت های تخمدان ها و غدد فوق کلیوی، باعث تغییرات هورمونی و ترشح هورمون های مردانه و بزرگ تر شدن لابیاها و نامتقارن شدن آن ها می شود.

علل های اکتسابی:
علل های اکتسابی:

عمل لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی اغلب به دو روش جراحی و سرپایی انجام می شود که روش جراحی در اتاق عمل و روش سرپایی در مطب پزشکان انجام می گیرد.

در دنیای امروزی، با پیشرفت کردن تکنولوژی ها به ویژه تکنولوژی های مربوط به علم پزشکی، سعی بر این است که به خاطر زیاد بودن عوارض و دوران بهبودی و نقاهت طولانی تر جراحی های باز و سنتی از تکنولوژی های ایجاد شده در این زمینه بهترین استفاده را کرد. به خاطر همین اغلب ترجیح داده می شود، عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی به صورت سرپایی و بدون بیهوشی با لیزر انجام شود.

لابیاپلاستی با روش لیزر عارضه های کم تری نسبت به جراحی دارد و همچنین دوران بهبودی کوتاه تری را دارد. به طوری که فرد بعد از لابیاپلاستی بعد از لیزر احتیاجی به بستری شدن ندارد و می تواند بعد از چند روز کاملاً به فعالیت های نرمال و روزانه خود برگردد.

عمل لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟
عمل لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

لابیاپلاستی با لیزر چگونه است؟

در عمل لابیاپلاستی با استفاده از لیزر به این طریق عمل می کنند که معمولا برای برش زدن لابیاها از لیزر مونالیزا تاچ استفاده می کنند. به خاطر این که این قسمت از بدن خانم ها بسیار حساس است و عروق خونی زیادی را دارد، استفاده کردن از لیزر برای انجام این عمل و برش زدن با آن به نسبت به برش زدن با تیغ، روشی کم تهاجمی تر بوده و به خاطر دقت بالا و حساسیت بالای لیزر نسبت به تیغ جراحی، نتیجه نهایی کار نیز به مراتب بهتر از نتیجه کار با تیغ جراحی می شود.

لابیاپلاستی با لیزر چگونه است؟
لابیاپلاستی با لیزر چگونه است؟

این طور می توان گفت که عمل زیبایی لابیاپلاستی تحت نظر پزشک متخصص زنان ماهر فقط در یک جلسه قابل انجام است و عوارض بسیار کم تری نسبت به جراحی دارد و دوران نقاهت و بهبودی کمتری را نیز دارد.

توصیه ما به شما این است که حتماً با تحقیق کافی پزشک مورد نظر برای این گونه عمل های زیبایی را انتخاب کنید تا از نتیجه کار راضی باشید و عوارض کمتر و یا عوارض نزدیک به صفری نیز داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم از خانم دکتر افسانه زرگنج فرد که پزشک متخصص زنان و زایمان و دارای سابقه کاری و تجربه بالایی در این نوع عمل های زیبایی و عمل های دیگری مخصوص زنان است، کمک بگیرید.

آیا لابیاهای شما شکل طبیعی دارند؟

باید بدانید که رنگ، شکل و اندازه لابیاها در زمان های مختلف زندگی با هم فرق دارد و نمی توان دقیقا معین کرد که کدام یک بهتر است. چرا که تمامی این فاکتورها مثل اعضای صورت و سایر اعضای بدن که در انسان ها با همدیگر متفاوت و منحصر به فرد است نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسته به افراد مختلف، متفاوت است

و تمامی آن ها با این که متفاوت از همدیگر هستند، طبیعی و نرمال محسوب می شوند. قابل ذکر است که در حالت کلی، دستگاه تناسلی شما نرمال است اگر:

مشکلی در ادرار کردن ندارید و مسیر ادرار حین ادرار کردن به سمت های دیگر منحرف نمی شود.

موقع انجام دادن بعضی از فعالیت های فیزیکی، ورزش ها و موقع نزدیکی احساس سوزش و درد در قسمت لابیاها ندارید. البته باید بگوییم منظور از سوزش و درد، مشکلات سوزش و ناراحتی حین مبتلا بودن به عفونت های ناحیه تناسلی نیست.

منظورمان این است که اگر مطمئنید که دچار عفونت نیستید، با این حال هنگام انجام دادن فعالیت های روزانه و غیره باز هم احساس سوزش و درد در ناحیه لابیا می کنید، پس می توان تقریبا نتیجه گرفت که لابیاها در شما باعث مشکل و ناراحتی می شوند. البته نمی توان صد درصد مشخص کرد و فقط با مراجعه به پزشک متخصص زنان می توانید از این قضیه مطمئن شوید.

پوشیدن لباس های تنگ

هنگام پوشیدن لباس های تنگ و یا جین احساس سوزش و درد در دستگاه تناسلی و لابیاها ندارید.

اگر در تمامی موارد ذکر شده، مشکلی نداشتید پس می توان نتیجه گرفت مشکلی در دستگاه تناسلی و لابیاهای شما وجود ندارد. همچنین قابل ذکر است، رنگ لابیاها در بانوان بسته به ژنتیک و نژاد، طیف رنگ های مختلفی دارد و از سفید روشن تا قهوه ای تیره تغییر می کند.

تمامی این طیف های رنگی طبیعی و نرمال هستند و رنگ ناحیه تناسلی انسان ها معمولا چند درجه تیره تر از رنگ بدن و صورت آن ها است؛

اما در صورتی که تغییرات رنگی در لابیاها همراه با بوی بد، ملتهب شدن، متورم شدن، ترشحات سبز و یا زرد رنگ از دستگاه تناسلی همراه باشد، در این مواقع سریعا و حتماً برای درمان این مشکلات به متخصص زنان مراجعه بکنید. چرا که این علائم می تواند نشاندهنده بیماری های مختلف دستگاه تناسلی، رحم و تخمدان ها باشد.

خانم دکتر افسانه زرگنج فرد

اگر شما هم تصمیم دارید عمل های زیبایی لابیاپلاستی و یا واژینوپلاستی و دیگر عمل های زیبایی مخصوص زنان را انجام دهید، ما به شما خانم دکتر افسانه زرگنج فرد که متخصص زنان و زایمان و دارای تجربه فراوان در عمل های زیبایی مخصوص زنان هستند را پیشنهاد می کنیم.

خانم دکتر زرگنج فرد با داشتن سالیان طولانی تجربه کاری و موفق در زمینه عمل های جراحی زیبایی زنان، یکی از بهترین ها در زمینه عمل های زیبایی لابیاپلاستی، واژینوپلاستی و دیگر عمل های زیبایی زنان هستند.

علت تغییر شکل لابیا و علت نامتقارن بودن لبه های واژن چیست؟

اساسی ترین و اصلی ترین علت نامتقارن بودن لبه های واژن مربوط به ژنتیک و وراثت است. معمولا افرادی که به طور خانوداگی دارای لابیاهای بزرگی هستند، از زمان تولد لابیاهای مینور و ماژور بزرگ تری نسبت به دیگران دارند.

علت تغییر شکل لابیا و علت نامتقارن بودن لبه های واژن چیست؟
علت تغییر شکل لابیا و علت نامتقارن بودن لبه های واژن چیست؟

دومین علت نامتقارن بودن لبه های واژن و عوض شدن شکل لابیاها، موارد اکتسابی است. از این علت نامتقارن بودن لبه های واژن به طور اکتسابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن:

همیشه در دوران زندگی، زنان در حال رشد هستند. اما به علل تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، لابیاها بیشترین رشد را در این دوران دارند و شکلی زنانه و بالغ بعد از دوران بلوغ به خود می گیرند. طبیعتا با افزایش سن، مثل همه انسان ها و همه اجزای دیگر بدن، لابیاها نیز دچار افتادگی و شلی می شوند و آن شکل دوران جوانی و قبلی خود را کم کم از دست می دهند.

تغییرات هورمونی:

تغییرات هورمونی در طول زندگی زنان به طور طبیعی اندازه لابیاها را عوض می کنند. برای مثال؛ در هنگام دوران بلوغ و تغییرات هورمونی زیاد، لابیاها رشد زیادی می کنند اما برعکس در دوران یائسگی به خاطر کاهش ترشح هورمون های زنانه، رشد لابیاها کم تر شده و به طور طبیعی لابیاهای مینور کوچک تر از اندازه قبلی خود می شوند.

زایمان های طبیعی متعدد:

زنانی که در زندگی تجربه زایمان های طبیعی بالای سه یا چهار عدد را دارند و سه الی چهار فرزندانشان را با روش زایمان طبیعی به دنیا آورده اند، معمولا نسبت به دیگر زنان احتمال بیشتری دارد که لابیاهای مینور در آن ها بزرگ تر شود.

فشاری که زایمان های طبیعی و به خصوص مهم تر از تعداد، پشت سر هم بودن این زایمان ها به لابیاها وارد می کند، باعث تغییر شکل کلی و بزرگ شدن لابیاها می شود.

بارداری های متعدد:

باردار شدن های زیاد و پشت سر هم و همچنین فشاری که وزن نوزاد بر روی لابیاها وارد می کند، باعث تغییر شکل و بزرگ شدن لابیاها در زنان می شود.

زایمان:

اگر چه تا کنون در مورد زایمان طبیعی و تغییراتی که بر روی لابیا می دهد، مطالبی گفتیم، اما لازم به ذکر است که خود پروسه بارداری نیز بر روی اندازه و شکل لابیاها تأثیر می گذارد.

همچنین زایمان های سزارین نیز تأثیر خود را بر روی لابیاها می گذرد اما شاید به نسبت کم تر از زایمان طبیعی باشد. برخلاف تصور رایج و نادرست، رابطه جنسی زیاد و یا خودارضایی هیچ تغییری بر روی شکل ظاهری لابیاها ایجاد نمی کند.

چاقی و لاغری:

تغییرات وزنی سریع و ناگهانی، چه به صورت کاهش وزن باشد و چه به صورت افزایش وزن باشد، موجب افتادگی دستگاه تناسلی و تغییر شکل لابیاها می شود.

کاهش چربی بدن:

کم شدن ذخیره چربی قسمت های لابیا به علت های افزایش سن و یا رژیم های لاغری سختگیرانه و اشتباه موجب افتادگی و شل شدن پوست لابیاها می شود. به خاطر همین لابیاها با افزایش سن و کم شدن چربی لابیا به خاطر لاغری سریع و زیاد و یا به علت های افزایش سن می توانند تغییراتی را داشته باشند.

مصرف برخی داروها:

از علت نامتقارن بودن لبه های واژن می توان گفت، استفاده کردن از بعضی از داروها باعث از بین رفتن تعادل هورمونی در تخمدان ها و غدد فوق کلیوی می شود.

به خاطر همین باعث می شود تا ترشح هورمون های مردانه در بدن زنان بیشتر شود و هورمون های زنانه کمتر ترشح شوند و همین مسئله نیز باعث بزرگ شدن لابیاها و نامتقارن شدن آن ها می شود.

مصرف برخی داروها:
مصرف برخی داروها:

تغییر شکل لابیاها در بارداری

تغییرات در شکل لابیا در دوران بارداری موقت بوده و به خاطر تغییرات هورمونی مخصوص دوران بارداری اتفاق می افتد. این تغییرات هورمونی به صورت موقت باعث متورم شدن لابیاها می شوند. اما جای نگرانی نیست و بعد از زایمان این متورم شدن لابیاها رفع شده و اندازه لابیا به اندازه قبل از بارداری و نرمال خود بر می گردد.

همچنین قابل ذکر است، این تغییرات لابیا ارتباطی به نوع زایمان که طبیعی باشد و یا سزارین ندارد و در هر دو مدل زایمان، بعد از مدت کوتاهی، متورم بودن لابیا از بین می رود و لابیا به اندازه سابق و قبلی خود بر می گردد.

اما در موارد نادری اگر بعد از زایمان، همچنان لابیاها متورم باقی ماندند و به اندازه نرمال خود برنگشتند، حتماً با مراجه به پزشک متخصص زنان دلیل آن را بدانید و آن را درمان کنید.

آیا لابیاپلاستی خطر دارد؟

عمل جراحی لابیاپلاستی جزو جراحی ساده، بی خطر و ایمن است. این نوع عمل اگر توسط پزشک و جراح حاذق و باتجربه در کلینیک و یا مطب انجام شود، کاملاً بدون خطر است و نتایج رضایتبخشی نیز بعد از عمل خواهید داشت.

به خاطر همین توصیه می کنیم انتخاب پزشک برای این عمل را جدی بگیرید. ما به شما توصیه می کنیم، عمل لابیاپلاستی و عمل واژینوپلاستی و دیگر عمل های زیبایی را تحت نظر خانم دکترافسانه زرگنج فرد متخصص زنان و زایمان که تجربه های کاری زیاد و موفقی در این حیطه دارند را انجام دهید. برای مطرح کردن سؤالات و آشنا شدن با روند این عمل های زیبایی می توانید به وبسایت و اینستاگرام خانم دکتر افسانه زرگنج فرد مراجعه کنید.

آیا لابیاپلاستی خطر دارد؟
آیا لابیاپلاستی خطر دارد؟

جراحی لابیاپلاستی چه مزایایی دارد؟

فرقی نمی کند که شما عمل جراحی لابیاپلاستی که معمولا به صورت سرپایی انجام می شود را به دلایل زیبایی انجام داده اید و یا در برخی موارد به دلایل مشکلات فیزیکی و جنسی انجام داده اید. در هر حال طبق تجربه، عمل لابیاپلاستی بر روی زندگی شما تأثیر زیادی را می گذارد. لابیاپلاستی جزو جراحی های زیبایی و جوانسازی ناحیه تناسلی زنان محسوب می شود که تغییرات دلخواه را بر روی لابیاها انجام می دهد.

در حالت کلی، مزایا و کاربردهای عمل زیبایی لابیاپلاستی را می توان به شکل زیر لیست کرد:

 • زیباتر شدن شکل ناحیه تناسلی و در نتیجه آن زیاد شدن اعتماد به نفس در فرد
 • کم شدن برجسته شدن ناحیه تناسلی در موقع پوشیدن لباس های تنگ و چسبان
 • درست کردن تقارن لابیاها که عدم تقارن لابیاها یکی از مسائل رایج و طبیعی در بانوان است.
 • بالا بردن کیفیت رابطه زناشویی
 • پیشگیری از احساس درد در لبه های داخلی یا همان لابیاها به خاطر ساییدگی و اصطکاک به خصوص هنگام ورزش کردن
 • تحریک کردن بیشتر ناحیه کلیتوریس در زنان
 • آسان کردن رعایت مسائل بهداشتی مربوط به این ناحیه از بدن
 • رفع کردن مشکلات تحریک مزمن
در حالت کلی، مزایا و کاربردهای عمل زیبایی لابیاپلاستی را می توان به شکل زیر لیست کرد:
در حالت کلی، مزایا و کاربردهای عمل زیبایی لابیاپلاستی را می توان به شکل زیر لیست کرد:

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی چگونه است؟

نکته ها و مراقبت هایی که بعد از لابیاپلاستی باید انجام شود، از این قرار هستند:

اگر عمل لابیاپلاستی شما از نوع جراحی با بیهوشی در بیمارستان و یا کلینیک های تخصصی انجام شده است، حتماً بعد از چند ساعت گذشتن از بیهوشی، آب و مایعات زیادی را بخورید تا ماده های بیهوشی از بدن هر چه سریع تر خارج شوند.

اگر عمل لابیاپلاستی شما از نوع جراحی با بیهوشی انجام شده است، حتماً بعد از عمل و موقع راه رفتن از همراه خود کمک بگیرید تا هنگام راه رفتن، تعادل خود را از دست نداده و به زمین نخورید.

معمولا دو الی سه روز بعد از عمل، درد در محل عمل احساس می شود که می توانید با خوردن مسکن آن درد را کم کنید. همچنین قابل ذکر است، درد بعد از این عمل وجود دارد اما طوری نیست که غیر قابل تحمل باشد و با مصرف مسکن ها و ضد دردها این درد بسیار کم تر احساس می شود.

متورم شدن ناحیه بعد از عمل لابیاپلاستی نرمال و طبیعی است که می توانید با قرار دادن کیسه ها و کمپرس های یخ بر روی آن ناحیه این تورم را کم کرد. استفاده از کمپرس سرد را بعد از عمل و تا چند روز بعد از عمل نیز می توانید انجام دهید تا به هر چه کم شدن سریع تورم ها کمک کنید.

بعد از عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی، دو روز بعدی را نمی توانید حمام کنید

بعد از عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی، دو روز بعدی را نمی توانید حمام کنید اما بعد دو روز به صورت سرپایی می توانید دوش بگیرید. اما در حین دوش گرفتن مواظب باشید ضربه ای به بخیه هایتان ایجاد نشود.

هر گونه رفتن به استخر و جکوزی تا بهبودی کامل زخم ممنوع است.

حتماً آنتی بیوتیک هایی که پزشک معالجتان برای جلوگیری از عفونت برایتان تجویز می کند را به صورت مرتب و منظم استفاده کنید.

می توانید ناحیه زخم لابیاپلاستی را با آب و صابون به آرامی بشویید و بعد از آن با سشوار آن ناحیه را خشک کنید و نگذارید مرطوب باشد.

خودداری از انجام دادن هر گونه فعالیت فیزیکی و ورزشی سنگین

انجام دادن هر گونه فعالیت فیزیکی و ورزشی سنگین تا یک ماه بعد از عمل لابیاپلاستی ممنوع است.

با مصرف غذاهای نرم و ملین و فیبردار، از یبوست جلوگیری کنید. چرا که در صورت مبتلا شدن به یبوست، احتمال فشار آمدن به محل زخم زیاد است.

معمولا توصیه می شود تا دو ماه بعد از لابیاپلاستی از نزدیکی کردن خودداری کنید.

تا موقعی که تورم طبیعی بعد از عمل لابیاپلاستی رفع نشده، نمی توانید نتیجه نهایی عمل را ببینید و تا رفع شدن تورم ها به خود اضطراب و نگرانی ندهید.

مانند هر عمل دیگری، برای این که نتیجه بهتری از عمل لابیاپلاستی بگیرید، لازم است مراقبت های ذکر شده را انجام دهید تا دچار عفونت و مشکلات باز شدن زخم نشوید.

خودداری از انجام دادن هر گونه فعالیت فیزیکی و ورزشی سنگین
خودداری از انجام دادن هر گونه فعالیت فیزیکی و ورزشی سنگین

نتیجه گیری

در حالت کلی، زیبایی یک مفهوم سلیقه ای است که در طی زمان می تواند کاملاً عوض شود. یعنی ممکن است معیارهایی که در حال حاضر برای زیبایی مطرح است، بیست سال بعد جای خود را به معیارهای دیگری بدهند.

همچنین زیبایی شناسی طبق نظرات افراد مختلف متفاوت است و همچنین زیبایی در نگاه فرد و دیدگاه او می باشد. زیبایی شناسی طبق فرهنگ های مختلف نیز با هم متفاوت است و در کشورها و ملیت های مختلف نیز مفهوم زیبایی شناسی مختلفی وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد انجام دادن هر گونه عمل های زیبایی را دارید که می تواند برای قسمت های مختلف بدنتان باشد، ابتدا علت و چرایی این موضوع را پیدا کنید و سعی کنید حتماً طبق اراده و نظر شخصی خودتان این کار را انجام دهید.

نه این که این نظر شخصیتان نشات گرفته از حرف و تأثیر دیگران باشد، بلکه واقعاً به خاطر دلایل شخصی که دارید این انتخاب را بکنید تا بعداً از این کارتان پشیمان نشوید. البته بحثی که کردیم می تواند راجع به تمامی زمینه های زندگی نیز درست باشد. به این گونه که در هر زمینه از زندگیتان نگذارید دیگران نظراتشان را به زور به شما تحمیل کنند و یا تاثیرات منفی را بر روی شما بگذارند.

صرفاً هر کاری می کنید، با اراده خودتان باشد

فقط باید صرفاً هر کاری می کنید، با اراده خودتان باشد و برای بهبود دادن وضعیت روحی و فیزیکی خودتان طبق نظر خودتان باشد. نه این که صرفاً یک کاری مد شده و یا احساس اجبار و فشار روانی برای انجام دادن آن داشته باشید و آن را انجام دهید، بلکه طبق شرایط و نیازهای واقعی خود این تصمیمات مهم را راجع به بدن و زندگی خود بگیرید.

امیدواریم با خواندن این مقاله به پاسخ سؤالاتتان رسیده باشید و پیشنهاد می کنیم، در صورتی که واقعاً در مورد این عمل های زیبایی تصمیمی جدی و عاقلانه گرفته اید، از خانم دکتر افسانه زرگنج فرد کمک بگیرید تا بعد از عمل نیز نتایج عالی و رضایتبخشی را تجربه کنید.

صرفاً هر کاری می کنید، با اراده خودتان باشد
صرفاً هر کاری می کنید، با اراده خودتان باشد

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با زر کلینیک:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: [email protected]

لینک کوتاه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید