جراحی زیبایی بدون بیهوشی
جراحی زیبایی بدون بیهوشی

لیست موضوعات

جراحی زیبایی بدون بیهوشی

جراحی زیبایی بدون بیهوشی یک روش جراحی برای افرادی است که ترس از بیهوشی داشته و یا نگران عوارض ناشی از آن هستند. جراحی زیبایی یا پلاستیک امروزه در میان مردم بسیار همه گیر شده است.

این نوع جراحی برای برطرف کردن برخی از عیوب ظاهری بدن و یا با هدف زیبایی صورت می گیرد. امروزه با توجه به پیشرفت علم و استفاده از تکنولوژی، جراحی زیبایی بسیار راحت و با اطمینان بیشتری انجام می شود اما افرادی هستند که بخاطر ترس از بیهوشی در انجام این عمل تردید دارند که پیشنهاد می شود این مقاله را تا انتها دنبال کنند.

در ادامه سعی می شود تا به سوالات زیر پاسخ داده شود:

آیا جراحی زیبایی بدون بیهوشی امکانپذیر است؟

بیهوشی بهتر است بی حسی؟

خطرات بیهوشی بیشتر است یا بی حسی؟

مزایای استفاده از جراحی زیبایی بدون بیهوشی چیست؟

 

آیا جراحی زیبایی بدون بیهوشی امکانپذیر است؟

جراحی های زیبایی مختلفی وجود دارد که انجام آن نیاز به بیهوشی ندارد و با یک بی حس کننده موضعی بسادگی قابل انجام می باشد اما برخی دیگر از عمل های زیبایی مانند جراحی پلک، بینی، لیپولیزر و لیفتینگ وجود دارد که انجام آنها معمولا با بیهوشی صورت می گیرد. مثلا یکی از رایج ترین عمل های زیبایی که طرفداران بسیاری دارد، جراحی بینی یا رینوپلاستی است. اما سوالی که مطرح است اینکه آیا جراحی بینی نیز بدون بیهوشی امکانپذیر است یا خیر؟

آیا جراحی زیبایی بدون بیهوشی امکانپذیر است؟
آیا جراحی زیبایی بدون بیهوشی امکانپذیر است؟

در جواب این سوال باید پاسخ داد که بله، این نوع جراحی زیبایی نیز با کمک تزریق بی حس کننده در زیر پوست قابل انجام است که به این روش تامی سنت گفته می شود.

در این روش، ماده ای حاوی لیدوکائین و اپی نفرین در زیر لایه پوست تزریق می شود. این مواد باعث بی حسی ناحیه مورد نظر می شود که دارای عوارض و خطرات کمتری نسبت به مواد بی هوشی هستند. در اینصورت می توان امکان یک جراحی بدون بیهوشی و درد را برای فرد ایجاد کرد. روش بی حسی اغلب در گذشته مرسوم بوده است و بیشتر جراحی ها از طریق بی حسی انجام می شدند.

امروزه با توجه به اینکه تعداد متقاضیان عملل های زیبایی افزایش یافته است، یک فرد ممکن است جراحی های زیبایی متفاوتی را تجربه کند و از آنجاییکه بیهوشی و بخصوص تکرار آن می تواند عوارض فراوانی به همراه داشته باشد، بهتر است برای انجام این نوع جراحی ها از بی حسی موضعی استفاده کرد و ریسک تعداد بالای بیهوشی و عوارض آن را نپذیرفت.

 

بیهوشی بهتر است بی حسی؟

استفاده از روش بی حسی برای انجام عمل های زیبایی و بخصوص جراحی بینی کم خطر تر از بیهوشی می باشد اما این ریسک را به همراه دارد که تصاویر دیدن جراحی، در ذهن فرد باقی بماند و اگر فردی از دیدن این تصاویر خشن و خون آلود دچار شوک شود ممکن است در هنگام عمل جراحی، از تصمیم خود منصرف شده و جراحی را نیمه کاره رها کند، به همین دلیل در هنگام جراحی از طریق بی حسی، از دارو های آرامبخش نیز استفاده می کنند.

بیهوشی بهتر است بی حسی؟
بیهوشی بهتر است بی حسی؟

انجام جراحی بوسیله بیهوشی عمومی و با استفاده از داروهای ایمن، بسیار آسان و کاملا بی خطر می باشد و بیشتر افراد و حتی پزشکان جراح عقیده دارند که بیمار با تصوری خوب از جراحی، اتاق عمل را ترک کند.

خطرات بیهوشی بیشتر است یا بی حسی؟

هیچکدام از این دو روش برای انجام عمل جراحی خطری ندارند. در صورتی که انجام بی حسی و بیهوشی توسط متخصص آن انجام شود نمی تواند مشکلی را برای فرد ایجاد کند. مثلا اگر نکات ایمنی توسط پزشک متخصص بیهوشی رعایت نشود

مثلا دوز دارو بیشتر از اندازه استاندارد باشد ممکن است باعث ایجاد آسیب جدی و یا مرگ شود. در مواردی هم فرد در گذشته تجربه بیهوشی بدون هیچ مشکلی را داشته است اما ممکن است دچار انسداد نای و بسته شدن راه تنفس شود و یا اینکه غذای درون معده بیمار وارد ریه ها شده و باعث خفگی گردد.

خطرات بیهوشی بیشتر است یا بی حسی؟
خطرات بیهوشی بیشتر است یا بی حسی؟

در بی حسی موضعی نیز این امکان وجود دارد که بیمار به داروهای تزریقی زیر پوست حساسیت داشته باشد و باعث بروز مشکلاتی همچون به هم ریختن ریتم ضربان قلب و یا سکته قلبی شود.

البته این مواردی که نام برده شد بسیار نادر هستند و احتمال بروز آنها بسیار کم است به جز در شرایطی که بیمار مشکلات تنفسی و یا قلبی داشته باشد. افرادی که دچار بیماری های مربوط به کبد و کلیه هستند نیز ممکن است با بیهوشی و بی حسی دچار مشکل شوند همچنین احتمال ایجاد اختلال در هنگام بیهوشی و بی حسی برای افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد می باشد. اما به صورت کلی، بیهوشی و بی حسی موضعی هیچ مشکلی برای افراد تحت عمل جراحی ایجاد نمی کند.

مزایای استفاده از جراحی زیبایی بدون بیهوشی

1- در این روش می توان گفت که عوارض بیهوشی به هیچ وجه دیده نمی شود

2- مواد موجود در تامی سنت خاصیت باکتریواستاتیک دارند و به همین علت هیچگونه عفونتی را در محل زخم ایجاد نمی کند

3- کبودی های ایجاد شده در جراحی با بی حسی بسیار کمتر از کبودی های ناشی از جراحی زیبایی با بیهوشی است.

4- عوارض ناشی از مواد بیهوشی مانندحالت تهوع و استفراغ در بی حسی دیده نمی شود.

5- ایمنی این روش به دلیل تزریق در زیر پوست بیشتر از بیهوشی است.

6- انجام جراحی های با بی حسی را می توان در مطب نیز انجام داد و همانند بیهوشی نیازمند اتاق عمل نمی باشد.

7- در هنگام جراحی با بی حسی، فرد می تواند با دکتر همکاری داشته باشد.

مزایای استفاده از جراحی زیبایی بدون بیهوشی
مزایای استفاده از جراحی زیبایی بدون بیهوشی

8- در ساعات اولیه بعد از عمل که زمان اوج احساس درد در بیمار محسوب می شود، هیچ دردی احساس نمی شود.

10- مواد بی حسی در زیر پوست ناحیه مورد نظرتزریق می شود که این روش ایمن تر از تزریق مواد بیهوشی در رگ می باشد.

11- در جراحی هایی که با بیهوشی صورت می گیرند مدت زمانی جهت ریکاوری و بازگشت هوش و هواس فرد نیاز است و می بایست حتما فردی را به عنوان مراقب، همراه با خود داشته باشد ولی در جراحی بوسیله بی حسی، بلافاصله پس از عمل، فرد می تواند مرخص شود و نیازی به ریکاوری ندارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

اما با توجه به بررسی اجمالی هردو روش فوق، باید گفت که هرکدام از آنها، دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و هدف از تشریح آنها، برتری یک روش بر دیگری نمی باشد. بهتر است بیمار، شرایط خود را برای پزشک به طور کامل شرح دهد تا پزشک با توجه به شرایط کلی و داروهای مصرفی احتمالی، برای انتخاب نوع روش جراحی، تصمیم بگیرد.

نتیجه گیری و جمع بندی
نتیجه گیری و جمع بندی

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال 1368 به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگه علوم پزشکی اراک

23 سال تجربه موفق در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنینی از جمله واژینیسموس

سابقه 12 سال کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ

سابقه 5 سال کار در زمینه زیبایی های زنان :

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

کار با دستگاه  مونالیز

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

ایمیل :info@drzarganj.com

با یک کلیک تماس بگیرید