میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

علت خشکی واژن بعد از زایمان
علت خشکی واژن بعد از زایمان

لیست موضوعات

علت خشکی واژن بعد از زایمان

با ما همراه شوید تا بیشتر با علت خشکی واژن بعد از زایمان آشنا شوید.

علت خشکی واژن بعد از زایمان
علت خشکی واژن بعد از زایمان

برای کسب اطلاعات لازم در مورد علت خشکی واژن بعد از زایمان می توانید به زر کلینیک مراجعه کنید و یا با شماره تلفن این کلینیک که در انتهای همین پست درج شذه است تماس بگیرید.

در این مقاله سعی داریم تا در مورد علت خشکی واژن بعد از زایمان توضیحات کامل و جامعی را برای شما ارائه دهیم. همچنین در مورد زایمان مراقبت های قبل و بعد از عمل، نقش هورمون استروژن و پروژسترون و عواملی که سبب خشکی واژن بعد از عمل می شود، توضیحات کاملی را برای شما عنوان کنیم. با ما همراه باشید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

علت تنگ شدن واژن بعد از زایمان چیست؟

علت خشکی واژن چیست و چه عواملی در خشکی واژن بعد از زایمان دخیل است؟

نشانه های خشکی واژن را نام ببرید؟

متخصصین از چه شیوه هایی برای تشخیص خشکی واژن در بانوان استفاده می نمایند؟

پزشک متخصص زنان و زایمان از چه شیوه هایی برای درمان خشکی واژن استفاده می کنند. توضیح دهید؟

وظایفی را که هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان برعهده دارند را ذکر کنید؟

زایمان چیست و در چه مواقعی پزشک متخصص زنان اقدام به عمل زایمان می نمایند؟

اقدامات قبل از زایمان را شرح دهید؟

زایمان به چه صورت انجام می گیرد؟

مزیت های عمل زایمان را نام ببرید؟

مراقبت های واژن که بیماران باید بعد از زایمان انجام دهند را نام ببرید؟

نقش هورمون استروژن در بانوان را توضیح دهید؟

نقش هورمون پروژسترون در بانوان را نیز توضیح دهید؟

دلایلی که سبب می شود تا متخصصین از زایمان برای بیماران استفاده کنند را نام ببرید؟

تنگ کردن واژن چیست و متخصصین از چه شیوه هایی برای این عمل استفاده می نمایند؟

مزیت های تنگ کردن واژن را ذکر کنید؟

چه افرادی کاندیدای مناسب برای انجام تنگ کردن واژن هستند. نام ببرید؟

مشکلاتی را که گشادی واژن برای بانوان به همراه می آورد را نام ببرید؟

در چه مواقعی متخصصین اقدام به زایمان اورژانسی می نمایند؟

انواع جراحی های واژن بعد از زایمان را که متخصصین مجاز به انجام آن می باشند را نام ببرید؟

 

علت خشکی واژن بعد از زایمان

پزشکان متخصص زنان و زایمان یکی از عوامل و علت خشکی واژن بعد از زایمان را در اثر کمبود هورمون استروژن و همچنین پروژسترون می دانند.

همچنین به بانوانی که به تازگی زایمان کرده اند، متذکر می شوند که این مشکل تا زمان شیردهی با آن ها همراه است. متخصصین برای رفع این مشکل و یا کاهش میزان درد در بانوان توصیه می کنند که در زمان داشتن رابطه جنسی، از روان کننده هایی نظیر لوبریکانت ها و یا روغن زیتون نیز استفاده نمایند.

همان طور که می دانید، دو هورمون مهم و اساسی در بدن بانوان به نام استروژن و همچنین پروژسترون وجود دارد که در تخمدان ها تولید می شوند و به دلیل این که عملکرد بدن را تحت تاثیر قرار می دهند، نقش بسزایی در بدن بانوان دارند.

در زمان بلوغ دختران جوان، این دو هورمون در دوره عادت ماهیانه به دلیل ساختن جداره رحم نقش مهمی را اعمال می کنند.

باید بدانید، زمانی که تخمک های بارور در رحم، سر زمان مناسب خود قرار نگیرند، این امر منجر به ریزش پوشش دیواره رحم می گردد. ریزش دیواره رحم به شکل خونریزی از رحم بیرون می آیند که به این شکل « دوران قاعدگی » می گویند.

در زمان بارداری، این دو هورمون مهم در بانوان به مراتب افزایش یافته و سبب رشد جفت در بخش درونی رحم می گردد. بهتر است بدانید که در دوران بارداری، علاوه بر این که این دو هورمون ( استروژن و پروژسترون ) تولید می شود، رشد جنین هم در تولید این دو هورمون نیز نقش بسزایی دارد. بعد از این که دوران بارداری به اتمام رسید، میزان این دو هورمون به مراتب کاهش یافته و این امر منجر به خشکی واژن در بانوان نیز می گردد.

علت خشکی واژن

در خشکی واژن عوامل متعددی دخیل هستند که عبارتند از:

کمبود هورمون استروژن

متخصصین زنان و زایمان یکی از عوامل مهم و اصلی در خشکی واژن را کاهش میزان هورمون استروژن می دانند که از وظایف این هورمون را می توان به ترشحات واژن که در حفظ سلامتی دستگاه تناسلی نقش مهمی را دارد، اشاره کرد.

ترشحات واژن سبب جلوگیری از بروز بیماری های مختلف در بانوان مانند عفونت های ادرای و همچنین واژنی می گردد. زمانی که هورمون استروژن به میزان کمی ترشح می شود، سبب شده که دیواره واژن به مراتب نازک تر و همچنین حالت کشسانی آن نیز کمتر شود که این امر منجر به شکنندگی دیواره رحم می گردد.

تمامی این عوامل سبب بروز عفونت های ادراری و همچنین واژن در بانوان می گردد. از سایر عوامل دیگر که سبب کاهش استروژن می شود می توان به:

کمبود هورمون استروژن
کمبود هورمون استروژن

1)    زایمان 2) شیردهی 3) یائسگی و یا این که زمان قبل از شروع یائسگی 4) اختلالات سیستم ایمنی بدن 5) حذف تخمدان  6) مصرف دخانیات

نیز اشاره کرد. علاوه براین از شیوه هایی که متخصصین برای درمان سرطان تخمدان از آن استفاده می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

هورمون درمانی، پرتودرمانی و همچنین شیمی درمانی نیز از عوامل کاهش هورمون های استروژن است.

بیماری خود ایمنی

یکی دیگر از عواملی که سبب خشکی واژن در بانوان می شود را می توان به بیماری های خود ایمنی در بانوان متذکر شد.

« سندرم شوگرن » نوعی بیماری خود ایمنی است که سبب شده تا سیستم ایمنی بدن به بافت و ساختار سالم بدن حمله کرده و در نتیجه سبب اختلال در آن ها نیز گردد. بیماری ذکر شده سبب خشکی در بخش های مختلف بدن نظیر واژن، دهان و همچنین چشم ها در فرد می گردد.

شست و شوی واژن

متخصصین زنان و زایمان متذکر می شوند که شست و شو و همچنین دوش واژن با برخی از مواد شیمیایی سبب اختلال در تعادل واژن می گردد. برهم خوردن تعادل در واژن منجر به بروز التهابات و عفونت و علاوه براین سبب خشکی واژن نیز می گردد.

مصرف داروها

بهتر است بدانید که یکی دیگر از عوامل خشکی واژن در اثر مصرف بعضی از داروها مانند:

1)    داروهای سرماخوردگی 2) داروهای ضد افسردگی 3) داروهای ضدآلرژی

است که در صورت مصرف هر یک از داروهای ذکر شده سبب کاهش رطوبت و همچنین خشکی غشای مخاطی در سایر بخش های بدن مانند واژن نیز می گردد.

مصرف داروها
مصرف داروها

راه های پیشگیری از بارداری

امروزه یکی از روش هایی که متخصصین به منظور جلوگیری از بارداری به بانوان پیشنهاد می کنند، استفاده از کاندوم است. بعضی از بانوان به مواد اسپرم کش و همچنین لاتکس موجود در کاندوم که برای مقابله با بارداری از آن استفاده می کنند، حساسیت داشته اند و در نهایت حساسیت آن ها منجر به خشکی واژن در بانوان می گردد.

مشکلات روحی و روانی

طبق مطالعات انجام شده عواملی نظیر:

1)    استرس 2) اضطراب 3) افسردگی 4) عدم داشتن آرامش کافی 5) داشتن خاطرات بد از رابطه جنسی

سبب بروز خشکی واژن در بانوان می گردد. وجود تحریک کافی و همچنین پیش نوازی بانوان به منظور آغاز یک رابطه جنسی مطلوب در برطرف کردن خشکی واژن نیز نقش بسزایی را به همراه دارد.

متخصصین با شناخت در علل بروز خشکی واژن می توانند مهمترین و اولین اقدام را در درمان بیماری های متعددی که در بخش دستگاه تناسلی بانوان ایجاد می شود را تشخیص و درمان نمایند که با معاینات داخلی دقیق و همچنین تخصصی توسط مجرب ترین پزشک متخصص زنان، می توان علت عارضه را به دست آورد.

مشکلات روحی و روانی
مشکلات روحی و روانی

بیماران با مراجعه به متخصص زنان و بازگو کردن مشکلات خود در خصوص این مشکل می توانند با استفاده از بهترین و مناسب ترین شیوه درمانی اقدام به بهبود وضعیت جسمی خود نمایند.

موارد ذکر شده از عوامل موثر در خشکی واژن است که می تواند علت خشکی واژن بعد از زایمان نیز بر اثر یکی از عوامل عنوان شده نیز باشد.

نشانه های خشکی واژن

همان طور که در ابتدای مقاله علت خشکی واژن بعد از زایمان توضیح دادیم؛ بانوانی که بنا به دلایلی زایمان شده اند، باید به این نکته توجه داشته باشند که علت خشکی واژن بعد از زایمان بر اثر جراحی است که بر روی بیماران انجام شده است.

یکی از علائم تنگ شدن واژن بر اثر « خشکی واژن » در بانوان است که دارای نشانه های زیر است که عبارتند از:

  •   بانوانی که بعد از انجام زایمان با سوزش و همچنین خارش در واژن همراه هستند، باید بدانند که این مورد یکی از علائم خشکی واژن به حساب می آید.
  •   بیمارانی که با علائم بخش دستگاه ادراری نظیر:

1) سوزش ادرار 2) عفونت های ادراری مکرر 3) تکرر ادرار 4) تردید داشتن در دفع ادرار نیز همراه هستند، از نشانه های دیگر خشکی واژن است.

  •   بانوانی که در بخش ناحیه واژن با درد و ناراحتی همراه هستند، این علائم نیز به عنوان خشکی واژن در بیماران بعد از زایمان محسوب می شود.
  •   باید بدانید، بیمارانی که در زمان مقاربت جنسی با درد همراه هستند و یا این که در زمان داشتن رابطه جنسی با خونریزی همراه هستند نیز از نشانه های خشکی واژن بعد از زایمان است.
  •   بانوانی که در زمان رسیدن به ارگاسم با مشکل و همچنین ناتوانی همراه هستند نیز باید بدانند که این علائم یکی دیگر از نشانه های خشکی واژن در بیماران بعد از زایمان است.
  •   علائمی مانند روشن شدن بافت نازک واژن و همچنین رنگ پریدگی دستگاه تناسلی که پزشک متخصص زنان و زایمان در زمان معاینات داخلی مشاهده می نماید نیز از علائم دیگر خشکی واژن است.

کلیه موارد ذکر شده از نشانه های خشکی واژن است که بعد از زایمان بیماران به آن مبتلا می شوند.

شیوه های تشخیص خشکی واژن

بعد از این که بیماران با یکی از نشانه های خشکی واژن که عنوان کردیم، روبرو شدند؛ این گروه از بیماران باید به متخصص زنان و زایمان برای جلوگیری از روند بیماری و کاهش میزان درد مراجعه نمایند.

متخصصین به منظور تشخیص خشکی واژن که علت خشکی واژن بعد از زایمان است، از روش های زیر به منظور تشخیص و شناسایی بیشتر بیماری استفاده می نمایند که عبارتند از:

شیوه های تشخیص خشکی واژن
شیوه های تشخیص خشکی واژن

معاینه بالینی

یکی از شیوه های تشخیص خشکی واژن اختصاص به معاینات بالینی در بیماران دارد. به این ترتیب متخصص زنان و زایمان با انجام معاینات و بررسی بخش های مختلف دستگاه تناسلی نظیر واژن و همچنین دهانه رحم، اقدامات لازم را به منظور شناسایی علت بیماری در بانوان می پردازند.

آزمایش پاپ اسمیر

همان طور که می دانید، یکی از آزمایش های مهم و اساسی که تمامی بانوان باید سالی یک بار به منظور بهبود وضعیت دستگاه تناسلی انجام دهند، استفاده از آزمایش پاپ اسمیر است که امروزه متخصصین با استفاده از این تست می توانند علت خشکی واژن بعد از زایمان را مورد بررسی قرار دهند.

بنابراین در این تست، پزشک متخصص از بخش دهانه رحم و همچنین دیواره های رحم نمونه های سلولی را برای انجام نمونه برداری بر می دارند

و سپس در زیر میکروسکوپ مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند. علاوه بر این، پزشک متخصص با استفاده از نمونه های ترشحات بخش واژن نیز برای علت خشکی واژن نیز به عنوان نمونه برداری بر می دارند.

آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش هورمونی

یکی دیگر از روش های شناسایی علت خشکی واژن بعد از زایمان استفاده از « آزمایش هورمونی » است. به این صورت که پزشک متخصص با انجام این آزمایش میزان هورمون استروژن بدن بانوان را که به علت خشکی واژن بعد از زایمان در آن ها ایجاد شده است را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند.

آزمایش ادراری

بانوانی که بعد از انجام زایمان با خشکی واژن همراه هستند و این عارضه سبب عفونت های دستگاه ادرار شده است، پزشک متخصص زنان و زایمان برای این بیماران آزمایشات مرتبط با ادرار را برای بیماران تجویز می نمایند.

کلیه موارد ذکر شده از شیوه های شناسایی خشکی واژن است که پزشک متخصص زنان و زایمان به منظور بررسی و شناسایی بیشتر برای بیماران تجویز می نمایند.

درمان خشکی واژن

امروزه متخصصین زنان و زایمان به منظور درمان خشکی واژن بر مبنای بررسی های انجام شده  و عواملی که در آن دخیل است، از شیوه های درمانی زیر استفاده می نمایند که عبارتند از:

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

استروژن درمانی

یکی از شیوه های مناسب برای درمان خشکی واژن که متخصصین به بیماران توصیه می نمایند، به کارگیری موضعی از استروژن در بخش دستگاه تناسلی (واژن) است که به آن « استروژن واژینال » نیز می گویند.

این روش درمانی به عنوان یکی از پرکاربردترین شیوه های درمانی خشکی واژن به حساب می آید که پزشکان بیشتر در مواقعی که بیماران با کمبود میزان استروژن نیز همراه هستند، به بیماران توصیه می نمایند.

بهتر است بدانید که مدل های متعددی از استروژن واژینال موجود است که شامل:

کرم استروژن واژینال

معمولاً متخصصین، زمان استفاده از این کرم را برای درمان خشکی واژن در بیماران، هنگام شب تجویز کرده اند که با کمک ابزاری به نام  « اپلیکاتور» استروژن واژینال را وارد واژن می کنند.

این کرم موضعی برای بیمارانی که به علت خشکی واژن بعد از زایمان به خشکی واژن مبتلا شده اند، مناسب است. باید بدانید که میزان و همچنین مدت زمان استفاده از این کرم را متخصص زنان و زایمان به بیماران تجویز می نمایند.

حلقه استروژن واژینال

حلقه استروژن، حلقه ای نرم و دارای انعطاف پذیری بالایی است که توسط پزشک متخصص و یا خود شخص بیمار وارد بخش فوقانی واژن می گردد.

زمانی که این حلقه وارد واژن شد، استروژن ها به شکل ثابت اقدام به آزادسازی استروژن می نمایند و سپس به وسیله بافت های واژن که در بخش دستگاه تناسلی وجود دارد، جذب می گردد.

نکته حائز اهمیت این است که حلقه استروژنی که متخصص برای بیمارانی که با خشکی واژن همراه هستند، تجویز می نمایند؛ باید هر سه ماه یک بار عوض شود.

قرص استروژن واژینال

این قرص هم مانند کرم های استروژن، به وسیله دستگاه « اپلیکاتور» وارد واژن می شود که میزان مصرف این قرص و همچنین دوره مصرف آن نیز توسط پزشک متخصص زنان برای بیماران تعیین می گردد.

کلیه موارد ذکر شده از شیوه های درمان خشکی واژن است که بر اثر علت خشکی واژن بعد از زایمان برای بیماران ایجاد شده است.

استفاده از مرطوب کننده ها و روان کننده های واژن

یکی دیگر از شیوه هایی که متخصصین برای درمان خشکی واژن به بیماران توصیه می نمایند، استفاده از مرطوب کننده و روان کننده های مخصوص واژن است. به این صورت که این روان کننده، موادی لغزنده و همچنین مرطوب کننده ای هستند که پزشک متخصص زنان برای رفع خشکی واژن در یک دوره زمانی مخصوص به بیماران توصیه می نمایند.

بیمارانی که با این مشکل بعد از عمل زایمان همراه هستند، باید با پزشک متخصص خود در میان گذاشته تا بهترین و مناسب ترین مرطوب کننده را برای درمان بیماران تجویز نمایند.

مصرف اسپمیفین

این دارو شبیه استروژن هاست که اثرگذاری و تاثیر آن بر روی بافت واژن مانند استروژن نیز عمل می کند. اسپمیفین به شکل قرص است که متخصصین به بیمارانی که مایل به مصرف استروژن نیستند، این قرص ها را تجویز می نمایند.

مصرف پروژسترون

پروژسترون به شکل شیاف است که بیماران برای برطرف کردن خشکی واژن باید آن را داخل واژن قرار دهد. مصرف این دارو رایج نیست و همچنین بیمارانی که مایل به استفاده از استروژن نیستند، توصیه می گردد.

تغییر در رابطه جنسی

یکی از شیوه هایی که پزشک متخصص زنان برای بیماران مناسب و مفید می دانند، داشتن یک رابطه جنسی سالم و مفید برای بیمارانی است که به علت خشکی واژن بعد از زایمان با خشکی واژن همراه شده اند.

توجه و همچنین ایجاد تغییر در داشتن یک رابطه جنسی منظم و گفت و گو با شریک جنسی در خصوص موضوعات جنسی به بهبود مقاربت جنسی کمک بسزایی می نماید و علاوه بر این درمان خشکی واژن بعد از زایمان نیز کمک زیادی می کند.

تغییر در رابطه جنسی
تغییر در رابطه جنسی

مصرف ویتامین ها

مصرف بعضی از ویتامین ها نظیر: « ویتامین A »، « ویتامین B »، « ویتامین  E» در میزان کاهش استرس و اضطراب نیز اثرگذار بوده است. علاوه براین مصرف این ویتامین ها به بهبود خشکی واژن در بیمارانی که بر اثر عوامل روحی و روانی دچار استرس و اضطراب شده اند نیز بسیار تاثیرگذار است.

پیروی از یک شیوه زندگی سالم

بانوان با انجام بعضی از امور روزانه نظیر:

1)    مصرف مایعات به اندازه کافی 2) استراحت کافی در طی شبانه روز 3) انجام فعالیت های ورزشی منظم

می توانند به خشکی واژن در بیماران که بعد از زایمان ایجاد شده است نیز کمک بسزایی نماید.

به کارگیری از لیزر مونالیزا

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، بیشتر متخصصین زنان و زایمان یکی از بهترین شیوه های درمان خشکی واژن را استفاده از « لیزر مونالیزا » معرفی می کنند.

این دستگاه با تحریک ساختار بافت درونی واژن، خون رسانی را به سایر اندام های بدن به مراتب بالا می برد و این امر منجر به کلاژن سازی نیز می گردد.

علاوه بر این با تحت تاثیر قرار دادن بافت های داخلی تر، بدن آماده تولید هورمون استروژن می گردد که به کلیه ی این عملیات « جوانسازی واژن با لیزر » نیز می گویند.

استفاده از لیزر مونالیزا

طبق تحقیقاتی که متخصصین زنان و زایمان انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که یکی از موثرترین و همچنین بهترین شیوه های درمانی خشکی واژن اختصاص به استفاده از « لیزر مونالیزا » است. بیمارانی که برای درمان خود از این دستگاه استفاده می نمایند، یک رابطه جنسی ایده آل و خوبی را بعد از استفاده لیزر تجربه می کنند.

امروزه متخصصین زنان و زایمان به دلیل این که این شیوه ی درمانی برای بیماران مشکلی را ایجاد نمی کند و در یک بازه زمانی کوتاه بیماران به یک نتیجه مطلوبی دست پیدا می کنند، این دستگاه را به اکثر بانوانی که به دنبال تنگ کردن واژن بعد از زایمان هستند، توصیه می نمایند.

استفاده از لیزر مونالیزا
استفاده از لیزر مونالیزا

بهتر است بدانید، بیمارانی که بعد از عمل زایمان با خشکی واژن همراه هستند، در طی سه جلسه استفاده از لیزر مونالیزا می توانند به بهبود وضعیت دستگاه تناسلی خود کمک بسزایی نمایند.

نکته مهم این است که بیماران بعد از این دوره ( سه جلسه ) تا مدت دو الی چهار سال دیگر نیازی به تجدید دوباره دوره درمانی از لیزر را ندارند.

کلیه موارد ذکر شده در خصوص درمان خشکی واژن که به دنبال  آن علت خشکی واژن بعد از زایمان است، به بیماران توصیه می گردد.

استفاده از لیزر مونالیزا
استفاده از لیزر مونالیزا

هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان

همان طور که توضیح دادیم، یکی از علت های خشکی واژن بعد از زایمان کمبود هورمون استروژن و پروژسترون است. این هورمون ها به عنوان دو هورمون مهم و اساسی در بانوان به حساب می آیند که در یک بازه زمانی کوتاه از تخمدان ها ترشح می شوند. از وظایف مهم این هورمون ها می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

1)  رشد و آزاد سازی تخمک ها 2) رشد آندومترها و یا لایه داخلی رحم به منظور پذیرش جنین

بر عهده این دو هورمون است. بنابراین با توجه به اهمیت بسزایی که هورمون های استروژن و پروژسترون در بانوان دارند، پزشک متخصص زنان و زایمان زمانی که از طریق یکی از شیوه های درمانی تشخیص کمبود این دو هورمون مهم را مورد شناسایی قرار دادند، از داروهای هورمونی برای برطرف کردن مشکل بیماران استفاده می کنند.

به طور کلی هورمون ها ماده ی شیمیایی هستند که در بخش غدد درون ریز تولید می شوند و سپس وارد جریان خون می شوند.

هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان
هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان

سزارین

به زایمان غیر طبیعی « سزارین » می گویند که بیشتر متخصصین زنان و زایمان در صورت بروز هر گونه مشکل در دوران بارداری برای مادر و جنین و یا در صورتی که بیمار قادر به انجام زایمان طبیعی نباشد، از روش سزارین استفاده می نمایند.

امروزه بیشتر بانوان به دلیل ترس و اضطرابی که از زایمان طبیعی دارند، مایل به انجام عمل سزارین هستند که بهتر است تا مادران باردار قبل از انجام سزارین در مورد این شیوه ی زایمان اطلاعات کاملی را داشته باشند.

یکی از مواردی که متخصصین به بیماران بعد از انجام عمل سزارین متذکر می شوند، علت خشکی واژن بعد از سزارین است که در تمامی بانوانی که به این روش زایمان کرده اند، امری طبیعی بوده است.

بهتر است بدانید که به دنیا آوردن نوزاد به روش جراحی شکم و همچنین رحم در بانوان را عمل سزارین می گویند. این نوع عمل برای بانوان باردار از قبل برنامه ریزی شده و همچنین قابل پیش بینی است.

اما در بعضی از موارد به دلیل شرایطی که ایجاد می شود، پزشک متخصص به منظور حفظ سلامتی مادر و جنین اقدام به عمل سزارین فوری در بیماران می نمایند.

به طور کلی در مواردی که پزشک متخصص اقدام به عمل سزارین در بانوان می کنند عبارتند از:

  •   در مواردی که مادران باردار دچار تبخال دستگاه تناسلی هستند، جراح متخصص زنان و زایمان به دلیل این که از آلوده شدن نوزاد به این ویروس در دستگاه تناسلی جلوگیری نمایند، عمل سزارین را برای این گروه از بیماران انجام می دهند.
  •   در مواردی که بخش گردن رحم، بزرگ نشده باشد و یا در بخش کانال رحم کودک نتواند به راحتی حرکت کند و سایر روش های پزشکی برای بیمار مناسب نباشد، جراح متخصص اقدام به عمل سزارین در بیماران نیز می نمایند.

در چنین مواردی است که پزشک متخصص زنان و زایمان اقدام به عمل سزارین در بیماران می نمایند.

به طور کلی در مواردی که پزشک متخصص اقدام به عمل سزارین در بانوان می کنند عبارتند از:
به طور کلی در مواردی که پزشک متخصص اقدام به عمل سزارین در بانوان می کنند عبارتند از:

اقدامات قبل از زایمان

اولین اقدامی که پزشک متخصص زنان و زایمان قبل از انجام عمل زایمان انجام می دهند این است که:

توضیحات کامل را به بیمار در مورد این که چرا از طریق زایمان باید بچه را به دنیا بیاورند، ارائه می دهند و همچنین در مورد مراحل عمل زایمان توضیحات کاملی را به مادران باردار ارائه می دهند و در نهایت فرمی را به بیمار تحویل داده تا قبل از عمل آن را پر کنند. بعد از اتمام این مراحل نوبت متخصص بیهوشی است که اقدامات لازم را برای عمل انجام می دهد.

امروزه متخصصین بیهوشی فقط در مواقع اورژانسی و یا این که در مواردی که امکان بی حسی وجود ندارد، از بیهوشی کامل برای بیماران استفاده می کنند.

اقدامات قبل از زایمان
اقدامات قبل از زایمان

اما در حالت عادی، متخصص بیهوشی از بی حسی و سایر داروهای دیگر برای بیهوش کردن بیماران استفاده می نمایند تا از این طریق مادر در زمان به دنیا آمدن نوزاد هوشیاری کامل را داشته باشد.

در زمان زایمان کادر درمانی اتاق عمل لوله ای را وارد مجرای ادرار می کنند

در زمان عمل زایمان کادر درمانی اتاق عمل لوله ای را وارد مجرای ادرار می کنند تا ادرار از طریق این لوله خارج شود. بعد از این که تمامی مراحل قبل از عمل انجام شد، مادر را برای انجام زایمان به اتاق عمل منتقل می کنند.

باید بدانید، زمانی که متخصص بیهوشی از بیهوشی کامل برای بیماران استفاده می کنند، از نوعی مایع ضد اسید به منظور جلوگیری از استفراغ در بیماران نیز استفاده می کنند. زیرا این مایع اسیدی با خنثی کردن اسید، از آسیب رسیدن به ریه ها نیز جلوگیری می کند.

یکی از اقدامات مهمی که متخصصین قبل از زایمان برای بیماران انجام می دهند، تزریق آنتی بیوتیک های وریدی است. زیرا این امر بروز عفونت ها در بدن بیماران را در حین عمل به مراتب کاهش می دهد.

در زمان زایمان کادر درمانی اتاق عمل لوله ای را وارد مجرای ادرار می کنند
در زمان زایمان کادر درمانی اتاق عمل لوله ای را وارد مجرای ادرار می کنند

انجام عمل سزارین

بعد از این که متخصص بیهوشی، بیمار را به روش بی حسی و یا بیهوشی کامل بیهوش کرد، پزشک متخصص در بخش شکم بیمار برش افقی را ایجاد می کند و با انجام برش های لایه لایه زیر پوست به رحم می رسند.

زمانی که پزشک متخصص به عضله های شکم رسید، با کنار زدن لایه ها می توانند دسترسی کامل به رحم را نیز داشته باشند. متخصصین برای ایجاد برش رحم، از برش های افقی در بخش های زیرین استفاده می کنند.

بهتر است بدانید، در مواقعی که نوزاد هنوز کامل نشده است، پزشک متخصص زنان و زایمان از برش های عمودی استفاده می کنند. نکته مهم این است که در مواردی که پزشک از برش عمودی استفاده کرده باشد، بیمار در بارداری های بعد قادر به انجام زایمان طبیعی نیست.

به این ترتیب پزشک متخصص، نوزاد را از طریق این برش بیرون می آورند و بعد از بریدن بند ناف و خارج کردن کامل محتویات داخل شکم مادر، اقدام به بخیه زدن شکم می نمایند.

باید بدانید که عملیات بخیه زدن رحم و همچنین شکم به زمان بیشتری نسبت به شکافتن آن نیاز دارد.( مدت زمانی که متخصصین برای بخیه زدن شکم بیماران در عمل سزارین تخمین زده اند، سی دقیقه است).

مزیت عمل سزارین

امروزه به دلیل مزیت هایی که عمل زایمان دارد، بیشتر بانوان برای زایمان خود این جراحی را انتخاب می کنند که از مزایای این عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–   یکی از بزرگترین مزیت های عمل زایمان اختصاص به راحتی و آسان بودن جراحی دارد. همچنین بیماران می توانند زمان انجام عمل را با وضعیت خود نیز برنامه ریزی نمایند.

–  بانوانی که از انجام زایمان طبیعی ترس و استرس دارند و همچنین میزان قدرت تحمل آن ها کمتر است، می توانند تا این عمل را برای زایمان خود انتخاب کنند.

مراقبت های واژن بعد از زایمان

علت خشکی واژن بعد از زایمان یکی از مواردی است که بیماران بعد از عمل با آن همراه هستند که پزشک متخصص زنان و زایمان اقدامات لازم به منظور مراقبت های بیشتر واژن بعد از عمل را به بیماران متذکر می شوند که عبارتند از:

مراقبت های واژن بعد از زایمان
مراقبت های واژن بعد از زایمان

ورزش

یکی از مراقبت های واژن بعد از زایمان به منظور جلوگیری از تنگ شدن واژن، انجام فعالیت های ورزشی است. به خصوص بانوانی که اولین تجربه بارداری را دارند.

این فعالیت ها برای این گروه از بیماران کمی سخت و سنگین است. اما زمانی که کم کم بانوان بعد از زایمان ورزش کردن را شروع می کنند، به روال بهبودی وضعیت دستگاه تناسلی خود کمک بسزایی می نمایند.

متخصصین برای شروع، پیاده روی را به بیماران توصیه می کنند

متخصصین برای شروع، پیاده روی را به بیماران توصیه می کنند. زیرا رمز موفقیت این عمل را انجام فعالیت های ورزشی سبک و همچنین ساده می دانند. علاوه بر این بیماران بعد از عمل زایمان به منظور تقویت عضلات کف لگنی به بیماران ورزش های کگل را توصیه می کنند.

زیرا انجام این فعالیت به درمان عضلات کف لگنی و همچنین به بهبود عضلات واژن که براثر عمل زایمان دچار خشکی واژن شده است نیز کمک بسزایی می نمایند.

طبق مطالعات انجام شده، پزشکان به این نتیجه رسیده اند که بانوانی که این فعالیت ها را به صورت منظم انجام می دهند، توانسته اند تا در یک بازه زمانی کوتاه اندازه و فرم واژن را به قبل از عمل زایمان برگردانند.

نکته مهم این است که بانوانی که به علت خشکی واژن بعد از عمل زایمان دچار اختلالات دستگاه ادرار شده اند، با انجام این فعالیت های ورزشی مشکل کنترل ادرار آن ها برطرف گردیده است.

تمیز کردن واژن با آب

پزشکان به بیماران بعد از زایمان توصیه می کنند که در زمان استحمام از صابون های قوی به هیچ عنوان استفاده نکنند. علاوه بر این بعد از توالت نیز به منظور تمیز کردن واژن از آب استفاده نمایند و همچنین به هیچ عنوان برای خشک کردن از دستمال نیز استفاده نکنید.

متخصصین به بیماران متذکر می شوند که برای خشک کردن واژن نیز از سشوار استفاده کنند. زیرا انجام این کار سبب آسیب رسیدن به بافت های دهانه رحم شده و همچنین روند بهبودی بعد از عمل را نیز طولانی تر می کند.

استفاده از کمپرس یخ

بانوانی که بعد از زایمان با درد و جراحت در بخش واژینال همراه هستند، برای تسکین درد بهتر است که از کمپرس یخ به مدت پانزده دقیقه بر روی واژن استفاده نمایند. با توجه به جراحت ایجاد شده در این ناحیه، بیماران می توانند تا استفاده از کمپرس را در طی روز چندین مرتبه انجام دهند.

حمام آب گرم

بهتر است که بانوان بعد از زایمان به منظور مراقبت های بیشتر واژن با آب گرم حمام کنند و همچنین برای تسکین درد از ضد عفونی کننده ها و روغن های مسکن که پزشک متخصص برای آن ها تجویز کرده است نیز استفاده نمایند.

در مواقعی که پزشک متخصص زنان و زایمان علت خشکی واژن بعد از زایمان را تشخیص دادند، برای کاهش میزان درد، حمام آب گرم را بهترین و مناسب ترین تسکین برای عضلات گرفته و همچنین دردناک می دانند.

استفاده از محصولات گیاهی

بیمارانی که بعد از زایمان دچار اختلالات خشکی واژن، عفونت و یا بیماری شده اند، پزشک متخصص مصرف بعضی از محصولات گیاهی را برای بیماران به منظور میزان کاهش درد و همچنین روند بهبود دستگاه تناسلی نیز تجویز می نمایند.

(البته مصرف این محصولات گیاهی باید تحت نظر پزشک متخصص زنان برای بیماران تجویز شود تا اندازه و میزان آن را به صورت دقیق به آن ها بیان کنند).

موارد ذکر شده از مراقبت های بعد از زایمان به منظور جلوگیری از بروز بعضی از بیماری ها نظیر خشکی واژن در بانوان است.

استفاده از محصولات گیاهی
استفاده از محصولات گیاهی

نقش هورمون استروژن

همان طور که توضیح دادیم، علت خشکی واژن بعد از زایمان در بانوان کمبود هورمون استروژن است که معمولاً این هورمون ها از تخمدان ها ترشح می شوند. ترشح هورمون استروژن نقش بسزایی در دوران قاعدگی طبیعی و همچنین آماده سازی لایه داخلی رحم به منظور حاملگی دارد.

این هورمون در بدن بانوان سبب رشد و همچنین گسترش دستگاه تولید مثل و علاوه بر این سبب بروز نشانه های زنانه در بانوان می گردد. این هورمون در دوران کودکی ترشحات کمتری را دارد که به تدریج با افزایش سن در بانوان، این ترشحات نیز بیشتر می شود.

این هورمون فعالیت استخوان سازی را در بانوان به مراتب افزایش می دهد

این هورمون فعالیت استخوان سازی را در بانوان به مراتب افزایش می دهد و سبب افزایش قد دختران قبل از سن بلوغ می گردد. یکی دیگر از وظایف هورمون استروژن در بانوان توزیع چربی در بدن و تبدیل به اسلاید زنانه است که بیشتر در نواحی سینه، ران و همچنین باسن مشاهده می شود.

بهتر است بدانید که هورمون استروژن بعد از دوره یائسگی در بدن تولید نمی شود و در نهایت روند استخوان سازی را در بدن بانوان کاهش می دهد. طبق مطالعات انجام شده، تولید نشدن این هورمون در دوران یائسگی سبب بروز پوکی استخوان در بانوان می شود.

نکته حائز اهمیت این است که این هورمون در دوران بارداری در بدن مادران باردار نقش بسزایی دارد و به آماده سازی بدن مادران برای دریافت و پذیرش نوزاد کمک می کند.

ترشح این هورمون در دوران حاملگی از طریق جفت صورت می گیرد که این امر سبب بزرگ شدن رحم، رشد مجاری شیری و همچنین سینه ها می گردد.

یکی از اثرگذارترین ترشحاتی که این هورمون در دوران بارداری دارد را می توان به زایمان آسانتر اشاره کرد که به مفاصل لگنی بانوان باردار حالت ارتجاعی می دهد.

نقش هورمون پروژسترون در بانوان

این هورمون نیز مانند هورمون استروژن به عنوان یکی از عوامل مهم در چرخه دوران پریودی بانوان و همچنین افزایش توانایی در باروری می شود.

طبق تحقیقات انجام شده در صورت بروز کاهش هورمون پروژسترون در بانوان، سبب بروز مشکلات جدی می گردد که یکی از این عوارض را می توان به « علت خشکی واژن بعد از زایمان » اختصاص داد.

از نظر متخصصین زنان و زایمان، اهمیت هورمون پروژسترون به قدری زیاد است که پزشکان معتقدند که عدم وجود این هورمون، اختلالات جنسی و همچنین مشکلات هورمونی جنسی را در بانوان ایجاد می کند.

بهتر است بدانید که در روزهای نخست دوران قاعدگی و همچنین پیش از تخمک گذاری، میزان این هورمون مهم و اساسی در خون بانوان به مراتب کاهش می یابد.

اما بعد از تخمک گذاری یعنی ورود به نیمه دوم دوره قاعدگی، سطح این هورمون در بانوان به میزان دو برابر و یا بیشتر افزایش می یابد. نکته حائز اهمیت این است که سطح هورمون پروژسترون در دوران بارداری به بالاتر از دویست برابر افزایش می یابد.

متخصصین، پروژسترون را به عنوان یک هورمون تنظیم کننده می شناسند و تاثیرات این هورمون را در بدن فرد به قدری زیاد می دانند که علت خشکی واژن بعد از زایمان را به دلیل کمبود پروژسترون در بانوان تشخیص داده اند.

کاهش این هورمون در بدن سبب می شود که هورمون استروژن در بدن به یک هورمون غیر قابل کنترل و همچنین خطرناک تبدیل شود که از مهمترین خطرات آن، می توان به سرطان رحم ( سرطان آندومتر) اشاره کرد.

نقش هورمون پروژسترون در بانوان
نقش هورمون پروژسترون در بانوان

دلایل استفاده از عمل سزارین

همان طور که توضیح دادیم، بیشتر بانوان به علت خشکی واژن بعد از زایمان اقدام به انجام این جراحی می کنند که باید شرایط زیر را دارا باشند تا از این طریق پزشک متخصص این عمل را برای بیماران انجام دهد که عبارتند از:

در مواردی که مادران باردار یک یا دو فرزند خود را به روش زایمان به دنیا آورده باشند، پزشک متخصص به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی رحم این جراحی را به زایمان طبیعی ارجحیت می دهند.

نکته مهم این است که در مواردی که مادران باردار، یک بار زایمان را انجام داده باشند و جراح متخصص از برش افقی برای انجام عمل استفاده کرده باشند، بیماران می توانند فرزند دوم خود را نیز از طریق زایمان طبیعی به دنیا آورند.

یکی دیگر از دلایل استفاده از زایمان در بانوان را می توان به این مورد اشاره کرد که مادران بارداری که عمل های دیگری را بر روی رحم انجام داده اند، کاندیدای انجام این عمل هستند. به عنوان مثال جراحی هایی نظیر عمل فیبروم رحم که خطر خارج نکردن رحم در زایمان طبیعی را به مراتب افزایش می دهد.

در مواردی که نتیجه سونوگرافی نشان دهنده ی دو یا سه قلو بودن مادران باردار را نشان می دهد، پزشک متخصص براحی حفظ سلامتی مادر و جنین از زایمان استفاده می کنند.

نوزاد از نظر وزنی و اندازه، بزرگ نشان داده شود

یکی دیگر از موارد انجام زایمان را می توان به مواردی اشاره کرد که در سونوگرافی های انجام شده، نوزاد از نظر وزنی و اندازه، بزرگ نشان داده شود. همچنین در صورتی که بیمار مشکلات زایمان طبیعی که قبلاً تجربه کرده است را با پزشک خود مطرح نماید، بهترین روشی که پزشک متخصص برای زایمان این افراد پیشنهاد می کنند، زایمان است.

در صورتی که در سونوگرافی انجام شده، پزشک تشخیص دهد که قرارگیری نوزاد در رحم به شکل نامتعارف و یا برعکس است، به منظور حفظ سلامتی مادر و جنین انجام زایمان را به مادران باردار توصیه می کنند.

یکی دیگر از مواردی که پزشک متخصص زنان و زایمان اقدام به زایمان در مادران باردار می کند، زمانی است که بر اثر مشکلات فیبروئید فرد دچار انسداد دهانه رحم شده باشد.

زمانی که اختلال طناب عصبی باز در جنین توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود

زمانی که اختلال طناب عصبی باز در جنین توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود، زایمان علاوه بر حفظ سلامتی جنین و مادر می تواند علت خشکی واژن بعد از زایمان را نیز برای مادران باردار که به این موضوع اهمیت زیادی می دهند را نیز فراهم کند.

مادران بارداری که به ویروس ( HIV ) مبتلا هستند و آزمایشات انجام شده نشان می دهد که در حین زایمان طبیعی انتقال این ویروس به نوزاد بسیار زیاد است، پزشک متخصص از زایمان برای بیماران استفاده می کند.

تمامی گزینه های ذکر شده از مواردی است که پزشک متخصص اقدام به زایمان در مادران باردار می نمایند که علاوه بر حفظ سلامتی نوزاد و مادر به بیمارانی که تمایل دارند تا بعد از انجام عمل با تنگ شدن واژن همراه باشند، این عمل بر روی آن ها با تشخیص پزشک متخصص انجام می گیرد.

البته مادران باردار باید توجه داشته باشند که انجام زایمان در هفته سی و نهم و زمانی که جنین به طور کامل شکل گرفته است، انجام می گیرد.

مگر در مواردی که برای بیمار مشکل خاصی در زمان بارداری ایجاد شده باشد، متخصصین اقدام به زایمان زودتر از موعد به روش زایمان می نمایند.

زمانی که اختلال طناب عصبی باز در جنین توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود
زمانی که اختلال طناب عصبی باز در جنین توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود

تنگ کردن واژن

مادران باردار به دلیل این که بعد از زایمان تنگ کردن واژن تاثیرات مثبتی را بر روی روابط جنسی آن ها داشته باشد، این عمل را انتخاب می کنند.

بیمارانی که در رسیدن ارگاسم در روابط زناشویی خود مشکل دارند، پزشک متخصص برای برطرف کردن این مشکل با انجام  زایمان به تنگ کردن واژن بیماران کمک بسزایی می نمایند.

امروزه متخصص برای تنگ کردن واژن در بانوان از شیوه های متعددی استفاده می کنند که عبارتند از:

1)  تنگ کردن واژن با کمک نخ 2) تنگ کردن واژن با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ 3) تنگ کردن واژن توسط جراحی پرینورافی است باید گفت که از راحت ترین و مناسب ترین روش هایی که بیماران می توانند تا اقدام به تنگ کردن واژن بدون انجام جراحی کنند، استفاده از زایمان است.

همان طور که می دانید، افزایش سن یکی از عواملی است که علاوه بر تغییرات در عملکرد بدن، سبب افتادگی و همچنین شل شدگی واژن در بانوان می شود.

به همین دلیل است که امروزه بیشتر بیماران برای رفع این مشکل در دستگاه تناسلی از زایمان به منظور تنگ کردن واژن نیز استفاده می کنند.

امروزه متخصص برای تنگ کردن واژن در بانوان از شیوه های متعددی استفاده می کنند که عبارتند از:
امروزه متخصص برای تنگ کردن واژن در بانوان از شیوه های متعددی استفاده می کنند که عبارتند از:

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه پزشکی، متخصصین از شیوه های متعددی به منظور تنگ کردن واژن و یا همان کاهش حالت ارتجاعی در بانوان استفاده می نمایند. بنابراین از مهمترین شیوه هایی که متخصصین برای تنگ کردن واژن در بانوان استفاده می کنند را می توان به :

1)    واژینوپلاستی  2) لابیاپلاستی

اشاره کرد که ممکن است تا متخصصین در حین زایمان و یا با انجام زایمان در مادران باردار یکی از شیوه های ذکر شده را برای تنگ کردن واژن نیز استفاده کنند.

مزیت های تنگ کردن واژن

علت خشکی واژن بعد از زایمان یکی از دلایلی است که امروزه بیشتر بانوان از این زایمان استقبال می کنند. علاوه بر این تنگ کردن واژن دارای مزیت های متعددی برای بانوان است که عبارتند از:

یکی از مزیت های این عمل را می توان به برطرف کردن افتادگی رحم در بانوان اشاره کرد.

تنگ شدن واژن بعد از زایمان بی اختیاری ادرار را در بیماران نیز برطرف می نماید.

کلیه علائم یائسگی را در بیماران نیز رفع می کند.

متخصصین با انجام زایمان در بیماران علاوه بر تنگ کردن واژن، خشکی واژن را نیز در بیماران با مصرف داروهای هورمونی رفع می نمایند.

بانوانی که با سوزش در بخش دستگاه تناسلی همراه هستند

بانوانی که با سوزش در بخش دستگاه تناسلی همراه هستند، با انجام زایمان و تنگ کردن واژن نیز می توانند این مشکل را برطرف نمایند.

بانوانی که قبل از بارداری در زمان داشتن رابطه جنسی با درد و ناراحتی همراه بوده اند، با انجام زایمان و تنگ کردن واژن در حین عمل توسط مجرب ترین پزشک متخصص زنان می توانند تا حد زیادی این مشکل را نیز برطرف کنند.

موارد ذکر شده از مزیت های خشکی واژن بعد از زایمان است که متخصصین برای برطرف کردن مشکلات دستگاه تناسلی با انجام زایمان در دوران بارداری به بیماران کمک بسزایی می کنند.

بانوانی که با سوزش در بخش دستگاه تناسلی همراه هستند
بانوانی که با سوزش در بخش دستگاه تناسلی همراه هستند

افراد کاندیدای مناسب برای تنگ کردن واژن

بانوانی که مایل هستند تا با انجام زایمان به تنگ کردن واژن خود کمک کنند، عوامل متعددی بر روی دستگاه تناسلی آن ها سبب شده است که واژن به مرور خشکی خود را از دست بدهد. برهمین اساس افرادی که شرایط خشکی واژن بعد از زایمان را دارند، عبارتند از:

زایمان های طبیعی متعدد

زایمان های طبیعی که بانوان انجام می دهند، سبب می شود که به مرور حالت دهانه واژن در بانوان شکل اصلی خود را از دست بدهد و با انجام اولین زایمان فرم اولیه خود را به تدریج از دست دهند. به همین دلیل است که امروزه بیشتر بانوان برای به دنیا آوردن فرزندان خود عمل سزارین را انتخاب می کنند.

افزایش سن

همان طور که می دانید، یکی از عواملی که سبب شده پوست این عضو حساس دچار تغییر شود، بالا رفتن سن در بانوان است. زیرا پوست به تدریج دیگر اقدام به کلاژن سازی نمی کند و این امر سبب می شود که پوست این ناحیه شادابی و طراوت گذشته خود را از دست بدهد.

تغییرات ایجاد شده بر روی پوست برای اکثر بانوان ناخوشایند است و علاوه بر این بر روی روابط زناشویی آن ها نیز تاثیرات منفی را به جای می گذارد.

بر همین اساس بانوان باردار بالای چهل سال که با این مشکلات همراه هستند، پزشک متخصص بهترین شیوه زایمان را زایمان می دانند تا مشکلات ایجاد شده را تا حد زیادی برطرف نمایند.

داشتن رابطه جنسی به طور مکرر

به طور کلی هر زمان که رابطه جنسی انجام می گیرد، دهانه واژن فرم و همچنین ظاهر خود را به مراتب از دست می دهد و تغییرات زیادی بر روی این عضو حساس صورت می گیرد.

شایان ذکر است که هر چه تعداد دفعات رابطه جنسی بیشتر باشد، این امر سبب می شود که به مرور زمان واژن گشادتر شده که برای رفع این مشکل بانوان می توانند با انجام جراحی های مختلف که پزشکان برای این بخش طراحی کرده اند، به تنگ کردن واژن و برگشت آن به حالت اولیه خود کمک بسزایی نمایند.

داشتن رابطه جنسی به طور مکرر
داشتن رابطه جنسی به طور مکرر

مشکلات گشادی واژن

طبق تحقیقاتی که متخصصین زنان و زایمان انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که گشاد شدن واژن علاوه بر این که از نظر شکل و فرم ظاهری اثرات منفی را برجای می گذارد، اختلالات و همچنین مشکلات دیگری را برای بانوان به وجود می آورد که شامل:

1)    یکی از مشکلاتی که بر اثر گشادی واژن برای بانوان ایجاد می شود، عفونت های ناحیه واژن است.

2)    گشاد شدن واژن بر اثر عوامل متعدد سبب بروز اثرات ویرانگر برای روابط زناشویی نیز می گردد.

برهمین اساس متخصصین با انجام جراحی های مختلف و همچنین زایمان برای بیماران می توانند به درمان بانوانی که با این عارضه همراه هستند نیز کمک بسزایی نمایند.

بانوانی که می توانند اقدام به تنگ کردن واژن کنند:

اکثر بانوان بنا به دلایل متعدد نظیر:

1)    زایمان های مکرر 2) روابط جنسی متعدد 3) بالا رفتن سن 4) کاهش میزان سطح استروژن در نواحی واژینال 5) مشکلات ارثی 6) ژنتیکی

که در ناحیه واژینال روی می دهد، می توانند اقدام به تنگ کردن واژن به روش های مختلف نمایند که یکی از ساده ترین و راحت ترین شیوه ها برای رفع این مشکل را می توان استفاده از زایمان در زمان بارداری اشاره کرد.

به طور مثال در بانوانی که سقط جنین داشته اند، به مراتب واژن حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد و گشادتر می شود که این امر علاوه بر از دست دادن شکل ظاهری در کیفیت میزان لذت جنسی نیز تاثیرگذار  است.

به همین دلیل پزشکان به دلیل این که تشخیص می دهند تا رحم این گروه از بیماران لیزر شده است، در صورت بارداری مجدد عمل سزارین را بهترین گزینه برای آن ها می دانند. البته متخصصین در حین زایمان می توانند از یکی از روش های جراحی برای درمان این مشکل در بانوان نیز استفاده کنند.

بانوانی که می توانند اقدام به تنگ کردن واژن کنند:
بانوانی که می توانند اقدام به تنگ کردن واژن کنند:

نکته در مورد هزینه خشکی واژن

هزینه انجام این عمل به عوامل متعددی نظیر نوع عمل و همچنین ترکیب این عمل با جراحی زایمان نیز بستگی دارد. تخصص و تجربه ی جراح متخصص زنان یکی دیگر از عواملی است که بر روی هزینه عمل خشکی واژن تاثیرگذار است.

علاوه بر این گشادی واژن و دلایلی که سبب بروز این مشکل در بانوان شده است نیز بر روی هزینه عمل نیز اثرگذار است. باید گفت که اکثر مادران باردار برای رفع مشکل خود و همچنین کاهش هزینه ها، زایمان را برای زایمان خود انتخاب می کنند.

سزارین اورژانسی

در بعضی از موارد پزشک متخصص زنان و زایمان به منظور حفظ سلامتی مادر و جنین اقدام به عمل سزارین به شکل اورژانسی و همچنین فوری در بیماران می نمایند که عبارتند از:

در مواردی که ضربان قلب نوزاد دچار مشکل شده باشد و پزشک متخصص تصمیم بگیرد که زایمان طبیعی برای نوزاد خطرناک است، پزشک باید در اولین اقدام از طریق عمل سزارین نوزاد را خارج کند.

یکی از موارد دیگری که متخصصین از سزارین اورژانسی استفاده می کنند، زمانی است که بند ناف دچار فروافتادگی در جنین شده است.

در این حالت است که اکسیژن به نوزاد نمی رسد و ممکن است که برای جنین مشکل ایجاد شود. در این حالت است که پزشک متخصص سریعاً اقدام به عمل سزارین می کند.

در صورتی که جفت به صورت ناگهانی از رحم جدا شده باشد

در صورتی که جفت به صورت ناگهانی از رحم جدا شده باشد، پزشک متخصص اقدام به انجام فوری زایمان در مادران باردار می نمایند. زیرا در این صورت ممکن است که اتفاق ناگواری برای جنین روی دهد.

یکی دیگر از مواردی که پزشک زایمان اورژانسی را برای مادران باردار تجویز می کند، این است که مادر قبلاً زایمان را انجام داده است و برای بارداری مجدد می تواند از این عمل نیز استفاده نماید.

کلیه موارد ذکر شده از عمل های سزارین اورژانسی است که علاوه بر حفظ سلامتی مادر و جنین به خشکی واژن بعد از عمل سزارین نیز کمک بسزایی می نماید.

انواع جراحی های زیبایی واژن بعد از زایمان

واژینوپلاستی:

متخصصین از این جراحی برای سفت و تنگ کردن عضلات واژن استفاده می کنند.

لابیا ماژور پلاستی:

پزشک متخصص زنان از این جراحی به منظور زیبایی بیشتر واژن و همچنین از بین بردن درد در حین رابطه جنسی نیز استفاده می کنند.

پرینورافی :

این عمل به منظور تنگ کردن دهانه واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

لابیا مینور پلاستی:

متخصصین این عمل را برای ترمیم و همچنین بازسازی واژن نیز استفاده می کنند.

موارد ذکر شده از انواع جراحی های زیبایی واژن است که متخصصین برای برطرف کردن اختلالات دستگاه تناسلی در بانوان از یکی از این شیوه های جراحی استفاده می کنند.

نکته در مورد تنگ کردن واژن

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، متخصصین با بهره گیری از رادیو فرکانسی به تحریک عمقی عضله های واژن و همچنین تنگ کردن واژن بعد از زایمان به بیماران کمک بسزایی می کنند.

در این شیوه متخصصین با ارسال امواجی که دارای فرکانس بالایی هستند، سبب تحریک عضلات کف لگنی در بیماران می شوند و به این ترتیب بیماران را درمان می نمایند. بهتر است بدانید که این شیوه مشابه ورزش های کگل است که سبب بالا رفتن قدرت عضلانی کف لگن نیز می گردد.

سوالات رایج در مورد علت خشکی واژن بعد از زایمان

یکی از سوالات متداولی که بیشتر بانوان از پزشک متخصص خود می پرسند، اختصاص به عمل تنگ کردن واژن دارد.

متخصصین به عمل تنگ کردن واژن « واژینوپلاستی » نیز می گویند که به عنوان جراحی بازسازی کف لگن در بانوانی که دچار کشیدگی شدید بافت ها و همچنین عضلات واژنی شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، متخصصین عمل پرینورافی را بر روی بیماران انجام می دهند و با تقویت عضلات و همچنین شل شدگی واژن را نیز به مراتب در بیماران کاهش می دهند.

دلیل تنگ شدن واژن بعد از زایمان چیست؟

بانوانی که احساس می کنند که بعد از زایمان واژن آن ها تنگ تر شده است، باید گفت که این علت به دلیل خشکی واژن و همچنین کمبود هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان است که این عارضه ممکن است تا زمانی که مادر دوران شیردهی را پشت سر می گذارد، با این مسئله نیز همراه باشند.

متخصصین زنان و زایمان برای برطرف کردن این عارضه در بانوان استفاده از روان کننده هایی نظیر لوبریکانت ها و همچنین روغن زیتون را توصیه می نمایند.

باید بدانید که خشکی واژن بعد از زایمان بیشتر در اثر کمبود هورمون های استروژن است. این هورمون با ترشحاتی که انجام می دهد از بروز عفونت های ادراری و همچنین واژنی در بانوان نیز جلوگیری می کند.

نقش هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان به چه علت است؟

همان طور که می دانید، این دو هورمون به عنوان اصلی ترین و مهم ترین هورمون های زنانه است که به صورت فواصل زمانی کوتاه به وسیله تخمدان ها ترشح می شوند. از وظایف این دو هورمون می توان:

1)  رشد و آزاد سازی تخمک ها  2) رشد آندومتر یا لایه داخلی رحم به منظور پذیرش جنین اشاره کرد.

این دو هورمون به قدری نقش بسزایی در بخش دستگاه تناسلی بانوان دارند، که در صورتی که بانوان با کمبود این هورمون روبرو شوند، پزشک متخصص زنان داروهای هورمونی را برای رفع کمبود این هورمون ها به بیماران تجویز می کنند.

اقداماتی را که بیماران به منظور بهبودی بیشتر بعد از زایمان باید از انجام آن خودداری نمایند را نام ببرید؟

یکی از اقداماتی که بیماران نباید بعد از زایمان انجام دهند، استفاده نکردن از تامپون است. زیرا به کارگیری از تامپون خطر عفونت را در بانوان به مراتب افزایش می دهد و بهتر است که برای خونریزی بعد از زایمان از پدهای بهداشتی معمولی استفاده کنید. زیرا این پدها از نظر اندازه بلندتر و همچنین نرمتر هستند.

بهتر است که از صابون و یا ژل هایی که دارای مقادیر زیادی مواد شیمیایی قوی هستند نیز استفاده نکنید و همچنین پزشکان متذکر می شوند که بعد از توالت از دستمال برای خشک کردن واژن نیز استفاده نکنند زیرا میزان جراحت را به مراتب افزایش می دهد.

متخصصین به بیماران توصیه می کنند که بعد از زایمان از پوشیدن لباس های تنگ نیز خودداری نمایند. علاوه بر این، از لوسیون و یا کرم هایی که دارای استروئید هستند نیز خودداری کنند.

زیرا زمان بهبودی زایمان را به تاخیر می اندازد. بنابراین بانوانی که از خشکی واژن بعد از زایمان احساس درد و ناراحتی بیشتری می کنند، بهتر است که این مسئله را با پزشک متخصص خود در میان بگذارند.

عمل هایی که متخصصین می توانند برای بیماران در حین زایمان انجام دهند را نام ببرید؟

متخصصین زنان و زایمان به بیمارانی که تمایل دارند با انجام عمل زایمان سایر جراحی های دیگر مانند خشکی واژن را انجام دهند، ممنوعیتی را قائل نمی شوند و هر دو جراحی را به صورت همزمان انجام می دهند.

البته متخصصین به بیماران متذکر می شوند که فقط بعضی از جراحی های زیبایی جواز انجام همزمان با عمل زایمان را دارند و انجام آن ها بلامانع است و مشکلی را برای بیماران به وجود نمی آورد.

از جراحی هایی که متخصصین مجرب زنان و زایمان می توانند به صورت همزمان با عمل زایمان انجام دهند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)    واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن  2) پرینورافی  3) لابیاپلاستی

نتیجه گیری

امروزه اکثر بانوان به علت خشکی واژن بعد از زایمان این جراحی را برای زایمان خود انتخاب می نمایند تا از این طریق مشکل گشادی واژن در آن ها برطرف شده و علاوه بر این بتوانند در زمان رابطه جنسی به ارگاسم کامل برسند.

متخصصین یکی از عواملی را که سبب خشکی واژن بعد از زایمان می شود را کمبود هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان می دانند که با تجویز داروهای هورمونی به بیماران به درمان آن ها کمک بسزایی می نمایند.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1361 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال 74 در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سالها سابقه کار ( از سال ۸۶) در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت , کاشت نخ

سالها سابقه کار (از سال ۹۴) در زمینه زیبایی های زنان با لیزر مونالیزا

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

رفع تیرگی واژن

روش های ارتباط با زر کلینیک:

آدرس: تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس: 161 930 22 021

09127379893

اینستاگرام: dr_zarganj

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید