میدان هروی-برج هروی

ورودی B -طبقه دوم -واحد 202

شماره تماس

٢٨١١١٦١٥-٠٢١

روزهای فعالیت کلینیک

شنبه تا پنج شنبه

درمان قطعی واژینیسموس
درمان قطعی واژینیسموس

لیست موضوعات

درمان قطعی واژینیسموس

ما با نوشتن این مقاله تلاش می کنیم شما مخاطبان را  درمان قطعی واژینیسموس  آشنا کنیم. واژینیسموس بیماری است شامل گرفتگی و اسپاسم عضلات حوالی ورودی مهبل می باشد که اگر این اسپاسم شدید باشد می تواند مانع مقاربت گردد .

زنان را در همه سنین مبتلا می شوند. تعداد زیادی از زنان که مبتلا به واژینیسموس هستند این مشکل را با دردهای ناگهانی و گرفتگی های عضلانی دردناک وصف می کنند. از طرفی این اختلال می تواند فشارهای روحی زیادی را برای زنان همراه داشته باشد که درمان آن بسیار لازم می باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ما را در ادامه پی گیری کنید.

  • واژینیسموس چیست؟
  • انواع واژینیسموس را نام ببرید؟
  • درمان واژینیسموس چگونه صورت می گیرد؟

درمان قطعی واژینیسموس
درمان قطعی واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

نظر پزشکان درباره توصیف این بیماری اینگونه است که بیماری تنگی مدخل واژن می باشد و انقباض غیر ارادی عضلات مهبل زنان می باشد.

این بیماری دارای درجات محتلفی از درد می باشد و در نهایت به عدم توانایی مقاربت جنسی منجر می شود . هرچند از نظر فیزیولوژکی بدن زنان ، آنها با مشکل خاصی مواجه نیستند بلکه فقط اسپاسم غیر ارادی رخ می دهد که درد فراوان ناشی از این انقباض سبب عدم دخول می شود.

واژینیسموس چیست؟
واژینیسموس چیست؟

انواع واژینیسموس را نام ببرید؟

این  بیماری بر دو نوع نقسیم می شود واژینیسموس اولیه و واژینیسموس ثانویه .

واژینیسموس اولیه بیشتر در زنانی اتفاق می افتد که هیچگاه ارتباط جنسی بدون درد  نداشته اند . این زنان از اولین نزدیکی دچار درد و مشکل می شوند و پس از ابتلا به این اختلال دچار درد شدیدی شده و دخول غیر ممکن می شود.

نوع دیگر آن واژینیسموس ثانویه  است که برعکس نوع اولیه آن فرد هیچگونه سابقه درد و مشکل در هنگام رابطه جنسی نداشته اند و تنها بر اثر عواملی ،پس از ابتلا به این مشکل دچار گرفتگی عضلانی شده اند. عواملی که ممکن است این اختلال را برای فرد ایجاد کند به این قرار است :

کورتاژ ، جراحی های واژینال ، جراحی لگن ، مسایل روحی و روانی ، مشکلات جسمی ، زمینه های اجتماعی و ….

درهر صورت فرد مبتلا به هر دونوع این بیماری در برقراری ارتباط جنسی دچار مشکل است و باید ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کرده بیماری خود را درمان کند و بعد از می تواند ارتباط جنسی برقرار کند.

بررسی علل و درمان بیماری واژینیسموس

زایمان یکی از دلایل این اختلال عضلانی می تواند باشد به ویژه اینکه زایمان دشوار طبیعی انجام شود سبب واژینیسموس ثانویه شود به هر صورت این اختلال ممکن است نتیجه پیام های منفی مغز فرد مبتلا باشد که منجربه تقویت شدید بازخورد انقباضی در عضلات واژن می شود.

ممکن است در زمان بارداری بعضی از زنان باردار بعلت ترس از سقط و ترس از پیش آمدن مشکل برای جنین در این دوره ، احساس بد و منزجر کننده ای از ارتباط جنسی داشته باشند بنابراین از این رابطه دوری می کنند. همین مسیله می تواند آن حس ناخوشایند و منقی را گسترش داده و منجر به این اختلال واژینیسموس شود.

درمان  قطعی واژینیسموس چگونه صورت می گیرد؟

روش اصلی درمان این اختلال ، روان درمانی است  چون علت بوجود آورنده آن هم روانی است و مشکل عضوی وجود ندارد .

روان درمانی یعنی صحبت کردن با مشاور متخصص و مثبت کردن ذهن بیمار است . روانشناس متخصص و با تجربه تلاش می کند که روابط زوجین و تناقضات بوجود آمده را برطرف یا بهبود ببخشد .

تکنیک های روان درمانی که اثر بسیار خوبی دارد ریلکسیشن است .

و بهبود کیفیت روابط زن و شوهر که می تواند بر روابط جنسی آنها نیز بسیار موثر باشد. نکته جالبش این که کسانی بیشترین موفقیت را در درمان خود کسب میکنند که همسران آن ها هم در طول درمان همکاری ضروری را داشته باشند

اولین گام آموزش برای درمان این اختلال است که شامل آموزش تشریح کامل اندام جنسی فرد و اتفاقی که در طول ارتباط جنسی رخ می دهد می باشد. در تین آموزش ، اطلاعات کاملی از ماهیچه های واژن داده می شود واین فرد را در درک بهتر عملکرد اندام جنسی بدن و پاسخ بدن کمک می کند.

تکنیک های هیپنوتیزم و ریلکسیشن هم سبب آرامش بیشتر فرد می شود.

درمان  قطعی واژینیسموس چگونه صورت می گیرد؟
درمان  قطعی واژینیسموس چگونه صورت می گیرد؟

درمان شناختی رفتاری

CBT یا درمان شناختی رفتاری برای بعضی از افراد مبتلا می تواند مفید واقع شود این روش به درک تحلیل و و تغییرات افکاری و رفتاری فرد می پردازد  و به آرامش اضطراب  و افسردگی فرد کمک می کند.

در هر شرایط زیر نظر یک مشاور متخصص فرار گرفتن می تواند  درمان موثرواقع بشود حتی برای زنانی که مدت های طولانی با این بیماری درگیر بوده اند.

درمان موثر بکار بردن تمرینات واژینیسموس  و حتی تکنیک های که شامل بکار بردن دیلاتورها توسط خود فرد بیمار است . در این شیوه درمانی به شخص اعتماد به نقس بیشتری در طول درمان داده می شود.

از عضلات درگیر در این اختلال عضلات کف لگنی است که نقش مهمی در واژینیسموس دارد و فیزیوتراپی و تمرینات تقویت این عضلات خاص بسیار مهم در درمان است .

درمان شناختی رفتاری
درمان شناختی رفتاری

دارو درمانی

این بیماری نیازی به دارو به منظور درمان ندارد تنها در موارد خاص استفاده از خواب آور های سبک یا آرامبخش ها تحت تجویز پزشک معالج  می باشد.

این داروهای آرامبخش برای دوره های کوتاه مدت بکار برده می شود چنانچه به این روش پاسخ مثبتی داده نشد پزشک معالج می تواند از پروتز های پلاستیکی مخصوص استفاده کند این پروتز ها سبب گشاد شدن واژن می شوند .

مثلا هفته ای دو یا سه بار توسط پزشک این پروتز مورد استفاده قرار می گیرد تا واژن کمی گشادتر شود و ازانقباض کم شود سپس این تمرین با این پروتز به خود بیمار سپرده می شود که در روز دو یا سه مرتبه انجام دهد.

روش دیگر درمان بکار بردن بوتاکس است . بوتاکس سمی است که به داخل عضلات تزریق شود سبب فلج شدن ان عضلات می گردد پس تزریق بوتاکس در ناحیه واژن توسط پزشک متبحر سبب فلج و شل شدن عضلات واژن شده و واژینیسموس را برطرف می کند .

در بعضی افراد با یک دوره تزریق بوتاکس بیماری درمان می شود ولی در بعضی که علایم بیماری برگشت باید هر شش ماه یکبار یا سالی یکبار تزریق بوتاکس تکرار شود .

دارو درمانی
دارو درمانی

نکته مهم

بعلت مسایل احتماعی و فرهنگی و تربیتی بسیاری از زنان بعلت خجالت از مشکل خود به دنبال درمان آن نمی روند . این را باید بدانند که این مشکل توسط یک پزشک باتجربه و یک مشاور عالی به طور کامل قابل درمان است و تقصیری به سمت فرد بیمار نیست و باید با پیگیری درمان ، زندگی سالم جنسی را داشته باشند.

آیا با سابقه تخصصی بسیار درخشان دکتر افسانه زرگنج فرد آشنا هستید؟

ورودی سال ۱۳۶۱به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و فارغ التحصیل 1368

دریافت برد تخصصی زنان و زایمان در سال 1373 از دانشگاه شهید بهشتی

12 سال سابقه در هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی اراک

تجربه موفق از سال۱۳۷۴در زمینه بیماری های زنان , زایمان , نازایی  و رفع مشکلات جنسی از جمله واژینیسموس

سابقه  کار در زمینه : لیزر موهای زائد , تزریق ژل, بوتاکس صورت, کاشت نخ از سال۱۳۸۶

سابقه کار در زمینه زیبایی های زنان با دستگاه مونالیزاتاچ از سال۱۳۹۴

لابیاپلاستی

برطرف نمودن خشکی واژن

روش های ارتباط با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

آدرس : تهران – میدان هروی – برج هروی – ورودی B – طبقه دوم – واحد 202

شماره تماس : 161 930 22 021

۰۹۱۲۷۳۷۹۸۹۳

اینستاگرام:dr_zarganj

ایمیل :info@drzarganj.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید